Winbond SpiFlash memóriák kezelése Bascom-ban

Hogyan programozzak AVR chipet? Programozók beállításai...
Bascom nyelvű programok...
Avatar
dummy
Chipgyilok
Hozzászólások: 264
Csatlakozott: 2008. május 24. szombat, 6:00

Winbond SpiFlash memóriák kezelése Bascom-ban

Hozzászólás Szerző: dummy »

Nemrég egy mérésadatgyűjtőt kellett terveznem. A feladat az volt, hogy egy fűtési rendszer vélt anomáliáit kellett feltárni. Ez a gyakorlatban annyit jelentett, hogy egy adott helységben egy elektronikus hőmérőt kellett elhelyezni, amely folyamatosan mérte a hőmérsékletet, és azt egy memóriában tárolta.

A mérési eredményeket egy percenként kellett tárolni. Így 24 óra alatt 1440 eredmény született, ami 2880 byte/nap, hiszen az adatokat 16 biten lehet tárolni. Csakhogy a teljes mérési intervallum két hét volt, azaz 40320 bájt tárolását kellett megoldani. Mivel elképzelhető volt, hogy hosszabb, akár egy teljes hónap adatait is tárolni kell (1 382 400 bájt!), így az I2C buszos eepromok kiestek a választásból (ehhez a feladathoz kevés a kapacitásuk). Az SD vagy MMC kártyákkal pedig az volt a gond, hogy egyrészt a foglalat és a kártya többe kerül, mint a később ismertetendő memóriák, valamint a kiolvashatóság szempontjából (közvetlen elérés) csakis laptop, azaz USB csatlakozó felület jöhetett szóba. Szintén a kártya ellen szól a feladathoz képest túl nagy kapacitás (felesleges), ill. a nehézkes kezelés Bascom alól + a feladathoz képest túl "nagy" processzort igényel az AVR-DOS.

A Winbond W25... sorozatú flash ramjai rendkívül olcsóak (a 2MB-os változat ezen sorok írásakor nettó 105Ft!), és könnyen kezelhetők. Rendkívül jó adatlapokat írtak hozzájuk, így a feladatok programozása is viszonylag könnyen ment.

Azért, hogy más ne kűzdje végig magát az egyes feladatok programozásán, közreadom azokat a szubrutinokat, melyekkel a legalapvetőbb memóriakezelés megoldható. Talán másnak is szüksége lehet még rá!

A Winbond honlapján ott a teljes választék, én most csak a W25P16 kezelését részletezem (2MB), de ez alapján a kisebb/nagyobb kapacitású változatok kezelése is megoldható.

A ram adatlapját célszerű áttanulmányozni, mert itt nem fogok mindent teljes részletében ismertetni!

Folyt. köv.!
Avatar
dummy
Chipgyilok
Hozzászólások: 264
Csatlakozott: 2008. május 24. szombat, 6:00

Hozzászólás Szerző: dummy »

Az ic - sajnos - a 3V-os eszközök családját gazdagítja, a már megszokott 5V-ot nem "szereti". Ám a teljes áramkörnek ez volt az egyetlen 3,3V-os része, így kapott egy külön stabilizátort, és a más fórumokon már ismertetett mezei ellenállásosztón keresztül kapcsolódik az AVR spi buszához, mégpedig így:

/CS : avr tetszőleges lába
DO : MISO
DI : MOSI
CLK : SCK

A /WP és a /HOLD lábakat egy-egy 10k-os ellenállással a tápfeszültség pozitív ágára kell kötni, a használatuk a saját alkalmazásomban szükségtelen volt, az adatlap részletesen leírja, mire jók ezek.
A Vcc kivezetés közelébe "illik" tenni egy 100n-os hidegítő kondit.
És ami még az elején nagyon "megszívatott": a /CS lábra kell egy felhúzó ellenállás (4,7k...10k, nem kritikus).

FONTOS!
Az AVR programozásakor a ram kivezetései ne kapjanak +5V-ot!

Ennyit a hardverről, jöhet a program!

