Saját PCB készítése

A meglévő hardware eszközök fejlesztési lehetőségei, módosítások, illetve új eszközök bevezetése
Válasz küldése
holex
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 70
Csatlakozott: 2013. október 29. kedd, 1:35

Saját PCB készítése

Hozzászólás Szerző: holex »

Sziasztok, egy keltetőhöz akarok vezérlést csinálni egy Atmega 328 mikrokontrollerrel. Szeretnék hozzá csinálni egy saját nyákot.

Találtam egy kapcsolási rajzot, ezt mellékelem. A C1-nek úgy tudom kerámiakondenzátornak kell lennie. A C2 és C3 sima elektrolit kondenzátor legyen vagy az is kerámia?

Ha veszek egy mezei Atmega328P-PU-t, beteszem ebbe az áramkörbe, akkor az működni fog? Gondolok most arra, hogy alapból ugye belső órajelgenerátorról jár, nem fogja megzavarni, hogy már rajta van a quartz?

5V-os tápfeszültséget hogy állítsak elő? Milyen feszültségstabilizátort javasoltok? Elég sokfélét találtam, de pl 7805-öt nem javasolják. Ti milyet ajánlanátok? Hogy kell azt bekötni? Csak a bemenetére meg a kimenetére teszek egy-egy kondit, és meg is van az 5V? Egyébként 12V-ról kell redukálni a feszültséget, ha ez számít valamit.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Saját PCB készítése

Hozzászólás Szerző: Robert »

Feszsstab: 7505. De az adatlap szerinti szűrőkondikat építsd be. Akik nem javasolják, ezt hagyják el. És enélkül gerjed(het) az áramkör. És tegyél rá hűtőbordát. Milyen áramfelvételed lesz? Annak 1.5x-vel számolj (bővítés + kedvezőtlen körülmények).
Miért nem javasolják másutt?

Aref és GND közé 100nF kondi. NE kösd a +5Vra, mert megsülhet!

C2/C3 : lsd chip adatlapja. Én kerámiát rakok be.

ISP4-6-8-10 _összekötendő_. Nem véletlenül van így a szabványos bekötésben.

Külső kvarc nem zavar be.
holex
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 70
Csatlakozott: 2013. október 29. kedd, 1:35

Re: Saját PCB készítése

Hozzászólás Szerző: holex »

Köszi a segítséget.

Csak egy LCD kijelző lesz rajta, 2 db 18B20 hőmérő, egy kapacitív páratartalommérő, meg pár nyomógomb, a fűtést egy MOSFET-en keresztül kapcsolgatja PWM-mel, tehát az áramfelvétel elvileg elég minimális.

7805-re azt írják, hogy előszeretettel átengedi a tüskéket, ezért nem érdemes használni (hobbielektronikán olvastam a mikrokontrollerek zavarszűrése topikban).

Kijavítottam és kiegészítettem a rajzot, így már jó minden tekintetben? Akkor mehet mindenhová kerámiakondi?
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Saját PCB készítése

Hozzászólás Szerző: Robert »

A kapacitív páramérő eléggé necces. Főleg a használata.
Én a DHT11 illetve a DHT22-t használom. Egyszerűbb.

A 7805 pont az ami a zavartüskéket összenyomja és szűri :) A kapcsolóüzemű tápon rongyol át a tüske :)
Az adatlapban is látszanak a különbségek. nézz meg egy 7805-t és egy LM2576 vagy LM2675-s kapcsolóüzemű tápIC-t...

Mindenhova kerámiakondi.
Az LCD háttérvilágítása szép áramfelvételű (30...200 mA)
A fűtés szépen alakít, 470 Hz környékén...
holex
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 70
Csatlakozott: 2013. október 29. kedd, 1:35

Re: Saját PCB készítése

Hozzászólás Szerző: holex »

DHT11-em van nekem is, de az úgy tudom kapacitív elven működik.

Amúgy a táp egy mezei trafó lesz (azért az, mert van itthon), egy Graetz híddal meg egy pufferkondenzátorral. Van több leágazása is, a fűtés megy 42V-ról, a vezérléshez meg megy a 12V-os ág.

"A fűtés szépen alakít, 470 Hz környékén..."
Ez alatt mit értesz?
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Saját PCB készítése

Hozzászólás Szerző: Robert »

DHT11 -> ADATLAP! Tessék megnézni....


A PWM 470 Hz-s. Kell az neked? Nem jó, hogy van a rendszernek tehetetlensége, és 2-5 másodpercenként nézed a hőfokot?
holex
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 70
Csatlakozott: 2013. október 29. kedd, 1:35

Re: Saját PCB készítése

Hozzászólás Szerző: holex »

Azért kell PWM, mert nem sima állásos szabályzást csinálok, ami ha meleg van kikapcsol, ha hideg van, akkor meg be, hanem egy PID szabályzót, ami szépen "megtanulja", hogy mennyi a rendszernek a hővesztesége, és pontosan annyival fog fűteni, hogy egyensúlyban tartsa. A tehetetlenség az annyira nem nagy gond, csak a PID paraméterek meghatározásánál kell majd figyelembe venni.

És tényleg, rezisztív a páratartalommérés. Pedig itt olvastam az egyik pályamunkánál, hogy kapacitív, onnan ragadt meg: http://avr.tavir.hu/modules.php?name=Co ... ge&pid=205
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Saját PCB készítése

Hozzászólás Szerző: Robert »

DHT11: _belül_ kapacitív, de a processzor után már digitális a jel. És ez látszik kintről.

Nálam hiszerézises PID szabályozás van a SMT kemencénél. Onnan jött a tehetetlenség miatti PWM hanyagolás...
holex
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 70
Csatlakozott: 2013. október 29. kedd, 1:35

Re: Saját PCB készítése

Hozzászólás Szerző: holex »

Már megcsináltam a PID-et, szóval már ez lesz, még mindig tudok belőle sima állásos szabályzót csinálni, ha a tehetetlenség miatt nem lesz jó ez a megoldás.
holex
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 70
Csatlakozott: 2013. október 29. kedd, 1:35

Re: Saját PCB készítése

Hozzászólás Szerző: holex »

Állítólag kell bele egy 100 uF elko. Azt hova tegyem?
Válasz küldése