Fűtésvezérlő készítése

A meglévő hardware eszközök fejlesztési lehetőségei, módosítások, illetve új eszközök bevezetése
Bal
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2013. október 15. kedd, 9:51

Fűtésvezérlő készítése

Hozzászólás Szerző: Bal »

Sziasztok!

Új vagyok itt, és új a mikrokontrollerek világában is. Szoftverfejlesztő vagyok, de az elektronikai ismereteim felszínesek. Viszont szeretnék otthonra egy komplex fűtésvezérlő rendszert kiépíteni, ehhez kérném a segítségeteket! Felmerült bennem rögtön számos kérdés:

1. Alkalmasak a shopban vásárolható eszközök egy, ha nem is kritikusnak számító, de azért kényelmi szempontból fontos rendszer vezérlésére? Megbízhatóak? Tudom, ez relatív, de mondjuk éveket elmegy folyamatos üzemben egy AVR-Duino/R3 megbízható táppal?

2. Amit elképzeltem, az a következő:
- 1 db Arduino: HŐTERMELŐ A kazán és forróvíz tároló monitorozására és vezérlésére (8 db 1-wire hőmérő, LCD kijelző, 2 relé szivattyúk kapcsolására, csipogó események jelzésére)
- 1 db Arduino: TERMOSZTÁT (1-wire hőmérő(k), LCD kijelző, nyomógombok (UI-hez), RTC, relé szivattyú kapcsolására)
- A két Arduinot összekötném, mivel a termosztátnak szüksége van információkra a hőtermelő részből (van-e melegvíz pl)
- Azért lenne két külön egység, mert fizikailag is két külön helyen vannak (csak egy fal választja el őket, így nincs nagy távolság), illetve lehetne külön fejleszteni őket, nem kellene egyszerre üzembe helyezni. Hibatűrőbb is az egész, ha célfeladatonként szét vannak szedve. Egy Megán talán elférne a sok funkció, de akkor inkább legyen 2 db R3, gondoltam én.
- A reléket egy külön áramkörbe és dobozba tenném, esetleg opto leválasztással életvédelmi okokból.

3. Egyszerű lenne összekötni a két eszközt? Annyira lenne csak szükségem, hogy a HŐTERMELŐ küldje át a TERMOSZTÁT-nak az általa mért értékeket. Szóval egyirányú lenne a kommunikáció.

4. A későbbiekben szeretném valamilyen rádiós megoldással (pl. Jeelabs rádiója) az adatokat egy számítógép felé továbbítani, és onnan parancsokat fogadni a TERMOSZTÁT egységen.

5. Mi a különbség az AVR-Duino/R3 és az AVR-Duino/Uno(R3) között? Nekem fő cél a megbízhatóság lenne. Melyiket ajánlanátok nekem a fenti célra?

Előre is köszönöm a segítséget!

Üdv
Bal
Avatar
nyjohn
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 23
Csatlakozott: 2012. február 5. vasárnap, 7:00

Re: Fűtésvezérlő készítése

Hozzászólás Szerző: nyjohn »

Szia Bal!

Én az elmúlt fűtési szezont egy UNO R3-ra épülő vezérléssel sikeresen, hiba és lefagyás mentesen teljesítettem. Az én rendszerem unoR3 +saját tervezésű relé kártya ami kapcsolja a 3fázisú beadagoló motort és egy 1fázisú levegő befúvó motort + 1 interface kártya a 1vire hőmérőknek és i2c kapcsolat az LCD-hez és nyomógombokhoz.

Üdv.:
Nyjohn
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Fűtésvezérlő készítése

Hozzászólás Szerző: Robert »

Tippek:

Kazán/forróvízre az 1-wire nem biztos hogy jó. 125 fok felett meghal és rántja a teljes buszt.
Az Arduino-t ki kell egészíteni egy watchdog áramkörrel ha megbízhatót akarsz, vagy a kódba alacsony szinten bele kell piszkálni (lefagyás esetén újrainduljon)
A mikrokontroller megbízható. A programozó aki a SW-t írja - na ott van inkább hiba :) (a tükör előtt állok és látom magamat :) )
Kommunikáció: RS485 a kulcs.


Azért az első projekted ne ez legyen. A CopyPaste fejlesztés _nem működik_.
A 60 napos tanfolyamot meglested? (http://www.tavir.hu/60nap)
R3 és UnoR3 azonos processzormag van bennük. Az UnoR3-ban a szabad memória több (28k vs 31.5k)
Bal
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2013. október 15. kedd, 9:51

Re: Fűtésvezérlő készítése

Hozzászólás Szerző: Bal »

Kedves Nyjohn és Robert!

Köszönöm az információkat!

