AVR kezdőnek

Hogyan programozzak AVR chipet? Programozók beállításai...
Bascom nyelvű programok...
Robert
Elektronbűvölő
Kapcsolat:

Re: AVR kezdőnek

HozzászólásSzerző: Robert » 2016. január 3. vasárnap, 21:43

A Bascom-AVR amikor váltott 1.1.x.x verzióról 2.0.0.0 vagy aköré, akkor a beépített programozó/kezelőfelülete nem kezelte a hibás beállításokat/olvasásokat. Ezért volt javasolva akkor a külső AVR-Studio (a hibát STK500 programozóval sikerült tesztelni anno).
De ezt a hibát kijavították az 2.0.4.x valamelyikére már (2.0.7.x-nél jár most).

katonafull
Biztosítékgyilkos
Kapcsolat:

HozzászólásSzerző: katonafull » 2016. január 3. vasárnap, 21:44

SanyiSay írta:Hogy egy kicsit visszatérjek az eredeti problémához is:
Én az AVRStudiot csak arra használtam hogy a biztosíték biteket állítgassam vele, és ha egy kész Bascom programot több db ugyanolyan típusú AVR-re szerettem volna tenni akkor elmentettem AVRStudioval, biztosítékostol mindenestől és utána már csak feltöltögettem a kellő darabszámú AVRt.

És a "sorozatgyártásnál" mit használtál a feltöltéshez?
Egyébként kezdőként úgy látom vannak felhasználóbarátabb progik is, amivel a biztosító biteket be lehet állítani, mint az avrstudio 6, nekem legalább is úgy tűnt, csak egyik se akarta kezelni vagy az USB ASP-t, vagy a cél chipet, nem tudom.
Most találtam itt egy topicot, ahol szinte ugyanazt a jelenséget írják le, mint amit én is tapasztaltam.
http://forum.tavir.hu/viewtopic.php?f=1&t=117&start=15
Szóval az írásig, visszaolvasásig eljutottam, csak a vége nekem is hasonló lett:
"avrdude.exe: verifying ...
avrdude.exe: verification error, first mismatch at byte 0x0000
0x09 != 0xff
avrdude.exe: verification error; content mismatch

avrdude.exe done. Thank you."
Gondolom kizártam magam a chipből :D

SanyiSay írta:Magamat ismerve, ha megy a ledvillogó, és egyéb beállítások, és a kész panel is biztosan üzemel, akkor AVRStudioval való feltöltésnek is mennie kell, ezt tesztelném a ledvillogóval. Utána azért én tuti megpróbálnám feltölteni a szerzett kódot. Persze annak utánanéznék hogy tartalmazza e az összes beállítást vagy valamit még kézzel kell állítgatni. :)

Igen, én is így terveztem.
De hogy érted, hogy utánanéznél minden beállítást tartalmaz-e, vagy kézzel még kell valamit?
Elvileg nem kell.
Van egy hex, meg egy eep fájl, meg a biztosték biteket kell beállítani és kész. Vagy nem tudom, miféle módosítások lehetnek szükségesek még utólag?
De itt a leírás ide vonatkozó része:
"The controller was programmed in C. The hex and the eep (EEPROM) file necessary for programming the AVR can be found in the download section. Use the programming pads on the edge of the PCB to transfer the code. I used an i STK200 clone and Ponyprog. The fuse bit setting is shown below. If you program with avrdude the command is
avrdude -p m88 -F -c STK200 -i 1 -U flash:w:smatrig21.hex -U eeprom:w:smatrig21.eep -U lfuse:w:0x52:m "

Annyi, hogy én atmega88PA-t használtam, USB ASP-vel, avrdude-vel, de ennek megfelelően módosítottam is a parancsot.
Bár nem jöttem rá, hogy ezzel hol lehet beállítani a fuse biteket, gondoltam biztos ere való az eep fájl... de most hogy nézem és már kezdem érezni, hogy a biztosító biteknek nagy jelentősége van, sejtem, hogy a sor végén lévő lfuse:w:0x52:m-el is kezdeni kellett volna valamit
:D
itt pedig a biztosító bitek beállítása, amiről persze fogalmam sincs mit jelentenek :D :D :D
Kép

Erre is próbáltam már rákeresni, hogy megértsem, de eddig a magyar nyelvű leírások, amiket eddig olvastam nem éppen kezdőknek valóak voltak.
Kb mintha a CKDIV8 melletti pipát a 'fluxuskondenzátor' működési elvével akarták volna megértetni.

