Arduino kezdő

Processing/Wiring (illetve C) nyelvű programozási fogások, tippek. (AVR-Duino, Arduino, EthDuino, Diecimila, Severino, Nano, LilyPad)
Válasz küldése
Daszkalosz
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2016. május 22. vasárnap, 20:26

Re: Arduino kezdő

Hozzászólás Szerző: Daszkalosz »

Sziasztok!
Most kezdtem el arduino programozással foglalkozni tehát még zöld fülű vagyok a témában.
Találtam egy oldalt,ahol nagyon szépen le van írva az aurdinos dolgok képekkel,program kódokkal illusztrálva,viszont a példa kódok ellenőrzéskor hibát ír ki! Mindegyik!http://harsanyireka.blog.hu/rss
Minde kódnál a void setup hiba jelenik meg?
Mi lehet a baj?
Példának az egyik kód! :

Kód: Egész kijelölése

/*
  AnalogReadSerial
  Analóg kiolvasás és soros port
  Az analóg 0 pinből olvassa ki az értékeket, amiket utána serial monitoron kiír. A potméter középső lábát A0-ba kötjük, a két szélsőt az 5 V-ba és a földbe.  -
 */

void setup() {
	// inicializáljuk a soros kommunikációt 9600 bits/mp-en:
	Serial.begin(9600);
}

void loop() {
	// kiolvassuk a bemenetet analóg 0 pinen:
	int sensorValue = analogRead(A0);
	// kiprinteli a kiolvasott értéket:
	Serial.println(sensorValue);
	delay(1);        
        // a delay késlelteti a kiolvasást, a stabilitás érdekében
}
Köszönöm a segítséget
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Arduino kezdő

Hozzászólás Szerző: Robert »

Szokásos:

viewtopic.php?f=23&t=828

"... És egy leírást, hogy:
- Melyik Bascom/Arduino/Wiring verzióval van probléma?
- Mi történik, és mit kellene látni?"

Mi a hibakód? A LOG mutatása be van e kapcsolva?



A Réka fordításakor Arduino 1.0.5 volt elérhető. Az Arduino 1.6.x sorozattal a kompatibilitás esetleges :( Az 1.6.9 (jelenleg legújabb) önmagában is sok hibát tartalmaz.
Daszkalosz
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2016. május 22. vasárnap, 20:26

Re: Arduino kezdő

Hozzászólás Szerző: Daszkalosz »

Ellnézést!
Arduino 1.6.5 van fent
Minden egyes kódnál,amit a Rékától töltöttem le ezt írja ki :Arduino: 1.6.5 (Windows 8.1), Board: "Arduino/Genuino Mega or Mega 2560, ATmega2560 (Mega 2560)"

_03AnalogPin.ino: In function 'void setup()':
_03AnalogPin:7: error: redefinition of 'void setup()'
sketch_jun13a:1: error: 'void setup()' previously defined here
_03AnalogPin.ino: In function 'void loop()':
_03AnalogPin:12: error: redefinition of 'void loop()'
sketch_jun13a:6: error: 'void loop()' previously defined here
redefinition of 'void setup()'

This report would have more information with
"Show verbose output during compilation"
enabled in File > Preferences.

És ez a program leírása:
Potméter használata, kiolvasás analóg pinből

A potméter egy változtatható feszültségű ellenállás, egy 10 kiloohmos szükséges a páldához. A belőle nyert változó adatokat fogjuk kiolvasni, de ugyanezen elven bármilyen analóg szenzor beköthető.

A potméter tengelyének elfordításával az ellenállás értékét változtathatjuk a középső és minkét szélső kivezetése között, ilyenkor a középső kivezetés feszültség értéke változik. Amikor az 5V pinhez futó és a középső pin közötti ellenállás megközelítőleg nulla (ilyenkor a másik szélső lábon megközelítőleg 10KOhm az ellenállás ebben a példában), akkor a középső pin feszültsége megközelítőleg 5V. Ha teljesen elfordítjuk a tengelyt, azaz megnöveljük az ellenállást, a feszültség 0V lesz. Ezt a feszültség érték változást fogjuk kiolvasni az Arduino analog bemmentén.

Az Arduino egy olyan belső áramkörrel rendelkezik, ami az analóg jelet digitálissá alakítja (analog-to-digital converter). Az analóg bement kiolvasáshoz az analogRead() funkciót fogjuk használni, ami egy számértéket ad vissza 0 és 1023 között (a használt feszültséghez arányosítva, pl. 5V = 1023; 0V = 0).

