Nextion HMI kezdő lépések

Processing/Wiring (illetve C) nyelvű programozási fogások, tippek. (AVR-Duino, Arduino, EthDuino, Diecimila, Severino, Nano, LilyPad)
Attila007
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2015. szeptember 28. hétfő, 19:18

Nextion HMI kezdő lépések

Hozzászólás Szerző: Attila007 »

Sziasztok!

Beszereztem egy NEXTION - NX4024T032_011R - típusú kijelzőt. A Nextion Editor programmal valamilyen alapszintű képernyőképet össze tudtam rakni. A kijelző egyébként egy kandalló vezérlés kijelzője lesz, a jelenlegi LCD-t fogja kiváltani.

Nem igazán találok hozzá megfelelő grafikai fájlokat - gondolok itt nyomógombók képére, stb- .

Van esetleg valaki aki használ ilyen kijeltőt, mi volt vele a tapasztalata és honnét tudott ingyenesen letölthető grafikai fájlokat szerezni?


Köszönöm a segítséget!

Attila
Avatar
kapu48
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 3375
Csatlakozott: 2008. augusztus 29. péntek, 6:00

Re: Nextion HMI kezdő lépések

Hozzászólás Szerző: kapu48 »

Van hozzá kitűnő szerkesztő program!
Nextion Editor Quick Start Guide
http://wiki.iteadstudio.com/Nextion_Edi ... tart_Guide
Innen tölthető le!

Szerintem kis gyakorlással, hamarabb elkészíted a képedet!
Mint amennyi időt fordítasz a neten kutakodással, és úgysem találsz pont olyat amilyet te szeretnél!
Attila007
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2015. szeptember 28. hétfő, 19:18

Re: Nextion HMI kezdő lépések

Hozzászólás Szerző: Attila007 »

Okés, ezzel semmi gond nincs, le is töltöttem ls használom is a szerkesztő programot, nekem az a gondom, hogy pl. nyomógomb képet, vagy egy kapcsoló képet vagy mondjuk többet - amit majd beillesztek a képernyőbe a szerlesztővel - hol találok ingyenesen. Amiket néztem és ingyenesek azok elég gyatrák voltak.
Avatar
kapu48
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 3375
Csatlakozott: 2008. augusztus 29. péntek, 6:00

Re: Nextion HMI kezdő lépések

Hozzászólás Szerző: kapu48 »

Nem tudom milyet szeretnél?

Én első keresésre rengeteget találtam!
Google Button:
https://www.google.hu/search?q=button&c ... Z1RgKaQ%3D
Avatar
SanyiSay
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 1031
Csatlakozott: 2009. február 28. szombat, 7:00

Re: Nextion HMI kezdő lépések

Hozzászólás Szerző: SanyiSay »

Ráleltem én is a Nextion kijelzőkre.
Azt jól látom hogy szerkesztővel megszerkesztem a grafikus felületet, mindenféle komponensekkel tele, gombok ezaz, és simán soros porton keresztül megcímzem őket és állítom a paramétereiket?
Vissza pedig ugyanúgy soroson jönnek érthetően az adatok?
Így mindegy mivel vezérlem csak soroson tudjon kommunikálni?
Avatar
winnerbt
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 907
Csatlakozott: 2007. március 25. vasárnap, 6:00

Re: Nextion HMI kezdő lépések

Hozzászólás Szerző: winnerbt »

Majdnem jól látod!
A mindenféle komponenseket Te szerkeszted meg, ezek helyét tudod megadni. Elég sok Flash van a modulokon (2-4-16MB), fér bele bitmap meg karakterkészlet bőven.
Annyiból érdekes a dolog, hogy ha van touch-panel is rajta, akkor akció esetén meg tudod mondani, mi történjen, mondhatni mindenféle külső uC nélkül is tudsz menürendszert, változtatható paramétereket csinálni (mint ha működne a cucc :)
Eddig különösebben rossz dolgot nem találtam benne, talán a ...na, hogy is mondjam...maszkolt bitmap-ek kirakása kicsit (nagyon) memóriapazarló,
de különben tökéletesen működik. Olcsóbban lehet kapni klónokat. Persze a klónokhoz csak (!) kínai koppintott SW tartozik, az tudja letölteni, de a fiúk önszorgalomból írtak mindkét verzióhoz letöltőprogramot. Kicsit furcsa lehet, hogy a letöltő mindig ellenőrzi a belső FW verziószámát és ha van újabb, akkor automatikusan feltölti a legújabbat is (1x). Szóval kicsit furcsa néha a gondolatmenetük, de a beépített soros puffernek köszönhetően igen gyorsan és jól lehet vele együtt működni, az újabb FW-ben már vannak komplett menü és grafikon (4-csatornás) utasítások is. A blog-ot érdemes követni, mert sokkal kevesebb a fejvakarás, ha valami nem úgy akar menni :) Ha veszel (vettél) egyet, abban benne a demo, azonnal mutogatható a szomszédnak (uC nélkül).
JAni
Avatar
SanyiSay
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 1031
Csatlakozott: 2009. február 28. szombat, 7:00

