NYÁK olcsón!!!

Nyákkészítés fortélyai a tervezéstől a maratott panelig....
Válasz küldése
Avatar
pkedvessy
Tranzisztorgyógyász
Hozzászólások: 198
Csatlakozott: 2006. január 1. vasárnap, 7:00

NYÁK olcsón!!!

Hozzászólás Szerző: pkedvessy »

Sziasztok!

Ma hallotam egy nagyon egyszeű technikáról, amit most megosztok veletek!
Először nem sok jövőt jósoltam neki, tekintve, hogy rendkívül olcsó és egyszerű, de igen meglepő eredménnyel zárult a kísérletem!

Papírboltban kapható egy műnyomó papírnak nevezett papír (15 forint volt egy A/4-es lap)! Hasonlít egy műszaki rajzlaphoz, de a felülete fényes! Erre kell a nyákrajzot lézernyomtatóval kinyomtatni! A célnak szerintem bármilyen fényes felületű papír megfelel, az a lényeg hogy a festék ne égjen be a papír rostjai közé! (Hallottam, hogy valaki pausz papírral is sikerrel járt)
Ezután a nyomtatott áramköri lapot finom dörzspapírral le kell csiszolni, majd zsírtalanítani! Erre folyékony CIF súrolószert használtam!
Miután megtisztítottam a lemezt, ráhelyeztem a kinyomtatott rajzot, és vasalóval rávasaltam! A vasalót legmagasabb hőmérsékleten használtam, és kb fél percig tartott a művelet! Vasalás után érdemes még valamivel ráhengerelni a papírt a lemezre, ezt egy síma üvegpohárral oldottam meg.
Miután kihült a lemez, beáztattam egy tál hideg vízbe! Kb 10 perc után, a papír elkezd leázni, ekkor kézzel fínoman le kell dörzsölni a lemezről! Dörzsülés után csodák csodájára a kinyomtatott minta ottmaradt a lemezen :o
Ezután jöhetett a szokásos maratási eljárás, és szinte egy kifogástalan nyomtatott áramkört tarthattam a kezemben! 8O

Küldök egy képet az eredményről! Ahoz képest, hogy első kísérlet, és hogy egy kb fél éves agyon használt vasklorid oldatot használtam a maratáshoz, nem lett rossz! Sőt...

http://pkedvessy.tar.hu/DSC01008.jpg

Sok sikert hozzá!
lajostoth

Hozzászólás Szerző: lajostoth »

Ez már régóta müködik :D

www.hobbycnc.hu/Magyar.html?Cache-Control=no-cache

Részletesen leírva a nyákkészítési technikáknál.
Avatar
pkedvessy
Tranzisztorgyógyász
Hozzászólások: 198
Csatlakozott: 2006. január 1. vasárnap, 7:00

Hozzászólás Szerző: pkedvessy »

Úgy látszik túlságosan megörültem neki... :oops:
Avatar
gerry
Chipgyilok
Hozzászólások: 252
Csatlakozott: 2005. október 11. kedd, 6:00

Hozzászólás Szerző: gerry »

pkedvessy írta:Úgy látszik túlságosan megörültem neki... :oops:
Gratula a nyákhoz, tényleg pofás lett, főleg elsőre :) !

Én is próbálkoztam vele több kevesebb sikerrel, de inkább maradtam a fotózásnál.

További jó nyákolást! :)
Avatar
pkedvessy
Tranzisztorgyógyász
Hozzászólások: 198
Csatlakozott: 2006. január 1. vasárnap, 7:00

Hozzászólás Szerző: pkedvessy »

Milyen buktatókba sikerült belefutnod?
Avatar
gerry
Chipgyilok
Hozzászólások: 252
Csatlakozott: 2005. október 11. kedd, 6:00

Hozzászólás Szerző: gerry »

pkedvessy írta:Milyen buktatókba sikerült belefutnod?
Hogy milyen buktatókba?

Például akárhogy tisztítottam meg a nyákot sosem akart rendesen megtapadni a festék, egy reszen mindig felszakadt. Lényegében ez volt a legégetőbb gond, meg egy kicsit alá is mart maratáskor.

De mivel nyomdában melózok a levilágítás és fotonyák előhívás nem probléma. Ha meg lusta vagyok nyákfilmet csináltatni, akkor kiprintelem pauszra és azt világítom le.

üdv!
Avatar
pkedvessy
Tranzisztorgyógyász
Hozzászólások: 198
Csatlakozott: 2006. január 1. vasárnap, 7:00

Hozzászólás Szerző: pkedvessy »

Finom csiszolópapírral felcsiszoltad a nyákot, mielőtt rávasaltad a mintát?
Avatar
Higgins
Tranzisztorgyógyász
Hozzászólások: 169
Csatlakozott: 2006. február 23. csütörtök, 7:00

Hozzászólás Szerző: Higgins »

Régmúltból egy kis tapasztalat:

A NYÁK-ot ezzel a technikával alkalmazva, nagyon jól elő kell készíteni!

A csiszoló nagyon finom anyagú legyen, így gyönyörű, tükörfényesre lehet csiszolni. Festékboltokban lehet ilyet kapni. A másik a papír amire én lézernyomtatóval nyomtattam és azonnal rá kellett tenni a NYÁK-ra.

Rátettem a vasalót, jól rányomtam, majd 20 percig csak rajtahagytam, majd leáztattam.

Nagyon szép lett, még egy TQFP 64-es tokozású IC-nek is sikerült szépen megcsinálni a NYÁK-ot. Pepecs munka nagyon.

