Önálló áramkör - Arduino alapon - hogyan?

Processing/Wiring (illetve C) nyelvű programozási fogások, tippek. (AVR-Duino, Arduino, EthDuino, Diecimila, Severino, Nano, LilyPad)
Válasz küldése
szeiliattila
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2016. augusztus 7. vasárnap, 8:03

Önálló áramkör - Arduino alapon - hogyan?

Hozzászólás Szerző: szeiliattila »

Sziasztok.

Vettem egy arduino uno készletet, és írtam egy programot rá (nem egyet hanem százat de ez az egy amit használni is szeretnék)
A tervem hogy veszek chipeket, csinálok nyákokat, megépítem az áramköröket, és használom az így elkészült "készülékeket"
Lenne pár kérdésem:
Megoldható e az hogy vegyek atmega 328p chipet beletegyem ebbe az uno lapba és feltöltsem rá a szoftvert? (égetőként használnám az uno panelt)
Bootloader? (gondolom ha veszek nyers chipet abba nem lesz beégetve loader) Azt is be tudom égetni az uno val?

Először került a kezembe avr cucc sok évnyi (omron) plc után, és tetszik az egyszerűsége, a mérete és főleg az ára.
Mindenképpem szeretném belőle építeni különböző készülékeket.

Bocsánat ha rossz helyen tettem fel a kérdéseimet. Válaszokat előre is köszönöm.
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Önálló áramkör - Arduino alapon - hogyan?

Hozzászólás Szerző: Robert »

Megoldható e az hogy vegyek atmega 328p chipet beletegyem ebbe az uno lapba és feltöltsem rá a szoftvert? (égetőként használnám az uno panelt)
Igen - ha van benne bootloader. Vagy külső programozóval égeted be.
Bootloader? (gondolom ha veszek nyers chipet abba nem lesz beégetve loader) Azt is be tudom égetni az uno val?
Az üres chip bootloader nélküli - és a biztosítékbitek sincsenek beállítva.
Az égetés az Arduino mintakódon közt például az ArduinoISP-vel lehetséges. ( https://www.arduino.cc/en/Tutorial/ArduinoISP )
Először került a kezembe avr cucc sok évnyi (omron) plc után, és tetszik az egyszerűsége, a mérete és főleg az ára.
Mindenképpem szeretném belőle építeni különböző készülékeket.
Viszont astabilitása, védelme nagyságrendekkel elmarad a PLC mellett!
Bocsánat ha rossz helyen tettem fel a kérdéseimet. Válaszokat előre is köszönöm.
Külön témaként átraktam.
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Önálló áramkör - Arduino alapon - hogyan?

Hozzászólás Szerző: Robert »

HozzászólásSzerző: winnerbt » 2016. augusztus 7. vasárnap, 8:26

Üres chip-be valahogy ISP-n keresztül tudod feltölteni a bootloadert, de ha már van ISP csatlakozó (és valamilyen programozó hozzá) akkor felesleges, egybe mehet bele a program is. Talán akkor van értelme bootloadert használni, ha menet közben kivülről akarod a programot birizgálni.
szeiliattila
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2016. augusztus 7. vasárnap, 8:03

Re: Önálló áramkör - Arduino alapon - hogyan?

Hozzászólás Szerző: szeiliattila »

Kívülről úgy tűnhet hogy én vagyok a hülye (és valószínüleg a látszat ezúttal nem is csal) de nem értem. Ha meghalna az atmega az uno panelemen (például mert 3000 szer töltöttem rá, akkor kuka a panel? Hihetetlen hogy ezt nem védték ki valahogy , és hogy a mikrokontroller nem cserélhető benne halandók, és "tanulók" számára járható módon. Van is egy lehetőség az arduino ide 1.6.9.0 ban hogy -->eszközök ---> bootloader égetése.
Illetve a láttam itt a tavir webshopban chipet amibe elvileg bele van égetve a bootloader. Szerintetek az járható lehet?
Még egy kérdés: Ha kiveszem a gyárilag a panelban lévő chipet ami fel van programozva és a panelban teljesen jól működik és teszem bele nyáklapra épített kicsit iparibb kivitelű kapcsolásba akkor azért működni fog?
Semmiképp sem szeretném a készülékbe az egész uno panelt belerakni (márcsak a helytakarékosság és tüskés csatlakozás miatt sem)

A nagy gondolkodásban majdnem elfelejtettem megkösszönni az eddigi infókat :!: KÖSZI
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Önálló áramkör - Arduino alapon - hogyan?

