Sok pici ócó atmel egymással beszélget

Processing/Wiring (illetve C) nyelvű programozási fogások, tippek. (AVR-Duino, Arduino, EthDuino, Diecimila, Severino, Nano, LilyPad)
Válasz küldése
Telectronic
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 73
Csatlakozott: 2018. február 26. hétfő, 9:04

Sok pici ócó atmel egymással beszélget

Hozzászólás Szerző: Telectronic »

Sziasztok,

Vezeték spórolás miatt szeretném, hogy több arduino vagyis inkább kis atmel procik egymással tudnának beszélgetni.

Tehát olyasmi, hogy itt , ott, amott kellene fűtéseket meg egyéb bizbasz dolgokat ki-be kapcsolnom vagy beolvasni.
Nincsenek nagy távolságok 30-40cm , csak a drótoktól szeretnék menekülni.
Most épp egy konkrét példa, 3 különböző fűtőbetétet kell ki-be kapcsolnom, és a hőmérsékletet is mérni.
Ez úgy mindjárt 6 db vezeték (3 fűtő + ds18b20). Ezért lenne jó, hogy ilyenkor csak 3 dróttal mennék a fűtőpanelhez és ott helyben egy atmel mérne és kapcsolna és erről vissza is küldene infót, hogy mikor mennyi volt a fok és melyik fűtések voltak bekapcsolva, mennyi ideig.

Na most 3db ilyen fűtőpanelem van és még vagy 20 másik szenzor vagy eszköz , a végeredmény egy drótkupac.
Na ezért keresek megoldást, hogy sok kis apró atmelt vezérel egy atmel ami meg az egész cuccban keletkező információt wifin küldi tovább.

Valami olyasmire gondolok mint a ds18b20 vagy valami hasonló iic megoldás ahol 3 szál dróton a táp és az adatvonal.
Létezik ilyen library amivel akár 5-10 atmelt is fel tudok fűzni ? Vagy egyéb 5let ?

Köszi
Mindenki azt gondol amit akar, de a szabad világban, szabad országban, bármit csinálhatsz amit szabad !
Nem szeretem ezt a hazug világot !
Avatar
winnerbt
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 907
Csatlakozott: 2007. március 25. vasárnap, 6:00

Re: Sok pici ócó atmel egymással beszélget

Hozzászólás Szerző: winnerbt »

OC vonalat csinálj a kommunikációhoz, bárki tudja rángatni oda-vissza. Innentől már protokol kérdése a használat. Anno én 4byte-os frame-eket használtam, 1: cím (254=broadcast), 2: parancs, 3-4: adat. Persze timeout nem árt. Tökéletesen működött.
vargham
Chipgyilok
Hozzászólások: 308
Csatlakozott: 2014. január 8. szerda, 8:32

Re: Sok pici ócó atmel egymással beszélget

Hozzászólás Szerző: vargham »

I2C master - slave.
Telectronic
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 73
Csatlakozott: 2018. február 26. hétfő, 9:04

Re: Sok pici ócó atmel egymással beszélget

Hozzászólás Szerző: Telectronic »

Köszönöm,
ezt : I2C master - slave.
egy kicsit bővebben is kifejtenéd, hogy atmelek között hogyan ?
Mindenki azt gondol amit akar, de a szabad világban, szabad országban, bármit csinálhatsz amit szabad !
Nem szeretem ezt a hazug világot !
mikroprofesszor
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2018. november 26. hétfő, 21:49

Re: Sok pici ócó atmel egymással beszélget

Hozzászólás Szerző: mikroprofesszor »

Csak hogy bővítsem a lehetséges megoldásokat:
UART-okon keresztül lehet "beszélgetni" egymással, ha RS485 buszt használsz. Ez egy zajos, ipari környezetre kifejlesztett kommunikációs busz, 2 vezetéken valósul meg a félduplex információcsere (egy adott pillanatban a buszon csak egy irányú infomáció-átvitel lehetséges; teljes duplex átvitelhez 4 vezeték szükséges). Közönséges csavart érpáron igen jó minőségű, gyors (1Mb/s) és nagy távolságú (max: 1200 m-ig) adatátvitelt tesz lehetővé (minél gyorsabb, annál rövidebb távolságra). A mai RS485 illesztő IC-k 115200 bps sebességen néhány száz méter távolságra is működnek, bár neked a távolság nem kritikus feltétel (még! holnap lehet, hogy a pincéből a padláson elhelyezett kontrollerrel akarsz kapcsolatot kiépíteni). Fontos jó tulajdonsága a jó zavarvédelem, ez még kis távolságok esetén is döntő lehet, elsősorban erősáramú beavatkozók használatakor. Megvalósítása a kontrolleren 3 lábat köt le: Az illesztő IC "adás-adat" lábát a kontroller UART-jának Tx lábára, a "vételi-adat" lábát az UART Rx lábára kell kötni, és egy bittel kell vezérelni az adás/vétel funkciót. Egyszerű estben Winnerbt hozzászólásában említett kommunikációs protokollt, vagy ahhoz hasonló, saját protokollt kell programozni (de lehet bonyolítani, pl. az "ipari szabvány" ProfiBus kommunikációját használni).
vargham
Chipgyilok
Hozzászólások: 308
Csatlakozott: 2014. január 8. szerda, 8:32

