RFM12BP rádiós modul Integration chippel!

Hogyan programozzak AVR chipet? Programozók beállításai...
Bascom nyelvű programok...
Avatar
fmiklos
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2005. július 5. kedd, 6:00

RFM12BP rádiós modul Integration chippel!

Hozzászólás Szerző: fmiklos »

Na most vettem elő újra az RFM12B problémámat. Egészen jól működik folyamatos vétel, vagy adás módban.De nem boldogulok az IRQ-jával.
Szeretném integrálni másik progiba.Vételre állítom, teszi a dolgát az AVR, majd INT0-án figyelem a modul által generált IRQ-t (nIRQ??) és csakk akkor olvasom a FIFO-ját. De valahogy nem úgy használja ezt a kimenetet. Valakinek van erre ötlete. A Hope oldalán található leírásból nem látok igazi magyarázatokat sokmindenre.

Fmiklos
Avatar
Ubul
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 48
Csatlakozott: 2006. január 6. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Ubul »

Sziasztok!

Vettem két HM-TR modult a HOPE lektroniktól.

Mint az álom, úgy működne.....
Rádiós soros átviteli eszközként....

De.....

Csak akkor ha az adó modult megfogom....

Mindegy hogy hol....

És az is mindegy hogy milyen tápot kap.....

Már a hajamat is majd kitépem.....

Íme a laírás ami igen felületes.....
http://www.hoperf.com/pdf/HM-TR_EN.pdf
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

Hülye ötlet:
A paneleden a betáp/tápfesz lábra és a GND közé 100 nF kerámiakondi, rövid lábakkal (vagy inkább SMD).
Én raknék 10 uF Tantált is....


Enable bekötve?
Config bekötve?
(Vcc-re max. 1k-val, GND-re direktben mehet)

Milyen tápot használsz? Kapcsolóüzemű vagy 7805 stabIC?
Kapcsolóüzeműnél ott van a ferrit a kimeneten? Nem fel/alhamónikuson jár a kapcsolótáp?
7805 esetén ott van a be/kimeneten a 100nF kerámia?
Avatar
Ubul
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 48
Csatlakozott: 2006. január 6. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Ubul »

Sziasztok!

Az enable lábat kellett 5V-ra rakni......

Nagyon béna voltam pedig hajnali kettőig szinte mindent kicseréltem
az enable láb körül....

Üdv
Avatar
szovhoz
Bitfaragó
Hozzászólások: 608
Csatlakozott: 2007. április 7. szombat, 6:00

Hozzászólás Szerző: szovhoz »

legalább sikerült megoldanod hátha másnak is lessz vele gondja!

mondjuk én csak a kábelben bízok minden rádiós cuccot kerülök!
Avatar
dummy
Chipgyilok
Hozzászólások: 264
Csatlakozott: 2008. május 24. szombat, 6:00

Hozzászólás Szerző: dummy »

Ezer bocsánat, amiért régóta nem jelentkeztem, de egy fővel bővült a család, és ez eléggé leterhelté tette a mindennapokat. 8O

Egyrészt, itt egy hír, miért "hasonlít" annyira a Hope chip az Integration chipre: http://www2.chipcad.hu/tartalom.aspx?hir=312
(És egy lehetséges beszerzési lehetőség egyúttal).

Másrészt, nekem is felkeltette az érdeklődésemet Ubul topiktárs modulja. Ám a konfigurálásról, kezelésről szinte nulla információd adott a gyártó. Ha valaki összeakadna ezzel a modullal, és netán az előbbi feladatokra is van konkrét megoldása, ossza meg velünk!
A neten egyelőre nem találtam használható infókat. Főleg Bascomhoz.
Az RFM modult egyelőre félretettem, mert ez az újabb modul talán jobb megoldás, mint az RFM. Ugyanis én sem boldogultam a megszakításos részével, pedig anélkül nem igazán használható.
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

Gratula!