Viszont amit korábban linkeltél erről, az egész érthető, csak épp mások az elnevezések, de azt már meg fogom találni mi micsoda.

Robert
Elektronbűvölő
Kapcsolat:

HozzászólásSzerző: Robert » 2016. január 3. vasárnap, 22:18

Az ClkDiv8: az órajelet belül 8-cal még osztja.
Amúgy a probléma nálad van: ATMega88 <> ATMega88PA
A PA végű chipek a picopower technológiát ismerik és a belső regiszterkiosztásuk is bővült a nem P sorozatú chipektől!
Azaz a lefordított HEX állományban a belső funkcionális regiszterek helyett másokat szólítasz meg!

"3 Register and bit names
Between ATmega48/88/168 and ATmega48P/88P/168P some register bits has been
added, but none of the existing bits has been removed, nor moved to different
locations. "
Forrás: http://www.atmel.com/Images/doc8035.pdf

A P és a PA csak a belső csíkszélességben tér el:
http://www.atmel.com/Images/doc8196.pdf

A biztosítékbites táblád a lehető legvacakabb programból van. A logika fordított (ami pipa, az a 0), és a rövidítéseket nem magyarázza meg.
Azokat nézd meg az adatlapban. :)
Hogy melyik biztosítékbit mire jó, itt lesd meg (igaz angol, de nem vészes)
http://www.engbedded.com/fusecalc/
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

katonafull
Biztosítékgyilkos
Kapcsolat:

HozzászólásSzerző: katonafull » 2016. január 4. hétfő, 3:48

Egyre kevésbé értem a dolgot.

Direkt megkérdeztem a készítőt, hogy működik-e a hex fájl 28 DIP kiosztású atmega88PA val.
Azt mondta igen.
A leírásukban is a 88PA datashet-et osztották meg, amiért azt gondoltam a hex is ahhoz való, de ha nem is, legalább kompatibilis vele, de a kapcsrajzon meg sima atmega88- van. De ha később fejlesztettek, akkor ez előfordul.

Ezzel kezdi:
The SmaTrig 2.1 is based on the ATmega88V microcontroller from Atmel (It is becoming obsolete and will be replaced by the ATmega88PA). This relatively small and versatile chip is a low power device which works down to 1.8 V. The ATmega88 is available in a TQFP32 package (used here) and the prototyping-friendly narrow DIP28 package. It is perfectly suited for battery operated equipment. It provides power-saving timer functions using a 32.768 kHz clock crystal. A lithium coin cell was chosen as power supply. The schematic of the trigger circuit is depicted here...

Gondoltam először megcsinálták atmega88-al, most meg már fejlesztettek 88PA-ra

De akkor ha a 88 és 88PA nem kompatibilisek ezek szerint a dude parancssorral sem stimmel valami.
A készítő szerint ezzel lehet feltölteni:
avrdude -p m88 -F -c STK200 -i 1 -U flash:w:smatrig21.hex -U eeprom:w:smatrig21.eep -U lfuse:w:0x52:m

megjegyzés: Option -F means 'ignore chip signature' and lets you program the new ATmega88PA chips with older versions of avrdude.

A parancssorban ugye atmega88 szerepel, aztán meg azt írja, hogy a -F azért kell, hogy a 88PA-t tudjuk használni.
Vagy akkor ez csak valami csel, hogy kezelje a dude a 88PA-t?
Mert ha igen, akkor valószínű, hogy a hex 88PA-ra van írva.

A kész hex és eep fájlból egyébként ki lehet deríteni, hogy melyikre írták?

Mi a különbség az
atmega88,
atmega88V
atmega88A közt?
Az adatlapjukon hol kell keresni a különbséget, vagy nincs valami leírás ezekről a jelölésekről?
szoktak még mindenféle kötőjeles utótagok is lenni, mint pl.: atmega88V-10PU
vagy atmega88P-20PU
Ezek mit jelentenek? közben megtaláltam, a második szám, az a chip maximális sebességére utal, de számít ez valamit kompatibilitás szempontjából?
Mármint ha xx-10PU helyett xx-20PU-t használunk, az gondolom működik, de fordítva már nem.
erről itt találtam egy jó kis leírást:
http://tavir.hu/cikk-a-vagy-nema

Robert
Elektronbűvölő
Kapcsolat:

HozzászólásSzerző: Robert » 2016. január 4. hétfő, 4:20

A Mega88 utódja a Mega88A.
Reménykedj benne, hogy a Mega88 és a Mega88PA csereszabatos.

