Egyszerű elektronika

A cikkekkel, az oldal az írásaival kapcsolatos visszajelzések helye.
Avatar
Mik972
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2008. november 26. szerda, 7:00

Re: Egyszerű elektronika

Hozzászólás Szerző: Mik972 »

csabeszq írta:Villanykarra jártam, a professzor az első előadást azzal kezdte, hogy azok indulnak előnyből, akik semmire sem emlékeznek a középiskolai villamosságtani tananyagból. Mert azok nem tanulták meg azt a sok butaságot, amiket a könyvek leírtak.

Akkortájt még az elemet áramforrásnak hívták és bőszen megtanultuk, hogy az RLC körben a kondenzátor/induktivitás feszültsége siet-e, vagy késik.

Nekem azóta sem tiszta, hogy RLC köröket mi a fenének tanultunk, amikor pl. tranzisztorról/diódáról említés sem volt. Biztos nagyon fontos lehetett, de bevallom töredelmesen 5 év villanykar és hobbibarkácsolás után sem építettem egy darab áramkört sem, ami RLC kört tartalmazott volna.
Na ne butáskodj már!!!!!

Soha nem építettél erősítőt? Hol az induktivitás? A hangszóró? Esetleg kondival kicsatolva a kis teljesítményűeknél? Meg van az RLC? Fázistolás? (Mozgás-visszacsatolás? - na az az igazi kihívás :-) )
Vagy girátoros hangszínszabályzót?
De ha a uC-hez kvarcot csatolsz, na annak nézd meg a helyettesítő áramköri képét!
Kapcsoló üzemű tápok? Tele van kondival és induktivitással!
Egy egyszerű koax, vagy bármilyen kábel nagyfrekis viselkedése? Hullámimpotencia? :-) (és még a helyesírás ellenőrző is elfogadta - na ez a nem semmi :-) )
Dióda, kiürített réteg -> kondi. A VCO-ban ezt használják ki!
És még millió helyen parazita áramkörként!

Attól tartok, te nagyon bejöttél a professzorodnak - sikerült elfelejtened mindent!
Anno én is a Műegyetemen kezdtem, aztán a ME-n fejeztem be... majdnem 20 éve.
Úgy látszik, nekem nem sikerült elfelejtenem a sok buta könyvet. Mert nem elég csak valamit megtanulni, meg is kell érteni. Aztán ha egy problémát kell megoldani, meg kell tudni találni a hozzá tartozó tanult dolgokat!
Nekem ezt tanították a BME-n...

Mert ugye a fáról leeső alma nem tanult soha fizikát. Az aki lerázta, az is lehet hogy csak tapasztalatból csinálja - megfigyelte, hogy az alma lefelé esik. De neked tudnod kellene, hogy miért!
A telefonodat is előveszed, nyomkodod. Ma ez már természetes. Ezt a kisfiam is tudja. De hogy micsoda mérnöki teammunka van mögötte, arról fogalma sincs. Neked se...
Az a hülye RLC meg rezeg. "Magától". Az energia oda-vissza áramlik (áramlik = konnektor :-) ) az L és a C közt. Akár tudomást veszel róla, akár nem! De ha nem tanulod/érted ezt meg, akkor hogyan érted meg a többit?

Attól tartok, pályát tévesztettél... Nem szégyen ez, csak időben észre kell venni! Hidd el, tudom miről beszélek!
(egy jó bútorasztalos is nagy kincs... igaz ott az ujjak számáról csak úgy beszélünk: a felső korlátja 10...)

Egyébként épp mérnököket keresünk... na te ne jelentkezz!

Üdv
Avatar
Mik972
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2008. november 26. szerda, 7:00

Re: Egyszerű elektronika

Hozzászólás Szerző: Mik972 »

Kedves Róbert!

Ez doppingol, vagy elkeserít téged?
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Egyszerű elektronika

Hozzászólás Szerző: Robert »

n+6. szakmám tanár.... Na jó, műszaki mérnöktanár.
A honlap amióta fut, elég sok kérdés van a fórumon + a levelekben.


