Automata öntözőrendszer

bekesijozsi0208
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2020. március 22. vasárnap, 18:20

Automata öntözőrendszer

Hozzászólás Szerző: bekesijozsi0208 »

Sziasztok!

Viszonylag új vagyok még a programozás és elektronika terén, úgyhogy kérlek nézzétek elhttps://hu.flatfy.com/nekem, ha valamit szakszerűtlenül fogalmazok :)

A tavasz közeledtével újra előjött egy régi nagy álmom, egy automata öntözőrendszer és felügyeleti rendszer fejlesztése. Az ideális cél az lenne, hogy egy (egyelőre) pár négyzetméteres területen néhány haszonnövényről legalább az alábbi adatokat tudjam gyűjteni: talajnedvesség, levegő hőmérséklet. Ezekre tudom hogy vannak szenzorok, amiket be tudok szerezni. Szeretnék még két aktuátort is a rendszerbe, amik az öntözésért és a tápoldatért felelnek, bár egyelőre ez még a legkevésbé kristálytiszta részlet a projekt tervben. Végül pedig egy wireless kommunikáció nagyon jó lenne, hogy telefonról tudjam követni a mért adatokat, és lássam, ha valami kiugró és azonnali beavatkozást igényel.

A kérdés az, hogy szerintetek van-e értelme Arduinóval kezdeni ezt a projektet? Olvastam, hogy a memóriája elég kicsi és előfordulhat, hogy kevés lesz az én céljaimra. Ugyebár rendszeresen szertnék nedvesség és hőmérsékletadatokat venni, és az aktuátort is bekapcsolni, de leginkább a Wifi modul miatt gondolom, hogy kevés lehet.

Ha nem, akkor milyen mikrokontrollereket érdemes nézelődnöm szerintetek? Ez esetbne a programozás jóval nehezebb lesz és az elektronika is eldurvul, ettől félek.

És a víz pumpálására van bármi ötletetek? A pumpát az áramigénye miatt kizártam, én most valamilyen szervomotoron gondolkozom, ami fix elfordulással megnyit és zár egy szelepet. Az, hogy ténylegesen zárás történjen és ne folyjon ki a víz még egy érdekes szigetelési feladat lesz, de ez már részletkérdés. Ez esetben egy tartály lenne az alján egy csappal, és a csap nyílását zárná el a szervomotor karja, erre gondoltam.

Nagyon köszönöm a segítségeteket!

Üdv.
Józsi
Avatar
aaszabo
Tranzisztorgyógyász
Hozzászólások: 179
Csatlakozott: 2012. január 22. vasárnap, 7:00

Re: Automata öntözőrendszer

Hozzászólás Szerző: aaszabo »

Szia!

ESP32 eszközt javaslom. Tud meglévő WiFi hálózat nélkül is saját HotSpot-ot szolgáltatni. Ha a rendszer 10-30 méteren belül van, akkor telefonodról is elérheted. Egy antennával és erősítővel még távolabbról is elérhető. Ha pedig az otthoni WiFi elhallatszik az eszközödig, akkor tud az otthoni hálózathoz is csatlakozni, így szabadon elérhető otthon bárhol.
Olyan megoldás is létezik, hogy SIM kártyás modult tudsz az ESP32-höz integrálni és ekkor SMS-eken keresztül is tudsz az eszközöddel kommunikálni bárhonnan a világból.

Az ESP32 Arduino környezetben Arduino-ként is kezelhető. Tehát egyszerűen programozható.

Az ESP32-höz rengeteg érzékelő és beavatkozó eszköz illeszthető. Minden van, amire neked szükséged lehet, csak keres rá. Ami megy Arduinóval, az megy ESP32-vel is. Legfeljebb a fizikai kapcsolódás a kérdés, ha egy Arduino-hoz lábkompatibilisen tervezett Arduino shield-en van kialakítva az adott eszköz. Ekkor vagy csinálsz egy panelt a kettő közé, amin a megfelelő lábakat összekötöd, vagy direktbe is összehuzalozhatod a lábakat. Locsolós projektben mindenképpen dobozold be lehetőleg vízhatlanul.

A vízpumpa bármi lehet. Kútba engedett búvárszivattyú, vagy egy kis teljesítményű merülőszivattyú, de akár akváriumba való szivattyú is. Akár lehet állandó nyomás alatt lévő mágnesszelepes öntözőfej. A lényeg, hogy az eszközöd csak vezérli a működését. Ez történhet egy relén keresztül is. Így a mikrokontroller, csak kisfeszültségű vezérlőjelet szolgáltat és ezzel kapcsolhatja akár a szivattyú 230V-os hálózati működését relén keresztül.

A 230V feszültségű eszközök veszélyesek. Ezért csak akkor használj ilyen eszközöket, ha megvan a megfelelő képzettséget, tudásod és megfelelően és biztonságosan tudod ezeket kezelni és megépíteni. A locsolás témája külön is veszélyes, mert a víz vezeti az áramot és ha nem megfelelő a kialakítás (víz kerülhet a 230V-os környezetbe) és nem jó a szigetelés, akkor életveszélyes lehet, amit csinálsz rád és másokra nézve is.
Akkor inkább a 12-24V-os mágneskapcsolós locsolófejet javaslom, amit rákötsz a vezetékes vízhálózatra és az ESP32-vel vezérelhetsz egy közbeiktatott relé segítségével.
Válasz küldése