Hozzászólás Szerző: Robert »

...Ha meghalna az atmega az uno panelemen (például mert 3000 szer töltöttem rá, akkor kuka a panel? Hihetetlen hogy ezt nem védték ki valahogy , és hogy a mikrokontroller nem cserélhető benne halandók, és "tanulók" számára járható módon. Van is egy lehetőség az arduino ide 1.6.9.0 ban hogy -->eszközök ---> bootloader égetése.
A chip minimum 10.000x írható. előbb küldöd el hibás porttal, túlterheléssel, nagyfeszültséggel a túlvilágra :)
Amúgy a DIPes kialakítás az _eredeti_ arduino (DIP tokos ATMega8, majd később ATMega16, ATMega328 végül ATMega328P). De gyártói oldalról az ICfoglalt + DIP berakása helyett olcsóbb a SMD kivitel....
Azonban a mai napig elérhető a DIP tokos kivitel is....
(pl. a TavIR Shopban is)

A Bootloader égetés: ha van egy működő arduinod vagy külső programozód, és egy szűz IC, akkor arra a bootloader rárakható a keretrendszer alól...

Arduino IDE 1.6.9.0 még igen csak hibáktól hemzseg... A legújabb verziót én sose szeretem használni - ne én legyek a kísérleti nyúl, akin a hibatesztelések történnek. Az 1-2 verzióval korábbiak esetén meg a hibákat meg lehet ismerni a changelog-ból.
Ha kiveszem a gyárilag a panelban lévő chipet ami fel van programozva és a panelban teljesen jól működik és teszem bele nyáklapra épített kicsit iparibb kivitelű kapcsolásba akkor azért működni fog?
Igen, de: az alapszabályokat be kell tartani:
- 16 MHz kvarc
- szürőkondik (Aref, Tápfesz)
- 5V tápfesz
- lábbekötések azonosak legyenek

De ha a méret a gond: tegyél be Arduino Mini, Arduino Nano, Arduino Pro Micro lapokat... :)
szeiliattila
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2016. augusztus 7. vasárnap, 8:03

Re: Önálló áramkör - Arduino alapon - hogyan?

Hozzászólás Szerző: szeiliattila »

Közben olvasgattam itt a fórumon (is) is talán kezd kialakulni a kép.
Természetesen a felprogramozott chipeket mindenképpen tisztességes áramkörbe tervezem betenni kvarc, kondik, STABIL 5v tápellátás.

DE. Lenne még valami
Robert írta:A programozó arduinoba beégeted az ArdinoISP alkalmazást.
Tools- serial alatt a rákapcsolt eszköz portját kiválasztod
A tools-bord alatt azt, aminek a bootloaderét a célra akarod égetni.
Tools-programmer alatt: arduinoISP

Tools- burn bootloader beégeti.
ezt találtam

van egy sor amit nem értek

"Tools- serial alatt a rákapcsolt eszköz portját kiválasztod"
Mire kapcsolt eszköz?
Avatar
kapu48
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 3375
Csatlakozott: 2008. augusztus 29. péntek, 6:00

Re: Önálló áramkör - Arduino alapon - hogyan?

Hozzászólás Szerző: kapu48 »

PC-re kapcsolt COMx alatt látható Arduino Board.
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: Önálló áramkör - Arduino alapon - hogyan?

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

Bocs, hogy beleszólok, de az Arduino nano-t 700 Ft-ért veszem az Ebay-en.

Ha esetleg tönkremegy, hát kuka. Nagy probléma. Eddig egy sem ment tönkre, mert nincs türelmem 10.000x felülírni. Miért jobb megvenni a 328P-t, kvarc kristály, programozó, tüskesor, ... mintha beraknál egy nano-t?
Gbor32768
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2016. október 18. kedd, 20:14

Re: Önálló áramkör - Arduino alapon - hogyan?

