Dallas DS18B20 vezetékezés

Processing/Wiring (illetve C) nyelvű programozási fogások, tippek. (AVR-Duino, Arduino, EthDuino, Diecimila, Severino, Nano, LilyPad)
bagizoltan
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 128
Csatlakozott: 2015. december 8. kedd, 19:52

Dallas DS18B20 vezetékezés

Hozzászólás Szerző: bagizoltan »

Szeretnék segítséget kérni ds18b20 vezeték kialakításában. 30 méterre kellene a szenzort elvinni. Jelenleg kb 20m-ig működik. Csokkentettem a felhúzó ellenállást. Kb 2k-ra, így már hosszabb vezetékkel működött de még mindig nem elég. A szenzoroknal a gnd vcc között van 100n kondi.
Mi lehet a baj? A Dallas 400m távolságot említ valahol? Lehet, hogy ez nem igaz, vagy félreértés? Előre is köszönöm ha valaki tud válaszolni, esetleg van ebben a témában tapasztalata.
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Dallas DS18B20 vezetékezés

Hozzászólás Szerző: Robert »

Félreérteés.
400m-t _sehol_ nem tud a holmi....

A buszkapacitás határozza meg, amikor a négyszögjel már szinusszá válik. Nem a 400pF-dal kevered, ami a max buszkapacitás lehet (I2VC esetén)?

Milyen vezetéken viszed? Csavart érpáron az adatvonal _NE_ csavarodjon senkivel!
Tipp: A vezetékben logikai szintillesztőt berakni, jelformázásra :). De tipp: telefonkábelen 30-35 m-t simán vitte nálam a holmi.

Dallas tervezési segédlet: https://www.datsi.fi.upm.es/docencia/Mi ... as/tb1.pdf
http://www.tavir.hu - a gazda :)
bagizoltan
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 128
Csatlakozott: 2015. december 8. kedd, 19:52

Re: Dallas DS18B20 vezetékezés

Hozzászólás Szerző: bagizoltan »

Szia!
Jelenleg egy 25m-es riasztó kábellel üzemel. Sajnos 30m-el már nem. Tulajdonképpen úgy lett volna a terv szerint, hogy egy aknában mertem volna a hőmérsékletet két szinten. Így a 25m-es darabhoz még egy 5m-es kábellel kellene egy második dallast hozzá toldani. De ez már nem működik. Persze első körben a 30m-es darabbal és egy dallassal próbálkoztam. Kezdetben a felhúzó ellenállás 4.7k volt, de ennyivel meg a 25m-es darabbal sem működött. Így lett a felhúzó ellenállás kb. 2k. Próbáltam UTP kábellel is, a gnd és az adat kábel lett egy csavart erpáron, de 30m nem működött, 25m igen.
Elolvastam újra egy netről leválasztott irományt, ami tényleg 450m kábel hosszt emleget, de sajnos nem tudok jól angolul ezért lehet, hogy félreértés az egész! Itt olvastam: https://www.maximintegrated.com/en/app- ... mvp/id/148
Köszi a választ!
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Dallas DS18B20 vezetékezés

Hozzászólás Szerző: Robert »

Tipp:
- A hőmérő meghajtó adatvonalra a processzor láb és a DQ adatvonal közé 100ohm ellenállás.
- Riasztókábelen a külső árnyékolás ne legyen bekötve.
http://www.tavir.hu - a gazda :)
bagizoltan
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 128
Csatlakozott: 2015. december 8. kedd, 19:52

Re: Dallas DS18B20 vezetékezés

Hozzászólás Szerző: bagizoltan »

Jól értem? Sorosan?
Köszi! Kipróbálom!
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Dallas DS18B20 vezetékezés

Hozzászólás Szerző: Robert »

Igen, sorban. Reflexiót csökkent....
http://www.tavir.hu - a gazda :)
bagizoltan
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 128
Csatlakozott: 2015. december 8. kedd, 19:52

Re: Dallas DS18B20 vezetékezés

Hozzászólás Szerző: bagizoltan »

Szia!
Bocs a késői válaszért, elfoglalt voltam! Kipróbáltam a soros 100ohmos verziót és valóban működik. kb . 5m-es kábelem volt, azzal sikeresen tudtam a vezetéket meghosszabbítani. Sajnos nem sokat segített rajtam, mert (ezt nem említettem anno) nekem összesen 3 dallas lógott a processzor lábon. Úgy alakítottam ki a hardvert, hogy a processzor melett egy 3 pólusú gyors csatlakozóra összesen három hőmérő vezetéke fut be, melyeket párhuzamosan kötöttem (csillagpont topológia). Az egyes hőmérők vezeték hosszúsága: 4m, 10m kb 20m, utóbbi vezetéket szeretném 25m-re hosszabbítani, és két dallast applikálni rá 20 és 25-nél. Jelenleg 3 dallas lóg 4m,10m,és 20m-es vezetékeken és így működik mind a három. Azonban a 4m,10m, 25m vezetékekkel együtt már nem működnek, oedig még csak három dallast kötöttem be, a negyedikkel nem is próbálkoztam. Próbáltam úgy, hogy az ellenállást a három adatvezeték közös pontja és a processzor láb közé tettem be, de úgy is, hogy minden adatvezetékhez külön ellenállást raktam be a közös ponttól indulva. Azonban a módszer egyetlen vezeték esetén eredményes volt, tehát láthatóan működik! Köszönöm!
Ha esetleg van még más ötleted, nyitott vagyok bármit kipróbálni :-)
Bagi
Avatar
csegebiga
Chipgyilok
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2015. március 27. péntek, 21:27

