Sorosport rejtelmei (rádiós modulokkal is helyenként)

Hogyan programozzak AVR chipet? Programozók beállításai...
Bascom nyelvű programok...
Robert
Elektronbűvölő
Kapcsolat:

Sorosport rejtelmei (rádiós modulokkal is helyenként)

HozzászólásSzerző: Robert » 2007. augusztus 25. szombat, 18:40

Sorosporti küzdésem története....

Ugye adott a HW UART a chipben. Ezt szintillesztővel illik a PCre kötni.
DE: ha nem invertálom a jelet (a MAX232 elhagyása mellett), akkor a kimeneti TTL szinteket megeszi a PC. Így baromijó debug eszközhöz jutink egyszál dróttal:). A kontroller TX lába a PC RXD lábára kötendő persze a GND-GND sem maradhat el...

Viszont az invertálás beállítása a sorosportnál a "config com1..." résszel megy. Én meg ezzel nem akartam küzdeni, így maradt a SW alapú sorosport. Viszont ezt nem illik rárakni az eredetileg is HW-es sorosport lábra...
Buktató!
Ha a sor benn van a programban a BASCOM automatikusan HW-sorosportként konfigurálja! Így ezt a program elejéről hagyd ki!

A SW alapú sorosportra a

Kód: Egész kijelölése

Open "comd.1:9600,8,n,1,INVERTED" For Output As #1   
Print #1, "mit irokki"
Close #1

részlettel gyönyörűen lehet írni....

Természetesen bármelyik lábra konfigurálható a SW sorosport...

Az input rész nem ilyen egyszerű, ott szintillesztő is kell (+/-12V jön ki a PC-ből)...
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Robert 2008. április 5. szombat, 20:43-kor.

robsy
DrótVégénSzéndarab

HozzászólásSzerző: robsy » 2007. november 20. kedd, 14:37

Üdvözlet.

A soros porttal kapcsolatban a következő időben tervezem, hogy két chippet - atmega8 és attiny2313 - arra szeretnék rávenni, hogy egymással kommunikáljanak. At attiny gyűjtene bizonyos adatokat, eseményeket, átküldené az atmegának, amelyik azt eltártolná és kijelzi egy lcd-n.
Több leírást is találtam tőled úgy, hogy egy chip és egy pc van összekötve. Van valami konkrét tapasztalatatod erre is? vagy szerinted kezdőként is megtudom oldani.

robsy

Robert
Elektronbűvölő
Kapcsolat:

HozzászólásSzerző: Robert » 2007. november 20. kedd, 15:30

HW sorosport használatánál:

A vételi oldalon ha megoldható használd a Config Serialin részt. Így nem veszik el adatod, mert a bufferba kerül be. Az írás a
print a;
sorral, míg a vétel az Inkey() vagy a waitkey() függvénnyel történjen. Ha a vételnél ráfuthatsz arra, hogy csak vár akkor használd az $timeout deklarációt...

A slave (irányított) eszköz mit csinál? A soros adat csak másodlagos, vagy foglalkozni is kell vele azonnal és/vagy mást is csinál nem csak adatara vár és feldolgozza?

A feladat ismeretében lehet igazán javaslatot adni...
Túl sok variáció lehet...

robsy
DrótVégénSzéndarab

HozzászólásSzerző: robsy » 2007. november 21. szerda, 14:42

Kösz a segítséget.

Konkrét alkalmazása majd csak később (egy lakás felügyeleti rendszerének egyes elemeinek összekötése) most csak gyakorlatnak szánom, pld. pinceajtó körüli események - megközelítés, kódzár, stb. - kezelése és ezen állapotok központba történő továbbítása, vagy vegyes és gázkazán hőfokok, szelepek és huzatszabályozás és ezeknek a központi rendszerre történő továbbítása.

Már a multkor is említetted, hogy ezen problémákra célszerűbb lenne más protokol, de a gyakorlat miatt lépésről-lépésre szeretek haladni, "csak játszom". :lol:

robsy

Robert
Elektronbűvölő
Kapcsolat:

HozzászólásSzerző: Robert » 2007. november 21. szerda, 15:26

RS485 és BenBusz protokoll...

Most készül egy fejezet.
Akkor csak simán TxRx láb keresztbe összeköt.

Már csak azt tűálád ki h a kliens az figyel amíg nem jön valami, és ha jön akkor gyűjti az infót, vagy gyűjti és kérésre leadja....

