Multi adapter

Hogyan programozzak AVR chipet? Programozók beállításai...
Bascom nyelvű programok...
Válasz küldése
Avatar
katonafull
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 59
Csatlakozott: 2012. február 1. szerda, 7:00

Multi adapter

Hozzászólás Szerző: katonafull »

Sziasztok!

Arra gondoltam, hogy építek magamnak egy olyan adapter modult, ami több chip égetésére is használható lenne.
Vagyis az égetést nem ez a mudul végezné, ez csak egy multifunkciós chip foglalat lenne.
Csak hogy ne kelljen mindig, minden chipnél próbapanelbe dugdosni a vezetékeket a programozó ISP kimenetéről.

Lenne egy ISP csatlakozó rajta, vagy kettő, még nem tudom,
meg egy, vagy kettő karos chip foglalat és kész.
A különböző chipeket pedig eltolva lehetne bele helyezni, és a lábak ugye több variációban lennének rávezetve a programozó felől jövő ISP csatlakozóra.
Valami hasonló kinézetűre gondoltam, csak karos adapterrel:
https://www.robomart.com/robot-usb-prog ... ming-board

hasonlóra:
http://www.avrcircuit.com/shop/product. ... product=12

Úgy vettem észre, hogy néhány chip lábkiosztása ugyanaz, ezért gondoltam, hogy ez megoldható. És ha ügyesen tervezi meg az ember a bekötéseket, akkor több chip család égetésére is alkalmas lehet egy karos adapterrel.
Csak tudni kell, hogy hová kell beletenni az adapterbe az adott chipet.

Létezik esetleg valami olyan táblázat, vagy összefoglaló, ami a programozáshoz szükséges lábkiosztások azonossága alapján foglalja össze a chipeket?
Vagy van valami olyan összefüggés, amit avr-es kezdőként még nem tudok, hogy pl az xy chipek egy családba tartoznak azért azonos a lábkiosztásuk?
Csak hogy tudjam egyféle bekötéssel milyen chipek kezelhetőek, másfélével meg milyen más chipek.

Vagy csinált már valaki ilyet? Gondolom nem csak én vagyok ilyen lusta, hogy nem akarok mindig vezetékeket dugdosni. :)
Van már ilyen kapcsolás?

Van az a hatalmas stk500-as tábla, az is valami ilyesmit tud?
Kép
De gondolom ez égetni is tud.
Én egyenlőre nem ilyet nagyot és nem is égetőset szeretnék, hanem csak olyat, ami a csatlakozóról a megfelelő lábakra vezeti a jelet, valami kisebbet, talán inkább külön panelt, ha már az egyiken kifogytak a lehetőségek.
Így lenne 1 panel, ami tudja ezt, meg azt a chiptípust, egy másik meg ami tudja emezt, meg amazt. :D

De lehet, hogy ez hülyeség és mégis csak egy nagyobb panelt kellene csinálni, több karos aljzattal, meg több programozó csatlakozási felülettel, meg akkor már külső feszforrásra is alkalmasnak kellene lennie ugye...

Szóval ilyesmin gondolkodom.
Van ennek értelme? Esetleg megelőzött már valaki ezzel, vagy lehet kapni olcsón ilyesmi panelt, mint amilyen a a karos is, amit az elején linkeltem?
Bár szívesebben építenék magamnak, egyrészt mert nem lehet drága, csak panel, meg csatlakozó, meg aljzat kell hozzá.
Másrészt meg mindig öröm egy új, jól működő, saját készítésű panellel dolgozni.
Avatar
katonafull
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 59
Csatlakozott: 2012. február 1. szerda, 7:00

Re: Multi adapter

Hozzászólás Szerző: katonafull »

Van ilyen PIC-ekhez, ami így néz ki:
Kép
, de én AVR-hez szeretném és programozó rész nélkül, szimpla adapterként.
Avatar
katonafull
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 59
Csatlakozott: 2012. február 1. szerda, 7:00

Re: Multi adapter

Hozzászólás Szerző: katonafull »

Az AVRDragon sokba kerül. Ez a megoldás csak azzal működik. Akinek valami olcsóbb programozója van, azzal nem.
Plusz ennél is ugyanúgy vezetékelni kell. Kivéve, ha szerzel, vagy csinálsz hozzá kiegészítő adaptereket.
Na de abból meg sokféle kell, ha több különböző chipet akarsz programozni.

