SD kártya probléma

A meglévő hardware eszközök fejlesztési lehetőségei, módosítások, illetve új eszközök bevezetése
Válasz küldése
rikko
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 28
Csatlakozott: 2014. október 12. vasárnap, 8:49

SD kártya probléma

Hozzászólás Szerző: rikko »

Sziasztok!

Elég sok oldalt elolvastam, de nem találtam megoldást (sőt még ilyen felvetést se).
Szóval szeretnék SD kártyára adatokat menteni arduino UNO-val (valószínűleg később megával). Van is hozzá kártyafoglalatom (SPI-s). Nagyon kis kényelmesen össze is kötöttem szerintem ahogy kell :) . Azért bátorkodom ezt mondani, mert (és most jön a probléma) néha működik, az adatírás néha nem. Általában nem :( . A fájlt megcsinálja, de nem ír bele. (Valamelyik kártyámon a fájlt se csinálja meg). Betöltöttem a Cardinfo illetve a readwrite mintaprogramot az arduino SD könyvtárából. Na itt volt számomra a döbbenet. Ugyanis a Cardinfo csont nélkül lefut, a readwrite-nál pedig néhol tudja írni a test1,2,3-mat néha pedig hibaüzenetet ad, hogy nem bírja megnyitni az általa már megcsinált test fájlt. Ha olyanja van akkor megcsinálja és akkor többször is meg tudom csináltatni vele (mármint a tesztírást). Ha újraindítom az UNO-t akkor pedig vagy sikerül vagy nem (olyan tízből nyolcszor nem sikerül).

Hat kártyával teszteltem. Mondjuk egyik se volt zsír új.
Panasonic 1 GB class2: Az elején ezt még a cardinfo se futott le. Azután kb 1 hétig ez tökéletesen ment, ma megint már a fájlt se csinálja meg (initialization failed).
SanDisk 2 GB class4: Egy darabig ez tök jól ment aztán szerintem egyszer írás közben ment el a tápja (ezt mondjuk megértem, hogyha kuka lett) PC, fényképezőgép látja, használja.
Kingston 16 GB class4: Hasonló a helyzete, ha beteszem a kártya olvasóba kb 0,1 mp után kiírja, hogy failed (a Panánál, meg üresen kb 2 mp-ig tart míg ezt kiírja).d
Noname2 GB Class4: Ezt a telefonomból vettem ki eddig ezt tudtam néha szórabírni. Ezen a fájlt mindíg megcsinálja viszont a belét csak néha belét tölti fel (igaziból csak erre igaz a tízből kétszer sikerül állítás).
Noname 4 GB Class4: Ezt a Nejem telefonjából vettem ki (azt mondta fővesztés terhe mellett tehetem tönkre :mrgreen: ). Na ezen is a fájlt mindig, a belét soha nem csinálja meg.
Nokia 512MB Class2: Fájlt csinálja, belét nem.

Minden oldal leírja, hogy csak tökéletes SD kártya használható, mert mikrokontrollereknél nincs lehetőség a javításukra. Ezt én értem is csak honnan tudom, hogy egy kártya jó-e? Mert PC-n, fényképezőgépben és egyéb eszközben jónak látszik.
Banális dolgok amiket már csináltam. Formázás oda-vissza :D A vezetékeket kicsipogtattam, úgyhogy elmennek a foglalattól az UNO-ig . A programban (arduino) nem felejtettem el lezárni a fájlt. Amint tudok veszek egy új SD kártyát mit érdemes? És még egy kérdés, mitől mehet egy kártya tönkre (az írás közbeni tápkimaradáson és az életciklusának végén kívül)?

Üdvözlettel:
Rikko
rikko
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 28
Csatlakozott: 2014. október 12. vasárnap, 8:49

Re: SD kártya probléma

Hozzászólás Szerző: rikko »

Idő közben ki tudtam próbálni egy 16GB-os class4-es lexar-ral (még ez sem zsír új de keveset használt) na végeredményben annál is ugyan az a helyzet. Tehát a fájlt megcsinálja a belsejét nem tölti.

Viszont egy érdekesség rátöltöm a readwrite programot elindítom. Kiírja, hogy a fájlt megcsinálta de nem tudja megnyitni. Serial monitor kikapcs bekapcs. Ugyan ez a helyzet. Ötször egymás után megcsinálom ötödikre kiírja, hogy minden jó (test1,2,3). Serial kikapcs bekapcs megint rendesen lefut (test 1,2,3) utána rátöltöm az eredeti programomat ami ugye a loggoló. És láss csodát tökéletesen ment. Ardu kikapcs bekapcs :) és utána nem ment. Illetve olyan karaktereket írt a fájlba amiket nem akartam. Négyzet háromszög fél négyszög stb.

Létezik, hogy 7 db SD kártya lenne rossz. Már nagyon hajlok a felé, hogy tutira csak nekem lehet ilyen problémám. Mert nem hallottam még olyan esetről, hogy valaki beleőrült volna egy ilyenbe. Pedig esélyes :twisted:
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: SD kártya probléma

Hozzászólás Szerző: Robert »

Esetleg az SD foglalat/illesztő kuka?

