Arduinobol onallo NYAKra

Nyákkészítés fortélyai a tervezéstől a maratott panelig....
Válasz küldése
Avatar
glezmen
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 139
Csatlakozott: 2012. augusztus 9. csütörtök, 6:00

Arduinobol onallo NYAKra

Hozzászólás Szerző: glezmen »

Ha eljutok odaig, hogy osszerakok egy olyan Arduino projectet amit akar onalloan (az Arduino alappanel nelkul) is szeretnek hasznalni, mi a teendom?

Tehat indulasnak van mondjuk egy felprogramozott ATMega328 IC-m, amit kipattintok az Arduino panelbol.
A VCC es GND labaira rakotom a tapfeszt (mekkorat erdemes/praktikus?) illetve a foldet.
Ezutan csak annyi a dolgom hogy a labaira rakotom amit szeretnek ugyanugy mint mikor az Arduino kivezeteseire radugom? Vagy kellenek meg egyeb aramkori elemek is ahhoz hogy 'egyedul' mukodjon?
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

Puskázd meg a kapcsolási rajzot a leírásból....

Vcc, GND alapban 5V.
A többi a kapcsolási rajzon van -> az önálló működés fogalmát definiáld: PC frissítés? PC kapcsolat? Tápellátás honnan? -> Ez csak 3 mp első kérdése...
Avatar
glezmen
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 139
Csatlakozott: 2012. augusztus 9. csütörtök, 6:00

Hozzászólás Szerző: glezmen »

Robert írta:Puskázd meg a kapcsolási rajzot a leírásból....

Vcc, GND alapban 5V.
A többi a kapcsolási rajzon van -> az önálló működés fogalmát definiáld: PC frissítés? PC kapcsolat? Tápellátás honnan? -> Ez csak 3 mp első kérdése...
marmint az Arduino leirasra gondolsz? de en nem akarok komplett Arduinot epiteni, szoval ami azon van, annak nagy resze nekem felesleges, gondolom. Csak nem tudom, melyik resze...
Mivel onallo, ezert semmilyen kommunikacio es egyeb csoda nem kell hozza.
Tapellatas meg, mivel onallo, mondjuk elemekbol (ezert is kerdeztem hogy mit/mennyit celszeru hasznalni hozza, elso korben sorbakotott ceruzaelemekre gondoltam)

De ha ragaszkodsz a konkretumokhoz, akkor legyen mondjuk a konyhai idozito project peldanak, de lehet akar a sima Blink is :)
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

Nincs külső táp: 3 ceruzaelem, így a tápfesz 3*1.5V. A tápfeszingadozás, feszültségváltozást LE KELL kezelned!
Pl. stepup-stepdown táppal (ez meghaladja erősen a tanfolyam keretét).

Tápfesz szűrés és az analóg részek kellenek....
Avatar
glezmen
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 139
Csatlakozott: 2012. augusztus 9. csütörtök, 6:00

Hozzászólás Szerző: glezmen »

azt hiszem megvan a megoldas: http://www.gammon.com.au/forum/?id=11109

meg kapcsolasi rajz is van a 'szukseges minimum' megvalositasahoz:

Kép
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

Írom még 1x: TÁPELLÁTÁS nem stabil!
- Az elem merül.
- Feszültség csökken....


Honnan van 5V-od?
Ha a jelenlegi Arduinoban programozod fel:
- minek az FTDI kimenet?
- minek az ISP?
Avatar
glezmen
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 139
Csatlakozott: 2012. augusztus 9. csütörtök, 6:00

Hozzászólás Szerző: glezmen »

Robert írta:Írom még 1x: TÁPELLÁTÁS nem stabil!
- Az elem merül.
- Feszültség csökken....


Honnan van 5V-od?
Ha a jelenlegi Arduinoban programozod fel:
- minek az FTDI kimenet?
- minek az ISP?
ertettem elsore is :)
a tapellatas kerdeset kulonvalasztom, az a kovetkezo lepes lesz, majd keresek valami feszszabalyzot (nem neztem at meg reszletesen, de valoszinuleg el tudok indulni ebbol: http://arduino.cc/en/Main/Standalone

ISP es FTDI, ahogy az abrabol is lathato opcionalis (nekem nyilvan nem is fog kelleni)
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

Nem. Ehhez külső min 7.5V kell és a 5V és a tápfesz köztit elfűti.

Ezért írtam a kulcsszót: StepUp/StepDown.

Sőt én a Duino-t 3.3V-osra tervezném át, kisebb áramfelvétel, egyszerűbb kezelés (igaz, 8MHz a órajel. De ha pofátlan vagy, és nincs időzítés : lehet belső 8MHz).
Avatar
glezmen
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 139
Csatlakozott: 2012. augusztus 9. csütörtök, 6:00

Hozzászólás Szerző: glezmen »

Robert írta:Nem. Ehhez külső min 7.5V kell és a 5V és a tápfesz köztit elfűti.

Ezért írtam a kulcsszót: StepUp/StepDown.