De végül is az elv, ahogy a dragonon a kiegészítő adaptereket használják alapkiindulásnak nagyon jó. Most esik le, hogy talán pont erre céloztál a linkekkel és nem arra, hogy dragont kell venni :D
Hmm köszi!

Közben már egy kapcsolómátrixos megoldáson gondolkodtam.
1. verzió kiinduló alap, amin elgondolkodtam:
http://www.asix.cz/img/isp2zif_720.jpg
Ezt simán le lehet egyszerűsíteni úgy ,ahogy az AVRDragonon is van. A foglalat mellé elég csak két oszlop tüske, egy ISP aljzat a programozónak, meg az ISP-nek megfelelő tüskék és már lehet is készíteni a rápasszintható megfelelő összekapcsolást biztosító apró kiegészítő panelokat chipeknek megfelelően.
Ha ügyesen tervezzük meg a kiegészítő panelt, simán kompatibilis lehet több chippel is.
2. verzió alapja ugyanez, de már sokkal elegánsabb.

Az alap panel ugyanez (karos aljzat, 2 oszlop tüske, ISP tüskék és ISP aljzat a programozónak)
Csakhogy itt az összekapcsolást kapcsolómátrix chippel oldanánk meg, nem kiegészítő panellal, vagy vezetékkel.
Találtam is olyan mátrix IC-t, ami nagyjából jó is lehetne ehhez.
Az ideális egy 6 x 40-es mátrixkapcsoló lenne, de olyat eddig még nem találtam.
Lejjebb adva gondoltam jó lenne 2 db 6 x 20-as is.
Olyat se találtam
Találtam viszont 8 x 16-os mátrixkapcsolót.
http://www.hobbielektronika.hu/forum/ge ... ?id=270915
Ebből 4 db elég lenne, sőt már pazarlásnak is számítana. 4db 6x 10-es is jó lenne. De oylat se találtam, csak 8 x 12-est.
http://www.microsemi.com/products/switc ... -amp-specs
Persze nyilván ezeket meg vezérelni kellene, de azt meg gondolom egy mikrovezérlővel simán meg lehetne oldani.
:)

Mit szóltok az ötlethez?
Lehet kicsit túlbonyolítom a dolgokat? :D
Bár egyenlőre úgyis csak a tűskés, kiegészítő panelest fogom megépíteni.
vargham
Chipgyilok
Hozzászólások: 308
Csatlakozott: 2014. január 8. szerda, 8:32

Re: Multi adapter

Hozzászólás Szerző: vargham »

katonafull írta:De végül is az elv, ahogy a dragonon a kiegészítő adaptereket használják alapkiindulásnak nagyon jó. Most esik le, hogy talán pont erre céloztál a linkekkel és nem arra, hogy dragont kell venni :D
Hmm köszi!
1. Tényleg ötletadónak szántam. De csak akkor foglalkozz vele, ha önmagáért élvezed csinálni. :-) Megkérdezted már magadtól, hogy hányféle MCU-t kell rendszeren kívül programoznod? Milyen gyakorisággal?
2. Érdemes Dragon-t venni. :-) 15 ezer forint. http://hu.farnell.com/atmel/atavrdragon ... dp/1455088
Vagy ICE 10 ezerért: http://hu.farnell.com/atmel/atatmel-ice ... dp/2407171
Avatar
katonafull
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 59
Csatlakozott: 2012. február 1. szerda, 7:00

Re: Multi adapter

Hozzászólás Szerző: katonafull »

