Egyszerű elektronika

A cikkekkel, az oldal az írásaival kapcsolatos visszajelzések helye.
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Egyszerű elektronika

Hozzászólás Szerző: Robert »

"Az internet világában kétféle tudományos megközelítés létezik: az alapozó és a professzionális. A kettő között egy hatalmas űr tátong. Sok esetben súlyosbítja a helyzetet a klasszikus Murphy idézet is: "mindenre van könnyen érthető, könnyen magyarázható - ám tudományosan teljesen hibás megközelítés."Ez az elektronikai összefoglaló alapozó azzal a céllal készült, hogy az alapok a helyükön legyenek. Ha az építkezés repedezett, ingatag alapokon nyugszik - soha nem lesz palota. Kezdjük is meg a cikkekkel a napi robotot..."

A kapcsolódó cikkek:
  • Mi az az "energia"?
    Mi az az "energia"? - folytatás
    3.3V vagy 5V rendszereket tervezzünk?
Forrás: http://www.tavir.hu/node/30
Avatar
glezmen
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 139
Csatlakozott: 2012. augusztus 9. csütörtök, 6:00

Re: Egyszerű elektronika

Hozzászólás Szerző: glezmen »

ez nagyon jo, koszonom! :)
Avatar
rostasc3
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2009. október 20. kedd, 6:00

Re: Egyszerű elektronika

Hozzászólás Szerző: rostasc3 »

Tetszettek a cikkek, de bocsi Robert, egy kis nyelvelés jön, nehogy az utánad jövők a hibásat szokják, az elektromosságban veszteség van, nem 'vesztes-ség'!
Lásd:http://www.nyest.hu/hirek/frisseseg-vagy-frissesseg
Avatar
glezmen
Bitmanipulátor
Hozzászólások: 139
Csatlakozott: 2012. augusztus 9. csütörtök, 6:00

Re: Egyszerű elektronika

Hozzászólás Szerző: glezmen »

epp' irni akartam, de megeloztek :oops:
amugy nagyon jok a cikkek, kar hogy meg csak ennyi van :D
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Egyszerű elektronika

Hozzászólás Szerző: Robert »

Nem csak ennyi van.... :)
Van még, csak nem vagyok még a teljes leírással (képeket, fényképeket kell készíteni és pár helyen az elméletből grafikont gyártani)...
kb. 30-35 leckéből áll majd a teljes sorozat (a tervek szerint).

Most pár egyszerűbb lesz.

A nyelvtani hibákat javítom!
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: Egyszerű elektronika

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

Elég jó a cikk, elolvastam. Sokat segíthet indulásnál.

A tápegység készítés tapasztalataim szerint mindig a legdurvább rész.
ATmega48-ból csináltam a terepasztalhoz PWM tápegységet, nyalánkságok:

- a mozdony felvesz időnként 0.6A-t (nagyon nem mindegy, hogy mennyi többletet kell elvinni a trafó hűtőbordájának)
- előre-hátra megy
- igazi induktív terhelése van
- a normál működéshez hozzátartozik a rövidzár, hogy valaki a sínekre rárak egy fogót (nálam zenél is)

Amit lehetett megszívtam, mert ugye NPN teljesítménytranzisztort próbáltam használni először, füstölt is a bázison az ellenállás rendesen a 25-ös béta miatt, így MOSFET lett a vége. A rövidzárvédelmet (1s szünet) NE555-tel csináltam, mert nem bíztam az ATmega48-ban, mármint hogy interrupt hatására valóban képes kikapcsolni a PWM-et. A legdurvább az volt, hogy a potméter helyett egy üres lábra programoztam az ADC-t. Ment is, csak nagy volt a jel-zaj viszony. :)
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Egyszerű elektronika

Hozzászólás Szerző: Robert »

A MOSFET-et most írom (tenap fejeztem be a vázlatot), mind PWM, mind a félignyitott gate alapú szabályzást. A bipoláris tranzisztor felénél járok (béta/erősítőelem).
Az ellenállás, kondenzátor fejezetekhez a képek készülnek + a rajzok.
1-2 videóanyag is kell még, az alkatrészek túlterheléséről (persze ha van valahol szabadon fenn. ha nem, akkor kénytelen vagyok halott / félhalott eszközt beáldozni).

Szóval szép munka (nem, könyvben még nem elérhető....) :)
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: Egyszerű elektronika

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

A 2 tranzisztoros áramkorlátról is érdemes írni, jó kis kapcsolás.

Én a teljesítménytranzisztort benne MOSFET-tel helyettesítettem, úgyis jól ment, kevesebbet fogyasztva.
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Egyszerű elektronika

Hozzászólás Szerző: Robert »

A FET azért került bele, mert valahogyan eléggé hanyagolt? elfelejtett? nem ismert? alkatrész. Sok helyen én tranzisztror helyett (kapcsolóelemként) FET-t teszek be.
Avatar
Mik972
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2008. november 26. szerda, 7:00

Re: De mi az az "energia"?