Az AVRDuDe-ből a -F akkor kellhet, ha valamiért nem támogatott még a Mega88PA. DE: sose javaslom, hogy a chipID-t kihgyhassa az AVRDuDe! Ugyanis ha hibás chipbekötés van, akkor a fusebitket összevissza is beírogathatja. Az első lépés minden esetben a chipazonosítás kell legyen!
Kérdés:
A programozáskor igaz kap az eszközöd tápfeszültséget és nem csak a programozó vonalak vannak rákötögetve?
Az eszközödön rajta van a külső kvarc/kondi (ha arról megy a kész kapcsolásodban is a chip)?

SanyiSay
Elektronbűvölő
Kapcsolat:

HozzászólásSzerző: SanyiSay » 2016. január 4. hétfő, 8:14

Csak én érzem azt, hogy megint előre szaladtunk?
Maga az hogy a trigger működik e vagy nem, sikerül e feltölteni vagy nem, az lényegtelen. Jól látod hogy azt a készítővel kell leboxolnod.
Kivéve ha csak valakinek fel nem keltetted vele az érdeklődését mert akkor jó kis csapatmunkák ki tudnak alakulni. Azt is szeretjük. :)
Itt abban kapsz segítséget hogy tudd kezelni ar AVR-eket. Azt is jól látod hogy ha Dude lett a feltöltő azt is kell tudnod használni és tesztelni, kiismerni mielőtt munkára fogod.

katonafull
Biztosítékgyilkos
Kapcsolat:

HozzászólásSzerző: katonafull » 2016. január 4. hétfő, 22:45

SanyiSay írta:Csak én érzem azt, hogy megint előre szaladtunk?
Itt abban kapsz segítséget hogy tudd kezelni ar AVR-eket. Azt is jól látod hogy ha Dude lett a feltöltő azt is kell tudnod használni és tesztelni, kiismerni mielőtt munkára fogod.

Azért kérdezek ilyen látszólag előrehaladott dolgokat, mert ezek mind tele vannak alap tudnivalókkal.
Muszáj vagyok megérteni a chipek elnevezéseit és az azok közti különbségeket, hogy rögtön ránézésre tudjam melyikkel, mire számíthatok.
Jó lenne tudni, hogy az adatlapjában, mit is kell keresni, amitől más egy 88A-s, vagy 88V-s, vagy akármilyen végű, mielőtt összerakom próbapanelen az áramkört.
Ugye már a ledes példához is tudnom kell hogyan kell feltölteni a programot a chipre, ahhoz meg azt, hogy az avrdude parancsai pontosan mit is szolgálnak, honnan tudom pl milyen sebességet kell beállítani...
Na meg a fuse biteket, meg beállításukat is ismernem kell, mert anélkül nincs feltöltés, ha jól sejtem.

Például a -F dologgal kapcsolatos aggályait, amit lentebb kifejtett Robert (miszerint nem érdemes kihagyni az ID lekérdezést) nagyon hasznosnak tartom. És ez gondolom egy alap dolog.
Egyébként igen, azért kellett, mert nem támogatja az avrdude az atmega88PA-t. Amúgy ma tudtam konkrétan megnézni, én sima atmega88V-re próbáltam rárakni és már kezd összeállni, hogy a készítő meg valószínűleg atmega88PA-t használt. Ezért így osztotta meg a dude parancsokat és ezért a PA adatlapját linkelte. Csak a leírásából nem volt nekem egyértelmű, hogy most akkor melyikre írta a hex-et.
Plusz az alkatrészlistában ez szerepel a mikrovezérlőnél:
IC1 MEGA88V/PV/PA TQFP32-08 ... V/PV/PA version
Kezd úgy tűnni, mintha mindkettővel működnie kellene. De végül is mindegy. Ha nem, akkor veszek PA végűt és majd arra teszem rá.

