CO2 monitor fesz detektálási probléma

A meglévő hardware eszközök fejlesztési lehetőségei, módosítások, illetve új eszközök bevezetése
rikko
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 28
Csatlakozott: 2014. október 12. vasárnap, 8:49

CO2 monitor fesz detektálási probléma

Hozzászólás Szerző: rikko »

Sziasztok!

Lenne egy olyan problémám, hogy csinálnék egy CO2 monitort ehhez tegnap megjött a cellám:
http://item.taobao.com/item.htm?spm=a1z ... aobao_shop

Mandarin nyelvtudásúak előnyben . Van rajta Vcc GND Ao Do és TCM. Na mint megtudtam a TCM a temperature compensation port.Gyakorlatilag egy 10k NTC.
Rákötöttem a cellára az 5V-ot arduino uno-n keresztül ( az uno-t 9 V 2A külső tápellátáson tápláltam) és az analog kimenetét. Néztem(uno-n keresztül), hogyan alakul a kijövő feszültség (ugye a 0-5 V) és sajnos azt tapasztaltam, hogy 0,86-1,2 között ugrál, elég vehemensen. Így mérésre használhatatlan, mert a szenzor adatlapja szerint:
http://html.alldatasheet.com/html-pdf/1 ... MG811.html
csak 0-50mV változást kellene mutatnia. Sajnos amikor tized voltokat ugrál akkor ezt nem lehet észrevenni.

Megmértem a feszt a cellán az analog kimenetet. Láttam, hogy 1,111V. Ráfújtam (abban reméltem van CO2 :lol: ) és láttam, hogy lement 1,000V-ra vagy tán még lejjebb. Multiméterrel mértem azon sokkal stabilabb a feszültség.

Ennek örültem, mert azt gondolom akkor valamire mégis jó lehet a cella. A kérdés csak az, hogy hogyan tudnám detektálni és stabilizálni a feszmérést?


Üdvözlettel:
Rikko
geza01
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 18
Csatlakozott: 2013. augusztus 20. kedd, 13:21

Re: CO2 monitor fesz detektálási probléma

Hozzászólás Szerző: geza01 »

A leírást ha végigolvasod, tápfesz: 6.0V +-0,1V (áram 200mA, pl.:7806), azt írja érdemes előmelegíteni 2-5 perc (gyorsabb reagálás, pontosabb mérés), dual kimenet, analóg választható 0-2V vagy 0-4V, alapértelmezés szerint a 0-2V, akkor kell olvasni ha a TTL kimenet alacsony. Azt írja még, hogy a kimenet hőmérséklet kompenzált. Valószínűleg az 5V amiről próbáltad, az kevés a fűtés miatt. Szerintem próbáld ki 6V-ról önmagában az egységet, analóg kimenetre feszmérő, 0-2V a kimeneti jel (0-10000ppm). Ha dohányzol könnyen lehet is tesztelni.
rikko
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 28
Csatlakozott: 2014. október 12. vasárnap, 8:49

Re: CO2 monitor fesz detektálási probléma

Hozzászólás Szerző: rikko »

Szia!

Köszi a választ. Ráadhatnék 6V-ot közvetlenül a szenzor paneljére, de még nem mertem.
A helyzet az, hogy multiméterrel elég stabil az eredmény amit mutat és ha ráfújok (egy ember leheletének kb 4%-a CO2 azaz 40000ppm). kb 0,1 voltot csökken az analóg kimenet értéke, de ezt csak a multiméterrel tudom detektálni mert az arduino ugrál :| több mint 0,1 voltot. Azt esetleg nem írja, (WOW Te tudsz kínaiul gratulálok) hogy hogy lehet 0,4V-ra állítani a kimenetet, hátha az uno azt jobban detektálná bár alapvetően az ugrálás a probléma.
Tehát szerintem az lenne a jó megoldás, ha szög stabilan mutatná az UNO a feszt nem pedig pl így: 1,1-1,05-0,9-1,2 stb. és tök mindegy, hogy fújom-e közben vagy sem.

Multiméterrel nem ugrál és látni mikor fújok rá.

Azt hogy érted, hogy " akkor kell olvasni ha a TTL kimenet alacsony. "?

Üdvözlettel:
Rikko
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: CO2 monitor fesz detektálási probléma

Hozzászólás Szerző: Robert »

Hiába fújod....

