segítség!!

Processing/Wiring (illetve C) nyelvű programozási fogások, tippek. (AVR-Duino, Arduino, EthDuino, Diecimila, Severino, Nano, LilyPad)
Lezárt
F4ther
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 31
Csatlakozott: 2015. május 7. csütörtök, 16:39

Re: segítség!!

Hozzászólás Szerző: F4ther »

Annyi volt a dolog, hogy létrehoztam 2x 200as tömböt, és kicsit telítette a memóriát, 97%-ra onnantól fogva mikor beírtam a vezérlőbe, a kommunikáció meghalt a gép és a leonardó között, 1-2 órát vacakoltam vele, majdnem feladtam, de sikerült ráírni egy 2 soros programot, hogy felülírja az előzőt, mert mikor rádugtam pár másodpercig látta a kütyüt és ezzel szórakoztam hogy pont akkor írja rá mikor rádugom .. érdekes volt de megoldotta.

Amit akartam volna megoldani, hogy van 2 hőmérő szenzorom és 1 méter hosszú árnyékolt kábelen valamiért mégis zajosodik, és ezt próbáltam volna szoftveresen szűrni, de még 100 - 150 mintavételnél is túl nagy volt a kiugrás valamiért, de nem sikerült megoldani, majd kondenzátorral megpróbálom megoldani hardweresen
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: segítség!!

Hozzászólás Szerző: Robert »

Mindenképp analóg hőmérő kell?
DS18x20: digitális, 0,1 fokot tud, TO92 tokban van.

Ha ennyire zajos a mérés:
- USB-d zajos,
- referenciafesz-ed zajos (külső vagy táp),
- árnyékolás ill RC szűrő hiányzik.
robroy007
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2015. május 8. péntek, 19:43

segítség!!

Hozzászólás Szerző: robroy007 »

Üdvözletem mindenkinek!

Új vagyok még a fórumon illetve az egész programozó világban!

Cnc gépek építésével foglalkozom illetve cnc megmunkálással napi 8 órában, csak, hogy legyen pár szó magamról.

amiért elkezdtem foglalkozni magával az aurduinoval:

A cnc főorsó hűtővíz rendszerének vezérlését akarom megoldani vele!

a feladat pontosabban a következő:
van egy start jel pc-től vagy frekvencia váltótól (5V, relé kontakt stb) amire el kell indítani a víz szivattyút
ennek a működését egy reed kapcsoló az áramlás függvényében vagy nyitott vagy zárt értéket ad (az áramláskor zárt)
a relé jele az indulás után kb 5mp-vel kell értékelhetőnek lennie, mire beindul normálisan a vízáram
ezt a jelet kell figyelni elsődlegesen folyamatosan amíg él a start jel
ha az áramlás megszűnik szivattyú stop és egy bontó relé kontaktust kell adni a vezérlés felé, hogy gebasz van a valahol
amikor megszűnik a start jel akkor még a szivattyúnak kell biztosítani 1-5perc után futást, hogy biztosítva legyen az orsó csapágyak vissza hűlése
ez alatt az után futás alatt bármikor kezdődhet egy új megmunkálási ciklus amiben szintén figyelni kell az áramlást, tehát valahogy a várakozás közben is képesnek kell lenni az egész teendőt a legelejéről véghez vinni

a hab a tortán már az lenne, ha nem kellene a víz hőfokát külön eszközzel figyelni és mérni, illetve a hozzá tartozó hűtést vezérelni hanem ez is megoldható lenne arduinos környezetbe és egy eszközzel persze

vázlatosan a feladat

főorsó start -> hűtés start -> (5mp) után áramlás folyamatos ellenőrzés -> főorsó stop >> hűtés utánfutás (1-5 perc)
____________________________________|_______________________________________________|__________________
________________________hiba esetén hiba relé jel_______________________bármikor újrakezdeni a ciklust főorsó startra

remélem elég jól sikerült a feladatot leírni, hogy lehessen érteni mit szeretnék

előre is köszönöm szépen a segítségeteket Robi
Avatar
kapu48
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 3375
Csatlakozott: 2008. augusztus 29. péntek, 6:00

Re: segítség!!

