Nyák otthon Level 2

Nyákkészítés fortélyai a tervezéstől a maratott panelig....
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: Nyák otthon Level 2

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

A nyák vágásával kapcsolatban is lenne kérdésem. Eddig kézifűrésszel vágtam, el is ment a kedvem tőle, miután egy 8 cm x 4 cm-es darab levágása volt vagy 20 perc.

A neten azt olvastam, hogy vagy lemezvágó olló, vagy a legkisebb fémfog dekopír fűrészbe. A lemezvágó ollóval kapcsolatban van egy kis fenntartásom, mert túl szélesnek tűnik. Ha mondjuk 20 cm-es nyákot vágok, akkor középen lesz-e még hely az ollónak, vagy beszorul?

Mivel érdemes vágni?
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: Nyák otthon Level 2

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

A nyák vágásával kapcsolatban is lenne kérdésem. Eddig kézifűrésszel vágtam, el is ment a kedvem tőle, miután egy 8 cm x 4 cm-es darab levágása volt vagy 20 perc.

A neten azt olvastam, hogy vagy lemezvágó olló, vagy a legkisebb fémfog dekopír fűrészbe. A lemezvágó ollóval kapcsolatban van egy kis fenntartásom, mert túl szélesnek tűnik. Ha mondjuk 20 cm-es nyákot vágok, akkor középen lesz-e még hely az ollónak, vagy beszorul?

Mivel érdemes vágni?
Avatar
eroth
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 64
Csatlakozott: 2012. március 21. szerda, 6:00

Re: Nyák otthon Level 2

Hozzászólás Szerző: eroth »

Szia!
Ha csk rövideket akarsz vágni, teljesen jó a lemezolló! Célszerű "egyenes ollót ", vagy más néven "táblaollót vásárolni erre a célra! Amennyiben hosszú vágásokra is kell számolni, abban az esetben, fontolóra lehet venni egy karos lemezolló beszerzését! Ezt lehet használtat is venni, elég gyakran hirdetnek eladó példányokat. Használt ollót érdemes elvinni egy gépműhelybe, sík köszörültetni, meghálálja a ráfordítást, mert gyönyörűen vág utána! Nálam a dekopír nem vált be, mert a talprésze karistolja a NYÁK-ot! Van aki asztali kőrfűrész gépet használ vékony flex koronggal. A magam részéről nem kedvelem, annak ellenére, hogy szépen vág az is, viszont nagyon hangos és még porol is!
Egy másik ismerősömnek, asztali szalag fűrésze van, az is remekül vág, viszont az üvegszálas nyák zabálja a szalagot! Régebben, vonalzó mellett bekarcoltam a nyákot egy vídia hegyű rajztűvel jó mélyen, majd két falap közé szorítva a vonal mentén eltörtem. Na, ez fáradtságos munka volt és még csiszolgatni kellett az éleket! Ma már csak ollóval vágok! :)

Üdv.: Endre
csabeszq írta:A nyák vágásával kapcsolatban is lenne kérdésem. Eddig kézifűrésszel vágtam, el is ment a kedvem tőle, miután egy 8 cm x 4 cm-es darab levágása volt vagy 20 perc.

A neten azt olvastam, hogy vagy lemezvágó olló, vagy a legkisebb fémfog dekopír fűrészbe. A lemezvágó ollóval kapcsolatban van egy kis fenntartásom, mert túl szélesnek tűnik. Ha mondjuk 20 cm-es nyákot vágok, akkor középen lesz-e még hely az ollónak, vagy beszorul?

Mivel érdemes vágni?
Endre
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: Nyák otthon Level 2

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

Köszi, kipróbáltam lemezvágó ollóval, de kell még gyakorolni. :)

Az UV levilágítót egyébként majdnem úgy építettem meg, ahogy mondtad, a különbség annyi lett, hogy 18W-os fénycsöveket használok, mert a 15W-hoz nem volt működtető.
Az eladó felvilágosított, hogy amennyi rá van írva, annyival használjam. Valószínűleg azért is működött elsőre az egész, mert az alapján építettem meg, amit mondtál.

A levilágítót egyoldalasra csináltam, a kétoldalas nyákot gyárttatni fogom, mert ott már minimális a felár az otthonihoz képest.