350...100000 ppm közt mér.
6V fűtőfesz kell neki, az 5V kevés.


Elektrokémiai szenzor : voltmérővel beterhelve elmászik a mérés. Nagy bemenőellnállású műszer kell neki...
rikko
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 28
Csatlakozott: 2014. október 12. vasárnap, 8:49

Re: CO2 monitor fesz detektálási probléma

Hozzászólás Szerző: rikko »

Köszi a választ kedves Tanár Úr a 100000ppm-ben biztos vagy, mert 10000ppm-et ír de a 10%-os kimutatásnak sokkal jobban örülnék :D .

Akkor ráadom közvetlenül a panelre a 6V-ot. Amit írtál akkor ez azt jelenti, hogy nem is tudom UNO-val (és más arduinoval) detektálni :cry: ?

Vagy van rá valami célpanel, vagy kapcsolási rajz?

Üdvözlettel:
Rikko
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: CO2 monitor fesz detektálási probléma

Hozzászólás Szerző: Robert »

A CO2 szintet hol akarod mérni?
- gombatelep
- hálószoba
- ???


Az MG811-es szenzor után ha gyárilag van erősítő, stb, akkor az már ezt a problémát lekezeli... (Azért adatlapon ellenőrizni kell).
A natív szenzort nem kötheted AVRre, mert beterhel és hamissá teszi a mérést/károsítja a szenzort...
rikko
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 28
Csatlakozott: 2014. október 12. vasárnap, 8:49

Re: CO2 monitor fesz detektálási probléma

Hozzászólás Szerző: rikko »

Elsősorban mezőgazdasági talajban illetve annak felszínén.

Bár annak is örülnék, ha első körben a hálószobámba vagy a pincémbe tudnék mérni:D, de ugye amíg nem stabilan mutatja az UNO a feszt addig sehol se tudok :(

Akkor ezt egyáltalán nem köthetem UNO-ra :cry: , vagy másra ?

Sajnos magának a terméknek nincs adatlapja csak a szonda részének. Amit a kínai honlapról le tudtam nézni, hogy van benne egy LM393 de mivel multiméterrel csökkenést mutat a CO2 koncentrációra ezért gondolom így kimeríti a negatív szonda fogalmát :cry: .
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: CO2 monitor fesz detektálási probléma

Hozzászólás Szerző: Robert »

Az LM393 az kicsit hamisít a mérésen. De nem szabadna ugrálnia.
A 6V mindenképp kell a felfűtés miatt. Próbáld visszarajzolni a kapcsolást. Sima 1:1...1:5 erősítésű fokozat lesz.
A felfűtés után 2-5 perccel van stabil adatod. Sőt, lehet hogy 24...72 órás felfűtött állapotú bejáratás is kell neki....

A mezőgazd. terület mérése hogyan? Nem lesz pontos... Korrekten a CO2 mérés infravörös elnyeléssel kellene hogy működjön - ppm felbontást nem fogsz tudni az elektrokémiaival mérni... :(
rikko
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 28
Csatlakozott: 2014. október 12. vasárnap, 8:49

Re: CO2 monitor fesz detektálási probléma

Hozzászólás Szerző: rikko »

Hát én is úgy gondolom, hogy nem kéne ugrálnia, de igaziból nem is teszi, ha multiméterrel mérem, csak ha UNO-val.
Ettől megyek a falnak, hogy ezt hogy tudnám stabilizálni ( már arra is gondoltam, hogy szétszedem a multimétert) .
Gondoltam akkor biztos elment az Uno-m, de rátettem egy talajnedvesség http://shop.tavir.hu/product_info.php/s ... segi-p-135 mérőt és azzal szög stabilan jöttek az eredmények.

Már arra is gondoltam, hogy összeházasítom a kettőt, de félek tőle.

Amúgy nem kell ppm-es felbontás, elég lenne a 100ppm-es is mert van nagylabor ahol pontosan le tudom mérni, csak jó lenne, egy tájékoztató mérés, hogy érdemes-e.