Hozzászólás Szerző: kapu48 »

Kedves robroy007!

Most már tudjuk, hogy te mit szeretnél!
Semmi az egész!

Talán olvasd el azt is, hogy mi mit szeretnénk cserébe!
1db. asztali X40cm*Y20cm*Z5cm CNC gép alkatrészeink a kimarását?
:lol:
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: segítség!!

Hozzászólás Szerző: Robert »

A programhoz kell egy folyamatábra.
Ha az megvan, az egyes kockák funkcionális programozása (és csak a kockáé!)
A megszakító, újraindító események kezelése INT (interrupt) alapon a legegyszerűbbek, de itt is folyamatábra szinten kell tudni, hogy mi történjen.

A folyamatábra dobozai a következők lehetnek:
- START
-UTASÍTÁS
- Kimenet állítása (egyszerre egy darabé)
- paraméter/változó állítása/értékadása/módosítása
- érzékelő beolvasása és letárolása paraméterként
-FELTÉTEL
- ha feltétel = igaz -> tovább az "A" ágon, különben "A" ág átlépése/kihagyása
- ha feltétel = igaz -> tovább az "A" ágon, különben "B" utasítássoron
VÉGE/Kikapcsolás


Ha megvan a folyamatábra és meglested a 60 nap Arduino tanfolyamot és/vagy a Arduino Notebook utasításait, akkor már a feladatot el tudod kezdeni felépíteni...
Azért ami nekem hiányzik:
- LCD kijelző vagy LED kijelző, hogy mi történik
- Felhasználói beavatkozás (hűtővíz indítás, kézi leállítás, VÉSZüzemmód
- Áramszünet kezelése
- Adatgyűjtés, LOG-olás, hogy vissza lehessen követni folyamatokat a finomhangoláshoz vagy a hibás működés okát megérteni.
- Soros/USB kommunikáció PC felé (LOG kiértékeléshez, paraméterkonfiguráláshoz pl.)

És innentől ez a fejlesztés már termék és nem hobbi :)
Avatar
SzLacus
Tranzisztorgyógyász
Hozzászólások: 175
Csatlakozott: 2012. május 20. vasárnap, 6:00

Re: segítség!!

Hozzászólás Szerző: SzLacus »

Nem látom a feladat leírásodban, hogy hol a hőmérő, amivel alapban el kezdtél foglalkozni, mármint a zajosságával.
Amit leírtál az meglátásom szerint kissé túl van bonyolítva. A fullos hőmérős megoldási elképzelésedre mondok egy egyszerű megoldást, csak hogy lásd, mennyire egyszerű.
Tegyünk egy egyszerű mechanikus termosztátot a hűtővízbe, és a kontaktusával működtessük a szivattyút. Állítsuk be a kívánt hőfokot, és előállt a megoldás. A szivattyú akkor indul amikor a víz felmelegedett, és addig jár amíg meleg a víz. Ha újra fő művelet jön megint melegszik a víz, és megint kapcsol a termosztát. Mert a lényeg nem az, hogy mikor mi indult, hány perc telt el, áramlik a víz, vagy sem, hanem hogy a víz meleg, vagy sem. Ezt kell neked figyelned. A következő lépcső egy vésztermosztát, a működési tartomány felső határára, ami azt fogja jelezni a rendszerednek, hogy a hűtéssel gond van, meg kell állítani a rendszert, mert túlmelegedés lesz belőle. Ez a hiba jel amit a vezérlésednek fogadnia kell, és valami szabályozott módon befejezni a működést, leállítani a főorsót, mert nincs hűtése.
Ebben nincs semmi arduino, meg utánfutás, meg áramlás érzékelő, mégis az történik aminek történnie kell. Megy a hűtés, ha szükség van rá. Vész leáll, ha túlmelegszik.
Ha nem mechanikus termosztátban gondolkodsz, akkor készíthetsz egyet például arduinóval. De a feladat az akkor sem változik, és mindíg a feladványt tartsd szem előtt, a csilli-villi lehetőségek, amiket az arduino a kezedbe adhat, az könnyen elbonyolíthatja az egyszerűen is megoldható feladatokat.
Ha letisztul, hogy mit is szeretnél, akkor tudunk segíteni. Csak meg kéne tudnod fogalmazni pontosan. És ha meg fogalmaztad pontosan, akkor a megoldás is szépen körvonalazódik majd, és lehet, hogy kérdezni sem fogsz, mert megoldod magad.