Azért tartott a dolog ennyi ideig, mert a gyermekek mellett lassan haladok. Mindig egy kicsit megyek előre, végül valamikor eljutok az eredményre.
Avatar
eroth
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 64
Csatlakozott: 2012. március 21. szerda, 6:00

Re: Nyák otthon Level 2

Hozzászólás Szerző: eroth »

csabeszq írta:Köszi, kipróbáltam lemezvágó ollóval, de kell még gyakorolni. :)

Az UV levilágítót egyébként majdnem úgy építettem meg, ahogy mondtad, a különbség annyi lett, hogy 18W-os fénycsöveket használok, mert a 15W-hoz nem volt működtető.
Az eladó felvilágosított, hogy amennyi rá van írva, annyival használjam. Valószínűleg azért is működött elsőre az egész, mert az alapján építettem meg, amit mondtál.

A levilágítót egyoldalasra csináltam, a kétoldalas nyákot gyártatni fogom, mert ott már minimális a felár az otthonihoz képest.

Azért tartott a dolog ennyi ideig, mert a gyermekek mellett lassan haladok. Mindig egy kicsit megyek előre, végül valamikor eljutok az eredményre.
Ha elfér a 18W -os cső, még jobb is mert nagyobb teljesítményű! Elektronikus előtét pár W-al lehet nagyobb, persze nem sokkal, egyébként nem indul be! Kisebb nem lehet mint a cső teljesítménye! Jómagam, szert tettem egy lamináló gépre és lekezdtem a laminálós technikával készíteni a nyákot! Itt Kőbányán a Korponai utcában vettem műnyomó papírt! Az eredmény minden képzeletemet felülmúlta!!! Nagyon jó lett! 0805 smd alkatrészeket, soic 28, valamint tqfp 32 chipet tartalmazó nyákot készítettem, ami elsőre hibátlanra sikerült! Nem gondoltam volna, hogy ilyen eredmény produkálható ezzel a módszerrel, mert korábban próbálkoztam vasalásos technikával, de többszöri nekifutásra is elvérzett a dolog, legnagyobb igyekezetem ellenére! A kétoldalast ha a keret engedi, én is inkább gyártatom. Viszont, nem lesz mindig így, mert eddig is, főként a furatgalvanizálás miatt gyártattam! Rendeltem az e-bay-on réz furatszegecseket, meg hozzá való prés szerszámot! Nem olcsó megoldás, mert a szerszám 16000 forint, míg a csőszegecseknek 3 ft darabja és 1000 db-os kiszerelés a legkisebb rendelhető mennyiség, persze méretenként. Egy barátom ajánlotta, ő már régóta így oldja meg a vezető furatokat!
Ami az időt illeti, abból sosem elég, ezzel én is így vagyok! Itt is gyerekek, család, rengeteg munka, minimális szabad idő! Sokszor este állok neki barkácsolni, amikor a többiek elvonultak TV-t nézni! Ha belefelejtkezem, volt már, hogy hajnalban kaptam észbe, le kellene már feküdni! :)

További sikeres barkácsolást, üdv.: Endre
Endre
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: Nyák otthon Level 2

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

Megcsináltam első kétoldalas nyákját. Használható, de egy két helyen elmaródott és forrasztani kell majd.

Az az érdekes, hogy hosszabb levilágítási idő kellett, mint az egyoldalasnak, mert különben nem tudott lemarni semmit.
2 percről 3 percre emeltem, bár lehet, hogy emiatt maródtak le fontos részek, a következő 2:45 lesz.

Ami érdekes, hogy a lámpát hagyni kell maratás előtt égni, hogy bemelegedjen, mert hatalmas pofáraesés volt, amikor felkapcsoltam és megvilágítottam.
Az első oldal úgy ahogy van rossz lett, a második jó.
Avatar
eroth
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 64
Csatlakozott: 2012. március 21. szerda, 6:00

Re: Nyák otthon Level 2

Hozzászólás Szerző: eroth »

csabeszq írta:Megcsináltam első kétoldalas nyákját. Használható, de egy két helyen elmaródott és forrasztani kell majd.

Az az érdekes, hogy hosszabb levilágítási idő kellett, mint az egyoldalasnak, mert különben nem tudott lemarni semmit.
2 percről 3 percre emeltem, bár lehet, hogy emiatt maródtak le fontos részek, a következő 2:45 lesz.

