Ki miben tervezi a panelt & SCH-t?

Nyákkészítés fortélyai a tervezéstől a maratott panelig....

Ki miben tervezi a PCB-t & SCH-t?

EAGLE
39
59%
Sprint-layout
13
20%
ExpressPCB
1
2%
OrCad
0
0 szavazat
PROTEL
4
6%
PCB123
1
2%
TINA PRO
0
0 szavazat
Edison 4
0
0 szavazat
MÁS
6
9%
KICAD
2
3%
 
Szavazatok száma: 66

Avatar
eroth
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 64
Csatlakozott: 2012. március 21. szerda, 6:00

Hozzászólás Szerző: eroth »

gerry írta:
eroth írta:Sziasztok!
Van egy NYÁK tervem, kiterjesztése .cwz Sajnos nem tudom megnyitni, nincs hozzá programom. Próbáltam netről letölteni, de a próba verzió nem nyitja meg. Az egyéb letöltött verziók pedig nem is indulnak el. :( Tudna valaki segíteni, hogyan tudnám ki nyomtatni, vagy esetleg ha valaki rendelkezne a Cirkuit Wizzard progival és vállalná a nyomtatást??? Természetesen nem gondolom ingyen, de eszemben sincs meg venni a programot ezért az egy projektért!

Előre is köszönöm.
Üdv!
Ha valahova feltöltenéd, akkor megpróbálnám megnyitni "valamivel". :wink:
Szia! Kis file, elküldtem e-mail-ben a címedre.
Endre
Avatar
Mik972
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2008. november 26. szerda, 7:00

Re: Ki miben tervezi a panelt & SCH-t?

Hozzászólás Szerző: Mik972 »

P-CAD. Még a DOS-os verzió úgy 15 évvel ezelőtt... Aztán Eagle, később OrCad majd Protel, hogy visszakanyarodjunk a kezdetekhez... De a DOS-os P-CAD után az Eagle-t szerettem a legjobban, és találtam a legjobbnak kis, egyszerű panelekhez. De ennek is már 8 éve...
Avatar
Gagaga
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2012. november 27. kedd, 7:00

Re: Ki miben tervezi a panelt & SCH-t?

Hozzászólás Szerző: Gagaga »

Sziasztok,


Én még csak 1 PCB-t terveztem, ahhoz a Fritzing nevű programot használtam.
Nagyon barátságos a kezelő felülete.
Legnagyobb hátránya, hogy nem ismeri a SCH formátumot.
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: Ki miben tervezi a panelt & SCH-t?

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

Van ingyenes használható PCB tervező program Linuxra (vagy Windowsra wine-vel)?

Az Eagle-t próbáltam, de az csak 100x80-at enged, ha ennél nagyobb kellene, az ára a csillagos eget súrolja.
Próbáltam a kicad-et is, de az autorouting felhasználóbarát volta miatt (mindenféle java appok indítgatása, fájlok másolása ide/oda, szívás,...) inkább mást szeretnék.
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Ki miben tervezi a panelt & SCH-t?

Hozzászólás Szerző: Robert »

Avatar
aaszabo
Tranzisztorgyógyász
Hozzászólások: 179
Csatlakozott: 2012. január 22. vasárnap, 7:00

Re: Ki miben tervezi a panelt & SCH-t?

Hozzászólás Szerző: aaszabo »

Sziasztok!

Régen (múlt évezred) szimulációra Electronic Workbanch-et és NYÁK készítéshez OrCad-et és Protel-t használtam. A saját tervezésű AT buszos videojel digitalizáló PC kártyám áramkörét a Protel 10-12 órán át próbálta megtervezni talán még egy 486-oson. Nem is lett rossz, de 6 vonalat kézzel kellet behúznom.

Aztán eltelt rengeteg idő és visszatértem a "gyökerekhez". Ismét HW készítéssel foglalkozom. Újra tanulom a szakmát és újra össze kell állítanom a szerszámos ládámat. Otthoni használatra már lassan két éve áttértem Linux-ra. Kapcs rajz, NYÁK tervezés és esetleg szimulációhoz keresem én is a megoldásokat.
Linuxon ezeket próbáltam:
  • Eagle - Jól működik, viszonylag kézre áll. De a méretkorlátba hamar beleütköztem.
  • KiCad - elvesztem az autoruter használatában. Nem sikerült beállítanom, hogy átkötést csak végső esetben használjon. Ha engedtem, akkor használta akkor is, ha korábban megoldotta nélküle. Ingyen csak online router van. Nekem nem tetszik, hogy nem tudok off is dolgozni. Elvileg van hozzá egy halom konverter. Az Eagle sch-t nem tudta konvertálni. Valószínű, hogy a legújabb Eagle nem volt kompatibilis a legújabb konverterrel.
  • gEDA - most ezzel próbálkozom, 1 napja. Nincs hozzá integrált környezet. Ez egy program csomag. Ugrálni kell egyik programból a másikba "kézzel". Ez egy más filozófia, mint az Eagle, vagy a "hivatalos" megoldások. Viszont van spice alapú szimulációja. Ezt még nem próbáltam, de jól hangzik.
Azt tapasztalom, hogy egyik megoldás sem tökéletes, ha csak nem fizeted meg a félmilliós nagyságrendű licence díjakat. Bár lehet, hogy még akkor sem.
Minden esetre el kell köteleződni valamelyik mellet és abban megtanulni megoldani a problémákat és elfogadni a kompromisszumokat.

Ákos
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: Ki miben tervezi a panelt & SCH-t?

