Karakteres LCD kezelése

Hogyha sikeresen O/PLED illetve hagyományos alfanumerikus - esetleg tán grafikus kijelzővel gyűlik meg a baja valakinek:)
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

Lábcsere, elkötés illetve rövidzár a lábak közt....
Avatar
mester1025
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2011. május 24. kedd, 6:00

Hozzászólás Szerző: mester1025 »

mindent ellenöriztem ,minden felesleget" leszedtem róla, de így sem akar müködni sehogy sem..:( :(
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

Szerintem aludj rá 1-t....

Utána újraírnia kódot:
- csak LCD és csak az INIT plusz az CLS
- órajelet megadni

Lábakat egyesével kimérni. H szintbe rakni.
És az összes LCDlábat így kimérni... Egyesével.
Avatar
mester1025
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2011. május 24. kedd, 6:00

Hozzászólás Szerző: mester1025 »

Robert írta:Szerintem aludj rá 1-t....

Utána újraírnia kódot:
- csak LCD és csak az INIT plusz az CLS
- órajelet megadni

Lábakat egyesével kimérni. H szintbe rakni.
És az összes LCDlábat így kimérni... Egyesével.
mindent átnéztem...minden megfelelő, mármint ugy van ahogy kell...az lcd-n meg karakterek váltogatják egymást folyamatosan ( mindkét sorban ugyanazzal a karakterrel), eddig maximum a váltás sebességét ( wait) tudtam állítani :(
Avatar
mester1025
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2011. május 24. kedd, 6:00

Hozzászólás Szerző: mester1025 »

köszi mindenkinek...semmi hiba nemvolt benn...hirtelen lekezdett magától müködni..bár nem értem miért, demost ugy müködik ahogy kell :)
Avatar
Cinege446
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 67
Csatlakozott: 2008. július 22. kedd, 6:00

Re: Karakteres LCD kezelése

Hozzászólás Szerző: Cinege446 »

Sziasztok!

Közelebbi topicot nem találtam, ezért ide írom a problémámat. Korábban egy akkutöltőnél, most pedig egy tápegységnél jött elő olyan jelenség a klasszikus 1602-es LCD-n, hogy bizonyos esetekben a kijelzett kép elkezd karakterenként balra elúszni, majd teljesen összezuhan, össze-vissza karaktereket kijelezve. Az akkutöltőnél azt hittem, hogy a PWM szaggatás miatt van, de a tápban csak feszt és áramot kell mérnie, az adatokat pedig megjelenítenie (a feszszabályozás ráadásul analóg módon történik műverősítővel), mégis előjött ebben az esetben is a hülyesége. Az akkutöltőnél akkor jelentkezik, ha a fémburkolatot, amire az LCD van erősítve összeérintem a burkolat másik felével, amire a test is be van kötve. Ha nem érintkeznek, akkor minden hiba nélkül műxik. A tápnál pedig akkor jelentkezik, ha a feszkimenetre csatlakoztatok mérőkábelt, de nem minden esetben. Mit rontok el, vagy mit vettem figyelmen kívül? Köszi előre is a segítségeteket!
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Karakteres LCD kezelése

Hozzászólás Szerző: Robert »

Kialakulhat földhurok az LCD háza és a rendszerföld között. Ez a GND vonal elhúzását és íg az adatvonalak esetleges >0,7V potenciálját jelenthetik. Ezt az LCD vezérlőchipje adatnak értelmezheti. (A készülékház és az LCD vezérlőGND-je közösített!) Segíthet, ha a közösítést biztosító forraszjumper feloldásra kerül.
Ugyanilyen látható problémát okozhat az LCD tápfeszültségén bejutó zavar. Ezt a 1/2 láb közé tett 100nF szűrőkondenzátorral lehet kivédeni.
Ha a háttérvilágítás GNDje felzűzésre kerül a tápfeszültség GND vonalára és PWM-l kerüla háttérvilágítás meghajtásra, akkor impulzusszerű terhelések jelennek meg a tápfeszvonalon. Javasolt ekkor egy 10uF...100uF kondenzátor beforrasztása a LCD közvetlen táplábaira, vagy a háttérvilágítás GND és Vcc kivezetése közé (ha a rendszertápfeszültség így elérhető. Minél rövidebb kivezetésekkel, minél kevesebb PWM zavarással az elektronika többi ágai felé.
Avatar
Cinege446
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 67
Csatlakozott: 2008. július 22. kedd, 6:00