Privát kérdésem, hogy milyen bonyolultságig és milyen régen űzöd a cnc-zést.
robroy007
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2015. május 8. péntek, 19:43

Re: segítség!!

Hozzászólás Szerző: robroy007 »

Kedves kapu48

1db. asztali X40cm*Y20cm*Z5cm CNC gép
ha küldesz komplett alkatrész tervet máris megoldható az alkatrészek gyártása (milyen megmunkálásra kell müa, fa, alu, nyák, (acél))

Robert

folyamatábra fejemben azt gondolom eléggé körvonalazott a feladathoz

a tanfolyam a 60-ból még nem sok telt el ezidáig de a könyvet már átrágtam (legalábbis amit le tudtam tölteni)

Robert írta: Azért ami nekem hiányzik:
- LCD kijelző vagy LED kijelző, hogy mi történik
- Felhasználói beavatkozás (hűtővíz indítás, kézi leállítás, VÉSZüzemmód
- Áramszünet kezelése
- Adatgyűjtés, LOG-olás, hogy vissza lehessen követni folyamatokat a finomhangoláshoz vagy a hibás működés okát megérteni.
- Soros/USB kommunikáció PC felé (LOG kiértékeléshez, paraméterkonfiguráláshoz pl.)
LCD-re a működés során egyáltalán nincs szükség csak tegye a dolgát
felhasználói beavatkozás se nagyon történi, mivel zárt rendszerű ez a része a technikának, ha van marási művelet kell lennie hűtésnek és pont nem kell leállítani se pont azért van "automatizálva" vészreakciókra ott a vészleállítás ami mindent visz cnc pc teljes gép betáp oldalon
áramszünet esetén úgyis mindennek vége szóval erre se kell sokat figyelni
adatgyűjtés szontén csak a beüzemeléshez kell visszakvethetően
soros usb komm. talán akkor lenne célszerű, ha azt a cnc vezérlő le tudná kezelni ami most csak az e-stop-ra való megállás ha nincs hűtés vízáram miatt vagy a hőfok problémáitól

SzLacus

hőmérővel még nem foglalkoztam az valaki más volt :)

az egész hűtőköri felügyelet 2 időrelé 1 termosztát és 1 vagy 2 két körös relével megoldható hagyományos irányítástechnikai vonalon

elsődlegesen a legveszélyesebb terület, ha nem áramlik a víz az orsón keresztül pillanatok alatt fel tudd forrósodni a csapágy a nyakban (eleve csak ez van hűtve)

a meleg víz is jobb mint a semmi, ráadásul nagy vízkörnek a tehetetlensége is elég lehet hűtés nélkül, na jó nem nyár közepén de 10l víz egy 4kw-os motort szolidan el tud látni kompresszoros hűtés nélkül, viszont egy 40W-os CO lézert már kell hűteni szigorúan a technológia követelmények miatt

a víz áramlását nem lehet egyből figyelni amikor starjel érkezik mert nincs erre klímatechnikában a differenciál presszosztátokat használják ami az első 30 mp alatt megkerüli a valós nyomás állapotokat, de az nem alkalmazható vízre sajnos és vagyon az ára



start 30mp után áramlás érzékelő áramlás érzékelő, ha kell hűtés, ha nincs marás utólagos áramoltatás és utóhűtés szükség van rá. Vész leáll, ha túlmelegszik vagy nem megy a vízszivattyú