Tippek:
- SD illesztőn a 3.3V rendben van? 2 db 100nF szűrőkondi is?
- 3.3V/5V illesztés rendben van? Nem lett kihagyva?
- A ChipSelect és az Out jól van beállítva? Mind az OUT, mind a CS a 10-es lábra legyen a programban konfigurálva!
- SD kártya FAT12/FAT16-ra formázandó
- Arduino 1.5.x felejtenio nagyon. Arduino 1.0.x jó. Arduino-0023 OK.
Az UNO-n csak az SD kezelő gyári mintaprogi legyen (Out/CS beállítás jó legyen). Ezekkel teszteld le.


Nálam ami kártyák tesztelve: MMC/16M, SD/128, SD/512, SD/1G, SD/2G, SDHC/8G, SDHC/32G, SDHC/128G
Mind jók.

Rossz alatt azt érti a kártyán, hogy bad sector le legyenm és ne legyen több partíció a kártyán.
Avatar
vargajano53
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 102
Csatlakozott: 2011. szeptember 19. hétfő, 6:00

Re: SD kártya probléma

Hozzászólás Szerző: vargajano53 »

Szia !
Szerintem :
Írd be a gugliba , hogy mihez keresel irodalmat ! A fordító lefordítja , ha mandarin nyelven van akkor is . A tőlünk keletebre található fórumokon is keresgélj ! Aki nem EU tag az szabadabban kezeli az EU-ban jogvédett infokat . Szerintem . Üdv varga jano
varga jano
rikko
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 28
Csatlakozott: 2014. október 12. vasárnap, 8:49

Re: SD kártya probléma

Hozzászólás Szerző: rikko »

Köszönöm a tippeket.

4 dolgot csináltam egyszerre ezzel megszegve azt a szabályt, hogy egyszerre max 1 dolgot változtatunk.
1.) Új shild-et csináltam (mélyebb tüskékkel), korrektül kisorkapcsozva minden kimenetet.
2.) Bár Róbert tippjeinek a második pontját nem értem, de az első értelmében tettem két darab 100nF-os szűrőkondit (gondoltam, ha van ha nincs ártani nem tud, és ha Róbert mondja, akkor minimum erősen ajánlott dolog).
3.) Vettem új SD kártyát 8Gb class10.
4.) Amikor összeraktam a cuccot az első bekapcsolás után (láttam a tv-ben kb 10 éve). Mondtam, hogy 1-2-3 MUKODJ.

És működött :mrgreen: . Biztos a negyedik miatt :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: .

Amúgy egy ilyen foglalatom van:
Kép
Eddig én úgy gondoltam, hogy a +5-től a GND-ig szépen feldrótozom és kész. (Amúgy ennek nem úgy kéne működnie?) Gyakorlatilag most is ezt csináltam, csak betettem elé a két kondit.
Valaki írta, hogy a stabkocka GND lába nincs a földre vezetve, és egy dróttal rá kell segíteni. Az enyémnél ki van vezetve (vagy a multiméterem hazudik).
- 3.3V/5V illesztés rendben van? Nem lett kihagyva?
Ezt nem értem hol kéne, hogy meglegyen a 3.3? Mivel gondolom ez nem egyszavas megoldás ezért inkább úgy helyes a kérdés, hogy hol tudnék ennek utána olvasni?

Még egy észrevétel:
- SD kártya FAT12/FAT16-ra formázandó
Eddig én úgy tudtam, hogy csak a FAT16/FAT32-őt tudja kezelni.
A CS-t én a 4 re raktam, mert korábban (próbapanelen) azt vettem észre, hogy ott stabilabb.

A többi tipp stimmel, és most megy a főprogrammal ahogy kell.
Köszönöm a segítséget.
Avatar
vargajano53
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 102
Csatlakozott: 2011. szeptember 19. hétfő, 6:00

Re: SD kártya probléma

Hozzászólás Szerző: vargajano53 »

Szia !
Gratulálok hozzá !
Üdv varga jano
varga jano
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: SD kártya probléma

Hozzászólás Szerző: Robert »

Elírtam!

FAT16/32.
FAT12 nem jó (8 MB-s kártya)
rikko
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 28
Csatlakozott: 2014. október 12. vasárnap, 8:49

Re: SD kártya probléma

Hozzászólás Szerző: rikko »

Okés köszi.

Amúgy valami kártyatesztelő programot ami jó és működik (és lehetőleg ingyenes :mrgreen: ) tudtok mondani, mert én amiket töltögettem egyik se működött.

Ja érdekességből; tegnap előtt betettem egy biztosan kuka 32 Gb os kártyát. És akkor simán csinálta a fájlt és a belsejét is majdnem szépen töltötte (néha olyat hibázott, hogy nem tette új sorba az új adatokat, hanem mellé írta). Tegnap meg a fájlt se csinálta meg, persze jó kártyával szépen működik a dolog szerencsére :).