Sőt én a Duino-t 3.3V-osra tervezném át, kisebb áramfelvétel, egyszerűbb kezelés (igaz, 8MHz a órajel. De ha pofátlan vagy, és nincs időzítés : lehet belső 8MHz).
elso korben jo lesz a feszultsegszabalyzos megoldas, meg ha pazarlobb is, aztan ha az mar megy, akkor johet a stepup/down verzio, koszi a tippet!

a 3.3-asra attervezett Duino nagyon jol hangzik, erre eddig nem is gondoltam, pedig amiket eddig csinaltam, azokhoz mind eleg a 3.3 is...
ez az 'attervezes' mit jelent pontosan?
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

A chip belső 8MHz órajele és a programot valamelyik 8 MHz-s Pro/Mini-re fordítsd.
+ lsd tanfolyam -> delayMicroseconds() rész....
Avatar
normen
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 26
Csatlakozott: 2012. május 27. vasárnap, 6:00

Re: Arduinobol onallo NYAKra

Hozzászólás Szerző: normen »

glezmen írta: Tehat indulasnak van mondjuk egy felprogramozott ATMega328 IC-m, amit kipattintok az Arduino panelbol.
Biztos nem akarod már másra felhasználni az arduino paneled?
Nem lenne jobb, venni külön egy ATMEGA328P-t a saját panelra?

Az ATMEGA328P-t Arduino bootloader nélkül már megkapod 1200-1500 ft között. A bootloadert egy sima ISP programozóval bele tudod égetni. Több alternatíva is van:

1. Ha van párhuzamos portod, akkor egy ISP programozó fillérekből össze tudsz dobni.

2. USB-s ISP AVR progromozókat pedig kapsz itt a webshopban is (én pl ezt használom):
TavIR MKII / TavIR MK2

3. Arduino UNO Board-ot is tudod használni másik AVR felprogramozására:
Burn a bootloader to a blank atmega328/atmega328p with an Arduino UNO

4. Ha nem akarsz a programozással szívni (vagy erre költeni), akkor vagy megkérsz egy ismerőst, hogy programozza fel neked, vagy veszel olyan AVR-t, amibe már fel van programozva a bootloader, ez szintén kapható itt a webshopban 1700ft-ért:
ATMega328P DIP tok (ARDUINO bootloaderrel)

5. Ha pedig tényleg arról van szó, hogy nincs már szükséged az arduino paneledre, és inkább kiforrasztanád az AVR-t, akkor szívesen adok érte neked egy felprogramozott AVR-t cserébe :)

Ha a bootloader-ed meg van, akkor a sketch-et egy USB-SORORS szintillesztő adapterrel fel tudod tölteni. Pl.:
FTDI Basic Breakout USB-TTL ASP 6 PIN 3.3/5V for Arduino

Ha komolyabb terveid vannak AVR-rel, akkor egy ISP programozót és egy usb-soros szintillesztőt érdemes mindenféleéppen beszerezni.

Üdv.
NorMen
Avatar
glezmen
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 139
Csatlakozott: 2012. augusztus 9. csütörtök, 6:00

Re: Arduinobol onallo NYAKra

Hozzászólás Szerző: glezmen »

[quote="normen"][/quote]

koszi a reszletes valaszt, de a topic nem errol szol :)
egyreszt attol, hogy kiszedem (es NEM kiforrasztom!) az IC-t a panelbol, meg nem kell eldobni azt...
masreszt nem a felprogramozas a kerdes, hanem a mar felprogramozott IC onallo hasznalata (a felprogramozasra mar talaltam megoldasokat, pl. a Robi altal linkelt 'hasznaljuk az Arduinot programozokent', de kicsit tovabb keresgelve olyat is talaltam, ahol nem kell ketto Arduino panel, hanem egy probapanelon is ossze lehet rakni az egeszet ami kell hozza)

<troll>
programozot meg majd nyerek az AVR versenyen :D
</troll>
Avatar
normen
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 26
Csatlakozott: 2012. május 27. vasárnap, 6:00

Re: Arduinobol onallo NYAKra

Hozzászólás Szerző: normen »

[quote="glezmen"][/quote]

[OFF] Akkor bocsi a segítőszándékért... [/OFF]
Avatar
glezmen
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 139
Csatlakozott: 2012. augusztus 9. csütörtök, 6:00

Re: Arduinobol onallo NYAKra

Hozzászólás Szerző: glezmen »

normen írta:
glezmen írta:
[OFF] Akkor bocsi a segítőszándékért... [/OFF]
nehogy megsertodj, a segito szandekot tenyleg koszonom :)
csak a felprogramozas reszet nem akartam idekeverni (egyebkent az elso otletem a bootloaderes IC-k rendelese volt, de valoszinuleg inkabb felprogramozom 'nullarol' magamnak, az jobb bulinak tunik, meg tapasztalatszerzesre is jobb)
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

A szokásos kérés :) :
Definiáld a feladatot pontosan....

Miért? Ha a megrendelőd nem adja meg, akkor a fejlesztésnél hány zsákutcába mész bele! Kidolgozol egy protokollt, eljárást. Utánaolvasol, leprogramozod. rámegy 3-4 heted a kitalálásra, megvalósításra. Majd a megrendelő közli: "-Ja ez opcionális volt és a ... alkalmazással kell együttműködnie. Különben annak meg itt a leírása... átküldjem ?"

Na, hányszor futottál bele ilyenbe?

Az igazi mérnök gondolkodás ismérvei:
- tudsz a megrendelő fejével gondolkodni,
- laikus - műszaki fordítógép be van a fejedbe építve,
- végiggondolod, hogy mit _nem_ specifikált, ami e feladat magvas része,
- kitalálod, hogy _miket akar módosíttatni_ 1-2 hónapon belül,
- az áramkör hardware-t már így tervezed meg,
- a szoftverfrissítést oldd meg, különben mehetsz terepre TE frissíteni. Ha meg ő nyitja ki a dobozt, akkor vigyél új HW-t is, mert megnézi, hogy "mi van, ha ezt a két vezetéket összezárom :P ?"
Válasz küldése