vargham írta:...csak akkor foglalkozz vele, ha önmagáért élvezed csinálni. :-)
Csak úgy önmagáért nem igazán érdekel. Mármint minek csinálnék ilyet, ha aztán nem használnám, vagy senkinek se lenne használható? Van egy halom mikrovezérlős ötletem, amiket meg szeretnék csinálni.
Igaz, többségük arduinos, de pont azzal kapcsolatban merült fel bennem az igény egy karos programozó foglalatra, hogy ne kelljen mindig próbapanelon vezetékelni, vagy az Uno lapból kifeszegetni az IC-t.
Aztán most már elkezdtem az igazi AVR programozás felé kacsingatni, és ahhoz meg még hasznosabb lenne.
Mondjuk van egy kis elektronikai képzettségem és hajlamos vagyok szeretni pusztán az áramkör készítést is csak a teremtés öröméért.
vargham írta:Megkérdezted már magadtól, hogy hányféle MCU-t kell rendszeren kívül programoznod? Milyen gyakorisággal?
Hogy érted azt, hogy rendszeren kívül?
Egyenlőre csak egy USBASP-m van, meg egy ArduinoUNO-m, bármilyen chip, amit fel szeretnék programozni az nekem rendszeren kívüli, mert vezetékelni, meg próbapanelozni kell. :D
Hogy milyet és mennyit fogok programozni, arról fogalmam sincs. Arduinoval tuti, hogy fogok, tehát az egyszerű, kiegészítő panelos mutiadapert mindenképpen megépítem, mert jóval kényelmesebb lesz azzal felprogramozni a kompatibilis chipeket. Viszont ezt bármi máshoz is lehet majd használni.
A "DeepAVR"-ben meg még kezdő vagyok. Egyenlőre még nehézkesnek és bonyolultnak tűnik, mivel nincs egy rendes magyar nyelvű könyv, ami a 0-ról mindent részletesen elmagyarázna. De azért tetszik.
Végül is ha én nem is használom majd, a megvalósítás másoknak is hasznos lehet, akiknek nincs Dragonjuk és látnak benne fantáziát.
Sőt, úgy fogom megépíteni, hogy a tüskékre rányomandó kiegészítő panelek Dragonnal is kompatibilisek legyenek. Mondjuk ehhez jó lenne egy méretarányos, pontos rajz róla.
De az is lehet veszek egyet...
Eddig az stk500 és MKII közt dilemmáztam, mert a többit vagy nem találtam itthon elérhetőnek, vagy drágák voltak. Erre most belinkeled a dragont, meg az ICE-t egész olcsón :D

És akkor most megint a kérdés. Az ICE, vagy a Dragon a jobb? :)
Avatar
SanyiSay
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 1031
Csatlakozott: 2009. február 28. szombat, 7:00

Re: Multi adapter

Hozzászólás Szerző: SanyiSay »

Ha szavazni kell megint, akkor szerintem fogj mondjuk egy Arduino minit, keresd meg rajt a MOSI, MISO, SCK, Reset lábakat, kösd rá az USB ISP csatolód, keresd meg a mega328P adatlapját, és programozz.
Ezzel már meg is tanultad programozni az AVR-eket. :)
Aztán ha már minden szépen megy amit egy 328-as tud, vagy ami érdekel, nézd meg a többi AVR-t miben hasonlítanak és miben nem, vagy vedd elő a terveid.
Keresd meg a hozzá illő AVR-t. Mennyi láb kell, kell e ADC, Timer, stb. stb..
Mondjuk ezzel a választóval.
http://avr.tavir.hu/modules.php?name=Select
Keresd meg miben különbözik az új AVR a 328-tól és írd meg rá a programot, vagy csináld meg miniből a terved.
Nem kell külön külön minden AVR-t megtanulni, ha mind teljesen más lenne meg is őrülnénk annyi féle van.
Ez nem azt jelenti hogy egyformák, de kell egy általános tudás, hogy egyáltalán lásd a különbségeket, addig meg végül is egyformák. Idővel ez is egyértelműbb lesz. Ráadásul soknak olyan tokozása van hogy teszt panelt nehezen lehet hozzá gyártani, Dip tokosok pedig csak kis részét fedik le a kínálatnak.
Aztán ha ezzel megvagy, már lesz akkora tudásod, hogy eldöntsd kell e neked a Multi adapter egyáltalán vagy nem.
Kivenni pedig nem szokás az AVR-t az áramkörből, és cserélgetni sem szokás, mert ritkán csereszabatosak. Szóval egy áramkör egy AVR.
Tanuláshoz célszerű olyant választani aminek minél több lába és tudása van.
Igazából a dugdosós panel nem az AVR-nek kell hanem a külső áramköröknek, mert főként azok változnak a tanulás során, (is) nem az AVR. Szenzorok, LCD-k, Ledek, I2C, PWM, 1Wire
Ebből a szemponból nem másabb mint mondjuk az Arduino, csak másképp oldod meg a feladatot.
Ahogy én látom! :)
Avatar
katonafull
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 59
Csatlakozott: 2012. február 1. szerda, 7:00

Re: Multi adapter

Hozzászólás Szerző: katonafull »