"Privát kérdésem, hogy milyen bonyolultságig és milyen régen űzöd a cnc-zést"

8 éve lassan
nyomdai szerszámkészítőként kezdtem a cnc-t munkahely szerűen, aztán hagyományos értelemben vett fémipari cnc terület (marás, eszterga, lézer) és lassan 2. éve mérnök beosztásban tolom az igát 3d gyártmány tervezés lemez megmunkálás cad/cam oldalon és cnc gép építés a hobby máramennyi idő marad rá
a debreceni cnc találkozót is én szervezem tavasszal 6. éve
Avatar
SzLacus
Tranzisztorgyógyász
Hozzászólások: 175
Csatlakozott: 2012. május 20. vasárnap, 6:00

Re: segítség!!

Hozzászólás Szerző: SzLacus »

Azért írtam a termosztátos példát, mert én is úgy gondolom, hogy pár reléből, meg időreléből össze lehet hozni a megoldást. De tudom és tapasztalom, hogy a saját készítésű az jobb érzéssel tölti el az alkotót, ezért érdemes elgondolkodni, hogyan is oldanám meg én a feladványt.
Mivel víz hőmérsékletet kell mérni, és egész fok pontosság elegendő, Dallas buszos hőmérőt választanék, rögtön a vízmentesen tokozott kivitelt, mert azt majd könnyen be lehet integrálni a vízkörbe. Erről az eszközről nagyon egyszerűen juthatsz hőmérséklet adathoz. Ezzel a termosztát funkciót le tudod programozni, de akár találhatsz kész példákat is. A kimeneten kattogni fog egy reléd, ami a szivattyút járatja a beállításnak megfelelően.
A startjel fogadását én egy optóval leválasztanám (az ördög nem alszik), vagy ha száraz kontaktus, akkor jöhet simán.
A leállást kikényszerítő jelet pedig szintén egy relével állítanám elő, ami oda hat be, ahova kell.
Az időrelé funkciót sem bonyolult dolog leprogramozni.
Az áramlás érzékelővel van némi problémám. Egy kontaktustról beszélsz, ami ha jól értem, akkor zár, ha az áramlás megvan, ezért várni kell a jelére, amíg az áramlás ki nem alakul. Ebben az esetben én előbb indítanám a szivattyút, aztán amikor látom, hogy megjelent az áramlás, akkor feloldom a tiltó jelemet, és endeélyezem a relémmel a működést.
Mint látod, ebben a mondatban sehol nem szerepel a hőmérséklet. Mert ha nincs áramlás, akkor nem mehet a gép, hiába hideg a víz. Ezért írtam korábban, hogy nem látom a szerepét. Mindez igaz lehet például egy csapágy hűtésére, ahol a hőmérséklet változás időbeni lefolyása nem túl gyors. Mert a szivattyút nem működtethetem szakaszosan a víz hőmérséklet szabályzásával, mert amikor a szivattyút megállítom akkor megszűnik az áramlás és letiltom az egész folyamatot.
Abban az esetben, ha a hőmérséklet sokkal meredekebben változhat, vagy a hűtés nélkül el sem szabad indítani (például a lézert) akkor be lép a hőmérséklet mint határoló tényező. A gép mehet, ha az áramlás megvan, de ha a víz hőfoka egy érték fölé kerül, akkor meg kell állni, mert a hűtés nem elegendő.
Azon is érdemes elgondolkodni, hogy hova érdemes tenni a hőmérséklet érzékelőt. A csapágy házába integrálni, vagy a vízbe lógatni. Túl precízkedni nem kell, mindíg azt a megoldást kell választani, ami a leg egyszerűbben oldja meg a feladatot, mert az romlik el a leg ritkában.
Mindenki emlékszik a példára, miszerint az amerikaiak az űrkutatás kapcsán dollár milliókat költöttek egy olyan toll kifejlesztésére, ami zéró gravitációban is működik. Az oroszok meg ceruzát használtak. :-)
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: segítség!!

