Arduino+Bluetooth+Kamera-rejtélyes "hiba"??

Processing/Wiring (illetve C) nyelvű programozási fogások, tippek. (AVR-Duino, Arduino, EthDuino, Diecimila, Severino, Nano, LilyPad)
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Arduino+Bluetooth+Kamera-rejtélyes "hiba"??

Hozzászólás Szerző: Robert »

Tipp:
- breadboardban kontakthiba. a csatlakozásokon...
- ezek után én nekimennék logikai analizátorral a ki/belépési pontokon, esetleg oszcilloszkóppal....
trialkornel66
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 24
Csatlakozott: 2015. február 3. kedd, 12:50

Re: Arduino+Bluetooth+Kamera-rejtélyes "hiba"??

Hozzászólás Szerző: trialkornel66 »

Sajnos ilyen eszközeim nincsenek. Nem hiszem hogy próbapanel mert próbáltam másikkal és ugyanez. Próbálgattam mozgatni a kábeleket működés közben de nem tudom behatárolni hol lehet a hiba. Próbáltam a képhez hasonló méretű adatot küldeni simán arduinoról bluetoothon keresztül és mindig megérkezik hibátlanul. Most ismét talán a kamerára gyanakszom....ez egy elég olcsó kamera ami alapból cmos módban volt de két ellenállás helyét rövidre zárva át lehet állítani ttl módba. Szaktudás és profi eszközök hiányában annyira futotta hogy egy egy kicsi drótdarabot forrasztottam a két helyre de az sem sikerült valami jól. Előfordulhat hogy ez okozza a hibát?
Avatar
eroth
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 64
Csatlakozott: 2012. március 21. szerda, 6:00

Re: Arduino+Bluetooth+Kamera-rejtélyes "hiba"??

Hozzászólás Szerző: eroth »

trialkornel66 írta:Megint nem működik.... Azt hittem hogy tönkrement a kondenzátor ezért vettem másikat. Először azzal sem működött de aztán igen. De csak rövid ideig és most megint nem jó. Mintha valami érintkezési hiba lenne. De szétszedtem az egészet és próbálgattam mindent de nem jó. Nem tudom mi lehet a hiba oka...

Kép
Szia!
Számomra az elmondásod alapján, érintkezési hibának tűnik a jelenség! A fényképen látom a dugdosós panelt, jómagam arra tippelnék! Mint azt előttem már jó néhányan említették itt a fórumon is, nem szerencsés a dugdosós panel használata, mert gyakran okoz fejtörést a gyenge, nem megfelelő kontaktusaival! A legtutibb megoldás a forrasztás, de ha nincs kedved forrasztani, abban az esetben jó lehet a szorító kötés, például sorkapocs. Az ELKO miatt ne aggódj, ennyi idő alatt nem mehetett tönkre, főleg nem kis kapacitású elemes táplálás esetén!

Üdv.: Endre

u.i.: Bocsi, nem olvastam végig a topikot! Most látom, Robi már megelőzött a kontaktot illetően.
Endre
trialkornel66
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 24
Csatlakozott: 2015. február 3. kedd, 12:50

Re: Arduino+Bluetooth+Kamera-rejtélyes "hiba"??

Hozzászólás Szerző: trialkornel66 »

Köszi, úgy néz ki hogy kiderült a hiba oka. Nem túl kevés volt a tápellátás hanem túl sok. Valamiért csak 5V környékén működik rendesen a kamerás rendszer, ha többet kap nem küldi át a képeket. Viszont ezzel újabb probléma lépett fel. A már teljesen jól működő program ami a robot mozgását vezérli ekkora táppal valamiért nem működik rendesen. Arra gyanakszom hogy a többi eszköz nem kap így elég tápot ezért az ultrahangos távolságmérő szenzor hibás értékeket mér ugyanis folyamatosan csak azt a parancsot hajtja végre amikor minden irányba akadályt érzékel. Az is a kevés tápra utal hogy az arduino ledje halványabban világít és a bluetooth ledje is időnként elalszik. Próbáltam azt hogy külön 9V-ról mennek a motorok, külön 9V-ról az arduino+szervo+szenzor és külön 5V-ról csak a bluetooth meg a kamera de így megint csak nem működik a kamerás rész. Erre valami ötlet?
Avatar
csegebiga
Chipgyilok
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2015. március 27. péntek, 21:27

Re: Arduino+Bluetooth+Kamera-rejtélyes "hiba"??

