Programfeltöltési hiba

Processing/Wiring (illetve C) nyelvű programozási fogások, tippek. (AVR-Duino, Arduino, EthDuino, Diecimila, Severino, Nano, LilyPad)
Avatar
nygy
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2013. május 12. vasárnap, 19:42

Re: Programfeltöltési hiba

Hozzászólás Szerző: nygy »

Sziasztok,

Azt tapasztalom, hogy egy Arduino Nano-ra csak akkor tudok USB-n keresztül feltölteni ha a feltöltés előtt leválasztom róla a programban használt kis Bluetooth modult (http://www.buildcircuit.net/product/bluetoothmodule). Ha összekapcsolva hagyom, akkor el sem indul a feltöltés. Arra gyanakszom, hogy a Bluetooth modul valahogy belekavar az Rx/Tx vonalak kezelésébe a feltöltés során.
Lehet ezzel kezdeni valamit vagy törődjek bele?

Üdv,
Gyuri
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Programfeltöltési hiba

Hozzászólás Szerző: Robert »

Igen. Azonos vonalat hazsnál és a USB jele "le van rontva" a soros ellenállással.
A BT-t csak akkor tudod hazsnálni, ha szoftveres sorosporton a D2...D13-as lábakon van - ez másjelegű hibát generál. De a Bootloader működik :P.
Avatar
nygy
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2013. május 12. vasárnap, 19:42

Re: Programfeltöltési hiba

Hozzászólás Szerző: nygy »

Köszi a választ, akkor inkább eltávolítom feltöltés előtt.
Avatar
morgo
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2009. november 15. vasárnap, 7:00

Re: Programfeltöltési hiba

Hozzászólás Szerző: morgo »

Sziasztok! Adott egy üres 328p. Arduino 1.5.4 keretrendszert használva USBASP égetővel betöltöm a bootloadert, (Diecimila) majd max232-es illesztőn keresztül beégetem a Blink-et. Led villog, sikerélmény megvan. A gond akkor kezdődik, ha másik sketchet akarok beégetni. Not in sync: resp=0x00. És akármit csinálok, csak ezt nyomja. Viszont, ha újra égetem a bootloadert, utána megint jó az első feltöltés. Az a gyanúm, hogy a progi égetésekor megsérül a bootloader. Elképzelhető ez?
Ha feltöltöm a bootloadert, utána egy külső programmal (mkAVRCalculator) beolvastatom a chipet, a lockbit 3F éréket mutat. Megpróbáltam átállítani 0F-re, majd
csak ezt beégetni. Újracsatlakoztatás után viszont megint 3F van a lockbitnél kijelezve. Lehet, hogy sérült az AVR azért nem tudom védetté tenni a bootloadert?
Milyen fusebitek lennének jók 16MHz-es kvarc mellett? Jelenleg low: 0xFF high: 0xDA ext: 0xFD lock: 0x3F
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Programfeltöltési hiba

Hozzászólás Szerző: Robert »

A fusebitek rosszuk vannak beállítva:
- bootrst:en
- bootsize: 1024word
- clock: external quartz
- BOD:4.3V
- lock: bootloader
Avatar
morgo
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2009. november 15. vasárnap, 7:00

Re: Programfeltöltési hiba

Hozzászólás Szerző: morgo »

Ilyen beállításom nincs.
Robert írta:- lock: bootloader
Viszont ez van:
Boot Loader Protectiom Mode 1: No lock on LPM and SPM prohibited in Bootloader Section
Boot Loader Protectiom Mode 2: SPM prohibited in Bootloader Section
Boot Loader Protectiom Mode 3: LPM and SPM prohibited in Bootloader Section
Boot Loader Protectiom Mode 4: LPM prohibited in Bootloader Section
Kiválasztom a mode 3-at, ekkor átvált 0x0F-re. Beégetem, de visszaolvasáskor megint 0x3F lesz. Az pedig az mode 1, tehát a bootloader nem kerül védett állapotba valamiért, ha jól gondolom. A többi biztosékbit beállítást is végigzongoráztam már, de akkor is ugyanaz a vége.
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Programfeltöltési hiba

Hozzászólás Szerző: Robert »

Boot Loader Protectiom Mode 3: LPM and SPM prohibited in Bootloader Section
0xF és a 0x3F ugyanaz, mert a többi bit nem használt....


A hiba nem itt van, hanem:
- bootreset enable
- bootloader size: 2kbyte vagy 1kword
Avatar
morgo
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2009. november 15. vasárnap, 7:00

Re: Programfeltöltési hiba

Hozzászólás Szerző: morgo »

Bootreset engedélyezve van, a boot size is bevan állítva 1024 words-re. Az első programfeltöltéskor nem kell nyomnom a reset gombot, csak akkor tölti be a programot. A második feltöltés viszont továbbra is sikertelen, akár nyomom a resetet, akár nem. Ezt kapom:
avrdude: Version 5.11, compiled on Sep 2 2011 at 19:38:36
Copyright (c) 2000-2005 Brian Dean, http://www.bdmicro.com/
Copyright (c) 2007-2009 Joerg Wunsch

System wide configuration file is "D:\MPE\appz\arduino-1.5.4/hardware/tools/avr/etc/avrdude.conf"