Hozzászólás Szerző: Robert »

Off, kis pontosítás:
Az oroszok sem vittek (vihettek) fel ceruzát a MIR ill az űrhajós rendszerekbe. A grafitos rendszerekkel való íráskor finomszemcsés grafit / grafitpor szabadul fel, ami gravitáció nélkül az elektromos berendezéseken kötne ki. Ez meg nem tesz jót néhány 10e km-re a felszín felett keringve.
robroy007
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2015. május 8. péntek, 19:43

Re: segítség!!

Hozzászólás Szerző: robroy007 »

SzLacus

Logikai bukfenc van a prioritásokban, ahogy leírtad a gondolatmeneted.

A hűtés másodlagos rendszer és csak hiba (vagy túlmelegedés) esetén korlátozhatja az orsó működést!

Az áramlás fontosabb a hőfoknál!
Hőmérsékletet egyébként az előre menő ágban célszerű mérni, ebben a feladatban.

A főorsó felfutása kb megegyezik a szivattyú felfutással időben (24e/perc a fordulat)
Így mire kell össze áll a rendszer, és nem kell várakozni (ez mikor másodpercekért folyik a harc rengeteget tud jelenteni)
Avatar
SzLacus
Tranzisztorgyógyász
Hozzászólások: 175
Csatlakozott: 2012. május 20. vasárnap, 6:00

Re: segítség!!

Hozzászólás Szerző: SzLacus »

Nem egészen értem, hol a bukfenc. Kérdést tettem fel, hogy az áramlás érzékelő hogyan működik. Mivel nem írtál konkrétumot, probáltam rámutatni miért is érdekes ez. Kapu48 nem akart találgatni, ezért írta, szép nagy tág körvonalakkal, hogy neki meg mi kellene. Erre te írtad, hogy pontosítás (rajz érkezése) után a feladat megoldható.
Én vettem a fáraadságot, hogy találgassak kicsit, hogy körvonalazódjon a pontos feladvány. Te szeretnél segítséget, ha jól értem, a feladvány részleteit meg nem definiálod. Mivel igen sok megoldás lehetséges, megpróbálom kitalálni mi is lehet a környezet, mert konkrétum az a leírásodban kevés. Folyamat ábra a fejedben, én gondolat olvasásban gyenge vagyok, így marad a találgatás. Amit meg úgy tűnik mintha fikkantanál.
Végül is úgy indítod főorsót ahogy akarod, és akkor állítod meg amikor tetszik. Én az egymást követő folyamatokat egymáshoz láncolom, ha a feladvány úgy kívánja. Szerintem a gép indítás nem olyan gyakori, hogy ne lehessen kivárni vele, amíg a hűtés működéséről megbizonyosodhatunk, így aztán nem látom a súlyos időveszteségeket. A hűtést nem kell lekapcsolni ha megáll a főorsó, mert nincs értelme. A főorsó vissza fog indulni szerszámcsere után, miért is kéne megállítani a hűtést, semmi hozadéka a dolognak. Az majd akkor állhat meg, ha arra parancs jön, mint ahogy indulnia is parancsra kell. Így aztán nem látom az említett harcot a másodpercekért. De ha megindoklod, mit nyersz a szivattyú leállításával, és az indítási strapával összemérhető nyereséget hoz a dolog, akkor érdemes kigondolni, milyen feltételek teljesülése esetén álljon le a szivattyú. Az biztosnak látszik, hogy az alap elképzelésed szerinti késleltetés az ebbe a mókába nem kellene hogy szerepeljen. Jobban jársz, ha a hűtést figyeled, mitha az eltelt időt méregeted. Az időnek ugyanis szerintem most nincs köze a feladványhoz.
Továbbra is azt mondom, hogy ha áramlás érzékelő, akkor előbb induljon a szivattyú, és ha van áramlás akkor mehet a főorsó, aztán a főorsó annyiszor áll meg amennyiszer akar, a hútést majd akkor kell kikapcsolni amikor vége a melónak.
Másik megoldás esetén a víz hőfokát méred, és egy érték felett szivattyú indul. Aztán mivel az általad említett vízkör tehetetlensége is játszik, a szivattyú járani fog amikor kell, meg még azon túl is, ameddig a víz vissza nem hűl a kapcsolási pont alá.
De nem látom az értelmét ezt a feladványt túlspilázni.
Avatar
SzLacus
Tranzisztorgyógyász
Hozzászólások: 175
Csatlakozott: 2012. május 20. vasárnap, 6:00

