Nyák otthon Level 2

Nyákkészítés fortélyai a tervezéstől a maratott panelig....
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: Nyák otthon Level 2

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

Egyelőre a sima papír + denaturált szeszes megoldást nézem meg http://www.youtube.com/watch?v=g_owNpyLQcE.

Egyszer végig kell az embernek verekednie magát, addig nehéz.
_hori
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 26
Csatlakozott: 2013. április 27. szombat, 18:54

Re: Nyák otthon Level 2

Hozzászólás Szerző: _hori »

Megnéztem Tikimaci néhány videóját.
A sima papíros átvasalásaim nekem is kb. ennyire sikerültek.
(Többféle papírral próbáltam, mindnél voltak hibák, rávasalás után, nem jutottak el a maratás stádiumig.)
Úgyhogy egyelőre örülök és reménykedek, hogy a jelenlegi módszer működni fog hosszútávon.
Ráadásul ez tényleg annyi, hogy kinyomtat, takarít, melegít, rásimít, lehúz.
A denszeszest talán csak ezzel előzöm... 8) :)
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: Nyák otthon Level 2

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

Kipróbáltam a denaturált szeszes megoldást. A lap széle a szesz miatt felhullámosodott, amit vasalóval sem tudtam utána kiegyenesíteni. A festék itt, ott lepattogzott, a lap széleken használhatatlan volt az egész.

Megnézem még a fényes és a matt műnyomó papírokat is.
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: Nyák otthon Level 2

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

Ami a műnyomópapírt illeti, megnéztem és ez az első életképes megoldás.

A végeredmény szinte tökéletes lett, csak szőrös, igazából nem tudom, hogy a maratófolyadék mit szólna a szőrszálakhoz, amik a levakart műnyomóból maradtak.
Az egymáshoz szorosan lévő vezetékek között rendre ottmaradt valami csimbók. Az IC lábak közötti átvezetés ebben a formában valószínűtlennek tűnik.

Az etikettel még tovább próbálkozom, hátha sikerül rá valahogy felvarázsolni a mintát. Jobb lenne, ha nem lenne szőrös a végeredmény.
Ami a technológiát illeti, a kétoldalassal kapcsolatban szkeptikus vagyok, mert a vasalótól a papír képes megnyúlni.
_hori
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 26
Csatlakozott: 2013. április 27. szombat, 18:54

Re: Nyák otthon Level 2

Hozzászólás Szerző: _hori »

Az etikett papírnál nem tűnt fel, hogy nyúlna.
Vasalni kíméletesen kell, mert túlzott mozgatással, nyomással, ha a papírt nem is, de a megolvadt festéket el lehet maszatolni.
A szőröket alaposabb mosással sem lehet eltávolítani?
Ha már a nyákon van a festék, és jól rá van tapadva, akkor nem válik le olyan könnyen.
A maratás utáni ledörzsöléséhez is acélgyapotot szoktam bevetni...
Avatar
eroth
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 64
Csatlakozott: 2012. március 21. szerda, 6:00

Re: Nyák otthon Level 2

Hozzászólás Szerző: eroth »

_hori írta:Az etikett papírnál nem tűnt fel, hogy nyúlna.
Vasalni kíméletesen kell, mert túlzott mozgatással, nyomással, ha a papírt nem is, de a megolvadt festéket el lehet maszatolni.
A szőröket alaposabb mosással sem lehet eltávolítani?
Ha már a nyákon van a festék, és jól rá van tapadva, akkor nem válik le olyan könnyen.
A maratás utáni ledörzsöléséhez is acélgyapotot szoktam bevetni...
Üdv!
Jó az acélgyapot, pl. első tisztításra, de utána én csínján bánnék vele, mert a réz fólia vastagsága, rohamosan fogy tőle! A festék el távolítására, kézenfekvőbb megoldás az oldószeres lemosás, ami egyben, por és zsírtalanítás is!
Jómagam az acetont preferálom, de tucatnyi használható oldószer van, ami oldja a toner festéket.
Endre
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: Nyák otthon Level 2

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

Kipróbáltam az etikett papír hátoldalát, borzalmas lett. Pontokban rátapadt a festék, a másikfele a papíron maradt elszórva.

Egyelőre a szőrös változat tűnik a legéletképesebbnek. Mindenesetre a nyákot már ki fogom vágni a kukába, mert itt-ott igencsak megfogyatkozott.
Avatar
irak
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 73
Csatlakozott: 2005. november 2. szerda, 7:00

Re: Nyák otthon Level 2

Hozzászólás Szerző: irak »

Szevasztok!

Most tértem át én is vasalásos technikára.
Sokat próbálkoztam mire sikerült használható nyákot produkálni.
Próbáltam sokféle papírral, de a legjobban a postaládába bedobott "spam" papírja vált be.
Nagyon vékony, agyonlakkozott , jó "zörgős" papír:D
Türelmesen, sokszor átmelegítve, finoman papírzsepkendővel lesimítva, egész szépet lehet vele készíteni.
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: Nyák otthon Level 2

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

Megérkeztek a rovar fénycsövek, szóval nekiugorhatok a levilágító elkészítéséhez.

Kicsit nagyok (60 cm), de remélem nem probléma. Jó lenne, ha sikerülne belőni a technológiát annyira, hogy maratni is lehessen.
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: Nyák otthon Level 2

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

Elészült életem legelső nyomtatott áramköre fotó technikával. Mindenkinek köszi a segítséget, ez a legelső használható darab.

8 cm-ről világítottam 3 percen át. Itt-ott látható, hogy alámart, másutt maradt rajta, de elviselhető. Voltak részek, ahol így is kézzel kellett vakargatni, hogy könnyebben lejöjjön a réz, mielőtt olyat is leszedne, ami értékes.

