ADC

Hogyan programozzak AVR chipet? Programozók beállításai...
Bascom nyelvű programok...
Válasz küldése
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

Nem.
PWM-> aluláteresztő szűrő->műveleti erősítő.



Vagy DA konverter külső. PCF 8xxx I2C-s chip van, ~400 Ft.
De R-2R ellenálláslétra is jó lehet.
Avatar
szovhoz
Bitfaragó
Hozzászólások: 608
Csatlakozott: 2007. április 7. szombat, 6:00

Hozzászólás Szerző: szovhoz »

akkor jól gondoltam pwm-el oldom meg!

pwm to analog!

Kép
Avatar
Bence
Tranzisztorgyógyász
Hozzászólások: 166
Csatlakozott: 2007. október 30. kedd, 6:00

Hozzászólás Szerző: Bence »

Sziasztok!

Egyik ismerősöm megkért, hogy segítsek csinálni neki is egy MIDI kontrollert, de neki kicst másmilyen kell. Kb. 73 potméter és 34 gomb :D a gombokkal nincs gond, csak hát a 73 poti az 73 ADC, és ahogy néztem 16 ADC a legtöbb az AVR-ekben. Néztem hozzá bővítőt, ezt találtam a legtöbb csatorna és ár arányban a legjobbnak: http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet- ... 542CN.html. Azt szeretném kérdezni, hogy van-e olyan aki már használta ezt vagy tudtok-e mást ami nem nagyon drága és sok csatornája van? Ez az IC (TLC 542CN) 580 ft. (Ez se olcsó sajnos.)
Bence
Avatar
winnerbt
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 907
Csatlakozott: 2007. március 25. vasárnap, 6:00

Hozzászólás Szerző: winnerbt »

Szia!
Anno, igaz 80C552-s fényvezérlő pultban multiplexeltem a potikat.
Ezt csinálhatod analóg MX-el is (CD sorban van olcsón 16x1 meg mindenféle ), de én úgy csináltam, mint ha billentyűk lennének. Minden potival sorba egy dióda, hogy ne köszönjelenk egymásba, a testet kapcsolgattam oszloponként, soronként 8 meg ment a 8 csatornás ADC-re. Így igaz van egy 0.6V-os offseted, de elég volt bőven a maradék felbontás. (ott is 10-bit volt, mint az AVR-eknél).
JAni
Avatar
Bence
Tranzisztorgyógyász
Hozzászólások: 166
Csatlakozott: 2007. október 30. kedd, 6:00

Hozzászólás Szerző: Bence »

Hello!
Köszi az ötletet a multiplexre! http://8-gy.uw.hu/elektronika/adc_multi.png ha így csinálom (csak a tranzisztorok között több potméter van ami külön adc-re megy és több tranzisztor van) az jó nem? És így dióda se kell nem?
Bence
Avatar
winnerbt
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 907
Csatlakozott: 2007. március 25. vasárnap, 6:00

Hozzászólás Szerző: winnerbt »

Szia!
Szerintem így nem lesz jó. Pl. minden poti 0-ra le van tekerve, akkor a következő ilyen tömb amikor áramot kap, akkor az összes ADC bejárat össze lesz kötve egymással. Szerintem vagy analóg MX (-ek), ott van engedélyező láb is vagy alulra egy tranyó(8 potihoz)+nx dióda, így potiból-potiba nem folyhat áram. Ha max 3.3V-os lesz a rendszer, akkor alkalmazhatóak még a TTL sorozat-szerű MX/DMX IC-k, csak analógban. (buszleválasztók). Pl. IDTQS3244.
JAni
Avatar
winnerbt
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 907
Csatlakozott: 2007. március 25. vasárnap, 6:00

Hozzászólás Szerző: winnerbt »

Szia!
IDTQS34XVH245 -val 4x8db-ra már elég kis helyen elfér. Mondjuk én most nem állnék neki ezt beforrasztani... 80-Pin QVSOP
Avatar
Bence
Tranzisztorgyógyász
Hozzászólások: 166
Csatlakozott: 2007. október 30. kedd, 6:00

Hozzászólás Szerző: Bence »

De akkor ha csak simán rá van kötve 8 poti a 8 ADC csatornára. (Egy láb GND-n, egy +5V-on és egy az ADC-n). Akkor így is amikor az összes le van húzva 0-ra ott is összeérnek az ACD-k. Nem? Vagy oda is kéne dióda?
Bence
Avatar
winnerbt
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 907
Csatlakozott: 2007. március 25. vasárnap, 6:00

Hozzászólás Szerző: winnerbt »