Nem közlök teljes programot, így a változók, szubrutinok deklarálásával sem foglalkozom külön. Minimális Bascom-jártasság mellett nem okozhat problémát az alábbi programrészletek átírása, beillesztése a saját alkalmazásba! Ha valaki elakadna, keressen privátban, szívesen segítek!

Kód: Egész kijelölése

'SPI konfigurálása

   Config Spi = Hard , Interrupt = Off , Data Order = Msb , Master = Yes , Polarity = High ,   Phase = 1 , Clockrate = 64 , Noss = 0

   Spiinit

'Chip Select láb kezelése a D.4 portlábbal történik
'Ha a NOSS = 1, azaz a hardveres SS láb belső kezelését tiltjuk,
'nem működik a kapcsolat!

   Chip Alias Portd.4
   Config Pind.4 = Output
   Set Chip
Némi magyarázat: nálam Atmega 8-cal csak ebben a konfigurációban működött a memória kezelése. Ha a NOSS kapcsolót 1-re állítottam, már nem értem el a ramot.

Van két azonosító beégetve a ramba, melyet ki tudunk olvasni. Ha ez működik, akkor áramkörileg rendben van minden.

Az első a JEDEC azonosító, amely ennél a típusnál három bájt, mégpedig:

9F 20 15

Kód: Egész kijelölése

Sub Jedec

   Mem_p = &H9F

   Reset Chip
   Spiout Mem_p , 1
   Spiin Bejon(1) , 3
   Set Chip

   Stbit

   Cls
   Lcd Hex(bejon(1)) ; " " ; Hex(bejon(2)) ; " " ; Hex(bejon(3))
   Wait 1
   Cls

End Sub
A saját alkalmazásomban egy kétsoros lcd kijelző is szerepelt, így mindenféle adatot oda írattam ki.

A mem_p egy előzetesen deklarált byte típusú változó, a bejon() szintén (értelemszerűen tömb), az Stbit pedig egy másik szubrutin (a Call utasítás nem szükséges, ha nincs paraméterezve a szubrutin!), amely itt látható, és fontos feladata van:

Kód: Egész kijelölése

Sub Stbit

   St_bit = 0
   Kezd:
   Mem_p = &H05

   Reset Chip

   Spiout Mem_p , 1
   Spiin Dummy , 1

   Set Chip

   St_bit = Dummy.0

   If St_bit = 0 Then Exit Sub

   Goto Kezd

   St_bit = 0

End Sub
Nos, vesézzük ki kicsit a fentieket!

A mem_p változóba a mindenkori flashramot kezelő utasítás kódja kerül. Amikor dolgozni akarunk a rammal, a Chip lábat alacsony szintre állítjuk.
Kiírjuk a parancsot, és amennyiben van visszatérő adat, azt beolvassuk valamilyen változó(k)ba. A feladat végeztével ellenőrizzük a status bitet, ami csak akkor lesz nulla, ha az adott feladatot a ram elvégezte!
Ha ez rendben, akkor a Chip láb újból magas szintre kerül.

Nagyjából minden utasítás esetén ez a procedúra zajlik le.

Az, hogy mire jó a "parameter page", és hogyan kell törölni a memóriát, illetve milyen egyéb sajátosságok vannak még, arról majd legközelebb!
Avatar
Higgins
Tranzisztorgyógyász
Hozzászólások: 169
Csatlakozott: 2006. február 23. csütörtök, 7:00

Hozzászólás Szerző: Higgins »

Köszönjük a részletes leírást, engem is érdekelnek az SPI Flash RAM-ok...régen
elkezdtem vele foglalkozni, de utána időhiány miatt le kellett állnom vele.

Majd nemsokára újra foglalkozom vele, akkor lehet sok kérdésem lesz feléd! :)
Most előljáróban annyi, hogy én Atmel 45DBXX-es szériával kezdtem, amiket a TME-től rendeltem. A kérdésem az lenne, hogy a Winbond-os chipeket honnan lehet beszerezni?


Üdv: Higgins
Avatar
dummy
Chipgyilok
Hozzászólások: 264
Csatlakozott: 2008. május 24. szombat, 6:00

Hozzászólás Szerző: dummy »

Ezeket a memóriákat a Chipcad árusítja. A W25P.. sorozattal már leállt a Winbond, helyette a W25X.. sorozatot gyártják jelenleg. Utóbbi kompatibilis a régivel, így a programot sem kell módosítani.

