Bináris Karóra WDT

Processing/Wiring (illetve C) nyelvű programozási fogások, tippek. (AVR-Duino, Arduino, EthDuino, Diecimila, Severino, Nano, LilyPad)
FDAssasin
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2016. október 13. csütörtök, 16:15

Bináris Karóra WDT

Hozzászólás Szerző: FDAssasin »

Sziasztok!
Tudom hogy sokan építenek bináris órát AVR alapon. Én a lehető legkisebb helyre szeretnék egy bináris órát bezsúfolni.
Az alap ötlet az lenne, hogy a Sainsmart cég karórájára hasonlítson, csak 3 milis piros ledekkel (pontosan 13 darabbal):http://www.sainsmart.com/sainsmart-new- ... tches.html
A probléma viszont ott kezdődik, hogy ehhez egy ATMega48PA áll rendelkezésemre. Minden alkatrész megvan, össze is tudnám rakni, csak a kóddal van gond. Mivel számít a fogyasztás, WatchDog Timer mindenképp kelleni fog (vagy tévedek?), de ehhez gyakorlatilag semmit nem értek. Nézem az arduino hivatalos fórumját, guglizok, de nem tudom felfogni a működését. Úgy szeretném megoldani, hogy a ledek gombnyomásra mutassák az időt, mondjuk 5 másodpercig, aztán kialudjanak és sleep módban számolja az időt az AVR. Ha esetleg valakinek van kapcsolási rajza, megírt kódja vagy akár bármilyen hasznos tanácsa ehhez és elküldi nekem, azt nagyon megköszönném! :)
Avatar
kapu48
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 3375
Csatlakozott: 2008. augusztus 29. péntek, 6:00

Re: Bináris Karóra WDT

Hozzászólás Szerző: kapu48 »

Ez itt nem a megcsináljuk helyetted ingyen fórum!
A sült galambok már elfogytak!

Neked maradt a tanulás!
FDAssasin
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2016. október 13. csütörtök, 16:15

Re: Bináris Karóra WDT

Hozzászólás Szerző: FDAssasin »

Ezért nem azt kértem, hogy csinálja meg valaki helyettem. Ha elolvasod, tanácsot kértem, vagy már olyan munkát, ami készen van és valaki szívesen megosztja. Hol tanuljam meg? Nyilván próbáltam, ezt is leírtam. Segítséget kértem, nem helyettem történő ingyenmunkát
Avatar
csegebiga
Chipgyilok
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2015. március 27. péntek, 21:27

Re: Bináris Karóra WDT

Hozzászólás Szerző: csegebiga »

ha az atmega48pa mellé odateszel egy rtc chipet, akkor az időzítéssel és a dátummal nem lesz gondod.
(van olyan, amihez még külső kvarc sem kell).
ebben az esetben elég, ha a gombnyomás a kijelzés idejére ébreszti fel az avr chipet.

gombnyomás
rtc beolvasás
kijelzés
alvás

az alap ennyi.

később okosíthatod
- ébresztéssel, csipogóval
- gombokkal való beállítással
- ha avr helyett esp modulra nyergelsz át, akkor ntp szinkronizálással wifin keresztül,
- oled kijelzővel grafikus kijelzéssel
és bármi mással, ami eszedbe jut addig :)

DS1307
DS3231SN
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára csegebiga 2016. október 13. csütörtök, 18:31-kor.
FDAssasin
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2016. október 13. csütörtök, 16:15

Re: Bináris Karóra WDT

Hozzászólás Szerző: FDAssasin »

Köszi! Akkor a 32.768khz-es kristály dolgot hagyom. Egyébként amiket linkeltél... mindkettőnél kell 32khz-es kvarc, nem? az elsőnél látszik a rajzon, az első oldalon. A másodiknak pedig van egy lába, ami 32khz-el van jelölve
Avatar
csegebiga
Chipgyilok
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2015. március 27. péntek, 21:27

Re: Bináris Karóra WDT

Hozzászólás Szerző: csegebiga »

nézz körül itt a fórumon, mindkét chipnek nagy irodalma van!
az alvás-ébresztés dolgot kell kitalálnod, meg a miniatürizálás mikéntjét.
"csak!"
:)
Avatar
csegebiga
Chipgyilok
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2015. március 27. péntek, 21:27

Re: Bináris Karóra WDT

Hozzászólás Szerző: csegebiga »

azért ne kegyél write only user!
olvasd el a doksit!
a ds1307 hez kell külső 32768kHz kvarc, a belső blokkdiagram, és a minta kapcs rajz is
a ds3231sn 32kHz lába az kimenet. erre utal a kifelé mutató nyíl, és a belső blokkdiagram is

hogy tervezed a megvalósítást?
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Bináris Karóra WDT

Hozzászólás Szerző: Robert »

Szóval mi a kérdés?