Azért ezen a példán keresztül is próbálom az alapokat megtudni, mert sokkal érdekesebb olyasmin keresztül tanulni, ami igazán érdekel.
Persze a LED blink-et is meg szeretném csinálni, de annak úgy nem sok értelme van, hogy megnézek egy leírást róla és mindent sorjában szépen lemásolok, anélkül, hogy érteném mit miért csinálok.
De a könyv, amit itt többször is linkeltetek már nekem az ilyen apró kezdő részletekre egyszerűen nem tér ki.
Rögtön bele a legdurvább ledvillogtatásba :D :D, mikor még azt se tudom hogy kellene feltöltenem a progit a chipre.
Na majd szép lassan
Újfent köszönöm a segítséget!

katonafull
Biztosítékgyilkos
Kapcsolat:

HozzászólásSzerző: katonafull » 2016. január 5. kedd, 8:40

Arra gondoltam, hogy a LED blinking gyakorlatot ugyanazon a chipen szeretném elvégezni, amivel most problémázok.
Van egy atmega88V-10PU és egy atmega88PA-PU chipem. Mindkettőn ki fogom próbálni.
De most még más chipek adatlapját néztem csak meg, hogy majd megértsem a különbséget.

Ami még nem világos, hogy nézegettem a LED blinkinghez való kapcsolásokat különböző chipekkel, és nem értem, hogy van amelyiknél használnak kvarcot és van aminél nem.
De egyazon chip-el is láttam olyan megoldást is, ahol van rajta kvarc és olyat is, hogy nincs.

Ezen van:
http://qsl.net/pa3ckr/bascom%20and%20av ... lasher.gif
ezen meg nincs:
https://hackadaycom.files.wordpress.com ... -blink.png
Ok, ezek különböző chipek, de

ATmega32, nincs kristály:
http://circuitdigest.com/sites/default/ ... th-AVR.gif

Ugyanaz a chip, atmega32, van kristály:
https://electrosome.com/wp-content/uplo ... Studio.jpg

Min múlik, hogy kell rá kvarc, vagy nem kell rá? És hogy mekkora? Gondolom az adatlapból kiderül...
Na megnéztem az atmega32 adatlapját és azt írja, hogy:
For resonators, the maximum frequency is 8MHz with CKOPT unprogrammed and 16 MHz with
CKOPT programmed. C1 and C2 should always be equal for both crystals and resonators. The
optimal value of the capacitors depends on the crystal or resonator in use, the amount of stray
capacitance, and the electromagnetic noise of the environment. Some initial guidelines for
choosing capacitors for use with crystals are given in Table 4. For ceramic resonators, the
capacitor values given by the manufacturer should be used.

Vagyis ez azt jelenti, hogy ha a programban szeretnénk beállítani az órajelet, akkor a chip-re 16MHz-es rezonátort kell rá csatlakoztatni, aztán meg beállítás és programozás kérdése, amit a lenti táblázat alapján kell kisilabizálni? és majd a programban a cksel-re vonatkozó résszel adjuk meg ?

Mit jelent ebben a ckopt unprogrammed, ahol max 8MHz lehet a rezonátor? Hogy nem kell beállítani a programon belül az órajelet, hanem egy az egyben a rezonátor fogja meghatározni, ezért ebben az esetben nem feltétlenül 16MHz kell, hogy legyen a kristály?

Table 4. Crystal Oscillator Operating Modes
CKOPT...CKSEL3..1.........Frequency Range(MHz)...Recommended Range for Capacitors
.............................................................C1 and C2 for Use with Crystals (pF)

1..........101(1).................. 0.4 - 0.9.......................... –
1..........110...................... 0.9 - 3.0....................... 12 - 22
1..........111......................3.0 - 8.0........................ 12 - 22
0..........101, 110, 111.............1.0 ≤..........................12 - 22
Note: 1. This option should not be used with crystals, only with ceramic resonators

Lássuk jól értelmeztem-e:
Pl ha 400kHz és 900kHz közöttire szeretnénk az órajelet, akkor nem kell rezonátor, de ha meg 3MHz és 8MHz közöttire, akkor meg igen? Ráadásul ha mi akarjuk a a programban pontosan megadni az értéket, akkor a cksel értéke majd 111 kell hogy legyen és ebben az esetben 16MHz-es kristály kell, de ha beérnénk 6MHz-el, és nem akarnánk a programban mi beállítani az órajelet külön, akkor elég lenne csak rárakni egy 6MHz-es kristályt és kalap kabát? (már ha létezik ilyen értékű rezonátor)

SanyiSay
Elektronbűvölő
Kapcsolat:

HozzászólásSzerző: SanyiSay » 2016. január 5. kedd, 11:26

Mindenek előtt jó felé jársz. :)
Mikor azt írtam, hogy ne a triggereddel próbálkozz nem arra gondoltam hogy inkább a led villogóval, hanem hogy ismert meg előtte az AVR működését. Mert az majd + feladat hogy a triggeres áramkör szükségleteit is megismerd.
Már régen olvasgattam a Bascomos könyvet, de én abból tanultam meg sok mindent és persze sok keresgéléssel.
Biztosíték biteket összeszedtem magamnak az összeset, gondoltam most közzéteszem de nem nagyon találom. :(

Mivel ez nem Arduino itt az adatlapon van minden.
http://www.atmel.com/products/microcontrollers/avr/megaAVR.aspx
Majd megszokod idővel, mi micsoda rajta. Erről nincs könyv.

Bascom könyvben az AVR órajelek résznél találod, hogy lehet belső órajele is, de lehet külsőt is rákötni, ott kitér a kondi kérdésre is. Ezt is a biztosíték bitekkel állítod be, és AVR tipus függő.
Belső max 8MHz. Külső pedig max. akkorát tehetsz rá ami az adatlapon van. (pld. ha mondjuk az van beállítva a biztosíték biteken hogy külső órajellel fusson, és nincs rajta, akkor nem fog elindulni)
A feltöltő programban, amikor már visszajött az ID szám akkor már csak az adott AVR-hez megadható biztosíték értékek közül választhatsz. Legalább is AVRStudioban.
Énn annó onnan soronként keresgéltem meg mi mit is jelent.
Órajel beállítással is lehet féltégla álapotot elérni, ilyenkor kell egy ilyen.
http://www.hobbielektronika.hu/cikkek/seged_orajel_generator.html?pg=1

Én "STK500-Jtag" amon van ilyen ,órajel kimenet a mostaniakon nem tudom van. Nekem kellet használni párszor. :)

Egy szóval a biztosíték bitekre azért kellene rágyúrni, annak ellenére hogy nem igen van róla alapos magyar leírás, mert az az alapja az egésznek.

SanyiSay
Elektronbűvölő
Kapcsolat:

HozzászólásSzerző: SanyiSay » 2016. január 5. kedd, 11:37

Mivel van valamilyen Adruino modulod, annak ismered a paramétereit, én lehet azzal kezdeném a játszadozást.
Stabil áramkör, látod a biztosíték beállításait, és tesztelgetni is tudod azokat.
Mióta egy mega328 többe kerül mint egy arduino lap, azóta nem igen éri meg külön vásárolgatni AVR-eket, ha csak nem céláramkört épít az ember.

katonafull
Biztosítékgyilkos
Kapcsolat:

HozzászólásSzerző: katonafull » 2016. január 5. kedd, 23:21

SanyiSay írta:Mindenek előtt jó felé jársz. :)

Nagyon sokat jelent a visszaigazolás, köszönöm!
Na kezdtem sejteni, hogy ez végül ilyen adatlap bogarászós dolog lesz, meg hogy nincs konkrét magyar leírás ezekről a biztosíték pitekről.

De egyébként találtam egy leírást erről, ami szintén Róberttől származik. :)) Úgy látszik Magyarországon Róbert az AVR próféta. Hálás köszönet neki is érte!
http://morgoelektronika.hu/leiras.php?menu=5

A fuse bit calculator oldalak elég hasznosak, még ha csak egy szóval is, de chipre jellemzően leírják milyen biztosíték bitek vannak és mire valók, többé kvésbé

katonafull
Biztosítékgyilkos
Kapcsolat:

HozzászólásSzerző: katonafull » 2016. január 5. kedd, 23:24

SanyiSay írta:Mivel van valamilyen Adruino modulod, annak ismered a paramétereit, én lehet azzal kezdeném a játszadozást.
Stabil áramkör, látod a biztosíték beállításait, és tesztelgetni is tudod azokat.