Re: segítség!!

Hozzászólás Szerző: SzLacus »

OFF! Robert, teljesen igazad van, azzal a kiegészítéssel, hogy az űrkutatás kezdetén, amikorról a tanmese szól, akkor a finom elektronika nem az a fogalom volt, mint amit ma értünk rajta. Amig fellőték, és max pár nap múlva visszajött, addig nem halmozódhatott fel annyi grafit, hogy azzal számolniuk kellett volna. A MIR időkre már valószínűleg megoldották. De az is lehet, hogy a tanmese csak egy, a városi legendák közül és semmi valóság alapja. Én sok évvel ezelőtt dolgoztam kint egy keveset, (nem űrkutatásban) a tapasztaltalataim alapján hihetőnek tűnt a dolog.
robroy007
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2015. május 8. péntek, 19:43

Re: segítség!!

Hozzászólás Szerző: robroy007 »

Szia SzLacus !

az áramlás érzékelő működése a következő: a csővezetékbe egy egy mágneses dugattyú van rugó ellenébe feszítve, kívülről pedig egy reed kapcsoló, ha van megfelelő vízáram a dugattyú elnyomja a rugót és kapcsol a reed érzékelő ha nincs víz mozgás szakadásban van
lehetne illetve van olyan érzékelőm is ami az áramlással egyenes arányban impulzusjelet admit kiértékelve azt is tudnám figyelni, hogy 1 liter vagy 1 deci folyik keresztül az orsón adott idő alatt

sok esetben hobby körökbe a vízhűtéses orsó se gyakori, éveken keresztül ilyen gépekkel dolgoztam, ahol sajnos tapasztaltam mit tud okozni a víz hiánya
az a gép amin jelenleg dolgozok a főkapcsoló elfordítása után egyfolytában tekeri a vizet az orsóba (csak keveset épphogy van valami), de minek járjon fölöslegesen a szivattyú egész nap ha csak pár percet órát dolgozok a géppel, illetve van olyan feladat is amikor nem is kell forgatni az orsót

a cnc vezérlő indítja a frekiváltót, a frekiváltó ad egy záró kontaktust amire indul a vízhűtés, sajnos a cnc vezélrő programja nincs felkészítve arra , hogy a vízáramlás jelét vegye startjelnek az orsó indulására és addig várakozzon,
amikor G kódból indul a maró motor van egy 3 mp-s előre beállított felfutási várakozás a fordulatszám eléréséhez, ezidő alatt kellene kb a víznek is megindulnia stabilan

hűtés nélkül is elmegy az orsó egy darabig ez lehet 1-2 perc is akár, de ha megsül az 50eFt minimum és leállás egy ideig

az utóhűtés alatt bármikor indulhat újra a marás ha nagyon extrém rövid a feladat vagy nagy széria az orsót meg se állítom a munkadarab cserére csak félre állok vele biztonságos helyre, hogy ne okozhasson bajt
illetve ahogy te is írtad, a szerszámcsere alatt is nyugodtan mehet a szivattyú tovább (amúgy ez is az utánfutásba esik mivel közben az orsó megállt)

a bukfencet arra értettem, hogy nem a szivattyútól várom a jóváhagyást a induláshoz, az egy másodlagos rendszer ami a megmunkáláson kívül van de a maró motor biztonságos üzeméhez szükséges