Re: Nextion HMI kezdő lépések

Hozzászólás Szerző: SanyiSay »

Ezek ám a jó hírek. :)
Még csak tervezgetem, tegnap futottam bele, és nem akartam elhinni hogy ilyen "egyszerű". Van hozzá Arduino librari ez kicsit megijesztett, hogy anélkül nem használható.
ESP hez és PC hez kellene, utóbbinak programozható billentyűnek, de így már szánok rá több időt, és utánaolvasok rendesen mielőtt rendelek.

Köszi az infót.

2 Szomszéd két fiatal csaj, kinyomnák a szemem itthon, ha átmennék mutogatni nekik. :)
Avatar
winnerbt
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 907
Csatlakozott: 2007. március 25. vasárnap, 6:00

Re: Nextion HMI kezdő lépések

Hozzászólás Szerző: winnerbt »

Nem tudom, minek hozzá Arduino lib, mivel teljesen ASCII parancsokkal kommunikál...de biztos kell...
Arra figyelj, hogy 2.2"-ost nem gyártanak, ha olyat vennél, az biztos klón. (igaz, féláron van majdnem, de nincs rajta TP)
Másik okoska egy fene tudja mi kínai, na annak vannak fenemód jó utasításai (ezek nagy részét már átlopták ezekbe is szerencsére),
annak csak az a baja, hogy kínai karakterkészletet tárol a maga érdekes módján, de egyszer kellene rájönni, mi a logika benne...
A Nextion végül is tudja, amit írnak ezzel a demoval szállítják (mondjuk ez pont a komolyabb, frame-bufferrel is rendelkező típus:
https://www.youtube.com/watch?v=ccYVov8N7f4
Mindez uC nélkül. Persze nem olyan szép a leányzó fekvése, mint elsőre látszik, ezek 99%-a grafika meg kisebb csalások (pl nem tud zoom-ot, csak
úgy látszik) A legnagyobb hibája, amit találtam, hogy értékek változtatásánál, legyen az gomb/vizesköcsög, toolbar vagy mi, a megváltoztatott numerikus érték változik (meg a grafika is), de nem visszaolvasható. Ezt elég sokan kifogásolták a blog-on is...sajnos a FW nem publikus. Az SD kártyahely meg csak program feltöltésre használható :( Meg van még sok érdekes dolog benne, csak már nagyon régen nyüsztettem és keveredik/hullik ki az info.
Stand-alone feltöltőt Python-ban írtak hozzá a srácok és mára már ki is forrta magát, érti a TJC klónokat is, szóval szerintem ilyen áron jó választás és tehermentesíti a fő uC-t eléggé. (és gyorsabb is, mint TFT-t kezelni vacak 8-bites AVR-el)
Hajrá!!! Számolj majd be az eredményekről! (de ha nagyon rá akarsz ugrani és nem tudsz várni, ha erre jársz tudok adni egyet)
JAni
Avatar
SanyiSay
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 1031
Csatlakozott: 2009. február 28. szombat, 7:00

Re: Nextion HMI kezdő lépések

Hozzászólás Szerző: SanyiSay »

Közben itt elakadtam a matekkal, kihagytam a touch részt az árból. :(
3" az a minimum lenne nálam, de ott már közelít az ár a 10 es felé annyiért meg tabot kapok 7", és a legrosszabb tabon is fut egy html oldal, az meg mindezt kiváltja nekem kényelmesen, és ráadásul nem kell még egy rendszert megtanulni, meg rengeteg előnye van. Hm hm. pedig nagyon tetszik. :) Azért agyalok még és köszi a sok infót. Jön a tavasz lehet szervezünk egy kirándulást feléd, majd viszek ESP8266-ot ne unatkozz. :)
cree
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 35
Csatlakozott: 2016. február 14. vasárnap, 19:17