Robert
Elektronbűvölő
Kapcsolat:

HozzászólásSzerző: Robert » 2007. november 22. csütörtök, 16:32

Gova
DrótVégénSzéndarab

Soros port

HozzászólásSzerző: Gova » 2008. március 21. péntek, 10:55

Szia.
Lenne egy olyan kérdésem, hogy mit is jellent pontosan hogyan kell szeperátorkaraktert küldeni, mert erre még nem tudtam rájönni. Nem tudom, hogy foglalkoztál-e más programozási nyelvel pl. Delphi, mert az a problémám, hogy az AVR chipröl közöel egy időben küldök két adatott a print parancsal, de nem tudom őket a delphiben külön választani.
Ha tudsz valamiben segiteni, azt megköszöném.

Szia Jocó.

Robert
Elektronbűvölő
Kapcsolat:

HozzászólásSzerző: Robert » 2008. március 21. péntek, 13:05

Szeparátorkarakter. NEM küldendő, hanem küldeni _lehet_. Azzaz a TE programod ebből tudja hogy 2 adat jön. egy példán át:

AVR küld:12 és 38-as értéket

Print "12"
Print "38"

Ekkor a kimenő karakterlánc:
1 2 ASC10 ASC13 3 8 ASC10 ASC13
ASC10: Cr
ASC13: LF
soremelés+kocsivissza

Itt a "szeparátor" a 10+13 karakter.

De küldheted:
Print "12;"#";"38"

A sorvége ekkor is a 10+13, de az átadott karakterlánc a 12#38. Itt a szeparátor a # ez mondja meg hogy 2 külön adatod jött... Ennek feltétele, hogy a szeparátor _nem_ lehet a hasznos adattartalomban is!

Én ezért küldözgetem az adatokat HEXben (0...9;A...F) vagy Decimális szzámként írva (0...9). Így ha ezen kívüli karakterek jönnek, akkor az biza adatátviteli hiba...
Szövegként meg a ASC32...ASC127-t használom (illetve a 125/128/127-t nem, mert az a Bootloader inicializáló karaktere (lsd Bootloader fejezet).

Talán követhető volt így...

Amúgy amiben programozok: Liberty Basic (néha Visual Basic) / programoztam: Pascal, delphi. asm....

Gova
DrótVégénSzéndarab

Soros port

HozzászólásSzerző: Gova » 2008. március 21. péntek, 16:37

Szia.

Köszönöm a segitséget, most már sikerült valami, még mindig nem tökéletes, de már haladás. Lenne egy következő kérdésem. A számitott értékem singel tipusú ezt, átalakitottam a Fusing parancsal, hogy csak két tizedes jegyet irjon ki, de az a gondom, hogy nem tizedes veszöt rak hanem tizedes pontot, hogyan tudom azt megcsinélni,hogy a pont helyett vesző legyen, mert a Delphiben egy adatbázisba akarom elmenteni az adatott, de ott a számot csak úgy fogadja el, hogy vessző van a tizedes jegyek elött a pontnál hibát irki és leáll. Na ezt hogyan tudom megoldani?
Ha tudsz segits elöre is köszi.

Robert
Elektronbűvölő
Kapcsolat:

HozzászólásSzerző: Robert » 2008. március 21. péntek, 16:48

Megkeresed a stringben és csere.

for i = 1 to len (mibenkeresekstring)
if mid(mibenkeresek,i,1)="." then mid(mindenkeresek,i,1)=","
next i

Fejből írtam, de ez a legegyszerűbb. De ezt nem egyszerűbb a bejövő adatban formázni a PC-n? Az mégis erőforrással ellátottabb... És az angoloknál pont van, a Hun-ban van a vessző. ez meg ugye nem kontroller, hanem PC-függő. és a PC programól meg lekérhető az oprendszer illetve az adatbáziskezelés nyelve....

7kaz
Bitmanipulátor

HozzászólásSzerző: 7kaz » 2008. március 29. szombat, 8:47

Holott glbtech-et is kerestem emiatt privátban, még nem válaszolt, ezért ide is beírok, hátha tudtok segíteni!

Van egy rf modul, amit UART-on keresztül lehet kezelni (Telecontrolli, RXQ2-868). Ennek a modulnak 12 konfigurációs byte-ja van, melyeket úgy lehet átírni, ha a modul "Config" lábát "0"-ra állítom, és a modul az RX lábán megkapja ezt a 12 byte-ot. (Ezen kívül még van egy "PD" láb is, amely ha logikai magas szinten van, akkor "él" a modul).

