FET és Relé

A meglévő hardware eszközök fejlesztési lehetőségei, módosítások, illetve új eszközök bevezetése
Válasz küldése
Avatar
Tom2tom
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 34
Csatlakozott: 2008. december 22. hétfő, 7:00

FET és Relé

Hozzászólás Szerző: Tom2tom »

Sziasztok,

Először is B.Ú.É.K. mindenkinek. :)

Másodszor:
Valaki meg tudja nekem mondani, hogy miért kell a Zéner dióda az áramkörbe?
Esetleg egy egyenirányító dióda is megteszi?
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: FET és Relé

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

Minthogy 20V-nál nagyobb feszültségről megy, így kell. A MOSFET gate-jére nem kapcsolhatsz tetszőleges feszültséget, mert kinyírhatod vele. Benne van az adatlapon, hogy mennyire lehet maximum kinyitni, ez olyan 15-20V szokott lenni.

Egy 8-10V-os zener megteszi, az már eléggé kinyitja a FET-et.
Avatar
Tom2tom
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 34
Csatlakozott: 2008. december 22. hétfő, 7:00

Re: FET és Relé

Hozzászólás Szerző: Tom2tom »

Kedves "csabeszq",

Akkor ez megvédi a MOSFET-et ugye?
Megnéztem a Zéner katalógusát, és az 1N4744A típus 15 Voltnál nyit.

De a túlfeszültséget védi a 2 ellenállás is egy feszültség osztóként. Nem?
Akkor így a Zéner egy biztonsági elem?
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: FET és Relé

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

Gondolom igen, lehet, hogy felesleges.
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: FET és Relé

Hozzászólás Szerző: Robert »

A tekercs mellett, ha a dióda elszáll illetve lassan nyit ki - a rendszerben táptüske keletkezik. Áramkör: relétekercs - két ellenállás-gnd-fet.
A FET-en ga a Gate/Source ill Gate/drain közt a fesz >12V (20V?) akkor átüt. Innentől nem FET többé...
Illetve még 1 lehet:
A rendszer tápfesz mi van ha 24V?
Táp megszalad?

A Gate-n levő 10uF/1k2 is azért önkisüt ill a 4k7 a optotranzisztorral meg késleltet (RC tag: 4k7+10uF))
Ez egy megvalósult rajz vagy elméleti a kérdés? Iparban, ha csak 1 $cent sprórolható, akkor az alkatrész kimarad.
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: FET és Relé

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

Iparban, ha csak 1 $cent sprórolható, akkor az alkatrész kimarad.
Ez egy érdekes kérdés. Éppen vágtam a karácsonyfa talpát, mikor a Black & Decker dekopírfűrész motorja bekapta a hálót a szellőzőrésen és felcsavarta maga köré, elszigetelve önmagát a keféktől.
Szóval szétszedtem a dekopírfűrészt egy csavarhúzóval. Szétnyitom, nézem 10 percig és értem, hogy mit csinál. Semmi sem felesleges benne, mindennek megvan a helye.

A motorról csipesszel leszedem a karácsonyfa hálóját, kefék érintkeznek. Konnektorba dugom, megy, folytatom a vágást. Csak az volt benne, ami kellett, minden a maga helyén. A motorra a kábelt sarukkal illesztették.

Azt kell, hogy mondjam, hogy ez így általában nem jellemző. Legtöbbször szétszerelni sem lehet a cuccot, mert egy csomó szart beleraknak, mindent össze-vissza, rakás szemét az egész.
Ezen a fűrészen meglepődtem, mert már a kibontása után látszott, hogy értelmes ember tervezte. Teljesen letisztult volt és érthető, a villamosságtól kezdve a mechanikán át minden része.
Avatar
Tom2tom
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 34
Csatlakozott: 2008. december 22. hétfő, 7:00

Re: FET és Relé

Hozzászólás Szerző: Tom2tom »

Róbert kérdésére válaszolva...

Ez az eredeti rajz (csatolva).

Az én áramkörömben relé lesz a motor helyén.
A lényeg, hogy 5V rendszerfeszültségről megy majd az ATMega8 és optocsatolóval galvanikusan leválasztva (külön GND), fogja vezérelni a 24V ipari relét.
De közben én is utána olvastam pár dolognak és szerintem a Zéner dióda egy biztonsági elem, ami védi a FET-et ha a 24V mégsem 24, hanem több.
Ugyanis a FET 20V-ot bír MAX a Gate-en. A Zéner pedig 15V-nál nyit záró irányban.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
kapu48
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 3375
Csatlakozott: 2008. augusztus 29. péntek, 6:00

Re: FET és Relé

Hozzászólás Szerző: kapu48 »

Következtetés:
Ha nem akarsz időnként FET-et cserélni, akkor berakod a Zénert!
Kihagyod, ha szeretnéd, hogy néha visszahozzák javításra a cuccot? És ilyenkor némi pénzt keresni alkatrész csere címen.
:mrgreen:
Válasz küldése