Arduino Timer/Counter

Processing/Wiring (illetve C) nyelvű programozási fogások, tippek. (AVR-Duino, Arduino, EthDuino, Diecimila, Severino, Nano, LilyPad)
Avatar
martinus115
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 33
Csatlakozott: 2010. december 12. vasárnap, 7:00

Arduino Timer/Counter

Hozzászólás Szerző: martinus115 »

Sziasztok,

Van egy projectem és azt az infót kaptam, hogy ezekkel a megszakításokkal kéne megoldanom.

A lényeg reed relével akarok fordulatszámot mérni és ennek függvényébe vezérelni pwm-mel egy DC motort. Ebből a második fele kész is van pwm kimeneten egy irlz44-es fet védődióda motor.

Sajna az angol nyelvtudásom elég gyatra és amiket találtam leírásokat, hát elsőre nagyon kínaiak.

Ebben szeretném a segítséget kérni, egy kis magyarázat egyszerű mintaprogramok stb.

Köszönöm!
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

Saját elképzelés?
Netes mintákat találtál?
Leckékben merre jáésrz, milkyen előismereted van?
Avatar
winnerbt
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 907
Csatlakozott: 2007. március 25. vasárnap, 6:00

Hozzászólás Szerző: winnerbt »

Szia!
Azért határértékek kellenének..
Min/max fordulatszám, PWM freki, felbontás, válaszidő meg ilyenek...
JAni
Avatar
martinus115
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 33
Csatlakozott: 2010. december 12. vasárnap, 7:00

Hozzászólás Szerző: martinus115 »

Igen nézelődtem, de nem jutottam előre.

14-es leckénél tartok. Fűtés keverőszelep vezérlést csináltam hőmérséklet mérés alapján, de teljesen softwaresen megszakítás nélkül.

Jelenlegi project egy csörlő kötélvezető motorjának szabályzása a kötéldob fordulatszámának függvényében. Legegyszerűbbnek véltem a biciklis kilóméteróra mérését, reed relés megoldás. Ezt tudnám könnyen felszerelni a dobra akár több mágnessel, hogy pontosabb legyen a mintavételezés.

A működési tartomány 0-800f/perc, de akár 3000 is lehet.

Egy autó ablaktörlő motor lenne a kötélablak mozgató (csak egyirányú forgó mozgást végezne, mert egy tárcsán keresztül dugattyús mozgást létrehozva mozgatná a kötélablakot).

A motor vezérlést, pwm kimentet felhasználva IRLZ44-gyel oldottam meg.

Köszönöm előre is a segítséget!
Avatar
kapu48
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 3375
Csatlakozott: 2008. augusztus 29. péntek, 6:00

Hozzászólás Szerző: kapu48 »

Szerintem a Tárcsát felejtsd el! Nem jó ide, a megfeszülő kötél elrántja.
Inkább valami spirál menet, az részben önzáró.

És az ablaktörlő is gyenge lesz!

8O
Avatar
eroth
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 64
Csatlakozott: 2012. március 21. szerda, 6:00

Hozzászólás Szerző: eroth »

kapu48 írta:Szerintem a Tárcsát felejtsd el! Nem jó ide, a megfeszülő kötél elrántja.
Inkább valami spirál menet, az részben önzáró.

És az ablaktörlő is gyenge lesz!

8O
Elnézést, hogy bele kotyogok, de egy jól működő keverőszelep hajtómű simán eldolgozgat 0,3 és 0,8 Nm. nyomatékkal, típustól és mérettől függően.
Egy sztenderd ablaktörlő motornak 2,5 és 4,9 Nm. között van a nyomatéka.
Miért is gyenge? Problémásnak inkább a geometriai formáját tekinteném. Meglehetősen terjedelmes cucc lenne az említett megvalósításban.

Endre
Avatar
winnerbt
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 907
Csatlakozott: 2007. március 25. vasárnap, 6:00

Hozzászólás Szerző: winnerbt »

De akkor 2 bemenő jeled lesz, nem?
Egy a dob forgási sebessége, másik az ablakmozgató motor sebessége/pozíciója vagy legalább annyi, hogy megy-e, tehát valami visszajelzés onnan is kellene. Letekeréskor honnan tudja a motor, hogy hol tart? Tehát jobbra vagy balra kell felcsévélni?
Nem olyan egyszerű ez a dolog, 99%-ban kényszerpályás megoldásokat használnak.
JAni
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

3000/sec, reed relé.
A prellegést hogy véded ki?
Prell: 1-5 msec.
Így max 1000/5 = 200 impulzust vehetsz!


Minimum opto vagy magneses erzekelo (ezekben nincs prell)
Nézd meg az INT fejezetet.
A számlálás az INTben legyen....

