MeanWell LDD dimmer vezérlése Arduino-val

Processing/Wiring (illetve C) nyelvű programozási fogások, tippek. (AVR-Duino, Arduino, EthDuino, Diecimila, Severino, Nano, LilyPad)
Válasz küldése
ierdelyi
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 30
Csatlakozott: 2014. november 14. péntek, 14:06

MeanWell LDD dimmer vezérlése Arduino-val

Hozzászólás Szerző: ierdelyi »

Sziasztok!

Szeretnék segítséget kérni powerLED dimmeléséhez Arduinoval.

A kiválasztott (költséghatékony) vezérlő a MeanWell LDD szériája lenne. Ez a vezérlő PWM dimmelhető 1-10V között.

Jópár leírást találtam külföldi oldalakon, de nem igazán tudom eldönteni, hogy melyik lenne a megfelelő kapcsolás/áramkör a megoldáshoz. (PWM frekvencia kérdése?)

Esetleg ha van tapasztalatotok ezzel kapcsolatban, akár konkrét - működő - kapcsolás, az nagyon hasznos lenne.

Köszönöm,
István
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: MeanWell LDD dimmer vezérlése Arduino-val

Hozzászólás Szerző: Robert »

Az a néhány külföldi minta - na azt kéne linkelni.

Illetve hogy a kipróbálásnál mi a gond, hol akadtál el, mi a probléma? Vagyis mi történt eddig a nézelődésen kívül? :D
http://www.tavir.hu - a gazda :)
ierdelyi
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 30
Csatlakozott: 2014. november 14. péntek, 14:06

Re: MeanWell LDD dimmer vezérlése Arduino-val

Hozzászólás Szerző: ierdelyi »

Sajnos az olvasmányaimat nem mentettem el, de készítettem egy rögtönzött rajzot.
A csatolt megoldás került megvalósításra és működik is kis problémákkal. (van még hozzá két nyomogomb a dimmeléshez, de az részletkérdés).

http://www.edd.hu/pic/LED-driver_plan_v2.png

Illetva abban nem vagyok biztos, hogy a csatolt megoldás hosszú távon is biztonságosan üzemeltethető-e?
(később kiegészíteném még relés vezérléssel ami a LAD táp bemenetét kapcsolja ha nincs világítás - természetesen ebben az esetben az Arduino egy külön 5V betápot fog kapni).

Ami kérdések felmerültek:
- az arduinoból csak 5V PWM jel jön ki, míg az LDD 10V PWM jelet kér. Ez okozhat-e gondot?
- az LDD adatlapján van egy frekvencia is a PWM vezérléshez, de ennek "műszaki" szerepét sajnos nem értem a jelen implementációban. (annyit olvastam, hogy az Uno különböző PWM portokon különböző frekvencián üzemel!?)
- forumokon olvastam, hogy ha külön szeretném vezérelni a 4 LDD vezérlőt 4 porton, akkor már nem jut elég feszültség (??) az összes portra. Ezt még nem próbáltam ki.
- amikor áram alá helyezem, akkor hirtelen teljes fényerővel világít a lámpa egy pillanatra, majd beáll a beállított értékre
- a fenti jelenség kikapcsolásnál is jelentkezik. Amikor kihúzom, akkor 2-3mp után egy villanással kialszik.

Az utóbbiak nyilván időzítés kérdése, csak hova lenne célszerű elhelyezni a megszakító reléket?

Kösziönöm,
vargham
Chipgyilok
Hozzászólások: 308
Csatlakozott: 2014. január 8. szerda, 8:32

Re: MeanWell LDD dimmer vezérlése Arduino-val

Hozzászólás Szerző: vargham »

1. Nem vacakolnék relével. Kapcsoláshoz MOSFET.
2. Ha 10 Volt PWM-et kér az eszköz, akkor kapcsolj rá 10 Volt PWM-et tranzisztorral vagy FETtel.
3. Ne hagyd lebegni a vezérlést! A mikrokontroller PWM kimenete legyen fixen tápra vagy földre húzva egy gyenge (~50k) ellenállással. A fel vagy le azon múlik, hogy a LED meghajtó aktív magas vagy alacsony jelre kapcsol be. Ha ezt megcsinálod, akkor megszűnik a felvillanás.
ierdelyi
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 30
Csatlakozott: 2014. november 14. péntek, 14:06

Re: MeanWell LDD dimmer vezérlése Arduino-val

Hozzászólás Szerző: ierdelyi »

Köszönöm, az a lehúzás lesz a megoldás. A legkissebb ellenálásom 1k, de majd beszerzek még néhányat:)

A 220V kör vezérlésénél inkább maradok a relénél, ahhoz értek. A 10V-os körhöz pedig találtam pár megvalósítási példát.
Egyedüli kényelmetlenség, hogy a tápból kell egyszer 10V-ot csinálnom az LDD-nek illetve 5V-ot az arduinonak.