Ami érdekes, hogy a lámpát hagyni kell maratás előtt égni, hogy bemelegedjen, mert hatalmas pofáraesés volt, amikor felkapcsoltam és megvilágítottam.
Az első oldal úgy ahogy van rossz lett, a második jó.
Szia "csabeszq" !
A levilágítási idővel, nekem is volt egy kis kísérletezés, de hamar ki tapasztaltam. (Megjegyzem, teljesen át álltam a laminálós technikára!) A maratást illetően, viszont lenne egy tippem! Gondolom vas-kloridot használsz... Sokat szívtam vele jómagam is! Egy fórumtársunk ajánlására, ki próbáltam a sósav és hidrogénper-oxid keveréket! Röviden szólva, kiváló anyag erre a célra! Általában kb. 10-20 másodperc alatt lemarja a nyákról amit kell! Az eredmény kifogástalan, alámaródásoktól mentes áramkör! Ha érdekel, szívesen leírom részletesen, mit, mennyit és hogyan.

Üdvözlettel: Endre
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: Nyák otthon Level 2

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

A vaskloriddal sok bajom van, mert hosszútávon drágább lesz, mintha legyárttatnám a nyákot.
Majdhogynem levakarhatatlan. Egyelőre még baj nincs, mert lelkiismeretesen szivacsozok, de attól tartok, hogy hosszútávon eszméletlen károkat fog okozni: mosdót, csempét, mindent befest.

A "sósav és hidrogénper-oxid"-ról lenne kérdésem.

Te hol csinálod? Milyen károkozásra képes? Mik a keletkező gázok? Hogyan semmisíted meg használat után?
Avatar
sytex
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 36
Csatlakozott: 2010. június 10. csütörtök, 6:00

Re: Nyák otthon Level 2

Hozzászólás Szerző: sytex »

csabeszq írta:Te hol csinálod? Milyen károkozásra képes? Mik a keletkező gázok? Hogyan semmisíted meg használat után?
Lemarja a húst a kezedről...

Ajánlom a Nátrium-perszulfát -ot.
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: Nyák otthon Level 2

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

A nátrium-perszulfáttal kapcsolatban is feltenném ugyanezeket.

Hogyan semmisíted meg és milyen károkozásra képes?
Avatar
sytex
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 36
Csatlakozott: 2010. június 10. csütörtök, 6:00

Re: Nyák otthon Level 2

Hozzászólás Szerző: sytex »

Említett vegyület nem okoz kárt nemfémes anyagokban (bőröd, ruhád, asztallap, mosdókagyló, házimacska, stbstb). Mondjuk azt azért nem mondanám, hogy megfürödnék benne, de nem lesz bajod ha pacsálsz egy kicsit.

Használat után nem semmisíted meg, fogod szépen és visszaöntöd az üvegbe, majd 5-10 panel kimaratása után szabadulsz meg tőle.

Megszabadulás pedig attól függ mi fér az értékrendedbe, lehúzod a WC-n, vagy gyűjtöd és leadod egy veszélyesanyag átvevő helyen. A vaskloridot hogy semmisítetted eddig?
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: Nyák otthon Level 2

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

A vaskloridot lehúztam a WC-ben / mosdókagylóban, mert úgy gondoltam, hogy mindegy, hogy én, vagy a szennyvíztisztító nyomja bele a csatornába.
Persze a mosdókagyló vakarásánál beláttam, hogy azért nem teljesen mindegy. :)
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: Nyák otthon Level 2

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

Milyen fűtőt használsz hozzá?

Ahogy olvasom, a marás órákig is eltarthat, ezalatt a víz ugye kihűl.
Avatar
sytex
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 36
Csatlakozott: 2010. június 10. csütörtök, 6:00

Re: Nyák otthon Level 2

Hozzászólás Szerző: sytex »

Marási idő kb vaskloriddal egyezik, nincs több órás marás...

Nyáron kirakom az üveget a műhely elé a napra egy fél órára maratás előtt.

Télen duplatál, a kölsőbe forróvíz, de volt hogy szobahőmérsékletűvel martam, nem lett sokkal hosszabb az idő. Mondjuk ilyenkor kicsit sűrűbbet kevertem, de alámarás nem volt tőle.
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: Nyák otthon Level 2

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

Köszi, a következő maratásnál kipróbálom. A vaskloridból úgy tűnik, egy életre elegem lett. Pár órája semmisítettem meg egy fél litert belőle felhasználatlanul. Ha télen megfagy a garázsban és kirepeszti az üveget...
Válasz küldése