Re: Nextion HMI kezdő lépések

Hozzászólás Szerző: cree »

winnerbt írta:Nem tudom, minek hozzá Arduino lib, mivel teljesen ASCII parancsokkal kommunikál...de biztos kell...
Arra figyelj, hogy 2.2"-ost nem gyártanak, ha olyat vennél, az biztos klón. (igaz, féláron van majdnem, de nincs rajta TP)
Másik okoska egy fene tudja mi kínai, na annak vannak fenemód jó utasításai (ezek nagy részét már átlopták ezekbe is szerencsére),
annak csak az a baja, hogy kínai karakterkészletet tárol a maga érdekes módján, de egyszer kellene rájönni, mi a logika benne...
A Nextion végül is tudja, amit írnak ezzel a demoval szállítják (mondjuk ez pont a komolyabb, frame-bufferrel is rendelkező típus:
https://www.youtube.com/watch?v=ccYVov8N7f4
Mindez uC nélkül. Persze nem olyan szép a leányzó fekvése, mint elsőre látszik, ezek 99%-a grafika meg kisebb csalások (pl nem tud zoom-ot, csak
úgy látszik) A legnagyobb hibája, amit találtam, hogy értékek változtatásánál, legyen az gomb/vizesköcsög, toolbar vagy mi, a megváltoztatott numerikus érték változik (meg a grafika is), de nem visszaolvasható. Ezt elég sokan kifogásolták a blog-on is...sajnos a FW nem publikus. Az SD kártyahely meg csak program feltöltésre használható :( Meg van még sok érdekes dolog benne, csak már nagyon régen nyüsztettem és keveredik/hullik ki az info.
Stand-alone feltöltőt Python-ban írtak hozzá a srácok és mára már ki is forrta magát, érti a TJC klónokat is, szóval szerintem ilyen áron jó választás és tehermentesíti a fő uC-t eléggé. (és gyorsabb is, mint TFT-t kezelni vacak 8-bites AVR-el)
Hajrá!!! Számolj majd be az eredményekről! (de ha nagyon rá akarsz ugrani és nem tudsz várni, ha erre jársz tudok adni egyet)
JAni
Ez sem tünik olyan rossznak 4d vision
http://www.4dsystems.com.au/products
Avatar
winnerbt
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 907
Csatlakozott: 2007. március 25. vasárnap, 6:00

Re: Nextion HMI kezdő lépések

Hozzászólás Szerző: winnerbt »

Ilyen áron már illik is jónak lenni...már ha jó, ezekkel nem játszottam. Nekem általában a kicsi frame-buffer a gondom, már ha van egyáltalán. Az FT800 egész okoska vezérlő főleg az árához képest. A legtöbb nem tud bitmap forgatást, a layerek kezelése szegényes. Egyszer találtam ARM+CPLD magos TFT-t, az jónak tűnt, de kiderült, hogy nagyon megkérik az árát. A kicsi kínaiak ha nem is nagyon okosak meg gyorsak, de szem előtt tartják, hogy mit használunk általában, nincsenek benne agyonbonyolított fenesemtudjamirejó dolgok. No, meg olcsók. Ha valamibe kell egy 4x20-as LCD tudás, már árban és kinézetben érdemesebb ilyeneket használni. (persze ízlés dolga). Azért megszenvedtem pár parancs értelmezésével így is... (PL. ICON(100,100,1,8,2,11); => Tegye ki a 100-100 koordinátára az 1. kép szeletét, ami x irányba 8, y irányban 2 részre legyen vágva , ebből kérem a 11-es szeletet... borzalom, de mocsok takarékosan és jól használható)... Meg ilyenek. Én inkább akkor akasztom rá a uC-re, ha csak 1 lábon akarok kommunikálni (mert nincs több:)
JAni
bagizoltan
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 128
Csatlakozott: 2015. december 8. kedd, 19:52

Re: Nextion HMI kezdő lépések

Hozzászólás Szerző: bagizoltan »

Mennyibe kerül ez a kijelző, és hol lehet beszerezni?
Köszi!
Bagi
Avatar
kapu48
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 3375
Csatlakozott: 2008. augusztus 29. péntek, 6:00

Re: Nextion HMI kezdő lépések

Hozzászólás Szerző: kapu48 »

Talán? Legolcsóbban a kinaiaktól:
http://www.aliexpress.com/store/product ... oCVT_w_wcB
toreki
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2009. október 5. hétfő, 6:00

Re: Nextion HMI kezdő lépések

Hozzászólás Szerző: toreki »

Az aliexpress postával 24.90$ a gyári 24.51$ https://www.itead.cc/display/nextion/ne ... 4t032.html És ez tuti működik.
bagizoltan
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 128
Csatlakozott: 2015. december 8. kedd, 19:52

Re: Nextion HMI kezdő lépések

Hozzászólás Szerző: bagizoltan »

Köszi!
Nekem még korai, nem tudok annyira programozni, de vannak távlati terveim!
Jól látom, hogy van hozzá egy szoftver, amivel megtervezem a képernyőt, a böködhető felületeket, és a kijelző már csak értesítéseket küld az eseményekről? Nagyon praktikusnak látszik. Mondjuk ha egy Arduino-ban gondolkodom, akkor lehetséges, hogy mért értékeket kijelezzek és a képernyőn, érintéssel válhassam a kijelzés módját, átírhassak paramétereket stb., és ehhez nem kell több százezer soros program? Gondolkodhatok egyáltalán Arduino-ban?
Bagi
Válasz küldése