Nagy „RaspBerry Pi” Topik!

Cortex. ARM3, ARM5, ARM7 magok, mindenféle gyártóktól. Programozás-fejlesztés-tippek.
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: Nagy „RaspBerry Pi” Topik!

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

Bevallom nincs, jelenleg a Pi-vel játszottam és lehangoló. Persze a szomszéd kertje ugye zöldebbnek látszódhat.
A feleségem tablet-je 15.000-be került és sebességbe 10-szer veri a Pi-t. Az volt az összevetési alap.

Nyilván a tablet nem jó, mert nincs hozzá Ethernet csatlakozó, meg HDMI, meg miegymás, de simán böngészőből játssza a TV2 műsorait, a youtube-ról letöltött filmeket, megszakítás nélkül. Mindez pi alatt vágyálom. Addig nem jutottam el, hogy klikk és megy a youtube 2014-ben. Mindezt média centernek nevezni túlzás.
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Nagy „RaspBerry Pi” Topik!

Hozzászólás Szerző: Robert »

Prestigio tablet és a RasPi tényleg nem egy kategória:
Tablet: Tartlomfogyasztás, HDMI kimenet, hang ki/be, egyszerű telepítés.Wifi. USBOTG.
RasPi: inkább MiniPC monitor és beviteli eszköz nélkül, Drótosnettel Amiért érdeket, hogy mit tud az I/O hardware kezelése (I2C, SPI, 1Wire, mini webszerver/adatgyűjtő).

A tablet OTGUSB-re kíváncsi vagyok mit tesz az UNO/FT232 illesztővel. Igazán más a két feladat...
RasPi esetén a szobai alkalmazás dominál a 0...50 fok hőfoktartomány miatt. Jobb lenne olyan -30...+65 fokos, mert ekkor tetőtérbe merném rakni..
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: Nagy „RaspBerry Pi” Topik!

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

Ami nekem még érthetetlen, hogy a mini USB kábel semmire sincs használva, kizárólag tápra.

Annyira kézenfekvő lenne, hogy az ember ha már számítógépre rádugja, akkor képes tetszőleges USB-s eszközt emulálni és mégsem.
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Nagy „RaspBerry Pi” Topik!

Hozzászólás Szerző: Robert »

A mini az microUSB. Ennek oka, hogy 1A-es mobitöltővel csereszabatos legyen....
Avatar
SzLacus
Tranzisztorgyógyász
Hozzászólások: 175
Csatlakozott: 2012. május 20. vasárnap, 6:00

Re: Nagy „RaspBerry Pi” Topik!

Hozzászólás Szerző: SzLacus »

Elmélkedhetünk, hogy mire jó és mire nem a málnaPC. Nekem például ez eszembe nem jutott volna. Nem mintha sok haszna lenne a dolognak, de megvalósítható, mit a mellékelt "ábra" mutatja.
http://pcworld.hu/mobil/mobil-is-keszit ... gevel.html
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: Nagy „RaspBerry Pi” Topik!

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

Hát, bár sokat szapultam a Raspberry Pi-t, de annál többet használom is.

Felraktam a pyload-ot és weben töltöm fel, hogy éjszakánként melyik videókat szedje le. Ez azért éri meg, mert kevesebbet fogyaszt a 4 processzoros erőműnél és halkabb is.

Emellett felraktam a mediatomb-ot is rá és a TV felkapja a filmeket a PI-ről és képes lejátszani (DLNA szerver).
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Nagy „RaspBerry Pi” Topik!

Hozzászólás Szerző: Robert »

Megjelent a Raspberry Pi B+ 2014!
http://shop.tavir.hu/product_info.php/f ... -usd-p-189

Változások:
  • A GPIO csatlakozósor az eddigi 26 helyett 40 pint kapott. Az eredeti 26 pin kiosztása és elhelyezése nem változott, csupán bővült a csatlakozósor.Valószínűtlen, hogy jól megtervezett GPIO portos kiegészítőkkel probléma lenne, de a kevésbé jól tervezettek fennakadhatnak itt-ott.
    Az eddigi 2 USB port helyett a B+ 4 USB portot kapott, javítottak a hotplug reakción és az USB portok túláram-védelmén is. Nálam nem jelentkeztek problémák a 2013-as modellen sem, de tudom, hogy többen küszködtek 1-2 USB perifériával.
    Az SD kártya foglalatát microSD váltotta fel. A kártyák között nincs eltérés árban, így érthető a csere. Én mégis sajnálom, mert microSD kártya eddig is használható volt átalakítóval, viszont a normál méretű kártyákkal ezután nem tudunk mit kezdeni.
    A feszültségszabályzó cseréjével csökkentették némileg (0,5 és 1W között) a fogyasztást. Ez nem tűnik jelentősnek, de egy zárt házban üzemelő RPI esetén már ennyi (fölöslegesen) elfűtött teljesítmény is sokat számít.
    Az audió rész dedikált tápegységet kapott az alacsonyabb zajszint kedvéért. Természetesen a Raspberry PI ettől sem produkál Hifi hangminőséget, de azért valamelyest javult a helyzet.
    Az RCA csatlakozót elhagyták, a kompozit kimenet az audió kimenettel közösen 3.5mm-es, 4 pólusú jack kimenetre került át. A jack aljzat átkerült a panel túloldalára, hogy a GPIO bővítésnek helyet adjon.
    A módosításokkal megtakarított hely lehetőséget adott rá, hogy 4 csavarhelyet biztosítsanak a Raspberry PI rögzítéséhez. RPI házaknál ennek nincs sok jelentősége, de egyéb projekteknél nagyban egyszerűsödött a kártya rögzíthetősége.
    A tápellátást biztosító microUSB aljzat átkerült oldalra, a HDMI aljzat mellé, ez is a rögzítési pontok kialakítása miatt történt.
    A régi modelleken a JTAG használatához csak egy tüskesort kellett beforrasztani a kártyára, az új modellen ez a lehetőség a helytakarékosság áldozatául esett.
Forrás, bővebben:
http://www.madadmin.com/raspberry-pi-model-b-teszt/
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Nagy „RaspBerry Pi” Topik!

