Arduino programkód visszaszerzése

Processing/Wiring (illetve C) nyelvű programozási fogások, tippek. (AVR-Duino, Arduino, EthDuino, Diecimila, Severino, Nano, LilyPad)
Válasz küldése
Mouset
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 35
Csatlakozott: 2016. szeptember 10. szombat, 7:13

Arduino programkód visszaszerzése

Hozzászólás Szerző: Mouset »

Sziasztok,

nem láttam erre vonatkozó témát, ezért nyitottam újat.
Olyan problémám van, hogy a laptopom feladta, WIN 10 OFF.
HDD nem sérült, viszont ha kiszedem a laptopból és rádugom egy külső HDD házzal nem látom a rajta lévő korábbi adatokat. :(

Ami azért komoly probléma, mert az összes arduino programom, sketch-em rajta volt és sehogy nem tudom kinyerni a HDD-ről.
2 akvárium vezérlő programkód, tápadagoló programkód stb stb. Igen fontos sketch-ek.

Viszont mindkét vezérlőn fent van a program. Van arra mód hogy az arduinoról valahogy leszedjem a programkódot?

Fontos lenne.
Elég komoly meló lenne újra megírni a kódot, nem 1 napos munka volt.

Segítségeteket előre is köszönöm!
Krisztián
atilla
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 65
Csatlakozott: 2016. május 10. kedd, 18:35

Re: Arduino programkód visszaszerzése

Hozzászólás Szerző: atilla »

Szia!

Mikor még nem tanultam meg azt, hogy a már félkész kódról is biztonsági másolatot csináljak, olyankor a PhotoRec segítségével szedtem vissza az eltűnt fájlokat. Gyakorlatilag a készülőben levő fájl minden egyes mentését megtalálta.
Mouset
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 35
Csatlakozott: 2016. szeptember 10. szombat, 7:13

Re: Arduino programkód visszaszerzése

Hozzászólás Szerző: Mouset »

Ok köszönöm megpróbálom csak azt nem értem hogy usbn keresztül miért nem látom a hdd teljes tartalmát holott nem formáztam
vargham
Chipgyilok
Hozzászólások: 308
Csatlakozott: 2014. január 8. szerda, 8:32

Re: Arduino programkód visszaszerzése

Hozzászólás Szerző: vargham »

> HDD nem sérült
Honnan tudod?

> viszont ha kiszedem a laptopból és rádugom egy külső HDD házzal nem látom a rajta lévő korábbi adatokat.
Ez sérülésre utal. Ha nem is fizikai, de szoftveres. Zsaroló vírus belefagyott a titkosításba, stb.

> az összes arduino programom, sketch-em rajta volt és sehogy nem tudom kinyerni
Semmit sem tárolunk kizárólag offline... Ejj. Az összes gépem elszállhat, minden forráskódom megvan git repokban. Ajánlom a bitbucket.org-ot.

> Van arra mód hogy az arduinoról valahogy leszedjem a programkódot?
Ha nem tiltottad le a flash visszaolvasását, akkor van. Például Atmel ICE segítségével visszaolvasható. De az a sima, bináris memóriatartalom lesz. Utána még kell valami, ami assembly-t csinál belőle. Készülj fel, hogy nem lesznek benne sem a kommentjeid, sem a változóneveid, és NAGYON másként fog kinézni a struktúrája is.
vargham
Chipgyilok
Hozzászólások: 308
Csatlakozott: 2014. január 8. szerda, 8:32

Re: Arduino programkód visszaszerzése

Hozzászólás Szerző: vargham »

Mouset
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 35
Csatlakozott: 2016. szeptember 10. szombat, 7:13

Re: Arduino programkód visszaszerzése

Hozzászólás Szerző: Mouset »

Mert hardveresen hdd sentinellel megnéztem..
Nem írt hibát.
Mouset
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 35
Csatlakozott: 2016. szeptember 10. szombat, 7:13

Re: Arduino programkód visszaszerzése

Hozzászólás Szerző: Mouset »


köszönöm, de nem jövök rá hogy a búbánatban tudom ezeket használni...:-(
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Arduino programkód visszaszerzése

Hozzászólás Szerző: Robert »

Hdd:
- lehet hogy a laptopod kódolva tartotta az adatokat - újabb laptop - HW szintű védelem, hogy ne lehessen szétbontani. BIOS-ban lehet állítani. Ha be volt kapcsolva - így jártál.
- USB külső ház nem biztos hogy látja.
- mechanikai sérülés
- adattartalom sérülés (particiós tábla, filerendszer, stb)

A laptopban kellene éleszteni, USBre bootolhatóan a HIREN repair rendszert. Itt adatkeresési szoftverek garmadája van.

SOHA nem a sérült eszközre állítunk vissza állományokat, arról csak olvasni szabad!

A forráskód.
A keretrendszerben a forráskódod fordítási menete:
- 1, a include állományokkal egy előfordítás készül.
- 2, a kapott állományok összefűzésre (linkelésre) kerülnek
- , közben magasszintű nyelvről - ASM (alacsony processzor szintű nyelvre) fordítás történik
- 3, optimalizálás, processzor kihasználása.
A memóriafoglalások változónevek, paraméterek, kommentek megszűntek.
- a lefordított HEX/BIN kód a processzor által értelmezhető. Eredeti forrásállomány visszaállítására nincsen mód... :(
http://www.tavir.hu - a gazda :)
Mouset
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 35
Csatlakozott: 2016. szeptember 10. szombat, 7:13

Re: Arduino programkód visszaszerzése

Hozzászólás Szerző: Mouset »

Robert írta:Hdd:
- lehet hogy a laptopod kódolva tartotta az adatokat - újabb laptop - HW szintű védelem, hogy ne lehessen szétbontani. BIOS-ban lehet állítani. Ha be volt kapcsolva - így jártál.
- USB külső ház nem biztos hogy látja.
- mechanikai sérülés
- adattartalom sérülés (particiós tábla, filerendszer, stb)

A laptopban kellene éleszteni, USBre bootolhatóan a HIREN repair rendszert. Itt adatkeresési szoftverek garmadája van.