A háttértudás "elfelejtése" sokszor nem hátrány. Egy kvarcot plusz környezetét nem akarom a helyettesítő képével számolgatni. Gyakorlati alkalmazáshoz sokszor nem is kell tudnom. Ha fejlesztek valamit, akkor az igazán sokszor már nem fejlesztés, hanem alkalmazástechnika. És ekkor engem, sem érdekel a párhuzamos/soros induktivitás RLC helyettesítés.
Ha viszont precíziósan, nyák kapacitást, vezetékinduktivitást is be kell terveznem egy áramkörbe, ott ahol min 50-200 MHz szaladgál: ott érdekes lehet.
Azért a helyettesítő és a natív RLC kör beépítése doszkrét alkatrészekből : nálam nem egészen ugyanaz... :) .
Mára az alkalmazástechnikát gyakoroljuk szerintem. Igazi fejlesztés az talán pár % lehet a fórumon is. Persze az alkalmazások fejlesztése az amit gyakorlunk, mert pl. nyomásmérőt nem állok neki kifejleszteni, ahogyan páraszenzort sem szőke hajszálak segítségével és nyúlásmérő bélyeggel. megveszem a boltban _és használom_. És ha bekerül egy célfejlesztésbe, egy olyan eszközcsoportba/berendezésbe ami eddig így összeépítve nem létezett:
- Ez fejlesztés vagy kutatás vagy alkalmazástechnika?
Avatar
kapu48
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 3375
Csatlakozott: 2008. augusztus 29. péntek, 6:00

Re: Egyszerű elektronika

Hozzászólás Szerző: kapu48 »

Hi Mik972!

Te bizony eltévedtél, rossz helyen keresed a mérnökeidet!

Ez itten AVR hobbi oldal.

Viszont ha már itt vagy és ennyire rá érsz, szívesen olvasnánk tőled a kritikán felül valami építő jelegű ismertetést is.
:)
Avatar
kapu48
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 3375
Csatlakozott: 2008. augusztus 29. péntek, 6:00

Re: Egyszerű elektronika

Hozzászólás Szerző: kapu48 »

(Ted magad hasznossá!) :D
Avatar
Mik972
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2008. november 26. szerda, 7:00

Re: Egyszerű elektronika

Hozzászólás Szerző: Mik972 »

Igazatok van. Túl sok falba ütközök mostanában, és megkeseredtem.
Mi jogon kritizálok én bárkit is?
Köszönöm, hogy erre rádöbbentettetek...

Mindenkitől bocsánatot kérek, akit esetleg megbántottam!

Azért engedjétek meg, hogy elmondjam:
Nemegyszer volt olyan eset, amikor olyan infó segített megoldani egy problémát, amiről azt hittem, hogy tök fölösleges volt megtanulni anno. A dolgok összefüggenek és ne sajnáljatok semmit, hogy "ezt fölöslegesen tanultam meg". Ha direktben nem is jön elő a megtanult dolog, máskor, egy teljesen más helyzetben sokat segíthet még.
Én ebben hiszek...
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Egyszerű elektronika

Hozzászólás Szerző: Robert »

Kimondtad a kulcsszót: megtanultad.
Nálam ez nem más, mint a megértés és az alkalmazás egyvelege. Manapság sajnos nem arról szól az oktatás, hogy alkalmazni tudd. Most: "Magold be".
A műegyetemen Manczinger József tanárúr volt aki azt tanította: Műszakiaknak, mérnököknek NEM a lexikális tudás a lényeg. A tudás alkalmazása.
A vizsgán is várta: egy nagy összefüggést tudj levezetni. Viszont tudd, hogy melyik része mit jelent. Pl. Folyadékok Bernoulli-egyenlete. Szép, összetett valami. És azért 3. évben tanultuk meg _nála_ hogy a matematikai elmélet mit jelent a gyakorlatban! Mi az hogy egy függvény divergens, illetve függvény gradiens. Addig csak egy vonal/görbe, meg diákszívatás volt. Nála vált az elméleti matematika _gyakorlattá_.

Más területen is elhangzott: a mérnöki feladat és gondolkodásmód nem az, hogy egy problémát megoldunk. Hanem ha fel tudunk sorolni legalább három különböző megoldást egy problémára. Persze van aki három különböző indokot tud arra, hogy miért _nem_ oldható meg valami (na ő az aki a nemmérnök :) ).

A fórumon illetve a 60 nap tanfolyamon volt pár felmérés már. A legifjabb, aki kitöltötte a kérdőívet 10-11 éves, a legidősebb 86-87 éves. Szóval széles korosztály... És az eloszlásban nincs csúcs :) Olyan mint egy trapéz....
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: Egyszerű elektronika

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

Mik972,

A középiskolai tananyagról beszéltem. Nálunk a szomszédban megoldhatatlan problémát jelentett, amikor a LED-szalag nem világított többé.
De odamehetsz egy sarki boltoshoz egy csomó elektromos kacattal és megkérheted, hogy kösse be úgy a LED-et, hogy világítson. Garantáltan nem fog menni.