Ördög ügyvédje on:
- ATMega48-ra nem fogod Arduino alól megírni. Minimum 1k SRAM kell a működéshez (Mega48 -> 0.5k van)
- előismereted a leírásod szerint közelít a 0-hoz. Azaz hogyan fogod a kódot _egyáltalán_ sejteni, hogy mit csinál?
- alacsony fogyasztáshoz a sleep különböző fokozatai kellenek (lsd ATMega48P adatlap)
http://www.atmel.com/Images/Atmel-8025- ... asheet.pdf A 64. oldaltól leírva. 14.2 tbl a lényeg
- az óra miniatürizálás miatt külső elemes lehet.

Ha a hivatkozott linkedet olvasnád, ott a manual és az Arduino kód is....

Innentől mi a kérdés/kérés?
20-011-411 (1).zip

A chip belső 8MHzról jár, külső 32kHz kvarcról (nincs órachip mellette) -> Belső Timer ketyeg.
A h állományban ott a lábkiosztás és a ino állományban ott van az egyes szegmensek/karakterek kiírása is (olvasható és kommentezett kódként) :roll:
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
http://www.tavir.hu - a gazda :)
FDAssasin
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2016. október 13. csütörtök, 16:15

Re: Bináris Karóra WDT

Hozzászólás Szerző: FDAssasin »

Megnéztem a dokumentumot, de nem voltam biztos abban a lábban, így gondoltam megkérdezem.

Robert: Az Arduino forráskódot megtaláltam, de mint látod, az 7 szegmesesre van megírva, ezenfelül 5.5kb az egész cucc, ami nehezen férne rá egy 4096 bájtos chipre. Láttam az óra kapcsolási rajzát, ezért indultam 32khz-es kvarcról. Aztán csegebiga rávilágított, hogy egyszerűbb egy RTC IC-vel.
Viszont ha nem tudom arduino alól megírni, akkor miben írjam?
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Bináris Karóra WDT

Hozzászólás Szerző: Robert »

Gonosz on: Kockás papírban.....

Abban programozz, amilyen programnyelvet nyelvet ismersz (Bascom, FastAVR, ASM, C, microPascal, Microbasic, .....)

ATMega328-as IC ára ~700...1200 Ft/db. Most meg akarsz tanulni pl. ASMben programozni, hogy elférj a 300 Ft-os Mega48 chipben?
Mondjuk megértem, ha 100.000 db-ot kell gyártani, ott az árkülünbség már megjelenik....
Lábkompatiblis holmik:
Mega48>48P->88>88p>168>168P>328>328P>328PB
http://www.tavir.hu - a gazda :)
FDAssasin
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2016. október 13. csütörtök, 16:15

Re: Bináris Karóra WDT

Hozzászólás Szerző: FDAssasin »

Nálam 1600Ft volt a sima 328... a P-s drágább. A 48 is 800 Ft volt... elméletben elég volt hozzá, most meg szembesülök a buktatókkal. Akkor Arduino IDE nem játszik semmiképp? Mert több helyen is írják hogy működik a dolog
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Bináris Karóra WDT

Hozzászólás Szerző: Robert »

Szerinted mit ír már mindenki lassan 1 napja?
Látsz az Arduinoban ATMega48P chipet?
http://www.tavir.hu - a gazda :)
FDAssasin
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2016. október 13. csütörtök, 16:15

Re: Bináris Karóra WDT

Hozzászólás Szerző: FDAssasin »

Attól hogy gyárilag nincs benne, bele lehet tenni. a 328-as sincs benne, 8 megahertzen, annál is kicsit bűvészkedni kell a boards.txt-vel és működik. Ilyen alapon a 48P-t is bele lehetne rakni. Mi akadálya?
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Bináris Karóra WDT

Hozzászólás Szerző: Robert »

A memóriaigénye miatt: Alaprendszer 1k Flash, 0.5k SRAMot elvisz. Saját változók még nincsenek sehol....

328-as benne van 8 MHz-n (3V illetve 5V-os kivitelben is): Pro Mini, Arduino FIO, Lilypad USB, Lilypad.


Én most adtam fel a győzködést.... :roll:
http://www.tavir.hu - a gazda :)
Avatar
csegebiga
Chipgyilok
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2015. március 27. péntek, 21:27

Re: Bináris Karóra WDT

Hozzászólás Szerző: csegebiga »

http://www.dx.com/p/diy-4-digit-seven-s ... __MGuWLTDe
itt is a 8lábú ic a 1307-es rtc.
ha mindenképpen bináris órát akarsz, nézd át a fórumon is megtárgyalt multiplex kijelzést.
óra-perc-másodperc: 5bit-6bit-6bit egyszerűsítve 3*6 biten megjeleníthető
bcd esetén? oo-pp-mm formában 6-*4 vagy 3*8 bittel lehet kijelezni.

milyen architektúrával (chip,tokozás), milyen programnyelven, melyik ide alól szeretnéd a rendszert megírni?
meddig jutottál?
hol akadtál el?
mi nem megy?
Válasz küldése