A maratás a leírt 3-5 percnél jóval tovább tartott. Ha van ötletetek, hogy miért kellett hosszabban maratni, érdekelne.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Nyák otthon Level 2

Hozzászólás Szerző: Robert »

Vas-klorid?
- 50 fok körüli az ideális maratási hőfok.
- ha a klorid gyengül, akkor kell bele újabb FeCl3. Ha sok az oldott réz benne már, az is egy idő után lassítja a maratást
- a kavarás/oldat mozgatása is gyorsítja a maratást - ekkor azonban a széleken gyorsabb, középen lassabb lesz (szélen még friss oldatot kap, középen már maratottat. Plusz az áramlás a szélen turbulens, beljebb a laphoz közel lineáris/paralell.
- ha nem fényes réz a felülete, akkor az oxid is lassíthat
A maratási időre 10 perc körüli időt írnak.

Onnan lehet tudni hogy jó e a klorid, hogy a rézlap felülete olyan mintha fényes lenne. Ha barnás foltok vannak, akkor oxidáció van, de leoldás kevésbé. Tipp: kevés H2O2-t érdemes belecseppenteni - ekkor gyorsul a folyamat. Tényleg keveset (ez nem a peroxidos maró!)!

Ja a vas-klorid ha elfolyósodik, akkor az hatóanyag-csökkenést jelent + nem zár az edényed :)


Maratószer lehet még ammónium-perklorát, valami perklorát és meg van pár egzotikusabb. Ezekről még csak olvastam, mert árban nem tetszettek.

És a klasszikus H2O2 + sósav. Ennél a lassú marás: a H2O2:sósav:víz arány elmászott.
- buborékok a felületen: H2O2 sok
- a réz felszíne szivárványos: kevés a sósav, nem oldja le az oxidálódott réteget
- kék az oldat: sok a víz benne, lehígult
- nagyon sárga oldat: sok a réz-klorid + sósav benne. Higitani vagy peroxidot bele.
- pezseg, forrósodik, felforr : túl tömény az oldat - megszaladt a reakció.

És a kérdés:
Mi a maratószer? Mi a tünet?
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: Nyák otthon Level 2

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

TN-150 gyorsmarató (vas-klorid)
TN-140 előhívó

A kérdés ugye az, hogy mik a minőségi határok, lesz-e ennél jobb?

A nyák kicsi (2.5 x 2.5), amit egy aktíviás dobozba raktam, hogy 1 cm-re ellepje a vasklorid. Lötyögtettem, meglehetősen sokáig.
A szélekről gyorsabban jött le, fényérzékeny nyákot használtam.
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Nyák otthon Level 2

Hozzászólás Szerző: Robert »

A minőségi határ otthon kb. ez.
10-12 mil a vezetékszélesség (jellemzően a 14-16 mil-t ajánlják), a DIP tok lábai közt maximum 1 szál mehet el. A FT232RL (0.85 mm lábosztás) nagy szerencsével, rutinnal működik.
Fontos a levilágításnál az üveglap minősége (kvarcüveg az igazi, a normál üveg UV elnyelő hatású (ezért nem barnulunk le az ablaküveg mögött, az üvegházban napozva). A leszorításnál az üveglap illeszkedjen síkban a nyáklapra. Ha eláll vagy vastag a levilágítófilm: a szélén részleges UV kötés lesz csak és így alámaródás/előhívó általi rojtosság kialakul.

A vas(III)-klorid (gyári) idővel kimerül. Melegítéssel a maratás gyorsítható (vízfürdőn csak!, azaz egy tálba forró víz, abba tedd a maratótálat - úsztatva).


A képet elnézva, a kb. minőségi határ itt van:(. Ami segít rajta az a kémiai ónozás. Az egyenetlenségeket elfedi és/vagy a rojtosságot eltűnteti. Ha több NYÁK kell és nem határidős, akkor érdemes nyákgyártóval prototípusként legyártatni....
Én inkább nem veszem sürgősre sosem, és megy ipari gyártásba. Ez 6 db felett már megéri. Igaz a Vas-kloriddal néhány póló és szerszám is a vesztességlistán szerepel. Sőt, ha fémszerszámra megy a vasklorid, akkor a rozsdásodás igen erősen felgyorsul....

Az UV levilágítás viszont tuti penészölő hatású :). De a festett/lakkozott fehér zománcfestékes ajtók sárgulási faktora is drasztikus lett...
Van előnye és hátránya... nálam a levilágítás a Medicor UV lámpával történt ... Ja és UV szemüveg! A maratáshoz meg vegyvédelmi álarc vagy legalább szemvédő. Mert "jobb ma egy szemüveg, mint holnap egy üvegszem"!
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: Nyák otthon Level 2

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

A minőség elfogadható, a DesignSparkban technológiát cseréltem: nagy talpak, kicsi lyukak (úgyis eltolom a fúrásnál a pontos helyet). A végeredményt ónoztam is, jó lett, bár egy kicsit tovább is tisztogathattam volna, akkor talán jobban tapadt volna az ón.

Mindenesetre használható nyákot tudok készíteni, ami eddig nem ment a vasalással. A következő kérdésem: hogyha a vasklorid telítődik, akkor mit csináljak vele?
Odaviszem az eladóhoz, hogy tessék, tüntesd el a hulladékot? Vagy milyen formában működik ez?
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Nyák otthon Level 2

Hozzászólás Szerző: Robert »

Vas-klorid:
- lehigítod és csatorna....
Kicsapódik benne, vas-hidroxidként és réz-hidroxidként a szennyezés.
A Vas-kloridot használják pl. szennyvíztisztítókban ún. pelyhesítőanyagként is (a lebegő szennyezések kiszűrését segíti).
Válasz küldése