Hozzászólás Szerző: Mik972 »

Biztosan sokan nem értenek velem egyet, de ezt az energiás cikket nem kellett volna megírni!
Nem hiszem, hogy a TavIR-AVR-nek kellene az általános iskolai tudást pótolni.
De abban biztos vagyok, hogy akinek vödrökkel kell magyarázni a feszültség/áram összefüggéseket, azt a második cikk step up/down konverterei csak megzavarják...
A harmadik cikk meg már szintillesztés? Diódákkal, meg ellenállásokkal? Jó, hogy itt már nincs vékony cső, meg visszacsapó szelep...
Egyébként csúnyán meg lehet bolondítani néhány 3.3V-os uP/uC-s rendszert ha a szintillesztést elnagyoljuk. Tapasztalat, mely csak néha előjövő érthetetlen hibajelenséget okoz, mígnem kínlódva rá nem jön az ember mi a gond...
A cikkben utaltál hogy később Ohm törvény... Ugye nem?????
Nem kellene belőni egy tudásszintet, és a körül mozogni? Mondjuk egy általános iskola 8. osztály? Vagy az túl komoly? Ugye nem! Kiknek készült ez a honlap? Lehet, hogy én vagyok kakukktojás, és semmi keresnivalóm itt?
Senkit sem akartam megbántani, csak építő jellegű kritikának szántam. De komolyan felháborodtam amikor beleolvastam a cikkbe, mert úgy éreztem, hogy hülyének néznek. Talán vagyunk még így egypáran, csak épp nem mindenki írja le a véleményét...
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Egyszerű elektronika

Hozzászólás Szerző: Robert »

Dede. Kakukktojás.
Ha látnád hány ember épít úgy elektronikát, programot (fordít, nem ír), hogy nem tudja mi van mögötte....

Fizikakönyveked nézd meg mi van ma a iskolában, vagy könyvesboltban. Sírhatnékom támad. Gyakorlati okítás/tudás -> 0. Illetve mi van azokkal akik 20-30 évig teljesen más pályán voltak és most tanulnának? Azokat nem zárnám ki...
Hány iskola tanítja a feszültség-áramerősség-ellenállást _érthetően_?
Hogyan magyarázod el, hogy mi a kondenzátor?

Persze elindulhatnék olyan cikkekkel (is), hogy mik azok a gázszenzorok és melyik az elektrokémiai és melyik az oxidációs elvű. Persze, lesz ilyen cikk is majd...

A stepup/stepdown tényleg későbbre kell majd. A témacikkek szerencsére sorolhatóak... Így az alapoktól indulva végig lehet járni...
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Egyszerű elektronika

Hozzászólás Szerző: Robert »

A honlapon a hosszútávú tervekben (1-2 év) szeretném az _alapoktól_ vinni a tudást a kontrollerek kompex programozásáig: azaz a tranzisztortól (említés szinten) a mérésadatgyűjtó, un. 21CFR11 megfelelőségű hiteles rendszerekig. Ezek tervezési elvek. Jelenleg még angolul is nagyon ritka hogy találsz valamit :(

Az Arduino tanfolyam miért készült? A kezdők/ismerkedők miatt. Ha csak rajtam múlna, Bascom-AVR lenne, némi C-vel fűszereztve.... :P
Avatar
Mik972
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2008. november 26. szerda, 7:00

Re: Egyszerű elektronika

Hozzászólás Szerző: Mik972 »

Hát, kedves Róbert, sok sikert hozzá!
Bár tartok tőle, hogy ha túl sokat akarsz elmondani, pont a célod ellenkezőjét éred el.
1-2 év alatt nem lehet 5-10 vagy 15 év tapasztalatát átadni.
Szerintem.
Mindenesetre köszönöm a "60 nap alatt...." sorozatot, mint ismeretbővítést. Talán édesapám kedvet kapott nyugdíjasként egy egyszerű automatizálási feladat megoldásához uC-vel :-) Én maradok a DCS-eknél. :-)
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Egyszerű elektronika

Hozzászólás Szerző: Robert »

Köszönöm :)
Az 5-10-15 év tudását nem is akarom átadni...
De normális alapozó legyen, amit nem fizikus vagy elméleti tudást bíró írt.
A transzformátort is le lehet vezetni a Maxwell egyenletekből. Még érdekes is lehet... De hogy abból nem tudod meg az áttételszámítást - valószínű.
Bár a Carnot-körfolyamatot (hűtőgép, hőszivattyú elve) már egyetemi fizikatanárom vezette le villanymotorra és mágneses térre... (érdekes volt és még meg is értettem....:P )

A 60 napnal lesz folytatása - hogy ne csak az alapozás fele menjek el.... :)
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: Egyszerű elektronika

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

Villanykarra jártam, a professzor az első előadást azzal kezdte, hogy azok indulnak előnyből, akik semmire sem emlékeznek a középiskolai villamosságtani tananyagból. Mert azok nem tanulták meg azt a sok butaságot, amiket a könyvek leírtak.

Akkortájt még az elemet áramforrásnak hívták és bőszen megtanultuk, hogy az RLC körben a kondenzátor/induktivitás feszültsége siet-e, vagy késik.

Nekem azóta sem tiszta, hogy RLC köröket mi a fenének tanultunk, amikor pl. tranzisztorról/diódáról említés sem volt. Biztos nagyon fontos lehetett, de bevallom töredelmesen 5 év villanykar és hobbibarkácsolás után sem építettem egy darab áramkört sem, ami RLC kört tartalmazott volna.
Válasz küldése