Egy vezérlőtekercses bistabil relé használata

A meglévő hardware eszközök fejlesztési lehetőségei, módosítások, illetve új eszközök bevezetése
Avatar
aaszabo
Tranzisztorgyógyász
Hozzászólások: 179
Csatlakozott: 2012. január 22. vasárnap, 7:00

Egy vezérlőtekercses bistabil relé használata

Hozzászólás Szerző: aaszabo »

Sziasztok!

Az után érdeklődnék, hogy van-e valakinek tapasztalata ezzel, vagy hasonló a címben is szereplő jószággal?
http://www.farnell.com/datasheets/1717968.pdf

Ez egy bistabil, azaz két stabil állapotú relé. Behúzás után az áram megszűnésével nem billen vissza, hanem ott marad. A visszakapcsoláshoz ismét gerjeszteni kell a tekercsét, hogy átbillenjen. Gerjesztés abbamaradásával az újonnan felvett állapotban marad.
Tulajdonképen egy elektronikusan vezérelhető mechanikus kapcsoló. Előnye az energiatakarékossága, mert az állapot megtartásához nem kell áram (energia), csak az állapot változtatáshoz kell.

Kétféle kivitelben ismert. A egyikben két külön tekercs van a két állapothoz. A másik esetben egy kivezetés pár létezik, mintha egy tekercs lenne. Az ezen folyó áram polaritása szerint egyik, vagy másik stabil állapotba billen a kapcsoló. Áram megszüntetésével marad a felvett állapotban.

Normál esetben (astabil relé) egy tranzisztoros kapcsolással megoldható a relé vezérlése. Amíg folyik a tranzisztor által biztosított áram, addig behúzva van a relé. Majd áram megszűntével visszabillen a stabil állapotba.
rele_kapcs.gif
De mi legyen, ha kétállapotú a relé és egy tekercs van, vagyis polaritást kell váltani?
A H kapcsolás tűnik kézenfekvőnek. De szeretném kevesebb alkatrészből megúszni. Illetve nem tudom, hogy a védő diódát hogyan lehetne bekötni egy tekercses módban. Kell egyáltalán a dióda?
Ha mégis H kapcsolás, akkor hogyan tudom kivédeni H kapcsolásnál, hogy ne legyen rövidzár ha véletlenül azonos oldalon nyitom a tranzisztorokat. Az nem jó megoldás, hogy a két vezérlő jelet egymás inerzévé teszem, hiszen van nyugalmi állapot, amikor mindkét vezérlőjel nulla.

Előre is kösz a segítséget.
Ákos
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
aaszabo
Tranzisztorgyógyász
Hozzászólások: 179
Csatlakozott: 2012. január 22. vasárnap, 7:00

Re: Egy vezérlőtekercses bistabil relé használata

Hozzászólás Szerző: aaszabo »

Ahogy jobban nézem a H kapcsolást a visszarúgás elleni védelemhez lehet, hogy a 4 tranzisztorral párhuzamos 4 dióda kellene?
Ez még több alkatrész.
Avatar
winnerbt
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 907
Csatlakozott: 2007. március 25. vasárnap, 6:00

Re: Egy vezérlőtekercses bistabil relé használata

Hozzászólás Szerző: winnerbt »

Nem tudom, hány voltos relét vettél, de ha 5V-os, akkor nem tökölnék tranzisztorokkal,
hanem odatennék egy RS485 meghajtó IC-t. SO-8 tok csak elfér, 2 vezérlő lábad
lesz, egy irány meg egy "hajrá" port. Biztos nem fog keresztbezáródni.
Védődiódának meg betennék egy SMD Graetz-hidat, így SO12 méretben elférne az egész meghajtás.
JAni
Avatar
aaszabo
Tranzisztorgyógyász
Hozzászólások: 179
Csatlakozott: 2012. január 22. vasárnap, 7:00

Re: Egy vezérlőtekercses bistabil relé használata

Hozzászólás Szerző: aaszabo »

Igen a relé 5V-os.
Nem egészen értem hogy lehetne kihagyni a tranzisztorokat. Az a gond, hogy egy tekercs van és azon két irányban kell áramot hajtani a két különböző állapot felvételéhez.
A javasolt RS485 meghajtó és a dióda híd a tranzisztoros H hidat tudja vezérelni. Vagy én nem értem amit írtál?
Esetleg egy rajzot tudnál skiccelni?
Avatar
aaszabo
Tranzisztorgyógyász
Hozzászólások: 179
Csatlakozott: 2012. január 22. vasárnap, 7:00