Re: Karakteres LCD kezelése

Hozzászólás Szerző: Cinege446 »

A tápegységnél földhurok szerintem nem jöhet szóba, mert a készülékházra a védővezető van csatlakoztatva, az összes többi elektronika meg trafóval van leválasztva. A 100nF-os kondit viszont kipróbálom!
A háttérvilágítás minden esetben fix, azt nem piszkálom. Max be- és kikapcsolni lenne értelme, de még azzal sem foglalkoztam. Egyik esetben sem volt szükséges és nem jelentős az így keletkező többletfogyasztás sem.
Viszont a kijelző csavarfelfogatáshoz előkészített furatain levő rézfelület méréseim és az adatlap szerint sincsenek sehová sem bekötve. Vagy ebben lennének gyártónként eltérések?
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Karakteres LCD kezelése

Hozzászólás Szerző: Robert »

A rögzítő fémkeret az lehet a rendszerGND-n és lehet önállóan is. Az alapértelmezett bekötés gyártófüggő.
A hibát a rendszerben egyéb impulzusszerű jelek is okozhatják: kapcsolóüzemű táp a bemeneten, szervomotor, külső PWM meghajtás (pl. LED-szalag). De a betápon keresztül (kapcsolóüzemű táp) átjutó zavarok is. De ekkor a kisugárzott >50 kHz jelek is indukálhatnak parazika tüskéket.
Avatar
Cinege446
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 67
Csatlakozott: 2008. július 22. kedd, 6:00

Re: Karakteres LCD kezelése

Hozzászólás Szerző: Cinege446 »

Ok. Köszi szépen a tanácsokat! Ha sikerül holnap kijavítanom a hibát, akkor megírom, hogy mi okozta, hátha mások is hasonlóképpen járnak...
Avatar
NEMO510
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2012. február 20. hétfő, 7:00

Re: Karakteres LCD kezelése

Hozzászólás Szerző: NEMO510 »

Üdv!
Tegnap boldog tulajdonosa lettem egy ilyennek:
http://www.dfrobot.com/wiki/index.php?t ... :_DFR0009)

A problémám az hogy külső 10k potival kell állítgatnom a kontrasztot mert a rajta levő nem működik (gondolom én :D ).
A V0 lábra kellett még egy bekötés,az UNO 13-as lába mellett levő GND-ről.
Kép:
https://dl.dropboxusercontent.com/u/818 ... 201074.JPG
https://dl.dropboxusercontent.com/u/818 ... 201077.JPG

Kérdésem az lenne hogy ezzel a problémával már találkozott e valaki (vagy csak egyedi eset) ,
és hogy a megoldás okozhat e problémát hosszú távon?

Én csak hobbistaként kapargatom a felszínt,nem tudom eldönteni :oops:
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Karakteres LCD kezelése

Hozzászólás Szerző: Robert »

A kontrasztpotmétere 10 teljes menetes helitrimmer.
Nem kellhet külső.

Csavargassad :)

A külső potméter nélkül a V0 lábon 1.7V körül kell mérni a kontrasztállításhoz. Ha állítod a potmétert, a V0 fesz válozik?
Avatar
NEMO510
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2012. február 20. hétfő, 7:00

Re: Karakteres LCD kezelése

Hozzászólás Szerző: NEMO510 »

Nem reagál.
A helitrimmert kimértem,szépen működik.Mégsem változtatja az élességet.
A V0-t hiába mérem,nem találok összekötést egyik lábon sem.
Az volt a bajom hogy csak világított a kijelző mint az őrült,hiába csavargattam a trimmert nem láttam semmit a karakterekből.
Olyan mintha egy átvezetés hiányozna a shield panelről.

Ezzel az átkötéssel csak a trimmert kerülöm ki?
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Karakteres LCD kezelése

Hozzászólás Szerző: Robert »

Trimmer kimenetet az LCD V0 lábával kössed össze.
Avatar
NEMO510
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2012. február 20. hétfő, 7:00

Re: Karakteres LCD kezelése

Hozzászólás Szerző: NEMO510 »

Össze van.
Eddig rosszul mértem.
Picit meg kellett kapirgálni a gyantát.
Viszont így még kevésbé értem.A trimmer jó,az tuti.Be is van kötve.
Mit hagytam ki? 8O

Addig is vadul tekergetem a trimmet :evil:
Válasz küldése