Hozzászólás Szerző: Gbor32768 »

Ebay-en az ATMEGA328P bootloaderrel 5db 2000Ft volt egy éve nekem. Azóta rájöttem én is , hogy a nano verhetetlen. Ott van rajta minden ami kell kvarc ,USB interface,táp, stb... A 328P-t meg lehet visszapakolászni az uno panelra programozó hiányában.
bagizoltan
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 128
Csatlakozott: 2015. december 8. kedd, 19:52

Re: Önálló áramkör - Arduino alapon - hogyan?

Hozzászólás Szerző: bagizoltan »

Szia!
Készítettem még régebben egy leírást arról, hogyan tudsz atmega328 chip-be programot égetni (lépésről-lépésre és kezdőknek). Ha érdekel még, akkor elküldöm! Azt azonban tudnod kell, hogy Arduino C-ben írt program feltöltésére készült a leírás!
Bagi
Avatar
Mickey5
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 24
Csatlakozott: 2008. október 6. hétfő, 6:00

Re: Önálló áramkör - Arduino alapon - hogyan?

Hozzászólás Szerző: Mickey5 »

Sziasztok!

Egy működő Arduino órát szeretnék végleges helyére szerelni, de nem fér el az Uno R3 alaplap. Ezért kivettem belőle az ATmega386-ot, rákapcsoltam mindent (16MHz-e kvarc, kondenzátorok, Reset láb engedélyezése, valamint az óra moduljai), de így nem akar működni. A kijelző (LED mátrix) felvillan néha, de akkor is értelmetlen zagyvaság jelenik meg rajta. Többször ellenőriztem, szerintem nincs hiba a bekötésnél. Kimondottan az Arduino gyári rajzáról másoltam az ATmega bekötését.

Robert azt írta itt egyik válaszában, hogy

"Ha kiveszem a gyárilag a panelban lévő chipet ami fel van programozva és a panelban teljesen jól működik és teszem bele nyáklapra épített kicsit iparibb kivitelű kapcsolásba akkor azért működni fog?

Igen, de: az alapszabályokat be kell tartani:
- 16 MHz kvarc
- szürőkondik (Aref, Tápfesz)
- 5V tápfesz
- lábbekötések azonosak legyenek"


Én ezeket teljesítettem, de mégsem indul. Szerintetek hogyan tudnám még ellenőrizni?

Illetve a másik kérdés (mivel nem ismerem a Nano-t): a Nano-t ugyanúgy használhatom, mint az Uno R3-at? Úgy értem, ugyanúgy feltölthetem bele ugyanazt a programot és a megfelelő kimenetekre kötve ugyanúgy működik majd az óra? Röviden: van-e közöttük valami kompatibilitási különbség?

A válaszokat előre is köszönöm!
Üdv Neked:
Mickey5
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Önálló áramkör - Arduino alapon - hogyan?

Hozzászólás Szerző: Robert »

Akkor nem kötöttél be mindent:
- Resetláb környezete?
- Vcc/GND/VccA/GNGA bekötése?
- 100nF szűrőkondi?

0, Még 1x nézd át a bekötést,
1, Aludj rá egyet és _újra_ nézd át!
2, Mérj tápfeszt
3, Reset direktben a VCCre kötve (elindul?)
4, D13ra LED benn van? Villog bekapcszoláskor? (Bootloader)
http://www.tavir.hu - a gazda :)
Avatar
Mickey5
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 24
Csatlakozott: 2008. október 6. hétfő, 6:00

Re: Önálló áramkör - Arduino alapon - hogyan?

Hozzászólás Szerző: Mickey5 »

Köszönöm szépen válaszodat!
Fogok rá aludni és utána mérek is :) . Bár az nem valószínű, hogy a táppal lenne baj.
A Reset lábat kizárólag 1 db 10k ellenállással húztam fel +5V-ra. Tudom, hogy a gyári megoldás ennél kicsit bonyolultabb, de szerintem az csak az egyéb lehetőségek miatt kell (például a 16U2 bekötése miatt).
Megpróbálom a Reset-et direkt +5V-ra kötni.
Nincs a panelen D13 LED, de akkor teszek rá azt is.
Üdv Neked:
Mickey5
Válasz küldése