Bekötése: Ha a lábai előre mutatnak, akkor balra tekerjük el teljesen a forgógombot, hogy beszerelés közben ne továbbítsa az áramot. Első lába az 5 V pinbe megy, a középső az analóg A0-ba, a harmadikat pedig le kell földelni a GND pinbe.
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Arduino kezdő

Hozzászólás Szerző: Robert »

Ez telepítési hiba lesz.
Arduino uninstall, majd a win-es exe/futtatható telepítőt rendszergazdaként indítsd el.
Avatar
kapu48
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 3375
Csatlakozott: 2008. augusztus 29. péntek, 6:00

Re: Arduino kezdő

Hozzászólás Szerző: kapu48 »

Hi Daszkalosz!

Hasznos tanács!
Mindig a tananyag elejétől kezdjük a tanulást!
Nem véletlenül vannak a leckék tematikailag sorrendbe szedve!
Nem haladsz azzal gyorsabban, ha belevágsz a közepébe!

Esetedben valószínűleg még azt sem tudódd, hogy melyik állományt hova kel vagy szabad be rakni?
Hogy a fordító megtalálja, illetve ne találjon egyszerre több ugyanolyan nevűeket!
Daszkalosz
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2016. május 22. vasárnap, 20:26

Re: Arduino kezdő

Hozzászólás Szerző: Daszkalosz »

Köszönöm a tanácsot megfogadom! Az elejétől kezdtem a tanulást,csak ki kartam próbálni ezt a kódot.
kukuri
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2014. január 20. hétfő, 12:50

Re: Arduino kezdő

Hozzászólás Szerző: kukuri »

Hali.

Van pár kínai panelem beépítve. Ugyanaz a kód fut mindegyiken. Mégis van amelyik rendetlenkedik. A másikkal pedig semmi gond. Van ami fél éve gond nélkül muzsikál. A másik pedig 1-2 hetente leáll. Vagy sűrűbben. Olyannal is találkoztam hogy a leállások gyakoriság egyre sűrűbb lett. Mire már 5-10 perc volt az életciklus már nem is tudtam új kódot tölteni rá.

Ezek a kínai cuccok selejtes chipekből gyártódnak? Ha folyamatosan akarom használni akkor az eredeti panellel mennyivel nagyobb az esélyem?
A jelenlegi felépítésben van 2 Mega egy ethernet shield és egy nano. A nano figyeli a két megát és ha nincs válasz akkor egy relével megszakítja a tápáramot. A jobb paneleknél van olyan nap hogy egy újraindítás sem kell. Rosszabbaknál óránkként 1-2 is van.
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Arduino kezdő

Hozzászólás Szerző: Robert »

Ami a gond szokott lenni:
- a tápfesz gerjedés : 100nF kondik helyett ugyanúgy kinéző bármi van beültetve (1nF...100nF közt bármi)
- a panel a forrasztógyantától nincs lemosva: a levegő nedvességet megközi és összevissza átvezetget (de ezt a Nano lábak beforrasztásakor én is el tudom követni!),
- a kvarc megsérül szállítás alatt (belső kontakthiba)
- a betáp fesz. >9V-t nem szereti,mert a panel 78x5 stabIC hűtőbordája alul van méretezve + a hőátadás csökkentésére még az is lakkozott nyákfelület:( . A VIn betápra soros 1N400x diódából betenni párat (azokon 0,7V esik, így tehermentesíti a panelen levő 7805-t),
- resetkör: soros reset kondi átvezet / 10k felhúzó helyett 100k v. 1Mohm van

Tipp:
WDT(Watchdog) eljáráskonyvtár használata?
https://bigdanzblog.wordpress.com/2014/ ... mple-code/
http://arduino.stackexchange.com/questi ... omatically

Így hirtelen amikkel találkoztam....

De okulásként:
http://asq.org/asd/2009/03/compliance/c ... -parts.pdf
kukuri
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2014. január 20. hétfő, 12:50

Re: Arduino kezdő

Hozzászólás Szerző: kukuri »

Tehát Shanzenből ne rendeljek cuccot mert akkor valószínűleg mosott elemeket kapok? :(

Ezek szerint akkor gyakorlásnak jó lehet a kínai cucc. Ha szerencséje van az embernek.
Viszont ha hosszabb távra akarom beépíteni akkor érdemes az eredeti panelt választani. Mert itt ellenőrzött tesztelt elemekről és panelről beszélhetünk.
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Arduino kezdő

Hozzászólás Szerző: Robert »

A gyártási központ Shenzen... :(

Off: Az űrhajózásban elő van írva, hogy csak új alkatrész építhető be. Erről a beszállító nyilatkozik. Azonban:
http://www.hq.nasa.gov/office/codeq/tri ... ASA_HQ.pdf
http://mttc.jpl.nasa.gov/files/NASA%20C ... andout.pdf
http://www.aia-aerospace.org/assets/cou ... -web11.pdf
http://www.sae.org/aaqg/audit_informati ... 20NASA.pdf