A szabadidő így tényleg könnyen redukálódik..... De azért az fontosabb:) az elektronika megvár, míg az új fő elrepül az idővel együtt.... majd 16-20 év múlva talán lesz újra szabadidő.... :P
Avatar
dummy
Chipgyilok
Hozzászólások: 264
Csatlakozott: 2008. május 24. szombat, 6:00

Hozzászólás Szerző: dummy »

Köszi, tényleg csak mostanában lett időm ismét elektronikával foglalkozni hobbi szinten. A munkahely meg nem ugyanaz. :-)
A gyereket mindenesetre érdeklik az asszony által csak "lomnak" titulált dolgaim, úgyhogy már ketten egy ellen! :-D

Írtam Ubulnak üzenetet, hátha azt hamarabb olvassa, mint a fórumot. Egyébként nem értem, miért jó az, hogy kidobnak egy modult a piacra, és az adatlap szinte semmit nem ír a konfigurálásról, használatról, protokollról. Mi nekik ebben az üzlet? Így kinek kell a termék, ha nem lehet használni? :roll:
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

A HopeRF mennyire működhet? Most telecontrollit próbálok belőni, illetve BlueTooth (BlueGiga) modult...

Illetve van még Cypress WirelessUSB.

De hogy időm mikor lesz tesztelni? :P

PC-AVR illetve AVR-AVR kapcsolat a cél...
Avatar
otto
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 40
Csatlakozott: 2007. július 27. péntek, 6:00

Hozzászólás Szerző: otto »

Sziasztok!
Az RFM12BP modullal kapcsolatban van-e a korábbiakban leírtaknál újabb gyakorlati tapasztalatotok?
Ami engem érdekel az elsősorban a megbízható hatótávolság.
Korábban építettem néhány távkapcsolót az AUTOMICRO DT01F (FSK)
adóval,illetve RXF-4303 (FM) vevővel. Sajnos a hatótávolságuk nem nyűgözött le. 30 méternél nagyobb távolságot nem sikerült elérnem.
A rendszert kapcsolóként használtam,tehát csak az egyik irányban volt jelátvitel.
Az RFM12BP az adó teljesítménye miatt jónak látszik.

Kísérleteztem az AUREL TX-SAW BOOST adóval (nagyon jó tapasztalatok) is,de annak a forgalmazását megszüntették,legalább is én nem találtam új beszerzési forrást. Mindennek az oka persze a 10mW-os teljesítmény határ!

Üdv. Ottó
Avatar
dummy
Chipgyilok
Hozzászólások: 264
Csatlakozott: 2008. május 24. szombat, 6:00

Hozzászólás Szerző: dummy »

Szia otto!

Annyi biztos, hogy azok a hatótávolságok, melyeket a gyártói adatlapok írnak, sokszor akár tízzel osztandók, hogy a valóságot kapd. Ez van, a piac, a pénz diktál, el kell tudni adni az árut.

Gyári cuccnál tapasztaltam (mérésadat továbbítás), hogy ha pl. az adó és a vevő egy épületen belül van, akkor nagyon meg kell nézni, hová teszi az ember az egységeket. Szó szerint próbálkozni kellett. Vasbetonfal nem nyerő, tégla már jobb. De az sem mindegy miféle vezetékek futnak a falakban. A szerverszoba környékét pl. messzire el kellett kerülni a telepítéskor, mert totál leültette a linket az elektroszmog. Néhányszor tíz méternél nagyobb távolságból már nem ment a kommunikáció. De ha pl. az adót egy ablak közelébe tettem, a vevő meg lent volt a üzem területén a parkolóban, 100m bőven teljesítve volt.