a hőfokra való szivattyú indításhoz az érzékelőt szinte lehetetlen úgy elhelyezni, hogy korrekt időben tudjon jelezni (ha a motor csapágyazásába lenne beépítve akkor jó, de nincs ilyen megoldás utólagosan sem) gravitációsan meg nem tud a víz elvándorolni mérhető helyre pl csőcsatlakozásig

egyébként a véges I/O kimenetek kicsiny száma miatt nem tudok, külön a vízhűtés vezérlésére cnc vezérlő programból külön szabályozást kialakítani, és ha lenne is rá szabad port a hőfokfigyelés teljesen kiesik akkor is a lehetőségek közül, ezért is a hiba jel az E-stop körbe kerül a vészleállító kapcsolókkal együtt

a szivattyú leállításának nincs előnye sehol se az utánfutással hidalom át a két főorsó üzem közti szünetet
akkor áll meg csak a szivattyú, ha
1 az előre beállított utánfutási idő alatt nem volt újabb start jel
2 ha van hőfok figyelés és ezzel együtt hűtés is a vízközben akkor amikor elérte az a hőmérsékletet ami alatt nem kell hűteni pl 20°C
( ez nyáron tud tréfát okozni mivel nem feltétlen képes az egész vizes rendszert és a gépet, motort meg minden vízzel érintkező részt lehűteni függetlenül attól, hogy lehet már órák óta nem dolgozik a gép (persze ilyenkor fel kell tenni a kérdést, hogy hány fokon kell járatni a vízhűtőt és nem azt tesztelni hogy képes-e olyan hideget csinálni, hogy fagyállót kell már keverni bele :D )
(az igazán jól tartott gépek temperált környezetben dolgoznak, ha van rá mód)
robroy007
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2015. május 8. péntek, 19:43

Re: segítség!!

Hozzászólás Szerző: robroy007 »

Kép

azt hiszem talán de tényleg csak talán így érthetőbb a működés :oops:

extrém magas hőfokra is lehet megállás mondjuk 45°C de az még mindig kedvezőbb probléma mint amikor nincs víz ami elvonja a hőt a csapágyazástól
Avatar
SzLacus
Tranzisztorgyógyász
Hozzászólások: 175
Csatlakozott: 2012. május 20. vasárnap, 6:00

Re: segítség!!

Hozzászólás Szerző: SzLacus »