100 középiskolát elvégzettből 95 nem fogja tudni világításra bírni a LED-eket egyáltalán.

Mi a középiskola feladata konkrétan? Használható tudást átadni, vagy felsorolni egy csomó hülye képletet, amit maga a tanár sem ért, dolgozat után meg túl lenni rajta?
Én lennék a legboldogabb, ha 100 középiskolásból 95 ütné vágná az RLC köröket. A sajnálatos valóság az, hogy 100 középiskolásból 95-nek egy izzó becsavarásával is gondjai vannak.

Mindig engem hívnak, ha nem működik a lámpa a lakásban, hogy nézzem meg.
Pedig az RLC körökből ezek az emberek megírták a dolgozatot és átmentek. :)
Avatar
willmenn
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 61
Csatlakozott: 2012. július 14. szombat, 6:00

Re: Egyszerű elektronika

Hozzászólás Szerző: willmenn »

Már ne haragudjatok!
Én azért maradtam meg az oldalnál, és azért szeretem, mert nem csak a "nagytudásuaknak" szól.
Mik972 írta:Biztosan sokan nem értenek velem egyet, de ezt az energiás cikket nem kellett volna megírni!
Nem hiszem, hogy a TavIR-AVR-nek kellene az általános iskolai tudást pótolni...............................
Kedves Mike972!

Már elnézést hogy vannak olyan oldalak is akik esetleg a kezdőt is ember számba veszik, akik gondolnak arra is, hogy van aki csak hobbiból, kedvtelésből, foglalkozik ilyen irányú tevékenységgel. És ezek szerint ( szerinted ) ezeknek ne is legyen semmi ismeretterjesztés, mert a te tudás szintedet ez meghaladja, és mindez már felesleges. (Te már tudod a többi meg nem számít)
Szerencsére Róbert nem így gondolkodik!
Látod ezért vannak kevesen, mert aki tud valamit róla ( tisztelet a kivételnek, mert vannak! ) olyan szinten ír róla hogy nehogy véletlenül is más is megértse, mer akkor leszóljak. Azzal nem is foglalkozik, hogy egy magyarázatban olyan meghatározásokat mond, ami maga is magyarázatra szorulna! Nem ereszkedik olyan mélyre!

Szerintem te eltévedtél, és nem ez lesz a te oldalad! Mindazonáltal vannak itt komolyabb leírások, és komoly emberek is, akik segíteni tudnak hogy ha rászorulsz! Bár biztos hogy te nem is vallanád be mert az megalázó lenne.

Ezek után elmondom, hogy én mint kezdő, ennek a fórumnak, és tagjainak nagyon sokat köszönhetek, mert segítettek, ösztönöztek! És szerintem nem csak én vagyok így!

Én ezután is mindenkinek ajánlom, hogy jöjjön erre az oldalra mert itt tanulhat ha akar! Köszönöm Róbert, és köszönöm klubtagok!

És bocs, nem akartam bántani senkit, csak ez a beszólás megalázó lehet annak aki nem zseni, és nem is akar az lenni, csak simán a látóköret akarja tágítani!
Avatar
glezmen
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 139
Csatlakozott: 2012. augusztus 9. csütörtök, 6:00

Re: Egyszerű elektronika

Hozzászólás Szerző: glezmen »

csabeszq írta:A középiskolai tananyagról beszéltem. Nálunk a szomszédban megoldhatatlan problémát jelentett, amikor a LED-szalag nem világított többé.
De odamehetsz egy sarki boltoshoz egy csomó elektromos kacattal és megkérheted, hogy kösse be úgy a LED-et, hogy világítson. Garantáltan nem fog menni.

100 középiskolát elvégzettből 95 nem fogja tudni világításra bírni a LED-eket egyáltalán.

Mi a középiskola feladata konkrétan? Használható tudást átadni, vagy felsorolni egy csomó hülye képletet, amit maga a tanár sem ért, dolgozat után meg túl lenni rajta?
Én lennék a legboldogabb, ha 100 középiskolásból 95 ütné vágná az RLC köröket. A sajnálatos valóság az, hogy 100 középiskolásból 95-nek egy izzó becsavarásával is gondjai vannak.

