Nem tudom kiolvasni a chipből az azonosítóját!

Ha a chip nem reagál a programozóra...
ZsirosB
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2013. április 9. kedd, 11:10

Re: Nem tudom kiolvasni a chipből az azonosítóját!

Hozzászólás Szerző: ZsirosB »

Atmel studio 6.1 et hasznalok ott ugyanolyan grafikus interface van mint AVR studioban.Az erdekelne hogy Ha most pl bepipalok egy fuse bitet majd ugy Programozom, ezutan visszaszedem a pipat akkor ugyanolyan mintha semmit nem is pipaltam volna be? Vagy van olyan beallitas amitol teljesen megőrül és bucsut inthetek a kontrollernek?
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Nem tudom kiolvasni a chipből az azonosítóját!

Hozzászólás Szerző: Robert »

A pipákat ki/berakosgathatod. Amíg nem nyomsz a write fuse golmra, addig csak "teszteled".
Mivel rárhatod ki magad? Pl.
- disable ISP
- disable RESET
- External clock, RC clock, internal clock 1M + DivCLK8 enable
- stb.

A Write fuse beírja. És utána elvileg vissza is olvassa....
Ha olvasásnál hibára fut: elrontottad a beállítást :).
ZsirosB
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2013. április 9. kedd, 11:10

Re: Nem tudom kiolvasni a chipből az azonosítóját!

Hozzászólás Szerző: ZsirosB »

Kép

Most ez a helyzet, szóval szabadon ki-be pipalhatok dolgokat, ameddig nem nyomok Write-ot addig nem módosít a fuse biteken
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Nem tudom kiolvasni a chipből az azonosítóját!

Hozzászólás Szerző: Robert »

Igen. Szabadon állíthatod.

U.i.: a képek a fórumba is feltölthetőek.... :!:
Avatar
Csuhas
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 69
Csatlakozott: 2005. április 22. péntek, 6:00

Re: Nem tudom kiolvasni a chipből az azonosítóját!

Hozzászólás Szerző: Csuhas »

Egy xmega256a3u procira fejlesztek. Alapvetően bootloaderrel használom amit egy avrisp mk2-ve szoktam beírni bascom alól. Történt hogy elhalt a program, és amikor a loadert próbáltam beírni akkor a chip azonosítóként zérust olvasott. Néhány sikertelen próbálkozás után chipet cseréltem. Azt azonnal helyesen felismerte a programozó majd a bootloader beégetésekor a fuse biteknél hibajelzés volt és ez az ic sem ismerhető már fel. Ha programozóval előbb egy másik panelen felismertetem a procit majd átdugom akkor az első lock byte zérus. Ha kiadok egy törlést akkor látszólag megtörténik de fuse bitek nem változnak. Volna valakinek ötlete?
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Nem tudom kiolvasni a chipből az azonosítóját!

Hozzászólás Szerző: Robert »

Tápfeszültség nincsen meg.
Hibás a külső kvarc, nem rezeg (ha fusebitet is állítasz).

A sorrend:
- ChipID kiolvasása szűz chipnél
- FLASH/EEPROM beégetése, visszaolvasása
- csak most olvasd ki a fusebiteket!
- változtass valami irreleváns dolgot: pl. Bootloader size - beolvas és kiír

Hülye kérdés: a programozó PDO, PDI lábakon mi van rajta? A RESET lábon a felhúzóellenállás >=10k lehet. Kisebb nem jó...
Avatar
Csuhas
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 69
Csatlakozott: 2005. április 22. péntek, 6:00

Re: Nem tudom kiolvasni a chipből az azonosítóját!

Hozzászólás Szerző: Csuhas »

Sorra válaszolok: A tápfesz megvan. A pdi felületen az óra és az adat szép egészséges négyszögjel. A pdi lábon semmi az csak a procira megy, a reseten egy 1k-val leválasztott 10k-100n rc tag van.
Xmegához nem kell külső kvarc, de tettem próbát ahol külső órajelet kötöttem a panelre.
A programozáshoz a bascom autó prog módját használtam ahogy máskor is.

Mitől zérus a chip id? Az elvileg fuse bittől függetlenül olvasható fix érték.
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Nem tudom kiolvasni a chipből az azonosítóját!

Hozzászólás Szerző: Robert »

A RESET lábon nem lehet RC tag. Csak egy 10k a Vcc fele.
Tipp innen: http://re.reworld.eu/common/x3dil/X3DIL_Manual.pdf
Avatar
Csuhas
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 69
Csatlakozott: 2005. április 22. péntek, 6:00

Re: Nem tudom kiolvasni a chipből az azonosítóját!

Hozzászólás Szerző: Csuhas »

Ebben nem hiszek. Ellenérveim:
1 Ezt a panelt több tucatszor felprogramoztam ( amikor a bootloadert írtam )
2 A reset rc tagja egy soros ellenállással le van választva és a programozó a soros 1k proci felőli részére csatlakozik. Így a kondi nem terhel be.
3 Ráadásul szkóppal néztem az órajeleket korrekt négyszögek vannak a vonalakon. ( Tektronix 250MHz szkóp )
Kipróbáltam egy másik avrisp-vel is az sem tudja kiolvasni az ID kódot. Egyet nem tettem meg nem mertem a többi panelbe újra beírni a bootloadert mert azok kinyírását nem kockáztathatom. Eddig két xmegát tettem téglává, és nem tudom hol hibázok. Sajna a jtag nincs kivezetve illetve jtag programozóm sincs így azt nem tudom megnézni.
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Nem tudom kiolvasni a chipből az azonosítóját!