Re: Dallas DS18B20 vezetékezés

Hozzászólás Szerző: csegebiga »

én azért már a távolabbi hőmérőket áttenném valamilyen satellite egységre vezeték nélkül, mert ezen a kb 40 méteres antennán már eléggé sok minden betalál a processzorlábra. Kezdve a Solti nagyadótól a környék összes villámcsapásának EM jeléig. Ezen átfűzni az 1Wire adatforgalmát nem sokkal marad el az orosz rulett rizikójától. (amit, mint tudjuk, hatból öten szeretnek)
Még az is lehet, hogy két ESP modul olcsóbb, mint 30m kábelzés :)
vargham
Chipgyilok
Hozzászólások: 308
Csatlakozott: 2014. január 8. szerda, 8:32

Re: Dallas DS18B20 vezetékezés

Hozzászólás Szerző: vargham »

Igen, szerintem is ilyesmire való az ESP a maga 1,5 dolláros árával. :-)
bagizoltan
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 128
Csatlakozott: 2015. december 8. kedd, 19:52

Re: Dallas DS18B20 vezetékezés

Hozzászólás Szerző: bagizoltan »

Sajnos az aknaból nem akar feljönni a radióhullám! Vezeték nélküli hőmérővel már próbálkoztam.
Van olyan vezetékes kommunikáció ami elvihető 50-100m-re is? Persze tudom az ethernet! Azonban azt bonyolultnak érzem a jelenlegi tudásomhoz. Mondjuk sima serial mennyi lehet? Leeresztenék az aknába egy arduino minit dallassal, a vezetéken menne a táp, és az adatok. A két arduino szépen megdumálgatná egymással időnként, hogy hány fok van lent.
Továbbra sem hagy nyugodni, hogy a Dallas hőmérőhoz több helyen is olvastam 100-350m vezeték hosszúságról. Vajon azt hogyan érték el?
Bagi
bagizoltan
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 128
Csatlakozott: 2015. december 8. kedd, 19:52

Re: Dallas DS18B20 vezetékezés

Hozzászólás Szerző: bagizoltan »

Tudnátok egy egyszerű példa programot küldeni esp használatára. Valami nagyon egyszerű adatátvitelt aminek a megértésére lehet esélyem :-)
Köszi
Avatar
SanyiSay
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 1031
Csatlakozott: 2009. február 28. szombat, 7:00

Re: Dallas DS18B20 vezetékezés

Hozzászólás Szerző: SanyiSay »

bagizoltan írta:Továbbra sem hagy nyugodni, hogy a Dallas hőmérőhoz több helyen is olvastam 100-350m vezeték hosszúságról.
Szerintem itt a válsz a kérdésedre, ha ott azt írják hogy működik akkor az ott leírtakat kell lemásolni és kiderül, hogy igazat írtak e. :)
Én 10+2m méterre akartam elvinni 2db dallast, olvastam hasonló cikkeket mint te, utp kábelt javasoltak. Volt itthon 40~50 méter cat5e falkábel megnéztem hogy melyik érpárra kell kötni, és "működött" (egyszer kipróbáltam) 40m hosszban. Így nyugodtan elvágtam 10 és 2 méternél a vezetékem és 1 évig működött szépen. Aztán hogy mázlim volt e vagy, roppant tudományosan jártam el azzal nem igen foglalkoztam. :)
bagizoltan
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 128
Csatlakozott: 2015. december 8. kedd, 19:52

Re: Dallas DS18B20 vezetékezés

Hozzászólás Szerző: bagizoltan »

Szia!
Hogyan kötötted be az UTP-t?
Köszi
bagizoltan
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 128
Csatlakozott: 2015. december 8. kedd, 19:52

Re: Dallas DS18B20 vezetékezés

Hozzászólás Szerző: bagizoltan »

Esp minta kódra azt hiszem nincs szükség, mert a tavir weblapon megtaláltam az ismertetőket.
Köszi
Avatar
SanyiSay
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 1031
Csatlakozott: 2009. február 28. szombat, 7:00

Re: Dallas DS18B20 vezetékezés

Hozzászólás Szerző: SanyiSay »

Hát nagy csoda nincs a bekötésben.
https://cdn.instructables.com/F5G/FT5L/ ... .LARGE.jpg
Érpárok összeforrasztva kék a minusz, narancs plussz, Barna adat, Zöld nincs használatban.
Válasz küldése