Re: Sok pici ócó atmel egymással beszélget

Hozzászólás Szerző: vargham »

Telectronic írta:Köszönöm,
ezt : I2C master - slave.
egy kicsit bővebben is kifejtenéd, hogy atmelek között hogyan ?
https://github.com/thegouger/avr-i2c-slave
https://www.avrfreaks.net/forum/operating-avr-i2c-slave
Avatar
winnerbt
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 907
Csatlakozott: 2007. március 25. vasárnap, 6:00

Re: Sok pici ócó atmel egymással beszélget

Hozzászólás Szerző: winnerbt »

Azért írtam a normál UART 1-vezetékes OC vonalat, mert 3 vezetéket írt az kérdező. Az RS485/I2C => 2 vezeték+2táp.
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Sok pici ócó atmel egymással beszélget

Hozzászólás Szerző: Robert »

Master-slave alapon mehet az 1Wire (emuláció) is.
Az IIC az a rövi táv.

Igazán a CAN vagy a RS485 amit beterveznék (adatgyűjtésre az RS485 és a MODBUS játszana)
http://www.tavir.hu - a gazda :)
vargham
Chipgyilok
Hozzászólások: 308
Csatlakozott: 2014. január 8. szerda, 8:32

Re: Sok pici ócó atmel egymással beszélget

Hozzászólás Szerző: vargham »

A CAN az jó, sokat használom. De én nem csinálnám 8 bites AVR + SPI shield kombinációval. Drága, és kissé macera. Inkább STM32F103C8. Az MCU-ban beépítve van a CAN, csak egy transceiver IC kell mellé 250 forintért. Az MCU board pedig kb 2 dollár, és van hozzá Arduino szoftvertámogatás is.
Telectronic
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 73
Csatlakozott: 2018. február 26. hétfő, 9:04

Re: Sok pici ócó atmel egymással beszélget

Hozzászólás Szerző: Telectronic »

Köszönöm mindenkinek, a segítséget.
Egyszer már egy másik témában előkerült a stm.
Annyira nincs időm, hogy most egy új processzor meg izé, nem érek rá, az atmel-arduinoval sem haladok.
Most dobjaki ki minden arduinos nano cuccot és kezdjem a nulláról.

Azért írtam az iic-t mert a ds18b20 kommunikációja nekem teljesen megfelelne. 3 drót elég hozzá +5V, DATA, GND.

Az, hogy most kezdjek rs485 meg can, soha nem foglalkoztam vele.
Semmit sem tudok róla és nincs időm, hogy most bújjam a netet, hogy miért nem megy ez vagy az, örülök, hogy egyáltalán a ds-eket be tudom olvasni, mert abból is számtalan példa van a neten de annál kevesebb ami működik is, mert az egyik x libraryt használ addig nálam az y library van ez persze nem megy azzal...
Igazából kész megoldásokat keresek, tudom ezt nem a fórumon szokták ezért nem is írom, hogy konkrétan mire lenne szükségem.

Szóval kész programokat amiket minimális barkáccsal be faragok az igényeimhez. Ezenkívűl még számtalan más dolgot kell csinálnom, hogy ne haljak közben éhen.... mert én kb. 25 évvel ezelőtt programoztam és elektronikáztam utoljára hobbiból azóta csak a küzdelem... és már kezdek belefáradni.

Köszönöm.
Mindenki azt gondol amit akar, de a szabad világban, szabad országban, bármit csinálhatsz amit szabad !
Nem szeretem ezt a hazug világot !
Telectronic
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 73
Csatlakozott: 2018. február 26. hétfő, 9:04

Re: Sok pici ócó atmel egymással beszélget

Hozzászólás Szerző: Telectronic »

Most utolsó elkeseredésemben ezt találtam : https://www.youtube.com/watch?v=yQ15Hi1E7I4

Lehet, hogy favágó módszer de most ez érdekel a legkevésbé.
És még a 4 szál dróttal is kibékülök, mégis jobb mint a drótkupac.
Még nem próbáltam de a videó elég meggyőzőnek tűnik, a kódja meg hát kb. a hello world szinten van :)

Neki látok. Majd írok mire jutottam vele.
Mindenki azt gondol amit akar, de a szabad világban, szabad országban, bármit csinálhatsz amit szabad !
Nem szeretem ezt a hazug világot !
Telectronic
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 73
Csatlakozott: 2018. február 26. hétfő, 9:04

Re: Sok pici ócó atmel egymással beszélget

Hozzászólás Szerző: Telectronic »

Működik :) :) :) :)

Igaz a youtubos nem tud kiolvasni, de a fél sikeren felindulva összevadásztam a netről az olvasást is.
Igaz 4 drót, nem 3... De működik és csak lokálisan vannak picike drótkupacok :)
A data meg árnyékoltan fog menni. Majd ha lesz több időm akkor kérem a segítségeteket az rs485 vagy a can buszos megoldásban.

Köszönöm
Mindenki azt gondol amit akar, de a szabad világban, szabad országban, bármit csinálhatsz amit szabad !
Nem szeretem ezt a hazug világot !
Válasz küldése