A modul 3,3V-os, procinak 5V-os M88-at használok. A modul bemeneti lábai a szokásos 2,2k-3,3k ellenállásosztóval védve vannak. Az M88 hardveres UART-ját használom, 19,2kbs sebességgel.

A modul adatlapjában az áll, hogy az UART-nak így kell kinéznie:
1 start bit
8 adat bit
1 stop bit
nincs paritásbit, és "flow control".

Ha jól tévedek, a hUART alapból így megy.
A modul "Config" lábát szintén az M88 kezeli, ellenállásosztón keresztül.

Ám hiába állítom a "Config" lábat 0-ra, hiába van beállítva az UART, nem változnak meg a config byte-ok.

Próbáltam simán Print-tel, Printbin-nel, pontosvesszővel és anélkül, nem megy a dolog. Az "echo"-t is kikapcsoltam, bár itt aligha kavar be.

Ugyanakkor az alapbeállításokkal az M88-cal küldött adatcsomagot kezeli a modul ("kimegy az éterbe")!
Itt az adatlapja: http://www.telecontrolli.com/pdf/transceivers/RXQ2.pdf

Valamit rosszul csinálok?

Robert
Elektronbűvölő
Kapcsolat:

HozzászólásSzerző: Robert » 2008. március 29. szombat, 9:00

PD láb High legyen (PowerDown különben).
Config láb GND-n, ha azt állítod be....

Tipp:
A config lábat ~5-10 mseccel előbb húzd a GNDre, mint a konfig adatküldés megtörténne! Ugyanígy az adatküldés után is várj kb. ennyit!
Cts, Rts lábakat bizgeted? Elvileg az a FlowControll kezelője...

Azt hiszem az RTS-t 0-ba, a CTS szintén oda kötendő. Ez jelszi vissza, hogy a modul Busy-e....

A tápszűrésben a modulhoz közel egy tantál 10uF kondi nem árt (<10mV ripple a tápban!)

A 4. oldalon az operation részen ott van, mit hogyan kell rángatni. Naná, hogy az időket nem találtam:(.

Kérdés: modul mit tud? PCre kötve, direktben?

7kaz
Bitmanipulátor

HozzászólásSzerző: 7kaz » 2008. március 29. szombat, 9:28

Hát, a tápszűréssel aligha lehet gond, arra mostanában különös gondot fordítok.

A PD és a Config lábak kezelése az adatlapnak megfelelően történik. Config adatok küldése előtt és után 50ms-ot vár a program, azzal nincs gond.

"Cts, Rts lábakat bizgeted? Elvileg az a FlowControll kezelője... "

Elvileg nem kell piszkálni a config-hoz. Txd/Rxd lábakon is működik a modul. Azért lenne jó, ha glbtech végre jelentkezne, mert ő használ ilyen modulokat AVR-rel. Biztosan tudna segíteni.

Időket azért nem találsz, mert a modul lelke az nRF9E5 chip (Nordic). Az a kisebb IC a modulon meg egy EEPROM. Nézd meg az adatlapját, most szinte minden nevesebb rf-linkeket gyártó cég ezzel a chippel építi a moduljait.

7kaz
Bitmanipulátor

HozzászólásSzerző: 7kaz » 2008. március 29. szombat, 12:50

Amennyire kibogarásztam glbtech honlapján a saját áramkörének fotóit (merthogy kapcs. rajz nincs róluk), a CTS lábat nem kötötte a uC-re, az RTS láb pedig a GND-re van kötve fixen. A CONFIG lábat kezeli, de hogy a uC és a modul között mi van még azon a vezetéken, az nem látszik a fotón.

Szóval, ha neki ment CTS/RTS nélkül, akkor elvileg nekem is mennie kellene, de nem megy. :(

glbtech, jelentkezz! :)

7kaz
Bitmanipulátor

HozzászólásSzerző: 7kaz » 2008. március 31. hétfő, 9:02

Van különbség a kétféle szintaktika UART-beli végrehajtása között?

Print &H01 ;

Print Chr(01) ;

A TX lábon ugyanúgy 01 lesz kiküldve mindkét esetben, vagy valami különbség mégis van?

Vissza: “Bascom-AVR nyelvű programozás (AVR programozásának lehetőségei)”