Nekem is van itthon egy Atmel Flash, de "érintetlen", az adatlapját összevetve a Winbond-éval, az utóbbi mellett döntöttem.

A leírást este folytatom!
Avatar
dummy
Chipgyilok
Hozzászólások: 264
Csatlakozott: 2008. május 24. szombat, 6:00

Hozzászólás Szerző: dummy »

Íme a folytatás:

A flashram felépítéséről bőven találni mindenféle információt az adatlapban.

Számunkra fontos:

-Maga a "klasszikus" tárterület a W25P16 esetén 1FFFFF, azaz 2097151 bájt, másképpen 16 Mbit.

-Létezik egy 256 bájtos tárterület, amely az előzőtől teljesen függetlenül kezelhető, ez az ún. Parameter Page. A tárhelykezeléshez használtam, ami mindössze 3 bájtot foglalt le ebből, de erről majd később.

-A tárterület és a parameter page egymástól függetlenül törlendő. Azaz, ha a Chip Erase parancsot kiadjuk, a parameter page érintetlen marad. A ram teljes törléséhez utóbbit is törölni kell.

-A memória feltöltésénél elegendő a kezdő címet megadni. Utána folyamatosan lehet írni az adatokat. Arra azonban ügyelni kell, hogy az egyszer már lefoglalt tárhelyre csak egy törlést követően lehet ismételten írni!

Korábban nem foglalkoztam memóriákkal, így némi fejtörést okozott, hogy miként állapítsam meg, hogy mi volt az utolsó lefoglalt bájt címe, hogy a következő írási műveletet a következő szabad bájt címétől kezdjem. Nos, erre kiválóan alkalmas a parameter page! A cím három bájtból áll, ezt célszerűen a parameter page első három regiszterébe írom. A következő beírás előtt természetesen törölni kell a parameter page-t, de ez kb. 100ms-ot igényel, az alkalmazás működésében nem okozott zavart. A tárhely teljes törlése egyébként kb. 12s ideig tart.

Van egy nagyon fontos tulajdonság, amit szem előtt kell tartani az adatkezelés során:

A flashram alapértelmezett egysége a szó, azaz két bájt! Tehát az adatok darabszáma a beíráskor csak páros szám lehet. Így az írási művelet során a kezdő tárcímnek is páros számnak kell lennie. Egyszeri címmegadással egy lapot, azaz 256 bájtot lehet közvetlenül beírni. Ennél több adat megadásakor ismét ki kell adni az írási parancsot a tárhely címének megadásával.

Szintén fontos szabály, hogy írási műveletek előtt mindig engedélyezni kell az írást, erre a Write Enable parancs szolgál.

Holnap jönnek a hiányzó szubrutinok, és még pár gondolat a flashram kezeléséről...
Avatar
dummy
Chipgyilok
Hozzászólások: 264
Csatlakozott: 2008. május 24. szombat, 6:00

Hozzászólás Szerző: dummy »

Itt a befejező rész! Ígértem a hiányzó szubrutinokat, íme:

Parameter Page kezelése:

Kód: Egész kijelölése

Sub Parameter_page

Address = 0                                                  'Long típusú változó!

   Ki1(1) = &H53                                            'read parameter page
   Ki1(2) = &H00                                            'address 3 byte
   Ki1(3) = &H00                                            '000000
   Ki1(4) = &H00

   Reset Chip

   Spiout Ki1(1) , 4
   Spiin Bejon(1) , 3

   Set Chip

 Addr_u = Bejon(1)
 Addr_m = Bejon(2)
 Addr_l = Bejon(3)

' ------------------------------------------------------------------------------
' Cím ellenőrzése
' ------------------------------------------------------------------------------

   'Parameter page törölt?