Re: Egy vezérlőtekercses bistabil relé használata

Hozzászólás Szerző: aaszabo »

Lehet, hogy megvan a megoldás. Ha jól értem ez az IC egy kis teljesítményű H híd egy tokban. Mindent tud, ami nekem kell és még az ára is elfogadható.
http://hu.farnell.com/on-semiconductor/ ... dp/1901612
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Egy vezérlőtekercses bistabil relé használata

Hozzászólás Szerző: Robert »

L298 chip?
Avatar
winnerbt
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 907
Csatlakozott: 2007. március 25. vasárnap, 6:00

Re: Egy vezérlőtekercses bistabil relé használata

Hozzászólás Szerző: winnerbt »

Szia!
Mivel a pdf-ből kiderült, hogy nem kell nagy áram a relédhez, ezért javasoltam az RS485 adót a meghajtáshoz. Annak a kimenete egy engedélyezhető H-híd. Tehát az adatbemenetén megadod a "kívánt polaritást" és egy rövid időre adásra kapcsolod. Ekkor a kimeneten megjelenik a differenciális jel, ami átváltja a reléd. Ezután vételre kapcsolod az IC-t, az "leszakad" a kimenetről, tehát nem ad ki meghajtófeszültséget.
Avatar
aaszabo
Tranzisztorgyógyász
Hozzászólások: 179
Csatlakozott: 2012. január 22. vasárnap, 7:00

Re: Egy vezérlőtekercses bistabil relé használata

Hozzászólás Szerző: aaszabo »

Köszönöm a javaslatokat!
Mindegyik jó lehet abból a szempontból, hogy működtetni tudja a relét.
Viszont:
Róbert professzionális megoldása túl drága. A tekercs 100mW-os.
Winnerbt javaslatával kapcsolatban bizonytalan vagyok, hogy be raknám-e egy áramkörbe, amiből több tízet kell készíteni és ipari körülmények között megbízhatóan kell működnie. De meggyőzhető...

Valami IC-s megoldást keresek továbbra is, mint 8-10 alkatrészből kialakított megoldást.
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Egy vezérlőtekercses bistabil relé használata

Hozzászólás Szerző: Robert »

75176-os chip simán jó. 120 ohm lezárásra dolgozik alapban.
Az L298D helyett L293D?

Mekkora költségbe kell h beleférj? (10 db esete!)
Avatar
vargajano53
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 102
Csatlakozott: 2011. szeptember 19. hétfő, 6:00

Re: Egy vezérlőtekercses bistabil relé használata

Hozzászólás Szerző: vargajano53 »

Sziasztok !
Bocsánat , hogy bele vau,vau ...de szerintem a legegyszerűbb SMD ellenállásokból és tranyókból össze rakni .
Üdv varga jano
U.I. Ha több darab kell , akkor már húsz éve van olyan magyar cég aki felület szerelten megszereli .
varga jano
Avatar
aaszabo
Tranzisztorgyógyász
Hozzászólások: 179
Csatlakozott: 2012. január 22. vasárnap, 7:00

Re: Egy vezérlőtekercses bistabil relé használata

Hozzászólás Szerző: aaszabo »

Sok szempont van:
Megbízható, profi megoldás legyen
olcsó legyen
Ne legyen sok alkatrészből, mert az a meghibásodás, szerelés kockázatát növeli drágábba NYÁK, stb.
kis helyen elférjen

230Vos hálózati fogyasztót kapcsolnék vele. Nem kell kapcsolgatni, csak néha ki-be kapcsolni.
Egyébként lehet, hogy jobb ötlet lenne tirisztor, vagy szilárd test relé, de azok félvezetők és melegszenek.

Az SMD tranyó és dióda megépítéssel még mindig probléma a reteszelés. De egyéb iránt jó ötlet. Köszönöm.
Vargajano53, meg tudnád adni a cég elérhetőségét?

