Egyszerű elektronika

A cikkekkel, az oldal az írásaival kapcsolatos visszajelzések helye.
Avatar
etwg
Pákabűvész
Hozzászólások: 213
Csatlakozott: 2011. február 7. hétfő, 7:00

Re: Egyszerű elektronika

Hozzászólás Szerző: etwg »

Hát eléggé siralmas, ha ennyi év után sem épitettél legalább egy detektoros rádiot (mert abban mind a 3 elem - RLC benne van).
Az én koromban ilyen elöélet nélkül fel sem vettek a gyengeáramú karra..... :D :D :D
Éljenek a vonatok!

http://www.youtube.com/playlist?list=PLF2674BF4E3765682
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Egyszerű elektronika

Hozzászólás Szerző: Robert »

Ugyan, van aki most kezd ismerkedni az egésszel. Vagy sok utánépítése volt (én is: "bele a lecsóba". És aztán utána marha nehéz volt megérteni egyes részdolgokat....)

Ezért készül az egyszerű elektronika sorozat :) . Talán sokminden homályos, nem követhető, misztikus dolog megvilágosodik (vagy ha nem sikerül a cikk, akkor még nagyobb káosz lesz).
Avatar
etwg
Pákabűvész
Hozzászólások: 213
Csatlakozott: 2011. február 7. hétfő, 7:00

Re: Egyszerű elektronika

Hozzászólás Szerző: etwg »

Sajnos ismerös a kérdés. Èn a félvilágot járom ismereteket átadni, s sajnos sokszor bele lehet bukni, ha a (válogatott és ezért fizetett) hallgatoság nagy részének dunsztja sincs arról, amiröl beszélek.
Ilyenkor aztán jön a nehéz kérdés, "Hova kell visszamenni? Honnan kellene kezdeni?" :evil: :twisted:
Éljenek a vonatok!

http://www.youtube.com/playlist?list=PLF2674BF4E3765682
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: Egyszerű elektronika

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

Talán sokminden homályos, nem követhető, misztikus dolog megvilágosodik
Erre elég jó esélyed van, mert az Atmel figyelt arra, hogy az IC-i minimális elektronikai tudás mellett is használhatóak legyenek.
Az AVR cookbook példáit nézegetve három elemnél bonyolultabb áramkörök nem voltak.

Nálam a jelenlegi panelnél a fő probléma nem is az elektronikával, hanem a két AVR 56 lábának forrasztásával volt.
Házilag nem tudok NYÁK-ot csinálni, ezért univerzális NYÁK-ot használok, ott meg lehet szórakozni a vezetékekkel.
Elvileg lenne lézernyomtatóm is (Xerox Phaser 3116), csak miután kifogyott a toner, voltam olyan hülye, hogy eredetit vettem és nem utántöltöttet.
A kiadott papír olvasható, csak csíkos, így reménytelen NYÁK készítésre.
etwg írta:Hát eléggé siralmas, ha ennyi év után sem épitettél legalább egy detektoros rádiot
Valószínűleg ez összefüggésben van azzal, hogy mennyit hallgatom a rádiót. Sajnálatos módon a magyar média színvonala alulról konvergál a nulla felé. Mondjuk a Kossuth rádió talán üde kivételnek számít, mert ott értelmes emberekkel is szoktak riportot csinálni. :P
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Egyszerű elektronika

Hozzászólás Szerző: Robert »

"Az ész és a szépség szorzata állandó..."

