Elektronikai kapcsolások

dgyula
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2014. november 8. szombat, 19:23

Elektronikai kapcsolások

Hozzászólás Szerző: dgyula »

Sziasztok!

Szeretnék 1,5-al ki-be kapcsolni egy 5V-os relét. A 1,5-ot egy eszköz adja - hőmérséklet mérő - és egy másik betáp meg adja az 5V-ot a relének. Valahogy azt kellene megoldjam, hogy ha a 1,5V-ot kiküldi az eszköz (megjelenik egy kábel végén), akkor az 5V-ot ráküldjem vele az 5V-os relére. Feltranszformálás nem játszik, mert iszonyú kicsi áramerősséget produkál az eszköz. Viszont egy tranzisztort már beizzít azt kipróbáltam. Először arra gondoltam, hogy a 1,5V-ot rávezetem egy npn tranzisztor bázisára és az majd nyit és elindul a 12V rajta keresztül. De ez nem működik valamiért. Valahogy így próbáltam:

táp +1,2V
|
bázis
|
|------- kollektor +5V be ----- +5V táp
|
emiter +5V ki (na ez nem megy)
|
relé
|
-5V táp

Hogy lehet ezt megoldani?
Avatar
SirLeslie
Pákabűvész
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2005. április 14. csütörtök, 6:00

Re: Elektronikai kapcsolások

Hozzászólás Szerző: SirLeslie »

dgyula írta:Sziasztok!

Szeretnék 1,5-al ki-be kapcsolni egy 5V-os relét.
...
Ha egy ledet meg tud hajtani az 1.5V-os áramköröd, akkor tegyél be egy optocsatolót - így lesz leválasztásod is, valamint a tranzisztor/fet meghajtása is egyszerűbb lesz.
dgyula
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2014. november 8. szombat, 19:23

Re: Elektronikai kapcsolások

Hozzászólás Szerző: dgyula »

Igen erre én is gondoltam, de tranzisztor van itthon, meg relé, ellenállás, kondi és dióda. :) Ezekből nem lehet összehozni?
Avatar
SirLeslie
Pákabűvész
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2005. április 14. csütörtök, 6:00

Re: Elektronikai kapcsolások

Hozzászólás Szerző: SirLeslie »

dgyula írta:Igen erre én is gondoltam, de tranzisztor van itthon, meg relé, ellenállás, kondi és dióda. :) Ezekből nem lehet összehozni?
Biztosan... de analóg témakörben nem vagyok nagyon járatos ;-)
Nézegesd meg a készleteden lévő tranzisztorok adatlapjait, hogy mit írnak nyitófeszültségnek - lehet, hogy egy lépcsőben nem lehet megoldani, hanem akár 2-3 tranzisztort is egymás után kell kötni, az analógos szakik majd megmondják a tutit ;-)
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: Elektronikai kapcsolások

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

Földelt emitteres kapcsolás (NPN). Bázisra 220 ohm, emitter a földön, kollektor a relé egyik vége, 5V a másik vége.

A kollektor és az 5V közé tegyél fordítottirányú diódát, hogy a relé induktív rúgása ne tegye tönkre a tranzisztort.
dgyula
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2014. november 8. szombat, 19:23

Re: Elektronikai kapcsolások

Hozzászólás Szerző: dgyula »

BC337 tranzisztor jó erre a célra? Az is NPN. A bázisra a 220 ohm a 1,5 voltot hivatott csökkenteni? Jelenleg az a helyzet, hogy megfordult a 1,5V polaritása amint rákötöm, tehát nem +1,5V jelenik meg a bázison, hanem -1,5V. Ezt hogy lehet kiküszöbölni? (Nem fordítva kötöm rá a 1,5V-ot).
csabeszq írta:Földelt emitteres kapcsolás (NPN). Bázisra 220 ohm, emitter a földön, kollektor a relé egyik vége, 5V a másik vége.

A kollektor és az 5V közé tegyél fordítottirányú diódát, hogy a relé induktív rúgása ne tegye tönkre a tranzisztort.
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: Elektronikai kapcsolások

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

Így távolról meglehetősen nehéz tanácsokat adni, amikor nem tudjuk, hogy hogyan készül az 1.5V, ami időnként -1.5V.

:)

Értelemszerűen a kapcsolás akkor működik, ha a kimeneted, ahonnan az 1.5V jön, bírja a terhelést.
dgyula
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2014. november 8. szombat, 19:23

Re: Elektronikai kapcsolások

Hozzászólás Szerző: dgyula »

Sajnos a kimenet nem nagyon terhelhető, ha így lenne sima fesz osztó+relé páros megoldaná minden gondom. :(
Úgy mértem, hogy a mérő betápjának 5V-ja és a kimenet 1,5V egyazon feszültségszinten van (5V) és a 2 negatív pólus (betáp és kimenet) egymáshoz képesti feszültségszintje változik (ennek mi értelme?). Így szerintem az lesz a gond, hogy a földhöz képest (betáp -) alacsonyabb a kimenet - szintje és ezért a bázison nem pozitív hanem negatív fesz jelenik meg. Cseréljem le a npn tranzisztort pnp-re? Mást csináljak vele vagy maradhat az előbbi kapcsolás?
csabeszq írta:Így távolról meglehetősen nehéz tanácsokat adni, amikor nem tudjuk, hogy hogyan készül az 1.5V, ami időnként -1.5V.

:)

Értelemszerűen a kapcsolás akkor működik, ha a kimeneted, ahonnan az 1.5V jön, bírja a terhelést.
Válasz küldése