T13 hogyan jöjjek vissza Osc128k-ból?

Ha a chip nem reagál a programozóra...
Avatar
paroh
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 51
Csatlakozott: 2009. május 21. csütörtök, 6:00

Hozzászólás Szerző: paroh »

Sziasztok!

Bocs, hogy ide írok. Nem akartam külön topikot nyitni ATTiny13-nak.
Sikerült elvesztenem, mióta a WD Osc. 128 kHz órajelet állítottam be. Azóta semmi. A programozó jó, más chip-eket lát.
Van valakinek ötlete, hogy lehetne visszahozni?
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

Lassú sebességgel ess neki, az ISP max 128kHz/4 lehet! Azza 32kHz vagy kisebb. STK500 esetén állítható a főképernyőn, míg Bascom ISP alatt a LPT Delayhoz írj be szép nagy számot....
Avatar
paroh
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 51
Csatlakozott: 2009. május 21. csütörtök, 6:00

Hozzászólás Szerző: paroh »

Robert írta:Lassú sebességgel ess neki, az ISP max 128kHz/4 lehet! Azza 32kHz vagy kisebb. STK500 esetén állítható a főképernyőn, míg Bascom ISP alatt a LPT Delayhoz írj be szép nagy számot....
STK-200-as programozóval és Bascom 1.11.9.0. alól probálkozok.
Ezeket a beállításokat használtam:
Baudrate: 1200
Freq: 32000, majd 16000
Programmer menüből a Port delay: 10000
De nem akarja a jót. Jól állítottam be?
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

Port delay-t kell csak állítani....
Avatar
paroh
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 51
Csatlakozott: 2009. május 21. csütörtök, 6:00

Hozzászólás Szerző: paroh »

Robert írta:Port delay-t kell csak állítani....
Akkor, ha csak a Port delay-t kell állítani, akkor mekkora értéket kell beírni?
Próbáltam több féle értékkel, de nem ad életjelet. Nem nagyon értem, néztem már a google-n is.
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

Minél nagyobb az érték, annál lassabb lesz a kommunikáció. Ez PCtől, futó programoktól, LPT beállításoktól is függ...

Esetleg más, STK200-as prgvel nekiesni (pl. AVRDUDE). itt könyebben állítható a sebesség... A sok paraméter a hozzátartozó PDF állományban venne van, vagy az AVR - 8 - O - MAT keretrendszerrel is össze lehet hozni....
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára Robert 2009. szeptember 13. vasárnap, 22:06-kor.
Avatar
paroh
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 51
Csatlakozott: 2009. május 21. csütörtök, 6:00

Hozzászólás Szerző: paroh »

Akkor még próbálkozok. Köszönöm a segítséget!
Avatar
paroh
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 51
Csatlakozott: 2009. május 21. csütörtök, 6:00

Hozzászólás Szerző: paroh »

Sziasztok!


Ma újra elővettem a dolgot és végül sikerült bele életet lehelni.
Leírom, hátha valaki hasznát veszi.
Csak a port delay-t kellett változtatni. Tegnap hiába állítottam bármit is a bascom-on nem volt változás. Mikor ma megpróbáltam, akkor ahogy minél nagyobb értéket írtam be a port delay- hez, úgy egyre több idő telt el a kapcsolódásig. Szóval megy, de akkor azt nem tudom, hogy tegnap miért nem ment?!
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

Nem OK-ztad le az ablakot? :)
Avatar
paroh
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 51
Csatlakozott: 2009. május 21. csütörtök, 6:00

Hozzászólás Szerző: paroh »

Robert írta:Nem OK-ztad le az ablakot? :)
Rányomtam, de nem ment valamiért. Utána még próbálkoztam az USBasp és az AVR911-el, de most meg fel sem ismerte azokat a pc-m. Nem tudom mi lett vele. Régen sokat használtam pedig. Igaz kellett hozzá ez az oldal:
http://www.engbedded.com/fusecalc/, hogy ne legyen lakat a chip-en, de az STK200-as ebből a szempontból egyszerűbb. Könnyebb beállítani a fuse bit-eket. Szóval valami lehet a driver-ekkel is. Vagy valamelyik nem kompatibilis valamivel. Át kell még néznem a gépet és sokat tanulnom ezekből.
Köszönöm a segítséget!
Avatar
nagygabor679
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 36
Csatlakozott: 2011. március 29. kedd, 6:00

Hozzászólás Szerző: nagygabor679 »

Sziasztok!

Az első AVR-es próbálkozásom közben csináltam egy butaságot. Megcsináltam egy 2 soros LED villogó programot, USBASP -vel rá akartam rakni egy Attiny2313-ra. Felismerte, de nem tudta rámásolni a programot. Valahol olvastam, hogy eXtreme Burner progival is rá lehet másolni, amit BASCOM fordít. Működött is a dolog villogtak a LED-ek, de bosszantott hogy BASCOM-mal nem tudok programot rátölteni, és többé-kevésbé találomra elkezdtem állítatni a Fuse Bits fülön látható paramétereket, de sajna már arra sem nagyon emlékszem miket... :oops: Talán 128 kHz órajelet állítottam be, de lehet hogy mást is elpiszkáltam. Nekem csak egy USBASP-m van, mással nem tudok hozzáférni. Van valami ötlet, hogy mit próbáljak ki, vagy egyszerűbb ha tanulópénzek tudom be, és kidobom a kukába az Attiny2313-t?