Na jó, igaz, valójában most még nincs is szükségem több programozóra. Egyenlőre úgyse tudnám kihasználni. Ha meg majd mégis kell, akkor bővítek és kész.
Még arduino mini sem kell.
Egyenlőre megteszi az USBtinyISP, az USBasp, meg az ArduinoUno. Az UNO-t is tudom programozni az usbasp-vel.
Igaz, igaz, először meg kell tanulnom programozni és akkor kell majd azon gondolkodnom, hogy melyik chip kellene nekem.
De azért a multiadapter kezdetleges verzióját mégsem látom értelmetlennek.
Ebay-ről rendeltem anno egy kupac Atmega328 chipet, mert arduinon összedobtam már jó pár progit, amit használni is akarok majd külön áramkörökben.
Ha már megírtam őket arduinoban, meg is szeretném építeni, főleg hogy hasznosak is.
Ahhoz meg ugye kellenek a chipek.
Na de ne kelljen már mindig rákábelezni csak egy bootloader, vagy hex feltöltés miatt.
Egyébként sem az a típus vagyok, aki egyvalamit elkezd és akkor azt csinálja és kész. Mindig, több dolgot csinálok párhuzamosan. Ha épp megunom mondjuk az üvegház szenzor és adatrögzítővel való próbálkozást, elkezdem a növényfelügyeleti ketyerét nyüstölni. Aztán arra is ráunok, és mp3 lejátszót rakok össze, majd kezdődik a kör elölről, de ez mind külön áramkör, amiket nem akarok mindig szétszedni, meg újra kábelezni.
Az áramkör ott van a próbapanelon, kiveszem a chipet, beteszem a multiadapterbe, rátöltöm a frissebb progit, visszateszem a chipet az áramkörébe.
Aztán kiveszem a másik chipet, most azon dolgozok kicsit, és visszateszem. És a harmadikat is. Közben pedig nem kell kábelezni.
Mondjuk ezt megoldhatnám úgy is, hogy a próbapanelon lévő áramkörön kivezetném a programozáshoz szükséges lábakat is, de ez ugye több áramkör esetén mindig csak több kivezetés, tüske, meg vezeték lesz.
Multiadapterrel viszont nem.
Pénzbe igazán már nem kerül, mert mindenem meg van hozzá.
Van panel, marató, csatlakozó aljzatok, tüskék, karos aljzat...minden
Megcsinálom a multiadapter alapját avr dragonra kompatibilis elrendezéssel
Kép,
Kb annyi lenne, mint ami a képen is látszik, tehát nagyjából egy dragon vége, talán ráteszek az alaplapra egy órajel generátort is, hátha kell majd újraéleszteni, meg azt amúgy is csinálni szeretnék, és talán még külső tápfesz aljzatot is kap stabilizátorral ,de az már luxus.
Aztán csinálok rá egy atmega 328P chipre kompatibilis kiegészítő adaptert, amit csak rá kell cuppantani.
Kép Ezzel a bootloader, hexfeltöltés megoldva, ráadásul több chippel is használható. Ha kicsit még átgondolom ezt a kiegészítő adaptert, talán el tudom úgy rendezni, hogy még egy csokor chipre kompatibilis legyen csak ez az egy adapter.
Mert ugye 40 lábas karos aljzatom van. AZ atmega328 meg csak 28 lábas. Ha csinálok egy atmega328 kompatibilis kiegészítő adaptert, az már ugye magában is több chiphez is jó, mert egyezik a lábkiosztás. Na de akkor még mindig maradt 12 láb, ami tuti nincs használva, de ugye az atmega328 lábából is csak 6-ot használok program feltöltéshez, vagyis a 40-lábból 36 marad, amire ha megoldható elcsúsztatott chip behelyezéssel, meg átkötésekkel más chipekkel is kompatibilis lehet egyetlen kiegészítő adapter. Egyszer megcsinálom és tuti nem lesz félredugott tüske. Hát nem nagyszerű?
Na jó, lehet, hogy valójában csak ürügy a panelkészítésre :DD
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Multi adapter

Hozzászólás Szerző: Robert »

Az a minta ami korábban lionkelve volt:
- Karos DIP 40, benne Tiny26 sorozat helye, Tiny2313 család, Tiny13/45/85 család meg a többi.
- Önálló tápfesz - ha kell, és ISP csatlakozás kivezetve (6 és 10pin)
- Órajelforrás (külső) generátorral..