A TIMER kezelés Arduino alatt alacsony szintű! NEM kezdő terület...

Tipp: Timerben 1 sec-es INTERRUPTot állítasz be és nézed a az ezidő alatt beesett INT0/INT1-ek számát...
Avatar
martinus115
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 33
Csatlakozott: 2010. december 12. vasárnap, 7:00

Hozzászólás Szerző: martinus115 »

Azt olvastam a prell miatt csúsztatni kell.

Akkor hall jeladó? Vagy volt a megoldás kis villanymotor generátorként, csak akkor ott mechanikusan meg kell oldani a kapcsolatot a dobbal.
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

Prell miatt mit csúsztatsz?
Hall az nem prelleg....
Avatar
martinus115
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 33
Csatlakozott: 2010. december 12. vasárnap, 7:00

Hozzászólás Szerző: martinus115 »

Te írtad :)

http://avr.tavir.hu/modules.php?name=Co ... age&pid=18

Várakozást kell beiktatni :)



1000 fordulatnál, ha egy mágnes lenne 62msec egy fordulat. 3000-nél már 20msec.

Minél több mágnes van mintavételezésre annál precízebb lesz nem kell korrigálni a kötélmegvezetőt.

De nem tudom nekem mennyire van szükségem erre a precizitásra. Nekem max 3km 1.5-es bowdent kell felcsévélnem ezzel a 30-40km/h-s sebességgel és kezdeti dobnak most saccra 30cm dobátmérővel számoltam, ugye ami nő emiatt lassul is a fordulatszám.



Ti milyen megoldásokra gondoltok fordulatszám mérés szempontjából?
Avatar
martinus115
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 33
Csatlakozott: 2010. december 12. vasárnap, 7:00

Hozzászólás Szerző: martinus115 »

A kötélmegvezető működése.


http://www.youtube.com/watch?v=uyUvDf5BoBw

10 másodperctől látható az elv, csak itt mechanikusan van megoldva a hajtás.

Detto ugyanaz mint egy autó motorjának a működése.

Van egy tárcsa a motoron ennek a szélére felfogatva egy kar, ami egy sínbe mozgatja a kötélablakot és kész is. Ez a legegyszerűbb, mint különböző hajtásrendszereket összerakni, mert akkor ennyi erővel meg lehetne oldani a kötéldobról való lehajtást is. De egy hajtás összerakása sokkal nagyobb gépi munka és precizitás. Mint a fentebb leírtat összerakni. Plusz könnyebb az áttételt változtatni. Mert elképzelhető nem mindig ugyanaz a kötél átmérő lesz rajta.
Avatar
winnerbt
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 907
Csatlakozott: 2007. március 25. vasárnap, 6:00

Hozzászólás Szerző: winnerbt »

Ha sebbességtartás kell, akkor elég érdekes függvényed lesz a dob fordulata/kötélsebesség összefüggésében. Lehet, inkább dörzshajtással a kötél sebességét kellene mérni, ha precizitás fontos, bár nem tudom, mennyi sor van a dobon. Ez olyan tipikus vitorlázócsörlő feladatnak látszik. No, meg alapesetben honnan tudjuk, hogy a motor tolásban vagy húzásban van-e épp, tehát oda is kellene valami érzékelő (félfordulatonként egy szint).
JAni
Avatar
martinus115
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 33
Csatlakozott: 2010. december 12. vasárnap, 7:00

Hozzászólás Szerző: martinus115 »

Ez egy siklóernyős csörlő lesz.

Ez egy fix csörlő, amit egy 250-es robogó motor fog hajtani. Csak húzás jöhet számításba, mert ha már akkora szél lenne, hogy engedni kell a kötelet és nem húzni olyanba siklóernyős már nem száll fel.

Jó lenne a minél nagyobb precizitás, de vannak olyan csörlők ahol nincs kötélmegvezetés oda tekeredik ahova szeretne, akkor kézzel lökögetnek egy ablakot ide oda. Tehát csak annyi a lényeg ne egy halomba kerüljön a dobra.

Most már tényleg arra gondolok legegyszerűbb a kis motor generátorként működtetése és mérni a feszültségét, talán a legegyszerűbb. Vagy a dobra felrakni egy autó lendkereket és főtengely jeladóval mérni.
Avatar
winnerbt
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 907
Csatlakozott: 2007. március 25. vasárnap, 6:00

Hozzászólás Szerző: winnerbt »

Én a z ablakmozgató motornál gondoltam a tolás/húzás fázist, mivel csak egy irányba mozog, nem lehet eldönteni, húz vagy nyom az excentrikus hajtás miatt.
Válasz küldése