Hát a dolog egyre bővül, eddig szó nem volt kompresszoros hűtésről, de mindegy tegyünk néhány alapvetést, ami nélkül nem tud működni a dolog.
1. A hűtésnek nagyobb kapacitásúnak kell lennie, mint a hőfejlesztő rendszered, ha féken akarod tartani a hőmérsékletet.
2. A frekiváltóról nem nagyon volt szó eddig, és azt gondolom, hogy a hűtésnek nincs köze a frekiváltóhoz. Vagy legfeljebb annyi, hogy ha vészleállás van, akkor a frekiváltónak tudnia kell róla. (A frekiváltó gondolom a forgácsolási sebességnek megfelelő adatot kap a rendszeredtől, és a vészleállásnál majd szabályos leállás lesz kiadva, persze előbb a forgácsolási pozícióból semlegesbe lesz küldve)
Szerintem a víz hőfoka arányos kell legyen a főorsó csapágy hőmérsékletével. A 20 és 45 fokot túlzottan alacsonynak gondolom, ha nincs komoly hűtőrendszer, ami a hűtővíz temperálásáról gondoskodik. Kiindulva abból, hogy az autók motorjában a hűtés 80-95 fokon igyekszik tartani a vizet üzemi körülmények között, Azt feltételezem, hogy a főorsó üzemi hőmérséklete sem 20 fok. Már csak azért sem, mert egy nyári napon a környezeti hőmérséklet (a levegő, mint hűtő közeg) simán lehet 35°C, ami kizárja komoly hűtőrendszer nélkül a 20 fokos főorsó csapágy hőmérsékletet még álló gép esetén is. A 60 fog tűnik értelmes célnak, de lehet, hogy ezt sem lehet passzív hűtéssel elérni, vagy igen nagy mennyiségű vizet kell mondjuk egy földbe ásott tartályban tartani. De ez messze van az alap probléma felvetéstől, úgy hogy térjünk is rá.
Továbbra is azt mondom, hogy bár a hűtést másodlagos rendszernek nevezed, Addig nem indulhat a főorsó, amíg a hűtés működéséről meg nem győződtünk, vagyis nem véletlenül van az úgy megcsinálva, hogy a főkapcsoló bekapcsolása azonnal indítja a szivattyút, és addig megy míg a főkapcsolót le nem húzod. De most ezzel "spórolni szeretnél" így egy lehetséges megoldást keresel, hogy a szivattyú később indulhasson, és leállhasson ha nem megy a főorsó, tehát nincs hőtermelés. ami miatt a hűtésnek mennie kell.
Ha csak az áramlás érzékelőt használod, akkor egy meghúz és elengedés késleltetésű időrelét kell leprogramoznod az arduinon. Amikor megjön a startjel a főorsónak, (freki váltónak) akkor indítod a szivattyút is, és az áramlás kialakulásáig a vészleállítást blokkolnod kell, vagyis neked kell egy relével az áramlás érzékelő helyett zárt kontaktust biztosítanod. Amikor az idő letelt, a relédet csak akkor tartod zárva, ha az áramlás érzékelőről zárt jelet olvasol. Ellenkező esetben vészleállás kell, annak ellenére, hogy még csak ott tartunk, hogy indult a főorsó. Ennek sok értelme nincs, ezért mondom, hogy addig nem indulhat a főorsó, amíg a keringés ki nem alakult. De ha te jobbnak tartod az indulási kísérletet annak ellenére, hogy a hűtés nem biztos, hogy jó lesz, az is egy megoldás.
Aztán, amíg a főorsó indítójele él, addig a szivattyú relét is húzva tartod, és folyamatosan nézegeted, hogy az indítójel megvan-e és az áramlás megvan-e. Amikor a főorsó állj jelet kap, (megszűnik az indító jele) akkor megint elindítasz egy időzítést, ami a kitalált után futási idő múlva megállítja a szivattyút. Ha közben újra indulási parancs jön, akkor törlöd az időzítést és húzva tartod a relét, mintha mi sem történt volna.
A megoldáshoz nem tudsz direktben delay(utánfutás) parancsot használni, mert amíg az időzítőd fut, addig nem tudod nézegetni az indítójel bemenetedet, ahonnét a folytatásról tudomást szerezhetnél.
Használhatod az arduino időzítő könyvtárát, ahol megtalálhatod a számodra szükséges üzemmódot, de van más megoldás is. Például, ha nem egy nagy időzítést használsz, hanem sok kicsit, akkor minden kis delay után meg tudod nézni, hogy még mindíg leállás felé kell-e menni, vagy újra indítójel van érvényben. Mondjuk 5 sec a leállási késleltetésed. Felbontod 50*100 msec-re, és számollod. Minden időzítés után megnézed, hogy mi van a két bemeneteden. Ha még mindíg leállás, akkor csökkented a számlálót (már csak 49) és időzítesz megint. Ha nullára fogyott az 50, akkor megállítod a szivattyút. Ha menet közben újra indulás van, akkor kiszállsz a leállási folyamatból. De azt is megteheted, hogy ha van indítójeled, akkor mindíg újra 50-re állítod a számlálódat, és akkor soha nem fog lejárni amíg az indítójel áll. Ha megszűnik, akkor meg szépen fogyogat. Ha az áramlás bemeneteden megszűnik a jel, akkor pedig elejted a relédet.
A hőmérőt mot akár el is felejthetjük, hiszen az volt az alap feltételezés, hogy a hűtés mindenkor elégséges, ha az áramlás megy.
Remélem segítettem.
Lezárt