Köszi előre is.
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

Kihívás lehet. Típushibák:

1. Órajel
- a programozási sebesség az órajel max. 1/4-e lehet. 128k esetén ez ugye: 128/4 = 32 kHz.
- ha be van kapcsolva a DivCLK8, akkor még ez 8-adolódik...

2.hibás órajel
- nem megfelelő órajelforrást válaszottál ki. Pl. külső osc a leggyakoribb:)
Ekkor külső négyszögjellel meghajtod a chipet és ennek max 1/4-ével (ill 1/8*1/4-ével) megpróbálsz a programozóval rámenni. A négyszögjelet az XTal1 vagy XTAL2 lábra kell kötnöd (GND közös)
Órajelforrás lehet: 555 IC, oszcillátorkocka, 7400 ICből összeállított, bármi.

3, Reset láb tiltás
- Csak soros nagyfeszprogramozóra van lehetőséged hogy visszajuss. Ennek hiányában kuka.


Tipp: Tedd félre, és ha valakinél nagy STK500 vagy AVR-Dragon van, akkor talán vissza tud juttatni... (pl. nálam is van, ha erre jársz :) )
Tipp2: ATMega8 javasolt a kezdetekre. T2313 esetén ha elfogy a memória NINCS nagyobb processzor, így tervezheted át az egész áramkört. Mega8 esetén ilyenbe nem futsz bele. M8->M168->M328:)
Sőt a Tiny chipekben ez-az hiányzik. T2313ban pl. az Analóg rész... A processzorok utasítás szinten csereszabatosak, nem éri meg velük kezdeni - csak ha nagy vomumen, vagy költségérzékenység, vagy kihívásigény van :) .

Talán sikerült segíteni az első pár lépésben....
Avatar
nagygabor679
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 36
Csatlakozott: 2011. március 29. kedd, 6:00

Hozzászólás Szerző: nagygabor679 »

Robert írta:1. Órajel
Szerintem mindkettőt piszkáltam.....
Robert írta:2.hibás órajel
Azt hiszem ezt nem piszkáltam, nem kísérletezek.

Robert írta:3, Reset láb tiltás
Nincs soros portos programozóm :(
Robert írta:Tipp: Tedd félre, és ha valakinél nagy STK500 vagy AVR-Dragon van, akkor talán vissza tud juttatni... (pl. nálam is van, ha erre jársz :) )
Merre laksz?:) Nem a 700 Ft miatt, mert annyi a benzinre is elmegy, ha valahova elviszem. Elvi kérdés, nem szeretk kukás alaktrészeket gyártani :) Meg különben is egész jól indult az AVR karrierem, szinte elsőre működött, minden de ettől kicsit elkenődtem.


Robert írta:Tipp2: ATMega8 javasolt a kezdetekre. T2313 esetén ha elfogy a memória NINCS nagyobb processzor, így tervezheted át az egész áramkört. Mega8 esetén ilyenbe nem futsz bele. M8->M168->M328:)
Sőt a Tiny chipekben ez-az hiányzik. T2313ban pl. az Analóg rész... A processzorok utasítás szinten csereszabatosak, nem éri meg velük kezdeni - csak ha nagy vomumen, vagy költségérzékenység, vagy kihívásigény van :) .
Kicsit elmegy off topicba a dolog, elnézést, de ha már ilyen segítőkész vagy, igyekszem kihasználni:) Szóval első kérdés:
1. Lábkiosztás miatt írtad, hogy eleve nagyobbal kezdejek? (DIP20 nyilván nem komptibilis a DIP28-al...) Az összes DIP28-as ATxxx-nek azonos a lábkiosztása? Vagy csak a 8-as végűeknek, amiket felsoroltál?
2. Öööö... mi is az analóg rész ami hiányzik?
3. Ahol a cuccokat veszem, ott ATMega48 a legolcsóbb, amit kapni is lehet, szerinted ez is jó lesz? Nincs semmi konkrét célom még, csak ismerkedek. (És.. gyilkolászom szegényeket... :) )
Robert írta:Talán sikerült segíteni az első pár lépésben....
Igen, köszönöm. Főleg ha még a fentiekre is választ kapok. :):)
Egyébként nagyon megtetszett ez az AVR dolog!
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

1, Bp, XVIII.
2, DIP28: mega48/88/168/328/8
3, Analog resz, eleg memoria
4, hangot felvenni, megilagitast merni, feszultseget merni...
5, M48 minimum jo. Un. bootloader
Válasz küldése