attiny2313 vs 90s2313

Ha a chip nem reagál a programozóra...
Avatar
bal2
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2005. augusztus 27. szombat, 6:00

attiny2313 vs 90s2313

Hozzászólás Szerző: bal2 »

attiny2313-ast szerettem volna at90s2313-ként használni... beállitottam a site-on megadott flag-eket. azóta nem férek hozzá. :(
az első után nem tudtam mivan... és még gyorsan elqrt@m 3-at.
ami a legkellemetlenebb, hogy nem is működik rajta a feltöltött prog. (90s2313-om müxik primán... csakhát... egyre nehezebb bezerezni)
szóval... most itt állok egy marék lezárt attiny-vel. :?
hogyan tudnám visszahozni az 'élők világába'?
...mit rontottam el?
Robert

Hozzászólás Szerző: Robert »

A leggyakoribb hibák:
- Az órajelforrás XTAL ill rezonátor/belső OSC helyett külső órajelre lett állítva(ekkor nem rezegteti be a kristályt). Bármilyen (max. 16 (20) MHz-s) órajelforrást rá kell kötni az XTAL2-es lábra (valahol az oldalon a kristály fejezetben írva vagyon melyikre), és úgy programozni.
- A reset láb lett kiütve. Na ez a szomorúbb, ekkor ún párhuzamos programozó kell hozzá (ez 12V-ról megy, és a reset lábtól függetlenül programoz). Erre még én sem találtam megoldást. Nekem 6-8 db ATMEGA8 van így kiütve:(.
Robert

Hozzászólás Szerző: Robert »

A site-n leírt flagek biztos jók, saját képernyőfotók. Én nagyon régóta így használom a TINY2313-at.
Robert

Hozzászólás Szerző: Robert »

Amivel beállítom, az mostanában a Bascom programozója. Az be van építve a fordítóba:). Itt elolvasva a Atmel hivatkozott dokumentumát a Bascomban nem pipa-nempipa, hanem szövegesen is kiírja a fusebitek jelentését. Az 1.11.7.4 nem, de az 1.11.7.8/9 támogatja már az ATTINY-t.
A preclock8 nem kell, valamint a resetet nem szabad letiltani.


Még 1 amire a ATTINY2313 kényes, a 90S2313 meg nem:
a printerport minősége. Nekem csak a leválasztós (244-es ICvel szerelt STK200 programozó) volt eléggé stabil, az 5 szál drót alapú véletlenszerű beállásokat is csinált. És a kábelhosszra is érzékeny volt...
Avatar
bal2
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2005. augusztus 27. szombat, 6:00

Hozzászólás Szerző: bal2 »

köszönöm a tanácsokat.
ezt a külső-órajeles dolgot még megpróbálom...
egyébbként sorosporti programozót használok + pony2000-et.
semmi gondom nem volt még... többnyire csak az ilyen 'átállásokat' szívom meg :roll: , de ennyi chipet még nem szúrtam el zsinórban, minden eredmény nélkül :?
Robert

Hozzászólás Szerző: Robert »

Hehe :roll: . Magamra ismerek. Én is a Ponyproggal szúrtam el. Aztán ment a sarokba, és a Bascomét használtam. azt hisem a pipa berakva jelenti azt, hogy nem kell programozni. valami fura logikája van. Én meg úgy vagyok, hogy a beűállítás úgy legyen:

Ha ide raksz egy pipát, a reset láb I/O lábbá alakul. A pony nem ilyen...

A bascom azt hiszem azt a programozót is mintha tudná használni (nem próbáltam még). szerintem a LPT portit próbáld meg összerakni (4. vagy 6. fejezet). Először akár 244-es IC nélkül is, csak simán az 5 szál dróttal... Bascom alatt el nem rontottam, max a fusebiteket nem programozza be (4 IC-ből 1 esetben (az IC kényes volt rá)).
Avatar
bal2
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2005. augusztus 27. szombat, 6:00

Hozzászólás Szerző: bal2 »

naa... örülünk nagyon :D
a lezártakat kinyitni ugyan nem sikerült... szerencsére nem egy ló ára az a pár chip.
viszont sikerült primán felirni az újakra pony-val, soros-porton.
miután elolvastam a dokumentációját... (hiába no... a tudás nem hátrány :? ), és figyelembe vettem a tanácsod, hogy a pony éppen 'forditott' flag-ek tekintetében.
köszi!
Robert