Ja nem, más:

"A Föld összIQ-ja állandó. A népessége növekszik..."
Avatar
etwg
Pákabűvész
Hozzászólások: 213
Csatlakozott: 2011. február 7. hétfő, 7:00

Re: Egyszerű elektronika

Hozzászólás Szerző: etwg »

A minap egy amerikai AVR forumon a srác 3 processzort hozott össze egy lapra, és kettöt simán kinyirt, mert nem tudta, hogy a LED-ek elé ellenállást kell tenni, meg nem egészen elektronikus konform, ha ugy reszeteli az áramkört, hogy egy mikrokapcsoloval rövidrezárja a +/- polust a 3A stabilizátorból.....
Szoval csak egyet lehet érteni Roberttel, hogy néha nagyon az alapoktól kell kezdeni (addig amig valaki ki nem talál valami zsebszámologép szerü kacatot, ami kiszámitja a jövö Nobel dijas konstruktöreinek az áramkörök alapvetö jellemzöit - mint a kisiskolásnak az 1x1-t.)

:D :D :D
Éljenek a vonatok!

http://www.youtube.com/playlist?list=PLF2674BF4E3765682
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: Egyszerű elektronika

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

etwg írta:A minap egy amerikai AVR forumon a srác 3 processzort hozott össze egy lapra, és kettöt simán kinyirt, mert nem tudta, hogy a LED-ek elé ellenállást kell tenni
http://www.youtube.com/watch?v=L7q77GdgeNA

Nem kötelező a LED elé ellenállást kötni, az AVR nem tud 40mA-nél többet leadni, ahogy a videón is látszik. Bár azért illik tenni, mert volt gyermekszobánk.
Avideón amikor 8 LED 40mA-rel világít, az igencsak necces, mert 200mA a limit a teljes fogyasztásra.

A kinyíráshoz még kellett valami plusz is, pl. fordítva adni a tápfeszt, vagy 20 V-tal megjáratni a lábakat, vagy ilyesmi.
Avatar
etwg
Pákabűvész
Hozzászólások: 213
Csatlakozott: 2011. február 7. hétfő, 7:00

Re: Egyszerű elektronika

Hozzászólás Szerző: etwg »

Hát nem tudom, ha igy ráakasztasz 16 LED-t, akkor mi történik az AVR-rel (640mA) - kár ilyen probákat tenni.
Meg már az is necces, ha az AVR lábai simán (minden védelem nélkül) elhagyják a nyákot kitéve mindenféle külsö veszélyeknek.....

:oops: :mrgreen:
Éljenek a vonatok!

http://www.youtube.com/playlist?list=PLF2674BF4E3765682
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: Egyszerű elektronika

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

Részben van igazad. Ha egy AVR-re rápakolsz 16 LED-et 220 ohm-os előtétellenállással, akkor is megnézheted magad.
:)
Avatar
etwg
Pákabűvész
Hozzászólások: 213
Csatlakozott: 2011. február 7. hétfő, 7:00

Re: Egyszerű elektronika

Hozzászólás Szerző: etwg »

Nekem nem kell mondanod, mert ilyet alapvéve nem csinálnák.
Valamikor 28 évvel ezelött PIC-kel kezdtem, ami akkor aranyat ért és megtanultam védeni az áramköreimet - nem is küldtem el ilyent még soha a másvilágra (nemugy mint manapság szinte minden 5.-10. beszolás - igaz akkoriban még ilyenek sem igen voltak :D - arról szól, hogy döglött a chip, vagy ki van valaki zárva stb.).

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Éljenek a vonatok!

http://www.youtube.com/playlist?list=PLF2674BF4E3765682
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: Egyszerű elektronika

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

Sosem lehet kiszűrni 100%-ig a hibákat. Nálam a panelen együtt van 17 VAC, 23 VDC, 12 VDC, meg az AVR is.
Természetesen vagy fél órán át mértem, mielőtt beraktam volna az AVR-t a foglalatba, hogy netántán nincs-e ártó feszültség valamelyik lábon.

A multiméterrel úgy tűnt, hogy nem volt, de később programozásnál kiderült, hogy mégis összeért két vezeték.
Szerencsémre nem azok a vezetékek voltak, amik azonnal gyilkolnak. Én sem vágtam eddig agyon AVR-t, de ebben nagy része volt a szerencsének is.

A legnagyobb szívás a terepasztal váltóállítóműve volt (4500 Ft).

