Fuse bit kérdések

Rendszerközeli nyelv(ek) tippjei, alkalmazásai
Válasz küldése
Avatar
Mickey5
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 24
Csatlakozott: 2008. október 6. hétfő, 6:00

Fuse bit kérdések

Hozzászólás Szerző: Mickey5 »

Sziasztok!

Nagyon megtetszett ez az ATmega16-os mátrix óra, ezért megépítettem: http://mdoga.ru/Designs/Matrix%20clock% ... mega16.htm. Sajnos, amikor be akartam égetni a HEX-et az AVR-be, akkor derült ki, hogy nem tudom a Fuse Bit-ek beállítását. Az egyetlen, amit találtam róla, a mellékelt képen látható, de az a CodeVisionAVR program beállításait mutatja. Én az AVR-OSP II-t használom AVR911-es programozóval. A másik képen ennek lehetőségei szerepelnek. Sehogyan sem tudom kideríteni, milyen értékeket kellene beállítani. A cikkben nem találtam olyat, hogy megadná az alsó és felső bájtot, pedig az egyértelmű volna. Annyit tudok a cikkből, hogy 8MHz-es belső órajellel működik az AVR, plusz a képen látható beállítások.

Még mielőtt kérdeznétek: oroszul esélyem sincs megérteni. Először magyarra fordíttattam, de az akkora ökörség volt, hogy inkább az angol fordítást választottam.

Tudna valaki segíteni?

Köszönöm!
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Fuse bit kérdések

Hozzászólás Szerző: Robert »

Segítség: http://www.engbedded.com/fusecalc/
Tuti fusebit kalkulátor...

Ez alapján:
- Belső 8 MHz RC órajel, gyors felébredés
- JTAG Disable


Nekem ami hiányzik (azazellene, de nem lett bekapcsolva):
- ISP enable (továbbra is)
- BOD bekapcsolva 2.7V-ra
- Belső 8 MHz, lassú felébredés


A kapcsolásból nekem hiányzik a külső RTC modul. Áramszünet esetén állathatod be újra - úgy meg tovább járna.
A 8x8-as mátrixból én nem így oldanám meg, hanem a felfűzött 4 db MAX7219/mátrix kijelzővel.
http://www.tavir.hu - a gazda :)
Avatar
Mickey5
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 24
Csatlakozott: 2008. október 6. hétfő, 6:00

Re: Fuse bit kérdések

Hozzászólás Szerző: Mickey5 »

Szia!

Köszönöm szépen válaszodat!

Sajnos, ez nekem kínai :(. Biztosan szuper az a kalkulátor, de fogalmam sincs, hogyan használjam. Nem értek az AVR programozásához, csak a leírás alapján tudom megépíteni és beégetni. De itt hiányzik a szokásos információ, az "alsó byte ..., felső byte ...".

Éppen ezt a Fuse Bit-es megoldást utálom az AVR-ben. A PIC-kel nincs ilyen gond, mert ott beírom a programba a konfigurációs bitek beállítását és a többit elvégzi a fordító. Ott a HEX mindent tartalmaz, csak be kell égetni, nem kell külön szórakozni a beállításokkal.

A mátrix óra kapcsolását nem én terveztem. De szerintem ez tovább jár áramszünet esetén is. Ezért van benne CR2032-es gombelem és a 32,768 kHz-es kvarc.

A rendelkezésre álló információk alapján meg tudnád mondani a Fuse bitek beállítását olyan formában, hogy "alsó byte ... és felső byte ..."?

Hálásan köszönöm a segítséget!
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Fuse bit kérdések

Hozzászólás Szerző: Robert »

A fusebit calculator oldalon alul: Low, High : Alsó / Felső biztosítékbit...

Az 1F kondi. Nem láttam CR2032-t...
http://www.tavir.hu - a gazda :)
Avatar
Mickey5
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 24
Csatlakozott: 2008. október 6. hétfő, 6:00

Re: Fuse bit kérdések

Hozzászólás Szerző: Mickey5 »

Igazad van, tényleg 1F-os Goldcap kondi, én kevertem össze. Ugyanis azt írja valahol a cikkben, hogy ezzel is 4 napig működik, de lehet bele 2032-t tenni, ha valaki többet akar. Lehet, hogy nem 2032-ről, csak gombelemről volt szó, nem emlékszem pontosan. Részletkérdés, nem ez a bajom!

Azt én is láttam, hogy a Fusebit Calculator oldalon ott a Low és a High. De azt nem tudom, hogy az eredeti leírásban szereplő kép alapján mit hogyan kellene beállítani a kalkulátorban. Nem tudom párosítani a kalkulátorban választható értékeket a képen láthatókkal, sőt még a Te előző hozzászólásodban leírt értékekkel sem! Nem értem, miért írod a belső 8 MHz-re egyszer, hogy gyors felébredés, utána pedig lassú felébredés. Fogalmam sincs, hogy lehet a JTAG-et letiltani és hogyan lesz a "BOD bekapcsolva 2.7V-ra".

Ezért kérdeztem, hogy meg tudnád-e adni az alsó és felső bájt értékét. Azt az értéket, ami ehhez a programhoz kell. Kiszámolnám én a kalkulátorral, csak éppen fogalmam sincs, hogy csináljam. Írtam, hogy nem értek hozzá és ezen a legjobb kalkulátor sem segít.

Köszönöm!
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Fuse bit kérdések

Hozzászólás Szerző: Robert »

Sültgalamb:
A kép alapján a fusebitcalc-ba beírogattam (középső pipálós rész) 1:1-ben a megadott adatokat:

Low: E4
High: FF

:oops: :roll:
http://www.tavir.hu - a gazda :)
Avatar
Mickey5
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 24
Csatlakozott: 2008. október 6. hétfő, 6:00

Re: Fuse bit kérdések

Hozzászólás Szerző: Mickey5 »

Szia!

Köszönöm szépen a valódi segítséget!

Én el sem jutottam a "Manual fuse bits configuration" szekcióig, mert már az elején fennakadtam azon, hogy a "Feature configuration"-ben egy rakás olyan értéket látok, amiről nekem lövésem sincs. Ezt teszi a gyakorlatlanság! De ez nem csoda, hiszen kb. 2-3 évente fordul elő, hogy találok egy AVR-es kapcsolást, amit szeretnék megépíteni.

Azért ne haragudj meg rám, ha egy pici kritikát is megfogalmazok! Nem sültgalambot kértem, hanem segítséget. Ha nem kellett volna átverekedni magunkat az RTC-MAX7219-1F-CR2032 és egyéb életbevágóan fontos kérdéseken, akkor már rögtön az első válaszodban megkaphattam volna ezt a segítséget. Nem hálátlanság, de úgy érzem, ezt el kellett mondanom.

Köszönöm a remek kalkulátort és köszönöm, hogy felhívtad figyelmemet arra, ami mellett elsiklottam!

Üdvözlettel: mickey5
Válasz küldése