   If Address = &HFFFFFF Then

   Address = 0

   Locate 1 , 1
   Lcd "Flash: ures!"
   Wait 2
   Cls
   Goto Zero
   End If

 ' A memória megtelt? (Address = 1FFFFF)

   If Address = &H1FFFFF Then

   Locate 1 , 1
   Lcd "Flash: full !!!"
   End If

   Address = Address + 2

   Zero:

   Clear_pp

   Ki(1) = &H52                                             'parameter page write
   Ki(2) = &H00                                             'dummy
   Ki(3) = &H00                                             'dummy
   Ki(4) = &H00                                             'address
   Ki(5) = Addr_u                                          'data1
   Ki(6) = Addr_m                                         'data2
   Ki(7) = Addr_l                                           'data3
   Ki(8) = &H00                                             'data4 -> üres, a páros bájtok miatt kell!

   Write_en

   Reset Chip
   Spiout Ki(1) , 8
   Set Chip

   Stbit

   Cls

End Sub
Nos, az előző hozzászólások kapcsán talán érthető, mi történik ebben a hosszú szubrutinban. Először is kiolvassuk a parameter page első három bájtját, ahol mindig a következő szabad memória címét tároljuk.
Ha megvan a cím, és az nem FFFFFF (törölt állapot), és nem 1FFFFF (megtelt memória), akkor az ott lévő címhez kettőt hozzáadunk (vagy amennyi a saját alkalmazásunknál szükséges), és a Parameter Page törlését követően visszaírjuk az új címnek megfelelő bájtokat.

Értelemszerűen a törölt és a megtelt állapot vizsgálatánál nem feltétlenül egy lcd-re írandó szöveget kell kezelni, oda a vizsgált állapotnak megfelelő tevékenyégeknek kell kerülni.

Itt található a Parameter Page és a ram törlő szubrutinja:

Kód: Egész kijelölése

Sub Clear_mem                                               ' clear flash ram

   Write_en

   Mem_p = &HC7

   Reset Chip
   Spiout Mem_p , 1
   Set Chip
   Stbit


End Sub

Sub Clear_pp                                                ' clear parameter page

   Write_en

   Mem_p = &HD5

   Reset Chip
   Spiout Mem_p , 1
   Set Chip

   Stbit

End Sub
Az alábbi két szubrutin engedélyezi ill. tiltja a memória írását. Egyes parancsok esetén kötelező a használatuk (lásd: a flashram adatlapja!)

Kód: Egész kijelölése

Sub Write_dis                                               ' write disable

   Mem_p = &H04

   Reset Chip
   Spiout Mem_p , 1
   Set Chip

End Sub

Sub Write_en                                                ' write enable

   Mem_p = &H06

   Reset Chip
   Spiout Mem_p , 1
   Set Chip

End Sub
Elérkeztünk a konkrét adatkezeléshez.
Ha kiolvastuk a parameter page-ből a címet, írjuk be az adatokat!

Kód: Egész kijelölése

Sub Write_data

Adatok(1) = &H02
Adatok(2) = Addr_u
Adatok(3) = Addr_m
Adatok(4) = Addr_l
Adatok(5) = Tm
Adatok(6) = Tl
Write_en

Mem_p = &H02

Reset Chip
Spiout Adatok(1) , 6
Set Chip

Stbit
Write_dis

End Sub
A tömb értelemszerűen bővíthető. A ténylegesen tárolandó adatok a tömb 5. elemétől kezdődően adandók meg. Ez nálam a korábban említett hőmérsékleti érték két bájtja.

Ha van tárolt adat, azt ki is kell olvasni:

Kód: Egész kijelölése

Sub Read_data

Adatok(1) = 0
Adatok(2) = 0

Ki(1) = &H03
Ki(2) = Addr_u
Ki(3) = Addr_m
Ki(4) = Addr_l

Reset Chip

Spiout Ki(1) , 4
Spiin Adatok(1) , 2

Set Chip

Stbit

End Sub
A beolvasott adatok itt is egy tömbbe kerülnek. Hogy később mit kezdünk az adatokkal, az már a saját elképzelésünk függvénye.

Nos, ennyi lett volna dióhéjban.
Vannak még további parancsok, lehetőségek a flashram kezelésével kapcsolatban, ám a fentiek alapján egy adattárolást, adatkezelést már némi programozási munkával könnyedén meg lehet valósítani.

