Dallas DS18B20 vezetékezés

Processing/Wiring (illetve C) nyelvű programozási fogások, tippek. (AVR-Duino, Arduino, EthDuino, Diecimila, Severino, Nano, LilyPad)
bagizoltan
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 128
Csatlakozott: 2015. december 8. kedd, 19:52

Re: Dallas DS18B20 vezetékezés

Hozzászólás Szerző: bagizoltan »

Ha jól látom nem kötöttél semmit csavart érpárra (pl. Egyiken a gnd, másikon az adat)?! Én annyiban kötöttem be másként, hogy a csavart erpárnak csak az egyik erét használtam, a másikat nem kötöttem sehová. Így összesen három erét használtam fel a nyolcból. Ez okozhat problémát?
Avatar
SanyiSay
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 1031
Csatlakozott: 2009. február 28. szombat, 7:00

Re: Dallas DS18B20 vezetékezés

Hozzászólás Szerző: SanyiSay »

Sajnos én ennyire nem mentem bele a csavart érpárok lelkivilágába (interferencia és társai), hogy a kérdésedre válaszolni tudjak.
kukuri
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2014. január 20. hétfő, 12:50

Re: Dallas DS18B20 vezetékezés

Hozzászólás Szerző: kukuri »

Engem is érdekel a szenzorok bekötése. De nem 3-4 szenzorra hanem 20-30db ra. Ennek keresem a megoldását.
A linket nézve tesznek be olyant hogy 1-wire védelem. Ha jól értelmezem ez azt csinálja hogy kap egy nagyobb feszültséget a betáp és a szenzornál visszaveszik a szükségesre. Ami 3-5V közé esik. 20-30-40m -es ágakat szeretnék kiépíteni. Hamarosan elkezdem a teszteléseket. Eddig 3x0,75 kábeleket használtam, de a túl sok folyóméter kábel itt is problémát jelent. Nem mértem meg de a kábel mennyiség aminél még működik olyan 60-80fm lehet, kb 10 szenzornál csillag topológiában. A csillag topológiában gondolkodok továbbra is. Ha nincs más megoldás akkor az is szóba jöhet hogy szétszedem kisebb csoportokra és az éppen mért szenzorokat csatlakoztatom fel.
Láttam olyant is hogy opto leválasztást tesznek a buszra. Ez javíthat a használható kábel hosszának növelésében?
http://www.trudolphi.nl/1Wire/1wire_isolating.html
Van a leírásban 200m-750m es határ. Ennyire nem akarok belemenni. A 200 bőven elég lesz.
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Dallas DS18B20 vezetékezés

Hozzászólás Szerző: Robert »

http://www.tavir.hu - a gazda :)
kukuri
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2014. január 20. hétfő, 12:50

Re: Dallas DS18B20 vezetékezés

Hozzászólás Szerző: kukuri »

Szia Róbert!

Akkor ezen infók tudatában tudsz javasolni olyan rendszert ami biztonságosan használható 20-40m távolságban 30-40 mérési pontra?
Szeretném megtartani a csillag topológiát. Lehet sok kábelt tartalmaz, viszont kisebb a rendszer meghibásodási esélye. "szerintem".
Egy BUS kábelt is macerás körbetekerni ekkora távolságokban. A vezeték nélküli meg elég drága kiépítés, amellett hogy lehet ebben a felállásban már az is hibázhat.

Az egyik példában levő rotációs megoldás lehet nem is olyan rossz megoldás. Szerintem könnyen meg lehet oldani a kisebb hálózatok felkapcsolását olvasás előtt. Egyenlőre ebben gondolkodok.
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Dallas DS18B20 vezetékezés

Hozzászólás Szerző: Robert »

Ekkora távban a biztonság relatív fogalom.... :) Egy kisebb indukciós lökés és repül minden....

Tippek:
- Csillagpontnál a csillagágak fele 100 ohm soros ellenállás
- a csillagpontot szétszedni több részre és több független 1Wire hálót kezelni
- időnként berakni kétirányú jelszintillesztő áramkört 5V/5V-osat. Ezek jóesetben a szinuszokat, lekerekített sarkokat újra négyszögjelesítik. Pl. GTL2002 chip.
- a teljes buszra kivinni a rendszer 5V-ot, parazita eszköz _NE_ legyen!

