ArduSat, avagy a műhold mikrokontrollerrel...

A cikkekkel, az oldal az írásaival kapcsolatos visszajelzések helye.
Válasz küldése
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

ArduSat, avagy a műhold mikrokontrollerrel...

Hozzászólás Szerző: Robert »

Felreppent a hír az utóbbi napokban, hogy egy nyílt hardware-tervű és software-kódú műhold tervezése és építése veszi kezdetét. A médiában az információ-özönben a hátteret és a valódi alapokat kibogozni nem is olyan egyszerű... De ez az egész űrműholdasdi miért is jó nekünk? Erre kerestem a választ...

--> http://www.tavir.hu/cikk-ardusat
toreki
DrótVégénSzéndarab
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2009. október 5. hétfő, 6:00

szenzorok

Hozzászólás Szerző: toreki »

Jó kis összefoglaló. Egyedül a GPS szenzorral nem értek egyet. Lehet, hogy a műhódok egy része távol van, viszont azokat simán helyettesíthetik a földi állomások. Ugyan a látótér így nem egy félgömb lesz, hanem teljes, ez maximum a szoftvernek okozhat gondot, ha nem készítették fel rá.
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

Kicsi lesz a látószög. Így a helymeghatározás lesz necces...
A jelszintem is alacsony lesz.


A teljes konceptióban az Arduino chipet érzem szűk keresztmetszetnek (számítási teljesítmény/villamos energia). Ide valami ARM-ot pakeolnék be. A MASAT-1 is ~1-2W körüli energiával gazdálkodhat...
Trükk lehet, hogy 1:10 arányban van a működik-nem működik funkció. Így az idő 100%ában tölti az akkut (kivéve a napárnyékos oldalt). A működéskor meg nagyobb energia rendelkezésre áll....
Segít még, hogy a holmi feltöltött akkuval indul...
Avatar
Theophrast
SzínkódFestő
Hozzászólások: 78
Csatlakozott: 2011. július 17. vasárnap, 6:00

Hozzászólás Szerző: Theophrast »

Tudom hogy a termoelemeknek nagyon kicsi a hatásfoka, de ekkora hőmérsékletkülönbségnél talán megfelelőbbek lennének a napelemeknél...

Arról esteleg mi a vélemény hogyha több AVR lenne és osztott erőforráskezelés? Amelyikre éppen nincs szükség az azonnal kikapcsolt állapotba kerülne.
Így több kisebb AVR jár akár alcsonyabb órajelen (hiszen nem kell gyorsnak lenni, elég ha mindenki végzi a maga dolgát) és a felvett áram is jóval kevesebb lenne sztem.

egy buta kérdés:
az akkuk ill az elektrolit kondenzátorok nem fagynak szét odafenn?
csakmert fűteni a műholdat megintcsak egy nagy szelet az energiafogyasztásban...
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

Inkább a hűtésre tippelek...
A napos oldalon 400 fokig mehet fel, a túloldalt meg ~-150 körül van...
A MASAT-1-en belül kb. 7 fok van....


A Pikoműholdakat néhány hétre tervezik, esetleg pár hónapra (jelenleg).
Az AVR esetén a MIPS/W száma alacsony.
De az elosztott erőforrás az inkább SOC (SystemOnChip) alapon lenne jól megvalósítható... Sajna a MASAT-1-ről nincsen elég információ. Másikokat meg nem találtam:).
Avatar
boczhunor
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 110
Csatlakozott: 2009. augusztus 5. szerda, 6:00

Még pár probléma...

Hozzászólás Szerző: boczhunor »

Vegyük alapjaiból a projekt mibenlétét és annak alapvető kognitív tudományos fejlődési aspektusait...

Oké, szenzorok nem működnek rendesen, oké van megoldás, csak semmiképp nem Ron Gilbert és Tim Schafer nevével kapcsolatba hozható Kickstarter elgondolás elvén...
Vegyünk egy egyszerű példát... A nyomásmérő. Mindennapi modulok nem, de nem mindennapi modulok igen, vannak és tökéletesek az űrben, a vákum hatására is... Viszont bejön a nanotechnológia, a MEMS struktúráltság, ami már alapból nem a mindennapi ember csodája, hanem ennél jóval több.... Nos elég idekattintani és ti is rájösztök. Másik dolog a redundancia, hát az is megoldható, mesterséges neurális hálózatok útján, ami igaz, hogy nem egy kis muzsika... :D Viszont az űrben még van pár dolog... A veszélyes kozmikus sugárzások. Aztán "elkapja" egy ilyen jelenség az ArduSat-ot az "űrállomáson" és magában a rendszer működésében elveszett bitekkel, vagy a memóriában módosult bitekkel kelhetnek fel a drága fejlesztők. Single event upset... Erre is vannak felettébb érdekes, vagy akár absztrakt megoldások. Hát egy inkább reális alapon funkcionáló a következő megoldás lenne: itt...