Értelemszerűen a fenti programrészleteket meg lehetett volna írni szebben, egyszerűbben, jobban, máshogy, stb. Ám a memória kezelését így is meg lehet oldani. Ha valakinek egy-egy megoldás nem szimpatikus, természetesen átformálhatja a szubrutinokat.

Ha még eszembe jut valami fontos, azt beírom majd.
Kérdezzetek bátran, ha tudok, segítek!
Avatar
Higgins
Tranzisztorgyógyász
Hozzászólások: 169
Csatlakozott: 2006. február 23. csütörtök, 7:00

Hozzászólás Szerző: Higgins »

Ejha!Köszönjük szépen az értékes információkat!Szerintem sokat segítettél ezzel másoknak! Nekem legalább is biztos! :D

Ha jól sejtem, akkor a leírásod alapján akár az Atmel-es 45DBXX-es szériát is lehet kezelni,legalább is hasonló gondolatmenet alapján!

Említetted, hogy a két memóriatípust összehasonlítottad. Mi volt a két memória közötti különbség, hogy végül a Winbond mellett tetted le a voksod?

Üdv: Higgins
Avatar
dummy
Chipgyilok
Hozzászólások: 264
Csatlakozott: 2008. május 24. szombat, 6:00

Hozzászólás Szerző: dummy »

Higgins írta:Mi volt a két memória közötti különbség, hogy végül a Winbond mellett tetted le a voksod?
Nekem valahogy egyértelműbbnek tűnt a Winbond adatlapja, s ebből adódóan a kezelése is. :roll:
Avatar
Allspark
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 106
Csatlakozott: 2009. július 9. csütörtök, 6:00

Hozzászólás Szerző: Allspark »

attiny2313-al megy szoftveresen?
Próbálgatom de nem akar összejönni.
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

Szerintem nem nagyon fog:(.
A 2313 belsőmemóriája nem lehet a limit? (128 byte SRAM van összesen....

Illetve a ChipSelect részt Te vagy a Bascom kezeli? Én saját kézbe szoktam venni.....
Avatar
kapu48
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 3375
Csatlakozott: 2008. augusztus 29. péntek, 6:00

Hozzászólás Szerző: kapu48 »

A Dummy által közölt kódrészleteket összefésülve. És az egészet lefordítható állapotba hozva nekem 1600 Byte Flash Mem. + ehhez még hozzá jön az egészet működtető kódrész, ami alkalmazásonként más lehet. És a sok Szubrutin hívás miatt a stackok is nagyok + vannak tömbök 4*8. Ehez kevés az SRAM-is!
Szerintem sem fér bele az attiny2313-ba!
:!:
Avatar
Allspark
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 106
Csatlakozott: 2009. július 9. csütörtök, 6:00

Hozzászólás Szerző: Allspark »

Köszönöm a válaszokat akkor nem szenvedek vele, inkább veszek egy atmega8-at.

Még annyit szeretnék kérdezni hogy a szintillesztést hogy oldjam meg?
A memória DI lábára értem az ellenállásosztót, és gondolom a DO-t pedig lehet direktbe, de az órajelet nem tudom hogy kössem.

Köszönöm.
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

Órajelet az AVR adja. Azaz bekötése: ugyanaz, mint a DI lábon.

ATMEL 45DB sorozat nem jó? Az 5V toleráns bemenetű.... :)
Avatar
Allspark
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 106
Csatlakozott: 2009. július 9. csütörtök, 6:00

Hozzászólás Szerző: Allspark »

Ha csak 2 sima ellenállásosztó kell és úgy tutira működik mint dummynak akkor jó lesz nekem a winbond memóriája. Az ára jobban tetszik.

Eszembe jutott még hogy ha véletlen rákapcsolnék 5 voltot a memóra, akkor az azonnal tönkre is megy vagy csak nem lehet 5 volton használni?

Köszönöm.
Avatar
kapu48
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 3375
Csatlakozott: 2008. augusztus 29. péntek, 6:00

Hozzászólás Szerző: kapu48 »

Miért szenvedsz?
Van a Chipcadnál 5V-os is 4KBytes 150FT!
http://www.datasheetarchive.com/25C320T ... sheet.html
Adatlap itt
Válasz küldése