Mindig engem hívnak, ha nem működik a lámpa a lakásban, hogy nézzem meg.
Pedig az RLC körökből ezek az emberek megírták a dolgozatot és átmentek. :)
elkeseritoen szuklatokoru vagy :roll:
igen, 100 emberbol 95 nem fogja tudni megjavitani a LED-et. 100 emberbol 95 NEM IS AKARJA! miert tenne?
lehet hogy te baromi nagy asz vagy elektrotechnikaban, amihez mas hulye - az a mas viszont jo mas teruleten, lehet hogy remek kozgazdasz, szoftverfejleszto vagy esztergalyos
attol hogy szerinted az egyetlen hasznalhato es kotelezo tudas az elektrotechnika, az meg szerencsere nincs igy :)
igen, kozepiskolaban tanitanak alapszintu elektros ismereteket is. mint ahogy sok mast is
mondd mar el nekem igy fejbol az amerikai fuggetlensegi haboru tortenetet par mondatban osszefoglalva legy szives... vagy az eukariota sejt reszeit...
megy? nem?
pedig megirtad belole a dolgozatot es atmentel...
a kozepiskola NEM 'karbantarto-kepzo', hanem probal minel tobb teruletrol alapszintu ismereteket atadni, nagyreszt azert, hogy az ifju nebulo szamara kideruljon hogy mi erdekli, mivel akar a jovoben foglalkozni
tanitanak szamitastechnikat is, megis, szerinted hany ember kepes onalloan mondjuk HDD-t particionalni? szinte senki, aki nem konkretan IT-vel foglalkozik, es jobban is teszik... marpedig hidd el, erre SOKKAL gyakrabban van szukseg, mint arra hogy valaki RLC-koroket szamoljon...
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: Egyszerű elektronika

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

glezmen,

Az informatikát már megreformálták. Ott már nem tanítanak programozni minden iskolában, hanem táblázatkezelés, internetezés, levelezés és szövegszerkesztés van. Azt kell, hogy mondjam, hogy ez többet ér, mintha átverekednék magukat a tízig számoló Pascal programon, miközben egy levelet sem tudnak elküldeni. Átmentek a gyakorlati oktatásra, ami a 0% használható tudásnál sokkal többet jelent.

Sajnos emlékszem a középiskolai fizikakönyvekre: védőföldelésről, FI reléről szó sem volt, viszont a Fluxust azt nyomták ezerrel. Nyomták a felesleges hülyeségeket, miközben a háztartási elektronikában lévő életvédelmi dolgok kimaradtak.

Meg kell érteni, hogy a fizikaórák száma korlátozott, nagyon nem mindegy, hogy mit oktatsz.
Avatar
glezmen
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 139
Csatlakozott: 2012. augusztus 9. csütörtök, 6:00

Re: Egyszerű elektronika

Hozzászólás Szerző: glezmen »

