ESP8266 GPIO terhelhetőség

ESP8266, ESP32 chipek és az ESP-xx modulok. Programozási nyelvek, trükkök, hardware tippek.
Avatar
SanyiSay
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 1031
Csatlakozott: 2009. február 28. szombat, 7:00

ESP8266 GPIO terhelhetőség

Hozzászólás Szerző: SanyiSay »

Egy íródó iromány:
http://www.tavir.hu/iot-0
Nem könnyű kérdés.
pld van itt amit már belinkeltem
http://neilkolban.com/tech/wp-content/u ... t-2015.pdf
NA ez olyan nagy hogy inkább rákeresek a neten ha kell valami. :)

Mondjuk azt még fontosnak tartom hogy a GPIO IMax 12mA ami egy 20 mA es ledmeghajtáshoz már kevés, célszerű így számolni az előtét ellenállásokat .
Szerencsére amúgy is többnyire kell hozzá szintillesztő így ez már nem is akkora gond.
Igaz ez a probléma megint csak akkor jön elő ha nem csak átjátszó állomásnak használjuk.

Aztán amit én rendszeresen használok, Webszerverként működtetem és így küldök neki utasításokat amiket GET és POST metódussal hasznosítok.
Így, vagy a megírt HTML oldalon lévő elemek küldik ezeket, vagy simán címsorba írva "192.168.1.1/GPIO3=Kapcs" küldöm mondjuk a GPIO kapcsolgató utasítást.
Aztán használom még a pontos idő lekérését is Google szerverről, ami szintén hasznos bizonyos esetekben. Nem kell komolyabb óra áramkör, ha rendszeresen tudom frissíteni.
Én ugyan nem AT parancsokkal érem el ezeket, de írásodból kiderül a kliensként oldallekérés résznél, hogy megy ez úgy is szépen. :)
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: ESP8266 chip használata

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

Köszi.

A doksi leírja, hogy 12 mA a maximum. Nálam fejtörést az okozott, hogy mi van ha rövidrezárom a lábat? Kiég, vagy nem?
Végül úgy szereltem meg a kapcsolást, hogy ne lehessen a GPIO2-t földre lekötni akkor, ha közben HIGH-t ad ki.

De hosszú távon nem szeretnék olyan dolgokra berendezkedni, amik egyébként mennének.
Avatar
SanyiSay
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 1031
Csatlakozott: 2009. február 28. szombat, 7:00

Re: ESP8266 chip használata

Hozzászólás Szerző: SanyiSay »

Elvileg az összes GPIO, bemenet álapotban van boot közben így nagy rövid zárra nem kell számolni, hacsak utána magadnak el nem intézed, egy rossz beállítással. :)
(ezt hittem eddig)

Aztán találtam egy ilyent ahol az én olvasatomban azt ecsetelik hogy a GPIO0 kicsit kimenet is lehet NodeMCU panelon.
https://zoetrope.io/tech-blog/esp8266-b ... te-startup
Igaz ott a GPIO 0 Flash kapcsoló nem is közvetlenül GND re húzza a lábat hanem betettek egy 470 ohmos ellenállást.

Lehet még is jogos az aggodalom? :)
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: ESP8266 chip használata

Hozzászólás Szerző: Robert »

"User Error" ellen. Az Arduino esetén is van ilyen védelem (illene).
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: ESP8266 chip használata

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

A védelem sajnos nem elég. A specifikációban le kellett volna írni. Gondolom ezért rakják be a 470 ohmos ellenállásokat.
Avatar
csegebiga
Chipgyilok
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2015. március 27. péntek, 21:27

Re: ESP8266 GPIO terhelhetőség

Hozzászólás Szerző: csegebiga »

Beteszem ide is, mert itt a helye
úgy néz ki, a GPIO lábaknak kétféle áram terhelhetősége van,
forrás irányú áram: 12mA (source mód: GPIO és a gnd között a led, H szint világít)
nyelő irányú áram: kb(?) 20mA (sink (=open drain) mód: táp és a GPIO között a led, L szint világít)

http://bbs.espressif.com/viewtopic.php?t=139
Re: GPIO Maximum current Imax
Post by Espressif_Kelly » Fri Jan 30, 2015 11:51 am
Dear Sir,
1.12mA here refers to the source current and sink current is greater than 12mA.
2.12mA is for per pin and each pin is the same.
3. Drive capacity current of all GPIO pins total can be 16 x 12 mA.
Thanks for your interests in ESP8266EX!
Re: GPIO Maximum current Imax
Post by Espressif_Kelly » Mon Dec 14, 2015 10:22 am
The sink current of GPIO is about 20mA.
nincs egy kicsi deja vu érzésetek?
megint egy nem dokumentált feature, mint az 5V tolerancia.
Avatar
pipi
SzínkódFestő
Hozzászólások: 80
Csatlakozott: 2008. július 6. vasárnap, 6:00