Hozzászólás Szerző: csegebiga »

Ha még kérdés a kérdés

valószínű, hogy a panelen lévő 7805 stab IC nem kap elegendő tápot,
vagy a bemeneti oldalon az elemek/akkuk fáradnak ki.
azt tudod, hogy a mezei NiCd akkuk névleges cellafeszültsége 1.2V?
6*1.2 az 7.2V, a 7805 minimum bemenő fesze 7V. tehát 0.2V a játéktered. ez nagyon kevés.
próbáld ki 7 ceruzaelem sorba kötésével!

a BT egység nagyon rángathatja a tápot, ha ad,
ezt a időnkénti nagyobb terhelést a nagy kondi, (mint rásegítő áramforrás) próbálja táplálni
(lásd puffer kondenzátor a tápegységekben)
de ha a kondiból kifogy a töltés, és a táp felől sincs utánpótlás, a BT egységed nem tud miből adásteljesítményt produkálni, ezért leáll, kikapcsol.

amikor a gépről járt a rendszer, az USB táplálta a robotodat 5V,500mA-al a szabvány szerint.

Ellenpróbát javaslok:
Vannak dugasztápok, amiken usb mama csatlakozás van.
dugj egy kábelt egy iljen tápba, és arról hajts meg robotodat!
nézd meg, úgy megy-e a kommunikáció?
ha igen, fix, hogy táp probléma, és köze nincs a windowshoz.

try it!
(c)
trialkornel66
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 24
Csatlakozott: 2015. február 3. kedd, 12:50

Re: Arduino+Bluetooth+Kamera-rejtélyes "hiba"??

Hozzászólás Szerző: trialkornel66 »

Szinte biztos hogy az áramforrás okozza a gondot. A kamera és bluetooth kb 6V-ig működik rendesen, az fölött már nem küldi a képeket (4,8-5V amin stabilan működik). Ez viszont kevés hogy a többi alkatrészt is meghajtsa. Leteszteltem, az ultrahangos távolságmérő hibás értékeket, időnként nullát mér ekkora feszültségeken. Arra gondoltam hogy megpróbálnék Li-Po akksit használni inkább mert azt olvastam hogy az jobban bírja a terhelést (3,7 vagy 7,4V). Erre van valakinek valami tapasztalata, ötlete?
Avatar
csegebiga
Chipgyilok
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2015. március 27. péntek, 21:27

Re: Arduino+Bluetooth+Kamera-rejtélyes "hiba"??

Hozzászólás Szerző: csegebiga »

Egy 9V-os csatlakozó a végén power jack dugóval csatlakozik az arduinora.
ez után a power jack után a panelen ott egy 7805 stabilizátor ic.
ennek az icnek kell legalább 7V ahhoz, hogy stabil 5V-ot adjon a panelen. (mi ökölszabályként minimum 7.5V-ot használunk)
az USB táplálás a stab ic utáni körbe van kötve, az 5V-ra

megint próbát javaslok:
9vos dugasztápot a power jack aljzatba, és megmérni az 5V és 3.3V tüskéken mérhető feszültséget.
ha megvannak a feszültségek, akkor a panel tápellátása működik. ha nem jelennek meg, a stab ic megadta magát.

a panelről táplált eszközök 5V(vagy 3.3V) stabilizált tápot kapnak/várnak, nem egészséges nagyobb tápról járatni őket.
az már csak hab a torkán, hogy a stab ic-k nagyon nem szeretik, ha a kimenetükön nagyobb feszültség van, mint a bemenetükön.
vagy, ha negatív feszültség van a kimenetén.

az 5Vos külső paneleket, perifériákat stabil 5Vról kell táplálni, nem az elemekről.
Kép
a Vin az elemek, a Vout a panelek felé. a földeket össze kell kötni, de az arduino 5Vját, és a külső táp 5Vját viszont nem szabad összekötni.
az alap 7805 1000mAig terhelhető. azért egy hűtőzászló azért elkell rá.

összesen mennyi és milyen fogyasztású eszközt kellene az elemeknek táplálni?
a motormeghajtást külön táplálod, ugye?
trialkornel66
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 24
Csatlakozott: 2015. február 3. kedd, 12:50

Re: Arduino+Bluetooth+Kamera-rejtélyes "hiba"??

Hozzászólás Szerző: trialkornel66 »

Értem, amúgy jelenleg nem a power jack bemenetről táplálom hanem 4 ceruza akku van rákötve a Vin és Gnd pinekre. Gondolom így is megkerüli a stabilizátor ic-t. Összesen 4 eszköz van rákötve az arduinora (szervo, ultrahangos szenzor, kamera, bluetooth). Ezeknek mind 5V kell kivéve a bluetooth-t mert az elvileg 3,3V-tal is elmegy. Van még egy motorvezérlő panel aminek a földje van rákötve az arduinora mert különben nem működik de az külön 9V-ról kapja a tápot.
trialkornel66
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 24
Csatlakozott: 2015. február 3. kedd, 12:50

Re: Arduino+Bluetooth+Kamera-rejtélyes "hiba"??