Watchdogra már én is gondoltam, de talán nem lesz rá szükség.
A tanfolyamra jelentkeztem :)

A programozással nem lesz gondom, úgy gondolom, ez a munkám. Az elektronikával annál inkább, de remélem, kapok Tőletek segítséget a továbbiakban is.

RS485 helyett nem lenne elég a kommunikációra I2C? 1 méteren belül lenne a két eszköz, egy fal két oldalán.
Egyszerűbbnek tűnik nekem, és spórolnék a pinekkel is. Azt írják, közös föld kell nekik. Ez azt jelenti csak, hogy összekötöm a két Arduino GND kivezetéseit is? Vagy közös tápegység is kellene?

Néztem az SPI-t is, de abba nem kavarnék bele, azon megy a Jeelabs féle rádió, amit tervezek beépíteni.

Kell mindenképp I2C RTC is a rendszerbe, ami megkavarja a dolgokat a két összekötött Arduino között. Azt gondoltam, ha mindkettő nem tudja olvasni, akkor master AVR, slave RTC és a másik AVR slave helyzetben a master olvasná az időt, és küldené át a slave AVR-nek. Jó ez az elgondolás?

Azért kérdezgetem előre a dolgokat, mert tervet készítek az egészre, hogy ne érjenek akkora meglepetések.

Lehet, hogy mégiscsak egy darab Megával kéne megoldanom az egészet, a fal két oldalán elhelyezett egy-egy LCD kijelzővel, gombokkal hőmérőkkel(kazánhelység/lakótér)? Mit tanácsoltok?
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Fűtésvezérlő készítése

Hozzászólás Szerző: Robert »

Tapasztalatok:
1, I2C messze: 2 áramkör: mindkét oldalon kell a felhúzóellenállás (2x (2x(2k2..4k7))), zavarérzékeny, csak 1 master lehet (lsd 15 napos ráadástanfolyamban), a környező relék és áramlökések miatt garantáltan hibázik (GND+TWI).
2, 2 áramkör közt: túlfeszvédelem, rendszerbe köthető, bővíthető, multipont: RS485 busz vagy Xbee/Zigbee vagy pl. HopeRF modulok: Jeelabs.
3, 1 komplex alkalmazás: Arduino alatt garantált a hajhullás.... (mega vs 2 M328-as)


Keresztkédés:
- _később_ mivel bővülsz?
- Hogyan kapcsolod be a rendszerbe?
- Ethernet/Wifi/Bluetooth/tablet?
- Meglevő rendszerek integrálása (riasztó, locsoló, stb)
Bal
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2013. október 15. kedd, 9:51

Re: Fűtésvezérlő készítése

Hozzászólás Szerző: Bal »

Köszi a tapasztalatokat, azt hiszem maradok a 2 R3-nál és a rádiós kapcsolatnál. Hamár az egyikbe amúgy is tennék, teszek a másikba is. Egyszerűbb, szebb így.

Hogy mivel bővülnék később? Amiket írsz példuál, sok a lehetőség. Pl. időjárásfüggő fűtésvezérlés keverőszeleppel, külső rádiós hőmérővel.
Az elképzelés NAS-on futó automatizálási központi szoftver, a kommunikáció az eszközökkel Jeelabs féle rádióval, jeenode vagy arduino nano/mini szenzorok mindenfelé. Majd egyszer :)

Írom a fűtésvezérlő rendszertervet addig is követelmény listákkal, funkciótervekkel, képernyőtervekkel. Elég komplex az egész. A Fritzinget nézegetem a paneltervezéshez, ismerkedek az elektronika alapjaival, és nyomom a tanfolyamot :) Persze, mielőtt nekilátok a végterméknek, minden részegységet külön kipróbálok, megismerek.
Laci_L
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 41
Csatlakozott: 2013. december 3. kedd, 9:31

Re: Fűtésvezérlő készítése

Hozzászólás Szerző: Laci_L »

Sziasztok!

Hol tartasz Bal?

Hasonló feladatra kerestem megoldás én is és ide jutottam (Arduino).
Szereztem is egy Nano-t játszani, egyelőre a hőfok monitorozást szeretném csak webre megvalósítani, majd relékkel vezérelgetni a szivattyúkat, huzatot.
Ma botlottam bele, hogy a relé modulok alapból nem is alkalmasak 230V kapcsolgatására!? :?
...gondolom, nyjohn is ezért csinált sajátot. (örömmel venném a megvalósítást, ha nem titkos) :oops:

Az 1wire 90C-ig csak jó!? én is ezzel tervezek mérni, kivéve a füst hőt, amire most PT100-at látom legalkalmasabbnak, de még csak az elmélkedésnél járok....