Szia!
A lehúzótranyó a diódák után (alatt) van, ha megjelenik valami fesz
visszafelé a csúszkán, akkor a legnagyobb megjelenik a tranzisztor kollektorán, de vissza nem tud menni, mert a többi diódán már mint zárófesz jelenik meg. Nem tud körbe, visszafolyni áram.
Lehet, félreértetted. Alul tranyó, ami sok dióda( ami nyitóirányban van lefelé) közös pontját lehúzza testre. A csuszkák a másik csoporttal (nem egymással) vannak közösítve az ADC bejáraton. Ott vannak felhúzóellenállások (nálam Rpoti=Rfelh). Így ha a tranyó nem vezet, a csatornák között nincs áram, mert valamelyik dióda kinyithat (a leg pozitívabb fesz), de akkor a többi záróirányban lesz, tehát áram nem folyik.
Avatar
kapu48
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 3375
Csatlakozott: 2008. augusztus 29. péntek, 6:00

Hozzászólás Szerző: kapu48 »

Van a : http://lomex.hu/ -nál
16 csatornás: HEF4067BP (NXP) RoHS 16-CHANNEL ANALOG MUX/DEMUX DIP-24
http://lomex.hu/pdf/(phi)_hef4067b.pdf
93Ft jobban jársz vele, mint a tranzisztorokkal.
(Remélem, nem törlik a hszt. Reklámozás miatt!)
:wink:
Avatar
Bence
Tranzisztorgyógyász
Hozzászólások: 166
Csatlakozott: 2007. október 30. kedd, 6:00

Hozzászólás Szerző: Bence »

Megértettem mire gondolsz! (Legalábbis remélem.) :D Szóval amikor egy tömb nincs kiválasztva és az összes poti a tömbben 0-n van, akkor össze vannak kötve, ezért kell a dióda! Remélem így gondoltad és akkor értem! :D
Akkor kell egy dióda és egy felhúzó ellenállás? Hidegítő 100nF kell? Az offset mitől van?
Bence
Avatar
Bence
Tranzisztorgyógyász
Hozzászólások: 166
Csatlakozott: 2007. október 30. kedd, 6:00

Hozzászólás Szerző: Bence »

kapu48 írta:Van a : http://lomex.hu/ -nál
16 csatornás: HEF4067BP (NXP) RoHS 16-CHANNEL ANALOG MUX/DEMUX DIP-24
http://lomex.hu/pdf/(phi)_hef4067b.pdf
93Ft jobban jársz vele, mint a tranzisztorokkal.
(Remélem, nem törlik a hszt. Reklámozás miatt!)
:wink:
Köszi a választ! Megnézem!
Bence
Avatar
kapu48
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 3375
Csatlakozott: 2008. augusztus 29. péntek, 6:00

Hozzászólás Szerző: kapu48 »

Vagy neked a 8 csatornás is elég lenne:

HCF4051BEY (STM) RoHS 8-CHANNEL ANALOG MUX/DEMUX DIP-16
Ezekkel biztosan nem lesz áthallás vagy visszacsatolás gondod!
:)
Avatar
Bence
Tranzisztorgyógyász
Hozzászólások: 166
Csatlakozott: 2007. október 30. kedd, 6:00

Hozzászólás Szerző: Bence »

Köszi a segítséget!
Közben rájöttem (pontosabban már winnerbt első válasza után), hogy egyszerű multiplexelve csinálni. Elöszőr SPI-vel vagy I2C-vel akartam mert az thittem egyszerűbb lesz, de a multiplex sokkal egyszerűbbnek tűnik (mostmár). A 8 csatorna sajnos nem elég, mert ATMega16-ra akarom és ott 8 ADC van 8 x 8 = 64. Nekem elvileg 73 poti fog kelleni. De így lehet, hogy ATMega8 lesz a 16 csatornás MUX-al 5 ADC x 16 = 80, ez így elég és még egy ATMega16 a gombok miatt.
Bence
Avatar
winnerbt
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 907
Csatlakozott: 2007. március 25. vasárnap, 6:00

Hozzászólás Szerző: winnerbt »

Szia!
Az offset a diódák nyitófeszültségétől van. Ha schottky-t teszel, akkor 0.2V, ha normált, akkor 0.6V. (a tranyó hiába húzza le testre, a poti alsó része dióda nyitófeszen lesz. Ha így tranyóval kapcsolgatsz, akkor betehetsz valami TPIC6C595-ös vagy 596 (vagy mi...) relémeghajtót, abban van shiftregiszter meg kimeneti OC fetek, így 3 lábbal jó sokat el tudsz vezérelni, ha kaszkádosítod.
JAni
Válasz küldése