ATMEGA168 bootloader

Ha a chip nem reagál a programozóra...
Glanthor
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2015. szeptember 15. kedd, 21:58

ATMEGA168 bootloader

Hozzászólás Szerző: Glanthor »

Sziasztok!

Van egy ATMEGA168-as chipem amivel egy breadboardon szeretnék egy egyszerű arduinos alkalmazást csinálni (de első körben egy led villogtatással is beérném). Ezért ugye vettem a szűz ATMEGA168-ast, elkértem ismerősömtől az ő Arduino Leonardo boardját, mert olvastam a következő:

https://www.arduino.cc/en/Tutorial/ArduinoISP
https://www.arduino.cc/en/Tutorial/ArduinoToBreadboard

tutorialokat ahol arduino boardot használnak programozóként. Ugye itt semmi különös teendője nincs a usernek, én pontosan követtem az utasításokat, tehát rajta van a 16MHz-es kvarc, a kondik, felhúzó ellenállás resetre és én pluszban tettem a 13-as pinre egy ledet (természetesen áramkorlátozó ellenállással), hogy tudjam tesztelni, hogy jól működik a bootloader.

Ezek után végrehajtottam a tutorialban leírtakat, persze előtte minden összekötést többször is leellenőriztem. A breadboardon lévő atmega típusának a tools->borads: Arduino Duemilanove or Diecimila valamint processor: ATmega168 -at választottam ki, mert ugye ez az ajánlott bootloader típus az atmega168 -hoz. Az Arduino IDE kiírja, hogy Burning bootloader stb... majd eltelik elég sok idő, a Leonardonak az Rx ledje többször felvillan, legvégül kapok egy hibaüzenetet, hogy Error while burning bootloader illetve 10szer ki van írva, hogy stk500_getsync() attempt x of 10: not in sync: resp=0x03.

Próbáltam még az Arduino Pro bootlaoderét rátölteni, de ott is ugyanez a hibajelenség volt.

Természetesen keresgéltem a neten, de nem igazán találtam megoldást, van egy csomó javaslat erre a hibaüzenetre ezeket átnyálaztam, de nekem semmi olyan nem áll fent amiket ezzel kapcsolatban írnak. Ezért gondoltam írok ide, hátha tudtok valamilyen tippet adni. Elvileg annyira egyszerű dolognak kéne lennie az egésznek, nem értem miért nem megy. Annyi még, hogy windows 8.1 OS-en az arduino IDE 1.6.5 tehát legújabb változatát használom. Ha bármi egyéb körülményre vonatkozó kérdés van szívesen válaszolok.
bittoi
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2015. március 11. szerda, 1:23

Re: ATMEGA168 bootloader

Hozzászólás Szerző: bittoi »

Szia !!
úgylátszik elfelejtettem elküldeni az írásomat, most akkor kezdhetem előlről...
Bár én nem használtam ilyen módon avr-t de az ide-t azt már igen...
Az ide csak olyan programozót tud kezelni, ami a listájából kiválasztható!!!
Már csak azért is gyanus a műved, merthogy te a leonárdóval kötötted össze a pc-t, nem a breadboardos avr-rel !!!!!!
naná hogy a leonárdot fogja látni!!!
tehát nálad a leonardo a mérvadó.
a programozó pedig "arduino" néven szerepel a programozók között ! ezt arra találták ki amit te akarsz csinálni, azaz, avr-rel programozni egy másik avr-t.
Azt nem tudom hogy leonardoval lehetséges-e.
Amikor hasonló próbálkozást láttam, akkor a programozásra szánt arduino lapot felprogramozták hogy fel tudja venni a kapcsolatot a másik avr-rel.
A bootprogramozás nem az elterjedtség függvénye, hanem hogy miként és mire akarod használni, mert ez tartalmaz olyan beállításokat is, ami nem az avr- re vonatkozik, hanem pl az adatátvitelre, a komplett board felépítésére. Bootloader feltöltés valóban nem nagy dolog, de csak ha minden jól van beállítva és nincs gond a kompatibilitásokkal.. (pl nem mindegy hogy stk500, vagy stk500/II stb..., vagy, atmega168, vagy 168p)
Azt nem is tudom, hogy bootloadert ilyen módon fel lehet-é tölteni.... de a blinket biztosan.
Azt ajánlom, inkább itt a fórumban keresgélj, és a leírások között !!!
Egyébként én arduino és Duemilanove lapot használok, és abban cserélgetem az ic-ket amikor bootloadert rakok fel. (pl: taviros gyártmánynál asszem nano -t kell kiválasztani az ftdi(usb) chip miatt)
Van egy másik mód is, az avrdude segédprogrammal(vagy valami hasonlóval)(nem akarok reklámot csinálni, de én csak egyetlen használható progit találtam) kimásolod egy működő UGYANOLYAN avr tartalmát, mindenestül, aztán ic csere, és a kimentett adatokat visszaírod, akár felprogramozottat is. És ne felejtkezz el a FUSE bitekről sem.......
sajnos az arduino ide nem kifejezetten felhasználóbarát, de ha megszokod, akkor már elegendő, én is azt használom, semmi mást.
Még valami..:
inkább az arduino ide 1.0.6-ot használd, az gyári, és viszonylag stabil, az 1.6.x az feltuningolt, nagyon sok bővítéssel, ami nem biztos hogy szükséges, és nem garantált a stabilitása..
Hát ennyit tudok javallani..kb... szerintem az ide külön megérne egy misét...
sok sikert
Válasz küldése