Nyák otthon Level 2

Nyákkészítés fortélyai a tervezéstől a maratott panelig....
Avatar
eroth
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 64
Csatlakozott: 2012. március 21. szerda, 6:00

Re: Nyák otthon Level 2

Hozzászólás Szerző: eroth »

Sziasztok!
A NYÁK levilágítását korábban fénycsővel oldottam meg. Az egyoldalas panelokkal sosem volt gondom, de a két oldalas szinte sosem volt tökéletes! Használhatóak lettek, de az egyik oldal picit mindig gyengébb minőségű volt. Készítettem egy két oldalas levilágítót, UV LED-ekkel kialakítva. Tapasztalatom az ha egyszerre van világítva mindkét oldal, akkor a végeredmény tökéletesen egyforma mindkét oldalon! Viszont, itt nem ért véget a történet, mert rá kellett döbbennem, sokkal tovább tart a meg világítási idő a ledes kialakítással! Ki dobtam a led paneleket a dobozból és alul, felül hat-hat darab UV fénycsövet építettem bele, elektronikus előtétekkel. Nem volt kis meló, de az eredmény, több mint meggyőző! 12 percről, 3.5 percre csökkent a szükséges idő!!! És, ami szerintem a legfontosabb az ismételhetőség! Rengeteg NYÁk-ot gyártottam azóta vele és kijelenthetem, mindig egyformán hibátlanok! Egyszer kell csak az időt ki kísérletezni és lehet örülni!
Ami az időzítőt illeti, tucatjával található a weben komplett leírás PIC illetve AVR-es megoldásra is. Jómagam a tavalyi TávIR versenyen Kovács András remek munkáját építettem meg, majd a kínai ledek okozta csalódás után kicsit át építettem az egészet. Mivel a 12 db fénycső és az előtét elektronika, hálózati feszültséggel üzemel, kénytelen voltam a biztonság érdekében áttervezni a panelt, mert túlságosan közel volt a hálózati feszültség a kis feszültségű áramkörhöz. (érintésvédelem, zavarszűrés, stabilitás) Eredmény: maradt az egy paneles megoldás, nagyobb méretben, más elrendezésben és az elektromágneses relék helyett szilárdtest relék kerültek beépítésre.
Ha valaki hasonlón töri a fejét, szívesen segítek!
Üdv Endre
Endre
_hori
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 26
Csatlakozott: 2013. április 27. szombat, 18:54

Re: Nyák otthon Level 2

Hozzászólás Szerző: _hori »

Az UV lakkos technológiának milyen előnye van a sima lézernyomtatós, rávasalóssal szemben?
(Otthoni körülmények között.)
Előre lakkozott nyákkal nem volt dolgom, de saját lakkozásúakkal szenvedtem sokat.
Még akkor is, amikor már voltak lézernyomtatók. :)
Nálam ez most újrainduló hobbi és sok mindenre rácsodálkozok.
(Működő programok, szimulátorok és DIY technológiák. Elég nagy a kontraszt a 10-20 évvel ez előtti állapotokhoz képest. :) )
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: Nyák otthon Level 2

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

_hori írta:Az UV lakkos technológiának milyen előnye van a sima lézernyomtatós, rávasalóssal szemben?
Teljesen kezdő vagyok a témában, ezért sok dolgot még nem értek.

Laminálós: bemegyek a boltba, megveszek egy laminálógépet, ami vagy képes egy NYÁK-ot laminálni, vagy nem (attól függ, hogy a hengerek megeszik-e a panel vastagságát). Vagy beállítható a rendes sebesség, vagy nem. Minthogy egy laminálógép nem olcsó, így próba-szerencse alapon nem fogok ilyen eszközt venni. Nem magával a laminálással van bajom, hanem azzal, hogy készen nem találtam NYÁK laminálót, ahol garantálja a gyártó, hogy NYÁK-kal mennie kell.

Vasalás: mi garantálja, hogy nem fog elcsúszni a műnyomópapír a nyákon a vasaló mozgatásánál? Kétoldalasat lehet vasalni?
A youtube-on megnézett videók után, ahol az egyik 200 fokról beszél, a másik meg azt mondja, hogy véletlenül se 200 fokon vasalj, elbizonytalanodtam.

A fotózásnál egyszerűnek tűnt, hogy nyomtatok egy fóliára, abba becsomagolom a 2 oldalas nyákot, amit két vastag üveg közé berakom, hogy ne mozduljon el és levilágítom.