És a működési védelemhez még 10-15 "hülyeségvédelem": rövidzár, egy chip lehal - mit visz magával, szoftveres hibakezelés, címzés, stb...
http://www.tavir.hu - a gazda :)
Avatar
csegebiga
Chipgyilok
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2015. március 27. péntek, 21:27

Re: Dallas DS18B20 vezetékezés

Hozzászólás Szerző: csegebiga »

Én lokális csomópontokat hoznék létre oda berakva pici arduinot/esp-t. Ez gyüjtené az 1wire linken az adatokat, majd küldené továbba központi adatfeldolgozónak a mért adatokat egy robosztusabb átviteli csatornán (esetleg wifin).
A központi adatkezelő innentől lehet egy nagyobb tudásu arduinotól a málnapin keresztül egy kivénhedt okostelefonon át a pcig bármi.
A lényeg, hogy a fizikailag nagyméretü hálózatodat szegmentálni kell kisebb, kezelhető méretű darabokra. Pl 5méter sugarú 'mini'csillagokra.
kukuri
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2014. január 20. hétfő, 12:50

Re: Dallas DS18B20 vezetékezés

Hozzászólás Szerző: kukuri »

A csillag ágak szétszedése lesz szerintem a járható út. A központi egységen kívül nem szeretnék kisebb egységeket betenni, fizikailag 15-20m távolságba. Szeretném ha minden elektronika egy dobozban lenne.
Megpróbálom úgy hogy szétszedem olyan egységekre amit külön-külön tudok olvasni. Utána azt hogy ezeket a köröket hogyan tudom egyesével ki/be kapcsolni az olvasáshoz. Ha nem megy akkor minden ágnak külön pin-t állítok be. Ha ez sem jön össze akkor minden kör elejére egy kisebb arduínót teszek ami csak egy kisebb csillagot fog kezelni. Utána ezeket valahogy egy buszra tenni hogy lássák is egymást.
Jelen esetben a master egy RPI aminek az arduínó csak az adatokat szolgáltatja. Ezzel az arduínóval kell akkor összekötnöm Pl: a nanokkal.
kukuri
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2014. január 20. hétfő, 12:50

Re: Dallas DS18B20 vezetékezés

Hozzászólás Szerző: kukuri »

https://www.unipi.technology/1wire-4-re ... ension-p30
Még nem fejtettem meg hogy ez pontosan hogy működik. De lehet ijent kell nekem is csinálni. Vagy ezt betenni.
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Dallas DS18B20 vezetékezés

Hozzászólás Szerző: Robert »

DS2408-as IC van rajta....

Busz: RS485/ModBus.
Csomópontban meg Pro Mini...
http://www.tavir.hu - a gazda :)
Avatar
aaszabo
Tranzisztorgyógyász
Hozzászólások: 179
Csatlakozott: 2012. január 22. vasárnap, 7:00

Re: Dallas DS18B20 vezetékezés

Hozzászólás Szerző: aaszabo »

Sziasztok!

Lehet, hogy még aktív a téma, vagy mást is érdekelhet később, ezért leírom a tapasztalataimat működő 100m-es kiépítésről.
A hozzávezetéshez UTP kábelt használtam (2x4 sodort érpár földelő fóliával körülvéve). A bekötést nem a parazita módon alakítottam ki.
Az IC bekötése tartalmazott egy plusz reset áramkört, ami ezen a linken az A függelékben (Appendix-A) látható:
http://www.maxim-ic.com/app-notes/index.mvp/id/148
Maga a dokumentum több tanácsot is add jó minőségű működés eléréséhez. Ezek közül csak az egyik a nagyobb távolság kezelésére alkalmas megoldás.
A leírás szerint ez a megoldás stabil működést eredményez 200m távolságig. Az én megvalósításomban 100m távolságban hibátlanul működött üzemszerűen. Nem csak egyszer sikerült megtapasztalni a működést, hanem egy mérő berendezés részeként rendszeres méréseket végeztem ezzel a kialakítással.

Az ábrán látható, hogy az 1W vonalra egy 1k-s felhúzó ellenállás van kötve. Illetve a kontroller egy másik lábáról vezérelten egy FET-en keresztül az 1W vonal földre húzható.
Az eljárás lényege, hogy a normál reset kiegészül az 1W vonal ideiglenes leföldelésével.
A programozást anno BASCOM-ban csináltam. Itt a megváltoztatott reset rutin. Minden lekérdezés előtt ezt a rutint hívtam meg, ami tartalmazza az alap 1wreset hívást is.

Kód: Egész kijelölése

Sub 1w_long_reset
   1w_long_reset_port = 1 'Open the FET and put the 1w line to GND
   1wreset  'normal reset
   Waitus 500                 '480us is the minimum to wait whil all devices releases this is a reset
   1w_long_reset_port = 0     ' come back, let the pullup resistance to put the kine to high
   Waitus 500                 'wait another 500us to let the devices to notice the master with pull downs
End Sub
Ez a kiépítés 100m hosszú kábel végén lévő IC-t gond nélkül le tudta kérdezni. Emlékeim szerint működött úgy is, hogy a kábel végén 3 IC is volt.
Sok sikert a megvalósításhoz!
Válasz küldése