Using Port : COM1
Using Programmer : arduino
Overriding Baud Rate : 57600
avrdude: Send: 0 [30] [20]
avrdude: Send: 0 [30] [20]
avrdude: Send: 0 [30] [20]
avrdude: Recv:
avrdude: stk500_getsync(): not in sync: resp=0x00

avrdude done. Thank you.
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Programfeltöltési hiba

Hozzászólás Szerző: Robert »

- A kiválasztott board stimmel?
- Az áramköri reset végrehajtódik a feltöltés elején?
Avatar
morgo
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2009. november 15. vasárnap, 7:00

Re: Programfeltöltési hiba

Hozzászólás Szerző: morgo »

Hogy a board stimmel-e azt nem tudom,mert egy csupasz 328p, 16MHz kvarc, led előtétellenállással, meg egy külső soros-TTL átalakítò van. A reset nem valòszínű, hogy végrehajtòdik, mert a blink továbbra is villogtatja a ledet, amikor új sktchet akarok feltölteni.
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Programfeltöltési hiba

Hozzászólás Szerző: Robert »

A Reset jelet a _feltöltő_ áramkör adja!
DTR kivezetése és a RESETláb közé 100 nF kondi kell!
Avatar
morgo
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2009. november 15. vasárnap, 7:00

Re: Programfeltöltési hiba

Hozzászólás Szerző: morgo »

Köszi, ezt máris kipróbálom.
S lőn világosság! Most már megy gond nélkül a feltöltés, többször is. Mégegyszer köszönöm a segítséget! Így már neki tudok állni a sketchek szerkesztésének :D
zsolt_74
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2013. július 1. hétfő, 19:29

Re: Programfeltöltési hiba

Hozzászólás Szerző: zsolt_74 »

Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni! :roll:
A problémám a következő lenne. Egy általam épített lapon van egy Atmega 644 20-AU kontroller (ez volt itthon amikor elkezdtem az egésszel foglalkozni) nagy nehezen sikerült vele egy működő dolgot létrehozni. Készítettem egy kezdetleges riasztó rendszert ami ebben a környezetben egész jól működik(shiftreg 2×16lcd+shiftreg 16 bill.)
Megszerettem volna építeni külön egységkén. Viszont ebben a rendszerben Atmega16A AU kontroller lenne(ismét ez volt itthon)remélem belefér.
A mérete: Binary sketch size: 15964 bytes (of a 63488 byte maximum).
Az igazi problémám nem is az, hogy belefér-e hanem közben rájöttem, hogy az arduino 0023 keretrendszer lehet nem is támogatja az atmega16 mert sehol sem találtam hozzá való dolgokat( board.txt, bootloader). Eddig nem sikerült működésre bírni a keretprogrammal. PonyProg2000 programmal tudom olvasni és írni(isp) az új lapot.
Hogy tudom azt megoldani, hogy az atmega 644-re megírt programot tudjam használni atmega16-tal is. Nem feltétlenül ragaszkodom az arduino0023 keretprogramhoz(de jó volna, mert ezt már valamennyire ismerem),mert a riasztót programot nem piszkálja az ember minden nap. Maga a program pedig tud pin kódot és különböző késleltetési időket módosítani.
Elnézést kérek ha hosszúra sikerült a kérdés. Annyira nem értek a dologhoz. Ez az első próbálkozás saját programmal(persze a kijelző kezelés és a bill. nem saját) Biztos rövidebbre és egyszerűbben is meglehetett volna írni, de nekem így sikerült.
Válaszotokat és segítségeteket előre is köszönöm szépen.

Üdv.
Zsolt
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Programfeltöltési hiba

Hozzászólás Szerző: Robert »

Az Arduino 5 processzort támogat:
- ATMega8,
- ATMega168
- ATMega328
- ATMega1280
- ATMega2560

A WIRING túámogatja még
- ATMega644/644P (?)
- ATMega1284P
- ATMega128
- ATMega1281

A Mega16 _nem_ támogatott egyetlen rendszer alatt _sem_.
A 644 bebarkácsolása Arduino keretrendszer alá _barkács_. Sok eljárás és funkció nem támogatott és a kód sem hordozható.

Javaslat: Wiring-1.0-ra áttérés és ATMega644/644P chip begyűjtése....
A két HEX nem azonos, lévén más a regiszterek elhelyezkedése, és picit az utasításkezelés is.
zsolt_74
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2013. július 1. hétfő, 19:29

Re: Programfeltöltési hiba

Hozzászólás Szerző: zsolt_74 »

Köszönöm a választ.

Egy kicsit hideg zuhanyként érintett amit írtál.
Esetleg nincs valamilyen "_barkács_"megoldás a problémámra(atmega16). Azért gondolom mert mivel az arduino nem támogatja a 644-et mégis....
A program *.cpp(644) fájlkiterjesztéssel sem tudok semmit sem kezdeni, mint írtam nem érdekes a keret program.
Lehet tévhitben éltem mivel a 644-nek és a 16-nak a lábkiosztása ua. ebből gondoltam, hogy ha méretileg belefér akkor semmi gond nem lehet.
Nincs más alternatíva a problémámra, csak ha beszerzek atmega 644-et(tqfp44)?
Esetleg ebben tudsz segíteni?

Üdv.
Zsolt.
Válasz küldése