Szóval itt tartok :?
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: CO2 monitor fesz detektálási probléma

Hozzászólás Szerző: Robert »

Hülye tipp:
ADC mérést csináld így:
- soros 10k ellenállás az AVR lábára

A méréshez a refernciafesz 5V legyen (ADCref=5V)
Vegyél 16 mérést és oszd el 16-tal. Azaz legyen egy futóátlagod. A tüskéket ezzel eltűnteted.
Az ugrálást amivel meglesném: kösd be a PC MIC bemenetére. Lehet, hogy a mérőcellád zajos.
A multiméter átlagol erősen, nem mérvadó.
rikko
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 28
Csatlakozott: 2014. október 12. vasárnap, 8:49

Re: CO2 monitor fesz detektálási probléma

Hozzászólás Szerző: rikko »

Köszi a tippet feltétlenül kipróbálom.

Gonolom a Pc mic-be úgy kössem be, hogy Ao a pluszra és GND a mínuszra, és pl hangfelvevővel nézem.


Üdvözlettel
Rikko
rikko
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 28
Csatlakozott: 2014. október 12. vasárnap, 8:49

Re: CO2 monitor fesz detektálási probléma

Hozzászólás Szerző: rikko »

Hát kipróbáltam sajnos nem lett sokkal jobb a helyzet (a PC-re még nem kötöttem rá, de ha lesz fölös jack-em akkor azt is megcsinálom).
Azt tapasztaltam, hogy a 10K ellenállás kissé segített. Ezen felbuzdulva a környék összes ellenállását elkezdtem felfűzni. Ennyi partizánt még sose láttam :). Na úgy 0,25M körül összefűztem de attól nem lett jobb, viszont olyan 0,1M-ra lementem azal jobb lett (de sajnos nem sokkal). így még mindig nem tudom mérésre használni, viszont már csak +-0,1V-ot ugrál.
Az átlagolást is megcsináltam.

Az már idegesítő, hogy multiméterrel viszont tök stabil, mi van abban? Mert olyat feltétlenül akarok :D .

Mit tehetnék még? Arra is gondoltam, hogy van egy (az bezzeg stabilan megy) Mq3-mas alkohol szondám abból kiforrasztanám a cellát és az Mg811-et betenném :twisted:

Üdvözlettel:
Rikko
Avatar
kapu48
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 3375
Csatlakozott: 2008. augusztus 29. péntek, 6:00

Re: CO2 monitor fesz detektálási probléma

Hozzászólás Szerző: kapu48 »

Kicsi a teljesítménye a szondádnak, és nem képes meghajtani az AVR ADC bemenetét.

Ezért ahogy az adatlapon is ábrázolják kel hozzá egy erősítő fokozat.
Erre műveleti erősítőket szoktak alkalmazni:
http://www.kepzesevolucioja.hu/dmdocume ... 100531.pdf
13.ábra Nem invertáló alapkapcsolás
R1 legyen 2*, R2 így, 2*-es érősítést kapsz.

Választhatsz innen valamelyik TL0xx JFET bemenetűt:
http://www.hestore.hu/cat_56.htm
Az biztosítja az magas terhelő impedanciát a szondád felé.
http://www.hestore.hu/files/tl074.pdf
rikko
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 28
Csatlakozott: 2014. október 12. vasárnap, 8:49

Re: CO2 monitor fesz detektálási probléma

Hozzászólás Szerző: rikko »

Nagyon köszi a választ, így legalább tudok tovább menni.

Az LM393 nem egy műveleti erősítő, mert szerintem egy olyan van a nyákján? Persze megépítem ezt az alapkapcsolást.

És az mindegy, hogy mekkorák az ellenállások, csak R1=2R2 legyen?

Üdvözlettel:
Rikko
Avatar
kapu48
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 3375
Csatlakozott: 2008. augusztus 29. péntek, 6:00

Re: CO2 monitor fesz detektálási probléma

Hozzászólás Szerző: kapu48 »

De az.
Csak ez gyengébb minőséget képvisel. Mivel sima tranzisztor bemenetel rendelkezik.
http://pdf.datasheetcatalog.com/datashe ... Xtytqx.pdf

Azért elvileg működnie kellene! Lehetséges, hogy hibás?
Táp feszt jól kötöttedbe? Ezek nem birják a fordított bekötést, sem a AC megtáplálást!

És nyitott kollektoros kivitelű. Tehát kel 1 felhúzó 10KR az ADC bemenetre.
Válasz küldése