Re: ESP8266 GPIO terhelhetőség

Hozzászólás Szerző: pipi »

Hali!
És arról is nyilatkozott hogy egyidőben terhelhető az összes kimenő lába 20mA-ral?
Simán lehet hogy a szegényes adatlap ezért adja a 12mA-t.
Azt is meg szokták adni hány mA terhelés esetén hány V kimenőfeszt garantálnak, az "okos" adatlapok sokszor különböző áramértékhez tartozó kimenőfeszt is megadnak.
Az ilyeneket erősen fenntartással kell fogadni, a szentírásnak az adatlapot illik tekinteni, az hogy mit bír ideig/óráig az egy más tészta
Avatar
csegebiga
Chipgyilok
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2015. március 27. péntek, 21:27

Re: ESP8266 GPIO terhelhetőség

Hozzászólás Szerző: csegebiga »

Láttad a forumot.
Ennyi az info.
Az illető pongyolán fogalmaz.
Először: 'több, mint 12mA'
Másodszor: '20mA körül'
Ezért mondtam, mint az 5V tolerancia.
Valaki mond valamit.
Annyiban hihető, hogy tápigénye nincs a dolognak, a gndhez zár a tranzisztor.
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: ESP8266 GPIO terhelhetőség

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

megint egy nem dokumentált feature
Mondjuk erről nem a user tehet. Az Atmelhez képest a dokumentáció csapnivaló. Próbáld meg az SDK-t használni és megérted.
A doksi annyira gyér, hogy kipróbálod és ha megy, akkor oké. Mint hardvernél. Ha SDK frissítés van, akkor esetleg nem megy többé.

Senki semmit nem ért. Ha 3.3V-os, nem 5V toleráns, akkor minek raknak zenert schottky helyett, ha pedig 5V toleráns, akkor miért nem írják le doksiban?

Egy 3.3V-os AVR-nél eszembe nem jutna 5V-os inputot berakni, a doksi/megvalósítás annyira egyértelmű.
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: ESP8266 GPIO terhelhetőség

Hozzászólás Szerző: Robert »

Az ExpressIF más fórumain is felmnerült már ez a 12mA/20mA kérdéskör. Ott még az is elhangzott, hogy lábanként ennyi és nem számít, hogy hogyan vannak portonként összerendezve.
1, Amíg nincs a hivatalos adatlapban, addig nem építenék rá.
2, Korrekt tervezés esetén nem tervezünk határműködésre. Tartalék legyen a rendszerben. A 10mA esetén tartalék is van és határon sincs. Mégis megoldható szűk sugárzási szögű LED-del. Vagy a nagyfényűvel. Vagy egyéb megoldással (pl. külső FET)


A dokumentáció egyre érdekesebb - még az SDK-ból létrehozott Arduino keretrendszerek is erősen ad-hoc eltérőek... 1.6.5; 2.0.0 és feletti 3 verzió. Így megint ott vagyunk, hogy melyik alaprendszer, melyik ESP8266core és melyik külső függvénykönyvtár működik együtt.
http://www.tavir.hu - a gazda :)
Avatar
SanyiSay
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 1031
Csatlakozott: 2009. február 28. szombat, 7:00

Re: ESP8266 GPIO terhelhetőség

Hozzászólás Szerző: SanyiSay »

Én most épp elégedett vagyok. Yield használata óta egész jól működik minden, külön külön is és egyszerre sem akad össze. (legalább is amiket eddig használok)
Stabil 2.3.0.
#include "FS.h"
#include <ESP8266WiFi.h>
#include <ESP8266WebServer.h>
#include <ESP8266HTTPUpdateServer.h>
#include <ESP8266FtpServer.h>
#include <OneWire.h>
#include <DallasTemperature.h>
#include <SoftwareSerial.h> (Nextion lóg rajta, bbking jóvoltából :) )
#include <ESP8266Ping.h>
Válasz küldése