A másik dolog meg az, hogy itthon csak a 433 és a 868 megás cuccokat lehet használni. A 433 megások előnye az, hogy papíron nagyobb távolságra jók, ám ez erősen antennafüggő is. Gumiantenna nem nyereséges, de minden irányba ad/vesz. Viszont mindenféle irányított antennákat lehet beszerezni, melyek egyrészt megnövelik az átvihető távolságot, de irányítják is a jelet. Az ellenpár antennáját szembe kell a másikkal fordítani. A 868 megások meg kevésbé zavarérzékenyek, de valamivel kisebb távolságban működnek. Mindkét frekishez volt szerencsém. A 868 megásnál nagyobb adatmennyiségek esetén sem volt gond, de a 433 megásnál már ügyeskedni kellett. Egyben nem sikerült az adatcsomagot elküldeni külső zavarás miatt (nagyon sok más eszköz is ezen a frekin megy, erről már ezen az oldalon is szó volt valamelyik topikban), úgyhogy adatcsomagokat kellett küldeni. Úgy már nem volt probléma.

Az általad is említett modulból itt van kapásból kettő az asztalomon. Az adó oldal tökéletesen működik, a vevő 20-ból egyszer hajlandó elindulni. Fogalmam nincs, miért. Írtam az imént a Hope-nak, hogy a HM-TR modulokhoz küldjenek valamilyen bővebb leírást, mert az alapján, amit a netről le lehet tölteni adatlap címén, háááát... Remélem, hogy küldenek valami használható adatlapot, és akkor megnézem közelebbről is ezeket a modulokat. Fotó alapján azonban gyanús, hogy valamilyen AVR vezérli a modult. A lábak közelében lévő alkatrészek és a huzalozás alapján ez a sejtésem támadt.
Avatar
otto
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 40
Csatlakozott: 2007. július 27. péntek, 6:00

Hozzászólás Szerző: otto »

Szia Dummy!

Köszönöm a válaszod!
Sajnos olyan alkalmazásba kellene az egység,ahol csak a vevő antenna lehet irányított,az adó "kézben" van.
Az a könnyebbség,hogy az adó a gombnyomástól függően többször is kifogja küldeni a kódot (valamelyik csak célba ér!).
Valószínűleg veszek én is ilyen egységet,az eredményekről majd beszámolok.
Avatar
dummy
Chipgyilok
Hozzászólások: 264
Csatlakozott: 2008. május 24. szombat, 6:00

Hozzászólás Szerző: dummy »

otto írta:Sajnos olyan alkalmazásba kellene az egység,ahol csak a vevő antenna lehet irányított,az adó "kézben" van.
Ez nem probléma akkor, ha az adó nagyjából egy jól behatárolható területen lesz működtetve. Ha pl. egy téren/parkolóban megy csak az adó, akkor a vevő antennáját annak a területnek a közepe felé kell irányítani. Az már az adott antenna típusától függ, hogy mekkora területet "fed le" rádiófrekisen. Viszont ennek csak akkor van értelme, ha a két egység között viszonylag nagy a távolság (>200m).
Avatar
otto
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 40
Csatlakozott: 2007. július 27. péntek, 6:00

Hozzászólás Szerző: otto »

dummy írta: Ez nem probléma akkor, ha az adó nagyjából egy jól behatárolható területen lesz működtetve.
Akkor tájékozódom az irányított antennák témakörében,mert még nem használtam ezen a frekvencián csak "bot antennát".
Köszi!
Avatar
dummy
Chipgyilok
Hozzászólások: 264
Csatlakozott: 2008. május 24. szombat, 6:00

Hozzászólás Szerző: dummy »

Készen kaphatóak keskenysávú Yagi antennák a 433 MHz-es tartományra, direkt ilyen célokra. Keress rá a neten! 3..5 tagúval már szép eredményeket lehet elérni. 868-as tartományra sokkal kisebb antennaméretek vannak, de ott azt hiszem, hogy 6-8 taggal indulnak az antennák.

Valahol olvastam, hogy az ilyen ISM modulok teljesítménykorlátját irányított átvitelnél egy jó antennával meg lehet többszörözni. Majd hétfőn rákérdezek a melóhelyen a főszakiknál, hogy milyen ötletük van!

Az a baj, hogy nálunk kész modulok vannak, nem ilyen hobbicélú megoldások. Ott ráadásul meg sem tudom nézni, mi van a dobozban. Pedig érdekelne! :D
Válasz küldése