5 és 3.3V rendszert is tudja :)
Avatar
katonafull
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 59
Csatlakozott: 2012. február 1. szerda, 7:00

Re: Multi adapter

Hozzászólás Szerző: katonafull »

Robert írta:Az a minta ami korábban lionkelve volt:...
Milyen minta? :)
Avatar
katonafull
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 59
Csatlakozott: 2012. február 1. szerda, 7:00

Re: Multi adapter

Hozzászólás Szerző: katonafull »

Robert írta:Az a minta ami korábban lionkelve volt:
De komolyan, melyik mintáról van szó? Nem értem.
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: Multi adapter

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

Ifjú éveimben én is tervezgettem valami ilyesmit építeni, de később elvetettem.

Az ember tanul a hibáiból, mármint hogy 1200 Ft-ért megvettem egy Atmega8535-öt, miközben az Atmega32-t már 600 Ft-ért is kapni, négyszer akkora memóriával.

Itt el lehet kezdeni összeszámlálni az IC-ket:
- van a 8 lábú DIP-es Attiny85, meglehetősen praktikus, mert kicsi
- van az Arduino nano / micro panel Atmega328P-s IC-vel, ezek közül DIP-es változatot nincs értelme venni, mert a kész Arduino panel olcsóbb
- van az Atmega32 / Atmega644p / Atmega1284P, aminek 40 lába van, néha jó, ha van láb is az MCU-nak és a sok memória
- a többi attiny felejtős, mert drágák és egy nano mindenben veri őket

Magyarul neked kell egy 8 lábú foglalat az Attiny 85-höz és egy 40 lábú foglalat a nagy fiúkhoz.

Az, hogy lehet vagy 50 féle AVR IC-t kapni a piacon, az semmit nem jelent, amikor 3-at van értelme megvenni.
Avatar
katonafull
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 59
Csatlakozott: 2012. február 1. szerda, 7:00

Re: Multi adapter

Hozzászólás Szerző: katonafull »

Ááá, van logika abban, amit írsz. Méghozzá elég erősen.
Kezdem érteni a korábbi hozzászólásokat, hogy mióta arduinó olcsóbb, mint egy IC, meg hasonlókat. Csak most esik le miről is van itt szó.
Köszönöm!

Eddig meg se néztem mennyibe kerül egy nano. Álmomban sem gondoltam volna, hogy olcsóbb, mint egy atmega328.... és tényleg.
Az USB-s változat meg alig kerül többe. Chhh....

Végül is 40 lábas IC-t mindneképp használni fogok, mert van egy tervem, amiben kell a sok láb...
Meg a 8 lábas is hasznos lehet, mert van abból is jópár fotós kellék terv.
Mivel már megvannak a hozzávalóim valószínűleg megcsinálom az alappanelt, de az így már tényleg nem világmegváltás.
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Multi adapter

Hozzászólás Szerző: Robert »

Multiadapter - ötletként:
Karos 40 - mindenféle lábszámú ICre:
http://www.avrcircuit.com/shop/product. ... product=12
vargham
Chipgyilok
Hozzászólások: 308
Csatlakozott: 2014. január 8. szerda, 8:32

Re: Multi adapter

Hozzászólás Szerző: vargham »

Nem kell kivenni az IC-t a helyéről. (SMD-t nem is lehet.) Azért találták ki az ISP-t: In System Programming. Ott a 6 tüske, rácsatlakozol, és már mehet is rá az új program. Megőrülnék, ha minden alkalommal ki kellene vennem az MCU-t a helyéről... :-)

Több lehetőséged is van:
1. ISP csatalkozót raksz mindenre, amit építesz. Helyben programozod programozóval.
2. Soros portot raksz mindenre, amit építesz. Helyben programozod bootloaderen keresztül.
3. Kész Arduino klón panelt teszel a sajátodra. Ami USB soros illesztővel együtt olcsóbb, mint a külön IC. Szintén helyben tudod programozni.

Úgyhogy még mindig nem értem, hogy mi a gyakorlati haszna egy ilyen multi adapternek.

Próbálom elképzelni.
Hobbi felhasználás esetén nem találkozol annyiféle, és akkora darabszámú DIP MCU-val, hogy érdemes legyen.
Profi felhasználás, kisebb szériagyártás esetén pedig úgyis smd alkatrészeket fogsz használni. Ahhoz pedig olyan rugós érintkezőjű programozó adaptert fogsz gyártani, amibe csak belenyomod a kész NYÁK-ot, felmegy a program, jöhet a következő. Ha meg nagyon nagy a volumen, akkor robot fogja ugyanezt csinálni.
Válasz küldése