Persze a legjobb a fotós eljárás, vagy megrendeled egy cégtől, hogy gyártsa le neked, ami elég borsos árú sajnos.

A vasalásos technika otthoni célokra nem túl bonyolult áramköröknél ideális.

További szép napot!

Üdv: Higgins
Avatar
TyuTyu
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 40
Csatlakozott: 2005. június 5. vasárnap, 6:00

Hozzászólás Szerző: TyuTyu »

pkedvessy írta:Milyen buktatókba sikerült belefutnod?
en ugyan a gyari kek foliat hasznalom, de egy apro trukk:

vasalas utan irany a melyhuto.... aztan szinte magatol lejon a film.

TyuTyu

PS: nem ertem minek kiserletezni, hiszen a gyari folia sem draga.
egy a4 lap sok nyakra eleg.....
Rag

Hozzászólás Szerző: Rag »

Sziasztok!

Szerintem a hőmérséklet számít igazán. Kb 200 fok kell. Ekkor már a papír egy kicsit meg is barnul.
A csiszolásra jók a régi karcoló mosógatószerek is (superdoll és társai) és egy sima borotvapenge élével is szépen le lehet kaparni a koszt.

Hol vettetek A4-re vágott műnyomó papírt? Én csak ívben találtam.

Üdv
Rag
Avatar
vavi
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 72
Csatlakozott: 2006. április 29. szombat, 6:00

Hozzászólás Szerző: vavi »

Sziasztok!

Én is ilyen "vasalós" technikával csinálom a nyákjaimat házi körülmények között. A vasalót szabályzó gomb szerint közepes hőfokra állítom, a vasalási idő kb 8-10 mp. enyhe egyenletes nyomás mellett. Ha túl erősen nyomom rá a vasalót, akkor szétlapul a festék alatta. Levasalás után egyből berakom a hidegvizes tálba és kb 1 perc múlva óvatosan lehúzom róla a papírt. Ha jó lett a vasalás, akkor nem jön le a rajzolat. 5-ből 4 elsőre jó szokott lenni, ha nem sikerül elsőre a vasalás, akkor további nyák tisztítás szükséges.
Én fényes műnyomópaírt használok, nekem ez vált be. A Panton papírboltban szoktam venni, ott kérésre méretre is vágják.
Avatar
gerry
Chipgyilok
Hozzászólások: 252
Csatlakozott: 2005. október 11. kedd, 6:00

Hozzászólás Szerző: gerry »

vavi írta:Sziasztok!

Én is ilyen "vasalós" technikával csinálom a nyákjaimat házi körülmények között. A vasalót szabályzó gomb szerint közepes hőfokra állítom, a vasalási idő kb 8-10 mp. enyhe egyenletes nyomás mellett. Ha túl erősen nyomom rá a vasalót, akkor szétlapul a festék alatta. Levasalás után egyből berakom a hidegvizes tálba és kb 1 perc múlva óvatosan lehúzom róla a papírt. Ha jó lett a vasalás, akkor nem jön le a rajzolat. 5-ből 4 elsőre jó szokott lenni, ha nem sikerül elsőre a vasalás, akkor további nyák tisztítás szükséges.
Én fényes műnyomópaírt használok, nekem ez vált be. A Panton papírboltban szoktam venni, ott kérésre méretre is vágják.
Ha elhozod hozzám én is méretre vágom neked teljesen ingyé.
A múlt héten is felvágtam 5263 ív A/1-es 135 grammos fényes műnyomót, de ebből a VideóPiac szeptember-októberi száma készült.
Most van a vágó gépem mellett úgy 20000 iv 115g fényes műnyomó papír.
:):)
Avatar
norbi
Chipgyilok
Hozzászólások: 308
Csatlakozott: 2006. augusztus 3. csütörtök, 6:00

Hozzászólás Szerző: norbi »

Helló!

Lehet, hogy nem pont itt kéne kérdezzem, de hirtelen ez a topic a legmegfelelőbb, amit találtam :lol:

Az lenne a kérdésem, hogy melyik nyák-gyártó céget ajánljátok?? Melyiknél van kevesebb macera? Értem ezt pl arra,hogy sokfajta file-t elfogadnak (pl ExpressPCB file, eddig ebben terveztem, nem Eagle-ben).
A telephelye már lényegtelen, postán ugyis rugalmasan meg lehet oldani.
vagyis remélem. :)

Előre is köszönök minden hasznos infót!!!
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

Nyákgyártók amit elvárnak:
- GERBER file (levilágítófilm (réz és forrasztásgátló lakk (lötstop))
- Fúró állomány (drill file)


Ha nem így küldöd, bármiféle érdekes nyákot kapsz vissza...

A Gerber file-ket a GERBVIEW nevű programmal tudod meglesni. Itt a kapott gerber file-kat rétegenként be tudod olvasni, ki/bekapcsolgatni. Ellenőrizni tudod, hogy jó-e...
Pl. ilyen a tükrözés ki/bekapcsolása illetve a betűk - ha nem vektor alapú, ill a képek. Nem lógnak e rá a vezetősávra...
Avatar
norbi
Chipgyilok
Hozzászólások: 308
Csatlakozott: 2006. augusztus 3. csütörtök, 6:00

Hozzászólás Szerző: norbi »

...szoval át kell álljak az Eagle re 8)

nyák-gyártókkal milyen tapasztalatok voltak??? vagyis melyik cég a "legjobb", bár ez igy elég relatív....
Válasz küldése