Ezek fényében az EU összeépítés / alkatrészek is lehetnek érdekesek. Az összeszerelést nem kontrollálod. Innentől bárhol belefuthatsz a "kapsz valamit" eseménybe.
Amire inkább rámennék:
- stressz-tesztnek alávetni és a viselkedést elemezni.
Ezzel a kezedben levő eszközt monitorozod. Ugyanis a beszállító nem tesztelt, kereskedelemben meg az árak is változnak.
Vagy sk. gyártani a panelt és az Arduino keretrendszert / demopadot csak fejlesztésre használod.

Stressz-teszt:
- a kimeneti lábakat határra terheled , és méred a belső die (Si-lapka) hőfokot.
- a terhelés H ill L irányban is menjen.
- az Analog lábak terhelés után/alatt analóg mérésen is fussanak (belső referencia elmászás, belső zaj mérése lehetséges)
- sorok kommunikáció PC fele, vagy egy megbízható adatgyűjtő fele, ami SD kártyára rögzít. Utána kiértékelhető az eredmény.
- stressz tesztben WDT legyen benne, é ez is logolódjon.
- EEPROM teszt is kell, valamint ha megoldható flash teszt is....



Nálam most épp a FT232RL chipek vannak terítéken. Mit tud a hamisított/utángyártott és mi a különbség. Jelenleg tesztelési célra futom a köröket. A Hamis a baba cikksorozat is ki fog lassan egészülni vele....
kukuri
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2014. január 20. hétfő, 12:50

Re: Arduino kezdő

Hozzászólás Szerző: kukuri »

Nem lettem boldogabb ettől a hírtől.

Azt gondoltam ha drágábban megveszem akkor biztos lehetek benne hogy gond nélkül fog futni. :(
Kellene 2 mega panel és egy ethernet shield hétvégére. De addig biztosan nem fogom tudni letesztelni. Ehhez a teszthez azért rendesen kell építeni egy teszt padot. Nyilván utána már biztonságban beépíthetem ha pár napig megy full terhelésen.
kukuri
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2014. január 20. hétfő, 12:50

Re: Arduino kezdő

Hozzászólás Szerző: kukuri »

Milyen tesztelési algoritmust lenne érdemes összeállítani?

Milyen értékeket mennyi ideig küldjön ki az arduino. Milyen változatokban érdemes vizsgálni a kimeneteket?
PL:
- mindegyik LOW
- mindegyik HIGH
- egyesével LOW->HIGH
- egyesével HIGH->LOW
- minden második LOW minden első HIGH
- minden második HIGH minden első LOW
- analog kimeneteknél hasonlóan.

A 2560 chipnek nincs belső hőmérője. Oda lehet tenni egy DS18B20 hőmérőt.
Arra gondoltam hogy a tesztet egy másik mega panellel meg lehetne oldani. Minden egyes jelre átlépne a következési tesztelési állapotba. Az adatokat meg szépen gyűjtené.
kukuri
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2014. január 20. hétfő, 12:50

Re: Arduino kezdő

Hozzászólás Szerző: kukuri »

Ha az eredetit rendelem le a gyártótól akkor is lehet benne használt alkatrész?
Mert gondolom azt Olaszországban készítik.
https://store.arduino.cc/product/GBX00067
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Arduino kezdő

Hozzászólás Szerző: Robert »

Hát, ellenőrzöd az ottani minőségbiztosítási rendszert:)
Nézd meg az űrkutatási, többszőr ellenőrzött és tanusított alkatrészbeszállítási előadéásokat. Ezek után mit mernél mondani? :)
Teljes terítés van, lehet bárhol a gyártás... Nincs közvetlen info, hogy az olaszokon kívül hol van gyártva (cikket találtam az olasz gyártásról).

Itt a bizalmi elv kerül innentől előtérbe.
Vagy nyákot gyártatsz, rendelsz közvetlen disztributortól és a beépítést tanusíattatod ....

Én nem mennék az olaszokig: tme, rs-onine, farnell.
Benett
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 36
Csatlakozott: 2013. február 22. péntek, 15:20

Re: Arduino kezdő

Hozzászólás Szerző: Benett »

Sziasztok !
Az járható út, hogy arduino IDE-be megírt programot kimentem HEX-be és AVRISP mk2-vel az atmel studio programból töltöm le a chip-be a végleges kódot?
Kvázi nem akarok bootladert, hanem egy reset után is induljon egyből a megírt kód.
A bootloader kihagyása milyen funkciók elvesztésével jár ?
Válasz küldése