Nincs valami egyszerű megoldás, hogy az 5V-ot emeljem feljebb? Az LDD adatlapja alapján úgy látom, hogy 6V esetén már 100%-on megy, tehát nem is kéne 10V elég lenne 6V. Bár ez a PWM és frekvencia még mindíg nem teljesen világos. (de működik).

http://www.mouser.com/ds/2/260/LDD-H-spec-766227.pdf
Avatar
winnerbt
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 907
Csatlakozott: 2007. március 25. vasárnap, 6:00

Re: MeanWell LDD dimmer vezérlése Arduino-val

Hozzászólás Szerző: winnerbt »

Azt írja a pdf, hogy az OFF szint <0.8V, az ON szint meg >2.5V, tehát TTL szintű jelek mehetnek oda.
Belül van egy felhúzó ellenállás (hagyd szabadon a bemenetet, ha nem használod, mindig bekapcsolva)
PWM dimming control a 4. oldalon, 5V-ot ír, tehát TTL. Honnan jön ez a 10V meg egyéb gond???
Most vagy én nézek más pdf-et vagy te nem olvasod végig vagy mindkettő :) Én talán 1 éve ilyet vezéreltem PWM-el és 8 biten
kis csavarral, de nagyon jól tudtam szabályozni.
ierdelyi
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 30
Csatlakozott: 2014. november 14. péntek, 14:06

Re: MeanWell LDD dimmer vezérlése Arduino-val

Hozzászólás Szerző: ierdelyi »

Ahh... ebből látszik, hogy nem értek hozzá. a 10V-os PWM onnan ragadt be, hogy sok MeanWell tápot 10V PWM jellel kellett vezérelni (egy darabig abban is gondolkodtam, végül az LDD vezérlő lett külön táppal) és ez megragadt.

De már talán kezdem érteni hála neked. Itt nem számít, hogy hány volt csak annyi, hogy 0,8V kisebb esetén OFF, 2,5V-6V között pedig ON. Az pedig, hogy mekkora teljesítényt ad le - milyen erősen világít - attól függ, hogy milyen gyakran kapcsol ki-be.
100Hz -> másodpercenként 100x van 5V jel -> minimális teljesítmény (10mA)
1kHz -> másodpercenként 1000x van 5V jel -> maximális teljesítmény (1000mA)

Még az nem világos, hogy ara Arduino PWM frekvenciája milyen összefüggésben van ezzel..
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: MeanWell LDD dimmer vezérlése Arduino-val

Hozzászólás Szerző: Robert »

http://www.tavir.hu - a gazda :)
Avatar
winnerbt
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 907
Csatlakozott: 2007. március 25. vasárnap, 6:00

Re: MeanWell LDD dimmer vezérlése Arduino-val

Hozzászólás Szerző: winnerbt »

Az AVR időzítőit fel tudod úgy programozni, hogy a beírt adattal arányos impulzushosszt adjon a kimeneten 0-100%-ig. A frekvenciamegkötések alulról a villogás elkerülésére, felülről meg a belső áramkör működése miatt van szükség, különösebben nem számítanak. Az időzítő kimenetét direktben rákötheted a vezérlő bemenetre.
ierdelyi
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 30
Csatlakozott: 2014. november 14. péntek, 14:06

Re: MeanWell LDD dimmer vezérlése Arduino-val

Hozzászólás Szerző: ierdelyi »

Időközben elkészült és megfelelően működött egy darabig a megoldás, de elbizonytalanodtam, hogy ezt így szabad-e használni. (produkált egy-két furcsa jelenséget, ezért kikötöttem).
Az eddigi megoldás: a 4 táp negatív kimenetét közösítettem és az Arduino GND-vel kötöttem össze. Így ment a vezérlés.
(lsd. csatolmány)

Szerintetek mi lenne a szabályos és megfelelő megoldás ebben az esetben? (a 4 vezérlőt szét fogom szedni 4 PWM kimenetre, de szerintem ez nem változtat a megoldáson).
LED-driver_plan_v3.png
u.i: furcsa jelenségek
1; 220V-os időzítő kikapcsolt állapotban, megszakította az egyik "vezetéket" de a LED forrasztási pontjához kézzel hozzáérve derngeni kezdett az adott sor LED
2; egyszer csak minden ok nélkül lekapcsolt az egyik LED-sor. Feszültség mérhető volt a kimeneten és a feszültségesés is megvolt minden leden...
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
winnerbt
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 907
Csatlakozott: 2007. március 25. vasárnap, 6:00

Re: MeanWell LDD dimmer vezérlése Arduino-val

Hozzászólás Szerző: winnerbt »

1. Kapacitívan csatoltál be energiát, a mai LED-ek néhány uA-től is derengenek. A másik oldal valószínűleg a kapcsolóüzemű tápegység megkerülő kondenzátorán kersztül jött (ez egy kisértékű kondenzátor a primer/szekunder ág között)
2. UFO, már ha a LED-eken ott a feszültség, akkor azoknak világítani kellene, talán a mérés nem volt jó, GND szakadás, táp lebegés jöhetett létre.
ierdelyi
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 30
Csatlakozott: 2014. november 14. péntek, 14:06

Re: MeanWell LDD dimmer vezérlése Arduino-val

Hozzászólás Szerző: ierdelyi »

2. többször is rámértem, én sem hittem el. A táp kimenetén ott volt a 36V, az LDD kimenetén is tudtam mérni. Nem értem én sem. Ebben a megoldásban még közösítve volt a 4 tápegység kimenetén a negatív ág, de az Arduino/PWM már nem volt rákötve. Sima, egyszerű kis multiméterrel mértem.
Avatar
winnerbt
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 907
Csatlakozott: 2007. március 25. vasárnap, 6:00

Re: MeanWell LDD dimmer vezérlése Arduino-val

Hozzászólás Szerző: winnerbt »

Na, ez nem ment el...
Szóval mindig össze kell közösítened a tápegységeket+Arduino GND-t (optopcsatolós leválasztásnál nem). Még furcsa jelenségeket okozhat a több kapcsolóüzemű táp összetestelésekor az, ha a hálózatba nem egyformán vannak bekötve, de a rajzodon mindegyik azonosan van, tehát ez nem magyarázat a jelenségre. Régebben használtam ezeket a meghajtókat, semmi gondom nem volt vele pedig határértéken járattam. Talán még az lehet, hogy "kikapcsolt" állapotban folyik egy minimális mérőáram és a műszered nagy bemenő ellenállása miatt tudsz feszültséget mérni.
Válasz küldése