Hozzászólás Szerző: Robert »

x86 + DOS emultor RasPIhez:
http://rpix86.patrickaalto.com/

80486/20 MHz :)

Lassan az Arduino mellett RasPI-t is kellene élesztgetnem :)
A RasPI 2014 B+ meg egyre jobban tetszik....
Avatar
aaszabo
Tranzisztorgyógyász
Hozzászólások: 179
Csatlakozott: 2012. január 22. vasárnap, 7:00

Re: Nagy „RaspBerry Pi” Topik!

Hozzászólás Szerző: aaszabo »

Sziasztok!

A RaspberyPi nekem sem vált be, de az irány tetszik. Összegezve azt tapasztalom, hogy mindent tudhat, de lassú és körülményes. Többször gondom volt a kártyával indulásról, működésről. Újra kellett telepíteni, stb.

Amire szeretném főleg használni, az hogy megadja a gyerekeimnek azt az élményt, amit én kaptam a számítástechnikától a nyolcvanas években:
-Szétszedhetem, belenyúlhatok, meg kell vele harcolni (közben megérteni az alapokat).
-Egy kis programozás (C/Java)
-HW kezelés, LED villogtatás, motor forgatás, hőmérés

VISZONT

A RasPi+-nál jobb a BananaPi (http://malnapc.hu/2014/09/banana-pi-vs- ... -pi-teszt/)!
Fut rajta a RasPi minden rendszere.
Erősebb a tápja és több dolgot tud meghajtani. Van egy SATA csatlakozója is. Ez nagy ötlet volt. A plusz táppal, ami van rajta meg tud hajtani egy SSD-t. Raktam is egyet mellé. Arról indul (kártyáról indul, de rögtön átvált az SSD-re). Emiatt is villámgyors. Na meg a kétmagos ARM és 1G belső memória miatt is. Gond nélkül fut rajta egy Lubuntu is akár.

Most próbálom kialakítani a szolgáltatásait:
-Általános backup servernek használom otthon (Samba alapokon).
-Ház monitorozás, és web-es felületű elérés a ház adataihoz, amikor nem vagyunk otthon.
-Média center
-Fejlesztői környezet mini HW projektekhez gyerekeknek (Vonalak leválasztott kivezetése dugdosó panelre).

Szóval jó mókának ígérkezik
Bazs87
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 62
Csatlakozott: 2014. július 20. vasárnap, 20:27

Nehézség

Hozzászólás Szerző: Bazs87 »

Sziasztok!

Segítségeteket szeretném kérni a következő problémában:
HW: Raspi B+
Image:
2015-02-16-raspbian-wheezy
2015-01-31-raspbian
2014-09-09-wheezy-raspbian

A gép újrarakása után (tightvnc, samba, flask, adafruit_dht, dht18b20 miatti boot config átírás) amint kikapcsolom nem tudok újra belépni, amint beírom a megfelelő user/pass kombót elsötétül a kép és visszaugrik a login ablakba(amúgy meg kiírja, hogy rossz a pass)

Feltelepítettem kb min. 5x, arra gondolok, hogy az apt-get update frissítésekkor húzza be a dolgot, talán a Pi2 tesztelésekor hiba csúszott az újabb frissítésekbe és nem tesztelték le B+-al. Előtte hónapokig OK volt, azért raktam újra, mert egy ftp szerver installálásakor kapott egy update/upgrade-t. Próbálkoztam googe-ös keresésekkel, de nem találtam erről a hibáról sok mindent.
A telepítés régebben rendben volt, a menetén se módosítottam. Már kezdek elkenődni emiatt, mert programozni szeretnék, de még el sem jutok odáig és behal a linux.
Ha valakinek van ötlete kérem ossza meg.

Köszönettel:
Bazs87
zoldfulurozi
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2018. június 13. szerda, 11:44

Re: Nagy „RaspBerry Pi” Topik!

Hozzászólás Szerző: zoldfulurozi »

Sziasztok, eltelt pár év kíváncsi volnék a jelenlegi tapasztalatokra. Gondolom sokat fejlődött az eszköz. Ahogy látom az Orange pi ,Banana pi és társaikhoz képest jobb a software-s támogatás. Igaz ez? Köszönöm.
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Nagy „RaspBerry Pi” Topik!

Hozzászólás Szerző: Robert »

Igen. A RasPi az a támogatottabb (a többivel többször volt probléma).
A kialakítás illetve változtatások nem mindig tesznek jót a fejlődésnek (I/O kivezetés lábszámváltozás, magasabb tápigény, x32 helyett x64 chip (és programok inkompatbilitása emiatt).
De a RasPi az lépked előre....

De itt a következő váltás:
http://www.alphr.com/raspberry-pi/10051 ... ifications
Raspi 3+ helyett RasPi 4 (2019 Feb)


Rövid változástörténet:
https://en.wikipedia.org/wiki/Raspberry_Pi
http://www.tavir.hu - a gazda :)
zoldfulurozi
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2018. június 13. szerda, 11:44

Re: Nagy „RaspBerry Pi” Topik!

Hozzászólás Szerző: zoldfulurozi »

Nagyon köszönöm.
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: Nagy „RaspBerry Pi” Topik!

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

Meglepően stabil a RaspBian. Az egyik Linux ami szimplán csak megy, semmi hókuszpókusz. Nem jellemző.
Válasz küldése