Nem értem, hol látom a biztosíték bit beállításait?
Mármint valami avr feltöltó progiban?
Valójában nem sokkal többet tudok az arduino chipekről. Mármint érintőlegesen oké, de eddig csak sima felhasználó voltam. Olyan, aki sütit akart enni, de nem érdekelte hogy készül a süti :D

SanyiSay
Elektronbűvölő
Kapcsolat:

HozzászólásSzerző: SanyiSay » 2016. január 5. kedd, 23:53

Akkor csak nagy vonalakba.
Fogod az Arduino lapod mert az tuti megy, rákötöd a USB illesztőt jó sorrendbe jó lábakra azt meg a PC-be, táp meg vagy PC vagy külső, ez az usb illesztőn is szokták állítani, attól is függ milyened van.
Ha Róbertől van az illesztő akkor tuti megy, és nincs olyan kérdés amire ne kapnál választ, ha nem akkor izgulj picit, mert akkor az is rád vár.
Aztán a feltöltő progit elindítod, beállítod milyen AVR van hozzákötve, nyomogatsz ezt azt és akkor csatlakozik az AVR-re.
Megjön az ID AVR-ből, ezután betölti a biztosíték biteket. Ekkor már látod és szerkeszteni is tudod azokat.
Van olyan amikor a biztosíték biteket byte-onként kell beállítani ilyenkor kell a bitszámoló. AVRStudioban pld nem kell mert ott pipálod az értékeket, nem is látod hogy bitek. Amúgy erről küldtem linket az elején, meg te is küldél képet írtad hogy fogalmad nincs micsoda. Hát már van. :)

Persze ez most épp a Dude neked, annak kellene utánanézned, ott pontosan hogy néz ki ez a folyamat.

katonafull
Biztosítékgyilkos
Kapcsolat:

HozzászólásSzerző: katonafull » 2016. január 6. szerda, 1:35

Oké, nagyjából így képzeltem el.
Most épp a fuse bitekről, meg úgy egyébként az egész avr-ről való olvasgatás mellett a feltöltő progik közül próbálom kiválasztani melyik lenne a legjobb.
Az avr studiobol melyik verziot ajánlanád? Legújabbat?
Elég jónak tűnik, csak elsőre bonyolultnak is.

Asszem a 6 megvan.
De lehet először inkább valami vizuális, egyszerűbb valamit próbálok ki és majd utána merülök el az avrdude és studio parancsaiban.
Mondjuk az avrdude súgója elég jó, meg érthetően elmagyaráz mindent az opciók melletti leírás mindent.
De először egy vizuálissal kezdenék, hogy tuti ne legyen elírási hiba.
Van valami jó és egyszerű, vizuális feltöltő szoftver? Amivel a fuse biteket is lehet állítani?

SanyiSay
Elektronbűvölő
Kapcsolat:

HozzászólásSzerző: SanyiSay » 2016. január 6. szerda, 8:29

Vízuális? :)
Hát AtmelStudionál szerintem kevés vízuálisabb van. Csini, jól átlátható csupa pipálni való mindenhol, semmi soros beviteli mező. Én nagyon kedvelem.
http://www.atmel.com/webdoc/atmelstudio/atmelstudio.programmingdialog.fuses.html

Persze ahogy Róbert szavaiból kivettem, kicsit le vagyok maradva, de ez annak is köszönhető hogy eddig nem éreztem hiányát ez irányú fejlesztésnek. Egyébként most sem. :)
Amire kell arra pont megfelelnek a régi eszközök. Újabb verziók hol az STK500-al nem voltak kompatibilisek, hol ezzel azzal. Ez meg egy stabil rendszer volt, meg most is az.
AVRstudióból 4.17 amit használok. :)

Szóval ez az irány neked nem feltétlen jó.
Youtube is tele van oktató videókkal.
Pld.
https://www.youtube.com/watch?v=iXOP_36dqwU

Device ID -> READ ,itt kapod meg az ID szémot ha jó a kapcsolat.
Többször nyomogatod a read gombot, és folyton változik a szám akkor nem jó valami, ez az egyszerű tesztelés. A biztos meg hogy megkeresed az adatlapon mi az ID száma a procidnak.

Mega328p esetében:
ezt kapod:
http://sfecdn.s3.amazonaws.com/tutorialimages/PowerAdventures/AS5-4.jpg
ezt vártad:
http://www.atmel.com/Images/Atmel-8271-8-bit-AVR-Microcontroller-ATmega48A-48PA-88A-88PA-168A-168PA-328-328P_datasheet_Summary.pdf
11.8 résznél a 4. pont. :)

Ahogy nézem az új AVRStudio sem lett csúnyább, viszont nem vagyok képbe hogy mit támogat és mit nem.

Dude is hasonlóképpen kell hogy működjön, csak a kinézet más gondolom, és nyilván nincs hozzáépítve egy ekkora aparát a programíráshoz.

Vissza: “Bascom-AVR nyelvű programozás (AVR programozásának lehetőségei)”