Amennyiben a vasalás egyszerűbb ennél, kipróbálnám, de jó lenne, ha leírnád a lépéseket, hogy te hogyan vasalsz kétoldalasat. A probléma, hogy max. 1/3 mm elcsúszás lehet a két oldal furatai között, ami számomra elsőre kivitelezhetetlennek tűnik egy vasalóval. A véleményem persze megváltoztathatom, ha leírod a technikáját.
_hori
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 26
Csatlakozott: 2013. április 27. szombat, 18:54

Re: Nyák otthon Level 2

Hozzászólás Szerző: _hori »

Bevallom 2 oldalasat még nem fabrikáltam, de az egyoldalasak egyszerű és nagyszerűségéből kiindulva, nem tartom lehetetlennek.
2 pozicionáló furat+2 stift (pl. tű) a második oldal ráhelyezésekor és kész. (elméletben. :))

Itthon fellelhető szerszámokat használtam.
Zanzásítva:
- Fémvattával letisztított, "érdesített" nyákot hőlégfújóval alaposan előmelegítem.
- Ráfektetem a öntapadós matrica eldobandójának fényes oldalára kinyomtatottat.
(Szinte azonnal ráragad a tonerpor, a vasalót csak azért használom, hogy garantáltan mindenhol rásimuljon. Nem nagyon mozgatom a vasalót és nem is nagyon nyomom.)
-Vízbe merítem, biztos ami biztos, de szinte csak a hűtés miatt. (Van olyan "iskola", ahol ez is kimarad, és langyosig hűtés után húzzák le a papírt róla, ekkor a még langyos lemez gyorsítja a maratást is.)
003.jpg
Ez életem első, ezzel a technológiával készítettje.
Itt még feleslegesen nagyon nyomtam és mozgattam a vasalót.
A második még jobb lett az lett beültetve. 8) :)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: Nyák otthon Level 2

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

_hori írta:- Ráfektetem a öntapadós matrica eldobandójának fényes oldalára kinyomtatottat
Ezt a részt kicsit bővebben kifejtenéd? :)

Hova nyomtatsz, milyen öntapadós matrica, hol kapható, melyik rész kerül a nyákra?
_hori
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 26
Csatlakozott: 2013. április 27. szombat, 18:54

Re: Nyák otthon Level 2

Hozzászólás Szerző: _hori »

Sima címke (etikett) papír.
Ez a link talán még nincs itt: http://www.sasovits.hu/cnc/elektro/nyak/nyak.htm
Meg ez sem: http://users.atw.hu/acdrian/Panelvasalas.htm
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: Nyák otthon Level 2

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

Köszi, kipróbálom és megírom, ha valamit nem értek.
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: Nyák otthon Level 2

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

Az etikett papír hátoldalát darabokra gyűrte szét a nyomtató, mert vékony. Ez így nem fog menni.
_hori
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 26
Csatlakozott: 2013. április 27. szombat, 18:54

Re: Nyák otthon Level 2

Hozzászólás Szerző: _hori »

Ha rajta hagyod a szélét (keretet, "margót") akkor lehet megeszi és nem gyűri.
(Vagy ha egészlapos "címke", akkor esetleg vissza lehet ragasztani a másik oldalára.
Ez gondolom akkor is segít, ha érzékeny a nyomtató a papír minőségére, mert címkét azért általában mindegyikkel lehet nyomtatni.)
Én egy olcsó Samsung ML-2160 nyomtatóra ruháztam be a cél érdekében.
Ez szerencsére eszi mindenhogy, de a keretet nem leszedve szoktam.
Így egy ilyen agyongyűrtre is tökéletesen átvasalhatót produkál. (Meg egy kicsit simít is rajta.:))
007.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: Nyák otthon Level 2

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

Kerettel már jobban néz ki. Az én nyomtatóm normál papírra sem tud rendesen nyomtatni, de így láthatóan nem gyűri. Beáldozok még egy-két papírt és megnézem, használható-e egy rendes nyomtatóval.

A cimke egészlapos, de visszaragasztani gyűrődés nélkül szinte lehetetlen.
_hori
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 26
Csatlakozott: 2013. április 27. szombat, 18:54

Re: Nyák otthon Level 2

Hozzászólás Szerző: _hori »

Elképzelhető, csak elméleti tanács volt. :)
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: Nyák otthon Level 2

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

Még egy kérdésem lenne. Mivel tisztítod le a nyákot?

A neten acetonról írnak, de beszerezhetetlennek tűnik.
_hori
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 26
Csatlakozott: 2013. április 27. szombat, 18:54

Re: Nyák otthon Level 2

Hozzászólás Szerző: _hori »

Acélgyapot.
Nekem OBI-s, 3-as, középdurva van itthon.
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: Nyák otthon Level 2

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

Kipróbáltam a fényes oldal nyomtatást, egyik nyomtató sem vitte. Lepergett róla a festék.
Hol kicsit, hol nagyon.
_hori
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 26
Csatlakozott: 2013. április 27. szombat, 18:54

Re: Nyák otthon Level 2

Hozzászólás Szerző: _hori »

Akkor én meg csak reménykedni tudok, hogy akkor is működni fog a módszer, ha öregszik a nyomtató, meg nem gyári port/tonert használok.
Mire/mivel fogod kinyomtatni azt, amit átvilágítani fogsz?
Egy hőálló fólia sem arról híres, hogy jól tapad rá a por a papíron meg nem igazán megy át az UV.
(Legalábbis, rémlik, én azzal letakarva és időnként arrébb húzva teszteltem, mennyi UV kell a lakknak.)
Válasz küldése