Hozzászólás Szerző: Robert »

Tudod, ha végképp nem megy, akkor olvasd el a használati utasítást:)!
:P
Avatar
PPLaci
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2007. június 14. csütörtök, 6:00

ATtiny PIC után

Hozzászólás Szerző: PPLaci »

Sziasztok!
Kérlek segítsetek kicsit!. PIC után szeretnék átállni Atmel procikra. Kezdetnek gyorsan írtam egy LED villogtató progit, amit egy párhuzamos SPI programozóval feltöltöttem az ATtiny 2313 prociba. A configurációs biteket nem bántottam,. Szépen villog is a LED. Ezután ugyanezt a progit be akartam égetni úgy, hogy a proci külső 8 Mhz-s quarc-al működjön.
A panelen természetesen ott van a 4, 5 ös lábon a quarc, és mellette a föld felé a 2db 22pf-es kondi. Sajna a LED meg sem villan, sőt, ha rámérek szkóppal a LED kimeneten, semmi billegés nincs. A quarcon kb 1Vpp órajel mérhető. Ami pedig a legjobban fáj, ha most visszateszem a BASCOM-AVR programozóját, és olvasni akarom a config biteket "READLB entry not found" hibaüzenetet kapom :-(
Nosza elő a másik procit, kínosan ügyelve csak az órajelforrást állítottam át, írás, eredmény: megint kizártam magam :-(
Ezután készítettem egy kb 1 Mhz-s oscit egy 74hc14-ből ráadtam az órajelet a proci 5-ös lábára, semmi eredmény. Továbbra sem tudom olvasni a config biteket. Mit tanácsoltok? Gondolom a párhuzamos programozó lenne a megoldás a procik megmentésére.
Ha esetleg tud valaki egy site-t ahol van egyszerű párhuzamos programozó rajz kérem küldje el. Itt állok 2 "döglött" procival, és oda a
valódi program tesztelése
Köszi előre is, és bocsi a hosszú levélért! Laci
Hooligan01

Hozzászólás Szerző: Hooligan01 »

Hello!

Külsö órajelet ugye úgy próbáltad hogy levetted a kvarcot és a két kondenzátort? (nálam ez okozott csak gondot ilyen esetben.)
Avatar
PPLaci
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2007. június 14. csütörtök, 6:00

Hozzászólás Szerző: PPLaci »

Igen, természetesen úgy, de semmi eredmény :-(
Holnap megyek ATtiny-ket venni
Hooligan01

Hozzászólás Szerző: Hooligan01 »

szerencsére elég olcso manapság :)
Avatar
PPLaci
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2007. június 14. csütörtök, 6:00

Hozzászólás Szerző: PPLaci »

Igaz olcsó, de akkor is bosszant, főleg az miatt, hogy nem tudom az okát. Ezek alapján még bármennyit elronthatok. Pedig biztosan tudom, hogy csak az orajelen állítottam (egy legördülő ablak van a BASCOM-AVR programozó részében.) Ha valaki tudna egyszerű párhuzamos programozót....
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

Mivel programozod?
STK200 és PonyProg?

Pony miatt nekem is van 1/2 csőnyi chipem:).
A Bascom belső programozóját próbáld meg. Amúgy lehet még az is, hogy a kvarc bizonytalankodik. Esetleg a reset lábad nincs felhúzóellenállásozva...

Egyszerű paralell programozó? Na az nincsen:(.
Tényleg, mivel progiztad? HW ill SW?
Avatar
PPLaci
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2007. június 14. csütörtök, 6:00

Hozzászólás Szerző: PPLaci »

Szia!
Mint az előző levelemben írtam STK-200 és az Bascom AVR programozójával követtem el. Nagyon szigorúan ügyeltem arra, hogy semmi más config bitet ne állítsak át. Biztosan tudom, hogy a legördülő ablakban az 1110:1110 external XT oscit választottam. Ahol a proci van ott a 4,5 ös lábon ott a quarc és a 2db 22pF-es kondi a földre. A quarc szerintem jó, mert másik (sikeresen) programozott procit oda betéve szépen fut a benne lévő progi. Most már annyira kíváncsi vagyok az okra, hogy ha találnék valakit Bp-en akinek van párhuzamos programozója, elvinném hozzá a procikat egy "megszakértésre". (nem a 400 Ft miatt, hanem rá akarok jönni mit rontok el.)
Kellemes hétvégét mindenkinek!
Válasz küldése