Hozzászólás Szerző: trialkornel66 »

Megmértem a feszültségeket, a 4db ceruzaakku 5V körüli feszt ad. Rákötöttem a Vin/Gnd pinekre: a 3,3-as pinen 3,3V-ot ad de az 5V pinen csak 3,8V-ot. Megmértem az eszközök között is, ott szintén hasonló értékeket kaptam. Megcsináltam ugyanezt 9V-os elemmel akkor az 5V pinen 4,9V-ot mértem.
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Arduino+Bluetooth+Kamera-rejtélyes "hiba"??

Hozzászólás Szerző: Robert »

Az elemeid ki vannak merülve.
Avatar
csegebiga
Chipgyilok
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2015. március 27. péntek, 21:27

Re: Arduino+Bluetooth+Kamera-rejtélyes "hiba"??

Hozzászólás Szerző: csegebiga »

megnéztem a dokumentációban: a Vin ugyanúgy a stabilizátor ic elé van bekötve, mint a power jack.
a stab ic-nek pedig kevés az 5V bemenő feszültség.

A 4db elem esetén az 5V nagyon karcsú, valamelyik (vagy mindegyik) elemed halódik,

elem esetén 4*1.5 V=6V is kevés lenne,
akku esetén a 4*1.2=4,8V még kevesebb
ezért:
célozz meg egy 6elemes (9V névleges feszültségű) csomagot
ÉS külön stabilizált(!) táplálást a kieg paneleknek. (akár ugyanarról az elempackról is)
akkumulátorokból 7 db kell, hogy legyen tartalékod az aksik merülésékor. (7*1.2=8.4V névleges feszültség.)
trialkornel66
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 24
Csatlakozott: 2015. február 3. kedd, 12:50

Re: Arduino+Bluetooth+Kamera-rejtélyes "hiba"??

Hozzászólás Szerző: trialkornel66 »

Azt nem lehetne megoldani hogy mondjuk a távolságmérő szenzor egy külső, külön áramforrásról kapja a tápot és ne az arduinon keresztül?
Avatar
csegebiga
Chipgyilok
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2015. március 27. péntek, 21:27

Re: Arduino+Bluetooth+Kamera-rejtélyes "hiba"??

Hozzászólás Szerző: csegebiga »

trialkornel66 írta:Azt nem lehetne megoldani hogy mondjuk a távolságmérő szenzor egy külső, külön áramforrásról kapja a tápot és ne az arduinon keresztül?
Mester úr!
hát erről beszélek folyamatosan!
hogy a perifériákat külön tápról kell járatni!
valahogy így:
tavirPsu.png
(ne légy már te is WOP, van a fórumon úgy is belőle már elég!)
Write Only Poster
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
trialkornel66
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 24
Csatlakozott: 2015. február 3. kedd, 12:50

Re: Arduino+Bluetooth+Kamera-rejtélyes "hiba"??

Hozzászólás Szerző: trialkornel66 »

Köszi, így már sokkal világosabb. Ne haragudj de az elektronikai részhez nagyon nem értek.
Avatar
csegebiga
Chipgyilok
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2015. március 27. péntek, 21:27

Re: Arduino+Bluetooth+Kamera-rejtélyes "hiba"??

Hozzászólás Szerző: csegebiga »

nincs harag, miért is lenne?
senki nem úgy születik, hogy mindenhez ért.
maximum morgok egy kicsit, nem ellened, érted!
(érted?)
tehát az előző két hszemben is linkeltem stab icvel tápot
most a dugdosós panelon való rettenetesen egyszerű megvalósítást linkelem be a tecsőről: https://youtu.be/z-Iy0Q06bT8
annyi változtatással, hogy az 5V-os oldalon 100nF-os kerámiakondit rakj a pármikrós elko helyére.
tehát alkatrészigény a következő:
1 nagyobb elko legalább 25Vos --a bemeneti oldalra a táp és a gnd közé (ilyet már beszereztél)
1 7805 stab ic
1 100 nF kerámia kondi kimeneti oldalra a táp és a gnd közé

ha meg akarod védeni a stab ic-t, még egy 4001-es diódát beraksz a bemenet -----|<|----kimenet közé, csíkkal a bemenet felé
és kész!
Válasz küldése