csabeszq írta:Az informatikát már megreformálták. Ott már nem tanítanak programozni minden iskolában, hanem táblázatkezelés, internetezés, levelezés és szövegszerkesztés van. Azt kell, hogy mondjam, hogy ez többet ér, mintha átverekednék magukat a tízig számoló Pascal programon, miközben egy levelet sem tudnak elküldeni. Átmentek a gyakorlati oktatásra, ami a 0% használható tudásnál sokkal többet jelent.
nagyon helyes. soha nem ertettem hogy miert tanitanak altalanos szakos gimiseknek programozast...
es ugyan tanitanak szovegszerkesztest es tablazatkezelest, de mikor gep ele kerulnek a diakok a valo eletben, olyasmiket produkalnak amitol legszivesebben zokognek :(
pedig most mar szinte mindenki talalkozik ilyen-olyan formaban a szamitogeppel. es akkor meg szo sem esett azokrol a dolgokrol amikre az embernek egy otthoni gep hasznalatakor szembesulnie kell, mert ezek NEM a tablazatkezelok, hanem teljesen mas jellegu problemak... fogalmuk sincs hogyan kell egy wifis routert beallitani, egy vinyot particionalni, vagy windowson drivert, Linuxon csomagokat frissiteni
igen, a legtobb kozepiskolaban nem tanitanak a Fi-relerol. de miert gondolod hogy ezt kotelezoen mindenkinek a fejebe kene verni?
en igy 34 evesen meg SOHA nem kellett hogy a Fi-relerol akar csak halljak, csak azert tudom hogy mi az es mire jo, mert az elektros cikkeket olvasgatva talalkoztam a fogalommal, mivel erdekelt
a kozepiskola NEM villanyszerelo-kepzo :roll:
ilyen erovel fel lehetnel haborodva hogy miert nem tanitak meg a kozepiskolaban vizvezeteket, autos futomuvet, biciklivaltot szerelni, miert nem tanitjak meg hogyan kell tetot acsolni, betont keverni, hazfalat alapozni
azt sem a kozepiskolabol tudom, hogyan szereljek fel TV-antennat, uvegezzem be az ablakot vagy kossek be vezetekes gazra egy tuzhelyet
de mindezeket nem is kell tudnom...
valamiert onkenyesen kivalasztottad az elektrotechnikat, amihez szerinted mindenkinek kotelezoen erteni kellene, csak mert teged az erdekel, es ahhoz ertesz
be tudsz allitani pl. szamitogepen NATolast? ki tudod cserelni az autodban a kormanygombfejet? meg tudsz epiteni egy komplett kozponti futest? ki tudod szamolni hogy mennyi kamatot kapsz a penzedre fel ev alatt ha ismered az eves kamatlabat? ismered a komplett polgari torvenykonyvet, mindenfele jogkovetkezmenyekkel egyutt? beszelsz legalabb ket idegen nyelvet?
rengeteg dolog van, amire az embernek az elete soran szuksege van, ezeknek egy apro pici toredeke az elektrotechnika. van aki ert hozza, van aki nem. utobbiak megkerik az elobbieket hogy csinaljak meg helyettuk, es penzt adnak erte. ezt hivjak munkanak, es az emberek nagy resze abbol el, hogy tud olyasmit, amit a legtobben nem...
es az idelatogatok nagy resze azert van itt, mert ERDEKLI az elektronika, mert erdekes hobbinak tartja, nem azert, mert mar profi muszeresz...
en is tanultam fizikat, osszesen 14 even at, beleertve a fakultaciot is, megis el kellett magyaraztatnom hogy mi az a tranzisztor, mert csak halvany fogalmam volt rola...
az oldal latogatoi kulonbozo tudasszinteken allnak. ebbe beletartozik az is aki meg nalam is kevesebbet tud, es orul a vizvezetekes analogianak mert segit megertenie az alapokat. van olyan is aki nalam sokkal tobbet tud (valoszinuleg ok vannak tobben), ok meg a sokkal komolyabb cikkeknek orulnek.
Robi igyekszik hogy mindenki talaljon hasznosat abban amit csinal, es ezert igenis tiszteletet erdemel...
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: Egyszerű elektronika

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

Nem vagyunk egy véleményen, ugyanis évente 10-15 ember hal meg a házi villamos barkácsolás miatt.

A vezetékek bekötése, földelések, FI relék, kismegszakítók mondjuk simán mehetne az RLC kör és a Fluxus helyett.
Avatar
glezmen
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 139
Csatlakozott: 2012. augusztus 9. csütörtök, 6:00

Re: Egyszerű elektronika

Hozzászólás Szerző: glezmen »

csabeszq írta:Nem vagyunk egy véleményen, ugyanis évente 10-15 ember hal meg a házi villamos barkácsolás miatt.
A vezetékek bekötése, földelések, FI relék, kismegszakítók mondjuk simán mehetne az RLC kör és a Fluxus helyett.
akkor meg tobben halnanak meg
az emberek NEM azert halnak meg a hazibarkacsolastol, mert nem tanultak 30 evvel korabban a FI relerol, hanem mert ugy gondolja hogy "o, meg tudom en ezt csinalni!"
ha meg remlene neki hogy valamikor tanult is rola, meg talan nagyobb is lenne az onbizalma a pont ugyanannyira nulla tudasahoz

tisztaban kene lenni hogy mi az amire az ember kepes, es mi az amire nem
ha villanyszerelesrol van szo, en is inkabb neveloapamnak szolok, mert tudom hogy o csuklobol megcsinalja azt, amit valoszinuleg en is meg tudnek, de nem akarom veszelybe hozni a csaladomat azzal hogy nekiallok barkacsolni, es esetleg kigyulladjon a falban a vezetek csak mert elfelejtettem valamit
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Egyszerű elektronika

Hozzászólás Szerző: Robert »

Hogy a könyv további vitákat/gondolatokat ébresszen: :roll:
http://www.tavir.hu/node/39
Válasz küldése