A dokumentációjában az volt, ha a jobb gombot nyomod: jobbra vált, ha a balt, akkor balra vált.
Az kimaradt, hogy ha a jobbat és balt egyszerre nyomod, a váltó középen beakad és megolvad. :)

No egy ilyet sikerült is 20W-os izzóvá alakítanom egy rövidzár miatt. Azóta tanultam és komoly védelmet is raktam bele, ha már a németek kifelejtették. :)
Avatar
etwg
Pákabűvész
Hozzászólások: 213
Csatlakozott: 2011. február 7. hétfő, 7:00

Re: Egyszerű elektronika

Hozzászólás Szerző: etwg »

Én is hasonlo cipöben járok, de már a kezdet kezdetétöl ULN-ket használok a külvilági kapcsolathoz, meg ahol kell optocsatolokat.

Most is éppen egy ilyen állomási biztberen rágodom, de még nem érett meg a végleges ötlet, milyen algoritmussal dolgozzon (egy fedett föld alatti állomásról van szo ahova bemennek a vonatok, amjd egy idö után kimennek - de folyamatosan.)
Az elektronika egy része már megvan (foglaltságjelzök) most már csak a folyamatvezérlést kell kitalálni, illetve ehhez egy jol használható rendszert, amibe majd csak az alapjellemzöjket kell beirni (hány vágány van, mennyit áljon a vonat, esetleg milyen legyen a sorrend).

:D :?:
Éljenek a vonatok!

http://www.youtube.com/playlist?list=PLF2674BF4E3765682
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: Egyszerű elektronika

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

Ha a foglaltságjelzők megvannak, leírhatnád, hogyan csinálod.

Amin én gondolkozom, hogy 0.8 ohmos ellenállások 12 pályaszakaszra.
A 12 ellenállást analóg multiplexerrel egy pontra kötöm, amit mérni fogok.
A multiplexer kimenete egy differenciálisan kötött, hárommal szorzó műveleti erősítőre fog csatlakozni, aminek a földje 2.5V-on van.
(kimenet: 2.5V +-3*diff)

Ez menne az ADC-re. De ha van egyszerűbb megoldás is, akkor érdekelne.
Avatar
etwg
Pákabűvész
Hozzászólások: 213
Csatlakozott: 2011. február 7. hétfő, 7:00

Re: Egyszerű elektronika

Hozzászólás Szerző: etwg »

Már évtizedek ota ilyeneket használok (ma már fillérekbe kerülnek).

Kép

Gyönyörüen megy analog és digitális vasutra. A kimenet egy sima OC, igy bármihez játszva hozzáilleszthetö, és individuálisan állitható (ami nagyon fontos a modellvasuton.).
Az OC kimenet lassitva van, igy kezeli az áramszedés bizonytalanságát a többit meg már meg lehet oldani a központi egységben. A trimmerrelö az érzékenységet lehet állitani, amit a LED egyböl visszajelez (késleltetés nélkül).
Az elsö ilyen szerkezetet még egy SPECTRUM számitogéppel kezeltem valamikor a 80-s évek közepén, akkor vagy 15 darab volt.
A legujabb terepasztalunkra most 50 darabot tervezek. Nem fog mind kelleni , de igy olcsobb lett minden. (Éppen tegnap jöttek meg a NYÁKok, igy ma már forraszthatok :D :D :D ).
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Éljenek a vonatok!

http://www.youtube.com/playlist?list=PLF2674BF4E3765682
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: Egyszerű elektronika

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

Köszi, egyenlőre még gondolkozom a dolgon, mert 12 panelt semmiképpen sem akarok megépíteni. Egy panelnek kell 12 bemenetet kezelni.

A multiplexeres megoldásnak az volt a szépsége, hogy egyszerre kezelte mindet, hátránya persze az, hogy az AVR dolgozott volna, mint állat míg a végére ér.
Válasz küldése