A 75176-ban 60mA-est találtam kimeneti terhelhetőségre. Mondjuk zárlati áramnak bírja a 250mA-t, mint maximumot. Ha azt mondjátok, hogy nem gáz egy BUS meghajtó IC-t relé vezérlésre használni, akkor ez jó. Végül is egy H híd van benne, amit amúgy is megépítenék, vagy cél IC-ben keresném. Nagy előnye, hogy direktbe ráköthető a relére és csak 103Ft+ÁFA

Okozhat gondot a tekercs visszarúgása? Az 75176-ban nem láttam az ellenkező irányú elvezető (védő) diódákat az IC kapcsolási rajzán:
http://www.farnell.com/datasheets/1826715.pdf 3. oldal.
Avatar
winnerbt
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 907
Csatlakozott: 2007. március 25. vasárnap, 6:00

Re: Egy vezérlőtekercses bistabil relé használata

Hozzászólás Szerző: winnerbt »

Szia!
"Végül is egy H híd van benne, amit amúgy is megépítenék,"
Ezt próbáltuk elmagyarázni... de ha tranzisztorozni akarsz, nekem mindegy. Azért arra a kapcsolásra kíváncsi lennék (!),
ami egyszerűbb, mint egy SO8 tok 7 lábát beforrasztani (de kapható DIP-ben is). A tekercsre védődiódákat is említettem, rakhatsz
4db-ot is, de ez pont u.a. mint az említett élére fordított Graetz-híd, ami van SMD-ben igen kis méretben is.
(de tehetsz 2-irányú szupresszort a relére és kész, létezik 5V-os is)
De ha nagyon helyszűke van, akkor van SC70-es tokban is Schottky dióda 4-es 1000-féle. Ha a tranyós megoldás jobb/egyszerűbb,
akkor tedd azt, bár most hirtelen ötletem sincs, hogyan csinálnék ilyet pár alkatrészből.
JAni
Avatar
aaszabo
Tranzisztorgyógyász
Hozzászólások: 179
Csatlakozott: 2012. január 22. vasárnap, 7:00

Re: Egy vezérlőtekercses bistabil relé használata

Hozzászólás Szerző: aaszabo »

köszönöm a segítséget. A H hidat értettem korábban is, csak fenntartásaim voltak, hogy nem erre van kitalálva, méretezve.
Viszont a védő diódákat nem tudom hogyan köthetném be. A tekercs sarkaira rakott párhuzamos suppressor elég? Ez mit csinál átkapcsoláskor a lezárt tranzisztorok esetén? A diódákat hova kellene tenni?
Avatar
winnerbt
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 907
Csatlakozott: 2007. március 25. vasárnap, 6:00

Re: Egy vezérlőtekercses bistabil relé használata

Hozzászólás Szerző: winnerbt »

Szia!
Ebben az esetben nincs klasszikus híd-kapcsolgatás, csak Z-állapot meg valamilyen polaritású fesz ráadása, aztán megint leszakad a meghajtás.
A relére kötött 2-irányú szupresszor lenyeli a bármilyen irányú indukált feszt. Ha diódázol, akkor mindkét vezérlő ágat a GND és a +Vcc felé kell
megpakolni diódákkal, akkor az indukált feszt a tápra vezeti ki az aktuális diódapár. Tehát a meghajtó kimenete soha nem kap GND-0.6 és +Vcc+0.6V-nál
nagyobb feszt. A kimenetek különben elég jól bírják az impulzus szerű túlterheléseket, hisz hosszú vonalon jön-megy a zavar meg minden jó dolog.
(van, amelyik -17V-os belső letörési feszt is kibírja meg közös módusúban is tudnak csodákat, ha kell)
De ha a relé kézben van, IC mindenütt kapható, próbáld ki, menni fog.
Ha ez idegen dolog számodra, akkor vannak az általad is talált hídmeghajtó minden földi jóval szerelten, benne a dióda, áramkorlát stb.
Allegro, Texas vödörszámra gyártja.
Csak az ár/beszerezhetőség miatt írtam az RS485 meghajtót erre a felhasználásra, no meg az elfoglalt hely miatt.
JAni
Avatar
aaszabo
Tranzisztorgyógyász
Hozzászólások: 179
Csatlakozott: 2012. január 22. vasárnap, 7:00

Re: Egy vezérlőtekercses bistabil relé használata

Hozzászólás Szerző: aaszabo »

Az alkatrésszám, hely és ár szempontok miatt verhetetlen ez a megoldás. Csak nem volt ezzel a megoldással még tapasztalatom. A H híddal motort vezérelni az más, olyat már mértem.
Én is arra jutottam, hogy megépítem, mérem és tesztelem. Ha kibír 48 órás folyamatos kapcsolgatást, akkor jó lesz.
Köszönöm
Válasz küldése