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

Köszi Róbert,

egyelőre játszom a DesignSpark-kal, utána mondom, ha elakadok. Elsőre ígéretesnek tűnik, de majd meglátjuk.
Wine alól futtattam, de lehet, hogy jobb lenne áttérni Windowsra mert vannak apróbb problémák vele.
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: Ki miben tervezi a panelt & SCH-t?

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

Belefáradtam az univerzális nyákba. Apró áramkörökhöz jó, de amikor a 90. vezetéket forrasztottam volna be, akkor jött a megvilágosodás, hogy elég.
Megtervezem a nyákot, legyárttatom és fizetek. 10.000 Ft nem olyan sok pénz, kifizetem, mintsem hogy 3 hetet töltsek forrasztással, multiméterezéssel, vezetékkaparással,... ezután előálljak valami szeméttel, ami jó szögben tartva működik is.

Sajnos univerzális nyáknál eszméletlen energiabefektetés mellett lehet pocsékot gyártani.

Igazából breadboard-os fejlesztésre fogok gyúrni, amit később kultúrált módon legyárttatok.
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: Ki miben tervezi a panelt & SCH-t?

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

Róbert, te ezt a DesignSparkot használtad?

Az a problémám, hogy rendes DIL tantálkondenzátor nincs benne. A furatszerelt kapacitások úgy néznek ki, mint az ellenállások és egy rakás helyet elfoglalnak.
Érdekelne a megoldás.
Avatar
aaszabo
Tranzisztorgyógyász
Hozzászólások: 179
Csatlakozott: 2012. január 22. vasárnap, 7:00

Re: Ki miben tervezi a panelt & SCH-t?

Hozzászólás Szerző: aaszabo »

Sziasztok!

A harmadik helyre feljött a MÁS. Jó lenne tudni, hogy az mi. Esetemben gEDA LINUX alatt.
Mi a többi 3?
Avatar
irak
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 73
Csatlakozott: 2005. november 2. szerda, 7:00

Re: Ki miben tervezi a panelt & SCH-t?

Hozzászólás Szerző: irak »

Szevasztok!

A Más a papír/ceruza:D

Régi linuxos vagyok, úgyhogy a jelenlegi eagle grafikai probléma miatt én is nézegetem a gEDA/kicad megoldásokat.
Sajna a gEDA nincs valami jól összeszedve jelenleg, pedig a PCB az szimpatikus.
A kicad meg azzal a java-s autorouterrel akaszt ki.
Kicsit szokom még őket, anno az Eagle-t se 5 perc alatt ismertem ki.
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: Ki miben tervezi a panelt & SCH-t?

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

Én a DesignSpark mellett maradtam, de Windows alatt használom.

Wine alatt elindult, minden működött, annyit észleltem, hogy félrerajzolt néhány elemet.
Az elko ---|( --- képén a körcikk helyett teljes kört rajzolt. Minthogy kezdő PCB tervező vagyok, így arra jutottam, hogy először megtanulom Windows alatt, utána jöhet a Wine esetleg.

Semmi más hibát nem tapasztaltam, szóval szerintem használható a program Wine alól is.

Ha bátrabb vagy és reportolod a hibát a WINE-nek, akkor a kedvedért megerősítem (ha valaki megerősít egy reportolt hibát, akkor kezdenek érdemben foglalkozni vele).
Avatar
aaszabo
Tranzisztorgyógyász
Hozzászólások: 179
Csatlakozott: 2012. január 22. vasárnap, 7:00

Re: Ki miben tervezi a panelt & SCH-t?

Hozzászólás Szerző: aaszabo »

DipTrace - ismeri valaki, van vele tapasztalat?

Ugyan Win-es, de figyeltek rá, hogy menjen Linux-on Wine alatt.
Felrakni, felraktam, de még nem tudtam kipróbálni. Azt írták róla, hogy Eagle szintű legalább és még tovább is fejlesztették a tudását. Sőt többen át is tértek Eagle-ről erre, mert kezelhetőbb és jobb az autorout-ere.
Avatar
igyula
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2011. február 18. péntek, 7:00

Re: Ki miben tervezi a panelt & SCH-t?

Hozzászólás Szerző: igyula »

Én Eagle programmal tervezek a legnagyobb megelégedésemre. Most a 6.4.0-val dolgozom. Az igaz hogy új alkatrész tervezése nehézkes először de nem sokszor kell. Könnyen hozzá lehet jutni a "bővítéshez".
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: Ki miben tervezi a panelt & SCH-t?

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

Az Eagle csak kis nyákokat enged ingyenesen. Én a DesignSpark-ot használom, ingyenes, elégedett vagyok vele.

Néha át kell alakítani ezt-azt, de nem vészes. A legtöbb gond abból adódik, hogy igazából ipari forrasztásra / gyártásra tervezték alapból. Egyoldalas furatgalvanizálás nélküli NYÁK-okra az alapértelmezett könyvtárak csak módjával alkalmazhatóak.

A BC338-at pl. át kellett rajta terveznem, mert a lábak nagyon közel vannak fizikailag egymáshoz és ha a program egy vonalba rakja a 3 lábat (ahogy gyártják), akkor már nem sok hely marad forrasztásra / fúrásra.

De a legtöbb IC-nél lecseréltem a talpakat. Ovális-széles talpak, ami között egy vezeték még átfér. Ovális a forrasztás végett, a kör / négyzet alakú talpakkal szenved az ember galvanizálás nélkül.

Alapértelmezésben nagy tappancsokat csinálok benne (1.5), szélesebb vezetékeket (0.6), kis lyukakkal (0.5). Teljesen át lehet alakítani a technológia fájlt, szóval simán lehet vele ilyen kőbunkó méretű vonalakat/talpakat készíteni, ami a maratásnál / forrasztásnál nagy segítség.
Válasz küldése