Üdv
Rikko
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: SD kártya probléma

Hozzászólás Szerző: Robert »

PC, formázás FAT32-re.
Film rámásol.
Film visszamásol.

Esetleg teszt másik PCben hogy olvasható a kártya.


De ott szerintem a kártyaolvasód kuka.
Ennyi rossz kártya még nálam sincs a sok kacat közt :)
rikko
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 28
Csatlakozott: 2014. október 12. vasárnap, 8:49

Re: SD kártya probléma

Hozzászólás Szerző: rikko »

Köszi :) , de Te nem ismersz nálam is sok kacat van :wink: .

Kártyaolvasót már amúgy cseréltem :mrgreen: de mind a kettővel ilyen probléma adódott :). A 32 gigás (2300Ft-os kártya [igen, nem elírás]) az tutira rossz volt már a fényképező gépben is. Szerintem kettő "jogosan" ment tönkre mert ott elment az áram valószínűleg írás közben.

Amúgy tényleg Neked van kártyafoglalatod, mert abban biztos vagyok, hogy működne :lol: ? Meg még terméktámogatás is szokott lenni :wink: .

Üdv
Rikko
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: SD kártya probléma

Hozzászólás Szerző: Robert »

Kártyaolvasóból amit használok:
- W5100 Ethernet (74HCT125 jelszintillesztővel)
- Datalogger (Ellenállásosztóval)
- Waveshield (ellenállásosztó/Zenerdióda)

Tipp: SPI busz sebességet kellene visszább venni még...
rikko
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 28
Csatlakozott: 2014. október 12. vasárnap, 8:49

Re: SD kártya probléma

Hozzászólás Szerző: rikko »

Köszi a tippet, csak azt nem tudom, hogy lehetne az SPI sebességet csökkenteni. :cry:

Megint rosszalkodik a cucc. Egyszer már nem is ismerte fel a jó kártyát, aztán gondoltam hátha kontakthiba kicsit megnyomtam az oldalát (persze előtte kikapcsoltam :wink: ). Akkor megcsinálta a fájlt, és el is kezdte a belét adattal tölteni. Csak az első sort következetesen rosszul. Első két adathalmazt gyakorlatilag egymásra tette, nem pedig egymás alá. A többit aztán egymás alá rendesen. Gondoltam kipróbálom megint a Nejem kártyájával. Azon megcsinálta a fájlt, a belét megint nem és csinált mellette olyan fájlt ami nincs :) . Kriksz-krakszos vackokat. Nem is tudtam a windowsban törölni. Mert a fájnév érvénytelen vagy túl hosszú. Gondoltam lementem a normális adatokat róla aztán formázás.
Na mentés közben egy normális fájlra 0x80070570 hibát írt ki: a fájlt vagy a könyvtár sérült, vagy nem olvasható. Na ennek örülök :? . Ezek szerint ez a kártya megbukott a Róbert-féle teszten, gondolom szektorhibás lett :cry: . Szóval lehet, hogy nálam már ennyi kártya rossz, de az is lehet, hogy ez csinálta végig a kártyatönkretételeket.

Vagy lehet, (bár szerintem nem) hogy túl sok adatot akarok kiírn? Összesen 7 szenzor adatát kb 48 bájt/sor lehet.

Sajnos amiket Te használsz SD kártyára az nekem nem jó, mert ki kell vezetnem a műszer oldalára a kártyát, arra meg csak a foglalat jó :( .

Ezt a hibát amúgy okozhatja a túl gyors SPI? És, hogy lehetne csökkenteni?

Üdvözlettel:
Rikko
rikko
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 28
Csatlakozott: 2014. október 12. vasárnap, 8:49

Re: SD kártya probléma

Hozzászólás Szerző: rikko »

Közben megnéztem a kártyát a windows lemezellenőrzőjével, és az azt mondta, nincs hibás szektor. De (formázás előtt) talált néhány sérült fájlt. Formázás után azt monda, hogy a kártya késze áll a használatra, Csak nem akartam visszatenni, hátha megint csinálna a 2 gigás kártyán olvashatatlan 1.3 gigás hülye karakteres fájlokat, amiket csak formázással tudok törölni. Szóval teljesen tanácstalan lettem. Azt hiszem kipróbálok másik (harmadik) foglalatot, pl Mikro SD-set, hátha az tök más konstrukció :cry: .

Üdv
Rikko
rikko
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 28
Csatlakozott: 2014. október 12. vasárnap, 8:49

Re: SD kártya probléma

Hozzászólás Szerző: rikko »

Megoldódott. Rossz volt a foglalat.
Ott derült ki, hogy betettem az új SD kártyát és a gép doboza kb 5 perc után 60 °C lett :) . Pánikszerű kikapcsolás után foglalatot cseréltem (ez a harmadik) . És most tökéletes (mondjuk óvatosan fogalmazok: egyenlőre tökéletes :mrgreen: ).
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: SD kártya probléma

Hozzászólás Szerző: Robert »

Hát igen.
Minőség - ár arány.... :twisted:
Válasz küldése