SOHA nem a sérült eszközre állítunk vissza állományokat, arról csak olvasni szabad!

A forráskód.
A keretrendszerben a forráskódod fordítási menete:
- 1, a include állományokkal egy előfordítás készül.
- 2, a kapott állományok összefűzésre (linkelésre) kerülnek
- , közben magasszintű nyelvről - ASM (alacsony processzor szintű nyelvre) fordítás történik
- 3, optimalizálás, processzor kihasználása.
A memóriafoglalások változónevek, paraméterek, kommentek megszűntek.
- a lefordított HEX/BIN kód a processzor által értelmezhető. Eredeti forrásállomány visszaállítására nincsen mód... :(
Köszi az infót. Sajnos volt rajta más is nem csak a forráskód...:-(

1. Régi Toshiba laptop, nem hiszem hogy védett lenne.
2. Próbáltam USB-ről bootolni, de a javítási folyamat elakad és rátelepíteni sem tudok arra a partícióra egy másik WIN-t.
3. Próbáltam DOS módban legalább az adatokat megtalálni de ha a laptopban van a HDD akkor sem látom a könyvtárakat. Fura...

Akkor asszem buktam, írhatom újra a programokat.
Jó lett volna ha az arduinora feltett forráskódot onnan le tudtam volna szedni, de akkor erre nincs lehetőség.

Ez van így jártam, asszem veszek a külső HDD-t és lementem rá a fontos dolgokat.

Azért köszi
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Arduino programkód visszaszerzése

Hozzászólás Szerző: Robert »

NEM rátelepíteni!

Hiren Bootos pendrive/CD-ről:
GetdataBack illetve hasonló szoftver. Logikailag _eltűnt_, átparticionált Hdd-ről is mentett már adatokat. ~80%-a sértetlenül megúszta....
http://www.tavir.hu - a gazda :)
vargham
Chipgyilok
Hozzászólások: 308
Csatlakozott: 2014. január 8. szerda, 8:32

Re: Arduino programkód visszaszerzése

Hozzászólás Szerző: vargham »

Akkor még egyszer, sorrendben:

0. Nyugalom
Ne kapkodj, attól csak rosszabb lesz.

1. A jövőre nézve
Felejtsd el a külső lemezt, meg a másolgatást. Amit kézzel csinálsz, abban hibázhatsz. Ami fizikailag csak nálad van, annak az összes példánya könnyen megsemmisülhet. Használj git-et. Javasoltam is szolgáltatót: bitbucket.org. Vannak ingyenes, grafikus kliensek, mint SourceTree, Tortoise git, stb. Egyszerűbb a használatuk, mint programozni...

2. Adatmentés
A hibás lemezre nem próbálsz meg írni, mert annál rosszabb lesz a helyzet. Ahogy Robert is mondja, külső eszközről kell bootloni valamilyen recovery szoftvert. A Hiren tök jó. Volt már, hogy 20 éves, szorult csapágyas HDD-t kinyitottunk, kézzel belöktük, de az oprendszer nem látott rajta semmit. Akkor jött a Hiren, és szinte mindent sikerült lementeni.

3. Hex visszaszerzés
Lehetséges.
3.1/a Kell egy eszköz, amivel ki tudod olvasni a mikrokontroller flash memóriáját. Erre biztosan alkalmas az Atmel ICE, vagy az AVR dragon. De talán az Arduino ISP is. Ha van még szabad Arduino-d, akkor programozd fel ISP-nek, és olvass utána.
3.1/b Elvileg a bootloader is tud visszaolvasni, kell a programozás során az ellenőrzéshez. Avrdude pedig vissza tudja olvasni fájlba a tartalmat. https://electronics.stackexchange.com/q ... an-arduino

4. Hex visszafejtés
Lehetséges. ASM lesz belőle. Korábban már linkeltem szoftvereket. Talán létezik olyan eszköz is, ami C-t csinál belőle, de az jobban fog hasonlítani az ASM struktúrájára, mint a te eredeti forrásodra.

5. Keresés
Használd a Google-t. Csak pár percet keresgéltem, mégis tucatnyi megoldást találtam a problémáidra. De ezek közül neked kell választanod egyet, amivel elindulsz. Te tudod, hogy mik a lehetőségeid, milyen eszközeid vannak otthon. Ha ezzel megvagy, de még félsz belevágni, bizonytalan vagy, akkor nyugodtan fordulj hozzánk, segítünk. Sajnos helyetted nem tudjuk megcsinálni. :-)
Mouset
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 35
Csatlakozott: 2016. szeptember 10. szombat, 7:13

Re: Arduino programkód visszaszerzése

Hozzászólás Szerző: Mouset »

Köszönöm. Megcsináltam a Hirenes indindítást. Most egy recovery program fut. Meglátjuk mi az eredmény. Egyébként hiren alatt melyik recovery program teljeskörű?
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Arduino programkód visszaszerzése

Hozzászólás Szerző: Robert »

Én többet is ki szoktam próbálni. Meliyk áll kézre illetve melyik szimpatikusabb... Gyakorlatilag a visszanyerésben nem szokott nagy eltérés lenni....
http://www.tavir.hu - a gazda :)
Mouset
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 35
Csatlakozott: 2016. szeptember 10. szombat, 7:13

Re: Arduino programkód visszaszerzése

Hozzászólás Szerző: Mouset »

Ok akkor próbálkozom
Válasz küldése