Ide a 35.000-es összeg nem elég, ez is biztos, de sajnos 4 szorgoskezű everyday hacker sem nyomja le a mérleget... Ide egy picit több kell... Én őszintén nem látok reális alapot ebben a projektben, főleg számításba véve a jelenlegi kézenfekvő technológiákat, melyeknek szerepe a nyílt elgondolás elvén nagyon fontos szerepet illet... Nem is az Arduino processzora a rizigós, hanem maga az elérhetetlen HIGH TECH a mindennapi fejlesztőnek... Még akkor sem ha 70.000 dollár lesz a támogatási összeg... A NASA milliókat költ... :wink:

További szép estét! :wink:
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

Belefér, majdnem. A MASAT-1 anyagköltsége ~30 MFt.
A MASAT-1-ben az űreszközi beruházás csak a napelem volt, a többi földi technológiás standard holmi:)
Az összeállítása 56.000 mérnökóra volt!

Egy kis kiegészítő:
http://www.muhely.com/cikk/486
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Robert 2012. július 7. szombat, 21:18-kor.
Avatar
boczhunor
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 110
Csatlakozott: 2009. augusztus 5. szerda, 6:00

MIPS/W

Hozzászólás Szerző: boczhunor »

Még pár falat.... :wink:

A MIPS/W-en még lehet javítani, a mikrovezérlők belső perifériáinak működésének ki-be kapcsolásával, az utóbbit szükség esetén.
És még van egy érdekes falat, a programot optimizálni a minél alacsonyabb és hatékonyabb futtatásra. Például úgymond alacsony fogyasztású kódkészletet, parancsokat használva. És nem utolsó sorban a minél kevesebb sor... :D Meg a belső integráltsági fok csökkentése (nanosítás :D ), az ellenállás csökkentése miatt... Csakugyan ide tartozik a minél egyszerűbb és fogyasztásoptimizált rendszerek felhasználása... Minek hőmérő szenzor, mikor a diódával is lehet hőmérsékletet mérni. És ilyen apróságok...

Nem utolsó sorban ide tartozna még a tápellátás is.... A napelem és a termoelemek helyett napelemfesték jobban hangzik nem? :D

Ja és még valami, a körülmények diverzitása és a fejlesztési bug-ok és nem utolsó sorban maga a redundancia még kérnek maguk után egy-két dolgot, mert nem lenne jó, hogy egy bug magyarán elbassza az egész rendszert.... Ezért fontos lenne a intencionált interferenciális alapon működő futásközbeni összetett kódon alapuló rekurziós megoldás, vagyis, hogy ha van valami rizigó, akkor a rendszert átlehessen programozni a messzi távból, a kód futása közben... Az RF miatt egy a hangkártyás Arduino programozáshoz hasonló kompakt megoldás jutott az eszembe... :idea:

Üdvözlettel,
Hunor! :wink:
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Hozzászólás Szerző: Robert »

A rendszerfrissítés érdekességként a Marsjárónál volt jópofa.
9600 bps :). És a frissítésnél nincs reset-gomb, meg újra flash funkció:)...
Avatar
boczhunor
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 110
Csatlakozott: 2009. augusztus 5. szerda, 6:00

Hozzászólás Szerző: boczhunor »

30MFt = 126.000$... :wink: Igen, ez igaz... Ha kézenfekvő "egyszerű" technológia, akkor nincs gond, de nem lehet egyszerű mindenre ilyen kézenfekvő megoldást találni...
Avatar
boczhunor
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 110
Csatlakozott: 2009. augusztus 5. szerda, 6:00

Hozzászólás Szerző: boczhunor »

Kicsit csodáltam én ezt a 30 millió forintot... :o Ezért utánnanéztem... 300 millió forint ~ 1 260 000 dollár... Mondtam én, hogy kell az egymillió $ legalább... :wink:

Számításaitok szerint mennyibe került a Masat-1 misszió? Honnan tudtátok előteremteni erre a megfelelő forrásokat?
A Masat-1 eszmei értéke 300 millió forint. Ennek jelentős részét eszközök formájában szponzoroktól kaptuk, melyekből több mint ötven a kezdeményezés mögé állt. Ebbe az összegbe beleszámoltuk azokat a költségeket is, melyek nem kerültek kifizetésre. Ezért is mondom, hogy talán a csapattagok voltak a legnagyobb támogatóink, akik ingyen dolgoztak éveken keresztül, s ezzel fejenként átlagosan több mint tízmillió forintot adtak a virtuális kasszába. Számításaink szerint a 300 millió forint mintegy felét teszik ki a munkabérek, körülbelül 56000 mérnökóra van a műholdban.
Avatar
szaboedavid
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2010. november 8. hétfő, 7:00

műhold fejlesztés

Hozzászólás Szerző: szaboedavid »

Sziasztok srácok!

Én az ESEO nevű ESA műhold egyik alkatrészének
fejlesztéséből írtam a TDK-mat és a szakdogámat,
és a tanárommal olyan liberálisok voltunk,
hogy közzé tettük a TDK-mat a forráskódokkal,
melyben egy FPGA-ba ágyazott 8051 processzort használtunk.

http://tdk.aut.bme.hu/Conf/TDK2011/hard ... i-kiserlet

Ebből tudtok olvasni/tanulni mind a digitális űráramkörök tervezéséről,
mind az FPGA-k alkalmazásáról/ programozásáról, mind 8051
asm/ C programozásról.
de akár mesélek is trükköket, ha érdekel.
Érdemes legalább beleolvasni.

(A nagyfrekis nyáktervezést ne ebből tanuljátok,
mert az nem lett high tech.)

A szakdogámban jobban kirészleteztem a tervezési dolgokat,

Ha valaki szeretne, 10 ezerért árulom a bővített szakdoga változatot.
(2 év munkám volt benne)

A polcomon itt van egy példány a TDK-ból, ami ugyanaz,
mint a neten lévő, de azt odaadom 4000ért.

Már ha érdekel valakit.

Kicsit értek az analóg elektronikához,
napelemekhez/ telemetriához is.

Szeretnék kedvet csinálni nektek a műhold építéshez,

2 évig foglalkoztam műhold-alkatrész fejlesztéssel a BME-n
és sokat tanultam a tanároktól.
Lehet kommersz alkatrészekből is redundáns cuccot csinálni,
de csak úgy fellőni egy ilyen alap boardot, kb. vicc.

Nem kell feltétlenül többmilás technológiát használni egy műholdon,
ez nem igaz, inkább emberi találékonyság és a trükkök ismerete kell hozzá. És pedig Magyarországon leleményes emberből sok lenne,
nem hogy még az ESA tól dögivel lehetne szivattyúzni az EUs megrendeléseket,
amiből magyar mérnökök és technikusok sokasága élne meg.

Nem sokkal bonyolultabb, mint az autóipar, viszont állami elhatározás
és lökés nélkül ilyen iparágat nehézkes beindítani.

A Masatnak is az volt a célja, hogy megmutassák, igenis LEHET.
A Masat eszmei értéke azért több, mint a fix érték,
mert egy csomó európai cég segítette őket, mert láttak benne fantáziát.

A magyar digi és analóg mérnököket fél-1 éves betanulással profi űrkutatókká lehetne tenni.
Ha nem lennének ennyire töketlen politikusaink,
Nálunk lehetne az európai űrkutatás Silicon völgye:

Érdekesség:
Aki nem hallota volna, Simonyi az ISS-ről magyar diákokkal beszél:

http://www.youtube.com/watch?v=E3wzx7RLtc8

Sziasztok!
További jó fórumozást!
Szabó Dávid voltam.[/url]
csabee
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2013. április 5. péntek, 7:36

Re: ArduSat, avagy a műhold mikrokontrollerrel...

Hozzászólás Szerző: csabee »

Szerintem a legnagyobb problémájuk a súllyal lesz. Nem fognak beleférni az 1kg-ba, rengeteg shieldet karnak használni a kickstarteres oldal szerint, meg sok szenzort + napelemek. Ezek mind-mind nehezek lesznek.

Könnyítésnek ott vannak a Mega Minik (amik ~10-20g), és mindent forrasztani kell hozzájuk.

3.3V-os rendszernek ott van az Arduino duo, abból viszont nincs mini változat :(
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: ArduSat, avagy a műhold mikrokontrollerrel...

Hozzászólás Szerző: Robert »

A súly, a nem SMD + ragasztott holmik miatt a gyorsulási probléma, a hőfokkezelésről semmi nincsen megvalósítva, az akkukezelésről szintén:(...
Válasz küldése