Fel kell frissítenem a 20éve tanultakat is!....a programozásom elvileg naprakész.
Például, most még nem világos, hogy a Nano és LCD közé még kell egy vezérlő panel is? vagy létezik egybeépített panel is? :?
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Fűtésvezérlő készítése

Hozzászólás Szerző: Robert »

1Wire: adatlap alapján: 125 fokig jó. 110-nél húznám meg a mérnöki határt, a felett meg a vészüzemmód:).
Nano és LCD közé csak a vezeték kell + a kontraszt potméter...
Laci_L
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 41
Csatlakozott: 2013. december 3. kedd, 9:31

Re: Fűtésvezérlő készítése

Hozzászólás Szerző: Laci_L »

Pont ezért gondoltam, hogy elég. 100C-nél nagyobb mérésre nem lehet szükség, mert akkor már beindulnának a vészkörök...meg én. :D

A PT100 meghajtható közvetlenül analóg kimenetről? ....majd programból feldolgozni az eredményt és előállítania hőfokot?
(ez megoldható így, vagy kell valami kis áramkőr a PT100 ellenállás érték átalakításhoz)
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Fűtésvezérlő készítése

Hozzászólás Szerző: Robert »

Pt100: áramgenerátor elél, és kb. 2 fokos pontossággal megy.
De nálam a kemencében: Pt1000 van, soros 3k3-l. És így ~1,5 fok pontos, 250 fokig mérek....
Laci_L
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 41
Csatlakozott: 2013. december 3. kedd, 9:31

Re: Fűtésvezérlő készítése

Hozzászólás Szerző: Laci_L »

Nálam 2-300C az üzemi füst hő, de felszaladhat 400C, vagy picit fölé is, ha olyan fa kerül a kazánba. (ezért figyelném és szabályoznám)
A ~2fok pontosság elég, de ezt az "áramgenerátor elél" kifejtenéd, mint egy 5 évesnek. :)
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Fűtésvezérlő készítése

Hozzászólás Szerző: Robert »

Az áramgenerátor azért kell, hogy fix áramerősség menjen keresztül a Pt100-on.
- Ha nagy az áram: melegszik és hamis reedményt ad
- Kis áram easetén nincs rajta feszültségesés
- soros ellenállás esetén folyamatosan mászik el a feszültség az ellenállás arányában. És a 100R -en már ami hőteljesítmény keletkezik meghamisíthatja a mérést is + kalibrálni/számolni is kell vele...
Laci_L
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 41
Csatlakozott: 2013. december 3. kedd, 9:31

Re: Fűtésvezérlő készítése

Hozzászólás Szerző: Laci_L »

Köszi (mindent) :wink:
Bal
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2013. október 15. kedd, 9:51

Re: Fűtésvezérlő készítése

Hozzászólás Szerző: Bal »

Sziasztok!

Eltűntem egy időre, de nem tétlenkedtem. Közbejött egy másik hobbiprojekt, így azzal kezdtem. Egy faszárító kamra szellőztetésének vezérlőjét készítem, a fűtés télig ráér :)
Egy saját panelt tervezek az Eagle-lel, a schieldes megoldást limitáltnak találtam már, nem fértem el rajta. Így elkezdtem egy komplett lapot tervezni AVR-estül, feszszabályzóstúl. Már majdnem kész, de valamilyen biztosítékot kéne rá tennem, nehogy baj legyen, ha valamit elbaltázok. Egy sima nyákba forrasztható mini biztosíték még elférne, és azon nem is esik akkora feszültség mint egy ployfuse-on, ha jól láttam. A szabályozott +5V-ra tenném, ami jöhet az FTDI csatlakozásból, a csak áram USB csatlakozóból vagy az LF50C feszültségszabályozóból. Ha meg kiég, hát beforrasztok helyette egy újat. Ezt néztem:

1 × MSF250 500mA Biztosíték, gyors, subminiatűr, 8.5 mm

Az adatlapja szerint tipikusan 100 mV esik rajta. Jó ez így szerintetek, hogy a feszszabályzó után teszem be? Van értelme? Nem gond az 0,1V feszültségesés?

Köszi!
Bal
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Fűtésvezérlő készítése

Hozzászólás Szerző: Robert »

A polyfuse miért zavar?
Mekkora áramod megy át rajta?

Normál biztosítékot szidni fogod, az első zárlat után....
Lehet cserélni:). Polyfuse esetén meg simán megszűnik a rövidzár és pár mp után újra minden OK.

Digit jeleid vannak. 5V esetén: 0...0,8V Low, 1,8V...5V High. Na most elmászik 0,1V-tal a 5Vmax. :)
Analóg esetben lehet gondod, ha precíz 5V kellene. Ekkor tegyél rá 3.3V-ot (pl. FTDI 3V3 kimenete).
Innentől a fesz esés senkit nem zavar.
Válasz küldése