Hozzászólás Szerző: Robert »

A fusebiteket ha nem égeted, csak FLASH-t, akkor mit művel? (Mondjuk LEDvillogtatót)
A bootloader/szoftver nem tud átállítani fusebitet futásakor? xMEGA-t nem veséztem még..
Avatar
Csuhas
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 69
Csatlakozott: 2005. április 22. péntek, 6:00

Re: Nem tudom kiolvasni a chipből az azonosítóját!

Hozzászólás Szerző: Csuhas »

Közben behalt egy másik panel is. A program elején kiolvasom a lock biteket és ha nem egyeznek akkor hibajelzéssel megállok. Most ez történt. Rádugva a avrispt láttam hogy ebben a panelben jó a chip id, de a lock byte átíródott zérusra ( minden tiltva ) Megpróbáltam a benne levő és működő bootloaderrel frissíteni de ahogy várható volt nem működött. Ezután bascom manuális programozás módjában kiadtam egy chip törlést, ami működött és törölte a programot és a lock biteket is. Azután a csak a flash terület írását választottam ami beírta a loadert majd a loader beírta a lock byte értékét ( 14H ) a lader írja a lock byteot, hogy véletlenül se kerülhessen ki védelem nélkül panel. A bekerült loader már gond nélkül behúzta a fő programot. Lehet hogy a loaderből kiszedem a lock írást mert ha a bekapcsoláskor van valami prell a tápon akkor azért veszélyes lehet a lock írása. Összefoglalva, amíg olvasható a chip id addig lehet törölni, és újraírni a procit. Ha az id sérült ( törlődött ) akkor egyelőre ég nem tudok megoldást amivel a chip menthető volna.
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Nem tudom kiolvasni a chipből az azonosítóját!

Hozzászólás Szerző: Robert »

A bootloader _végén_ írod be a fuselock-ot.

- A RESET prell nem védhető ki a bekapcsolási késleltetéssel? Vagy a bootloader elején 0,5sec várakozás?

- Esetleg nem ott futsz bele, hogy a RESET/bekapcsoláskor a BOD level nincs beállítva és leesik a kritikus feszültségrészre (összevissza flash/memóriaírás)?

ID nem törlődik, csak nem tudsz belépni a programozási módba:(
JTAG (ha nem tiltottad le) használható még. Nagyfesz soros/paralell módot nem láttam xMEGA esetén.
JTAG szoftverből is tiltható!
Avatar
Csuhas
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 69
Csatlakozott: 2005. április 22. péntek, 6:00

Re: Nem tudom kiolvasni a chipből az azonosítóját!

Hozzászólás Szerző: Csuhas »

Ez mind igaz lehet. Berakok egy késleltetést a loaderbe.
Az lehet hogy a tápfesz felfutásakor elindul valami írási folyamat ami megnöveli az áramfelvételt amitől esetleg megbicsaklik a felfutó táp és elromlik az írás.
Mondjuk a hiba megjelenése előtt pont a bod értékét növeltem meg ha jól emlékszem 1.6V-ról 2.6V-ra mert az adateeprom sérülését próbáltam megelőzni.

Amit nem tudok hova tenni az az hogy ha egy másik panellel felismertetem a procit az égetővel majd átdugom akkor a biztosítékokat olvasva látom a lock 0 értéket, de a többi konfig byte az pont az amit én írtam be, azaz a programozó kommunikál az procival, de sem a memóriát nem tudja olvasni ( zérust olvas jogosan a lock miatt ) sem a proci ID-t ahol szintén zérust olvas. Sajna hiába adok ki törlést a lock bitek nem törlődnek.
Avatar
Csuhas
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 69
Csatlakozott: 2005. április 22. péntek, 6:00

Re: Nem tudom kiolvasni a chipből az azonosítóját!

Hozzászólás Szerző: Csuhas »

No azt hiszem megoldódott! Üvölteni tudnék...
Bascom alatt fejlesztek és onnan is szoktam programozni ezért a libusb driver volt telepítve a gépemre.
Nos az emlegetett hibák mind ebből felállásból származnak.
Felrakva a jungo drivert, és avrstudióból nézve már olvasható a chip id, törölhető, programozható a chip.
Sajnos két napig ezt nem léptem meg és csak bascomból illetve avrdude programozó felületről próbálkoztam.
Szóval a jó édes nénikéjüket!
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Nem tudom kiolvasni a chipből az azonosítóját!

Hozzászólás Szerző: Robert »

Eredeti vagy utánépített/LUFA alapú MKII?
Ott külön firmware van az AVR-Studiohoz(JUNGO) és külön a AVRDUDE,egyebekhez (LibUSB).
Nem csereszabatosak - mégha úgy is néznek ki :(.
Válasz küldése