Mikrokontroller programozás esp-link segítségével

ESP8266, ESP32 chipek és az ESP-xx modulok. Programozási nyelvek, trükkök, hardware tippek.
Avatar
SanyiSay
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 1031
Csatlakozott: 2009. február 28. szombat, 7:00

Re: Mikrokontroller programozás esp-link segítségével

Hozzászólás Szerző: SanyiSay »

Én közben hirtelen felindulásból gondoltam ránézek az MQTT lehetőségekre, és kezdetnek felteszem a NAS-ra a Mosquitto szervert hozzá, de persze nem sikerült. Települ de nem indul el. Ha valakinek esetleg van tapasztalata hogy lehet Syno nasra feltenni, windows-os gondolkodással, azt megköszönném. Találtam leírást de nagyon linuxos. :) fájlonként engedélybeállítások stb.
Avatar
SanyiSay
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 1031
Csatlakozott: 2009. február 28. szombat, 7:00

Re: Mikrokontroller programozás esp-link segítségével

Hozzászólás Szerző: SanyiSay »

Közben kicsit olvasgattam Jquery alapokat. Első szembetűnő hiánya számomra, hogy nehezen fut offline módban. Vagy letölti az ember a hozzá nélkülözhetetlen elemeket vagy elfogadja hogy ha épp nincs internet akkor nincs megfelelő weboldal sem. Ez ESP AP módban alapból így van, vagy ha egy másik ESP hez csatlakozik az ember, valamint nekem a régi 3 betűs kábelszolgáltatómnál rendszeresen elment a net negyed órákra. Vagy esetleg rosszul látom?
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: Mikrokontroller programozás esp-link segítségével

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

Nem értem, hogy mire jó az esp kapcsolat offline módban. :)
Avatar
SanyiSay
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 1031
Csatlakozott: 2009. február 28. szombat, 7:00

Re: Mikrokontroller programozás esp-link segítségével

Hozzászólás Szerző: SanyiSay »

Pedig van hogy nem kell 7/24-ben elérni a terepasztalt a világ bármely pontjáról, nehogy karambol legyen. :P
Az én felhasználási elképzeléseimben bizony igen kevés az internet szükséglet.
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Mikrokontroller programozás esp-link segítségével

Hozzászólás Szerző: Robert »

Nálam az ESP pl. az asztal sarkán van és a lokális hálón molyol csak. Nem engedem ki a külső netre és onnan sem lesz elérhető. Csak belső (lokális) IP címe van....
Biztonság? Túlzott védelem? Vagy csak még nem vagyok elég bátor ? :)
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: Mikrokontroller programozás esp-link segítségével

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

Aggódós vagy Róbert.

Nap mint nap jönnek arról hírek, hogy sebezhetőséget találtak valamelyik böngészőben és javítják. Azt gondolná az ember, hogy biztonságban van, mert ugye a gép az védett.
Amiről nem jönnek a hírek, na ott van a legnagyobb gáz. :)

99%-ra tenném, hogy az NSA legelső lépése a gagyi hardveren futó kínai router-ek feltörése, mert sokkal egyszerűbb, mint magára a gépre bemenni. Ráadásul ezt a neten keresztül is megtehetik, anélkül hogy megerőltetnék magukat. Életemben olyan hírt nem hallottam, hogy a ZTE router-en azonnali firmware frissítést kell minden tulajdonosnak végrehajtani sebezhetőség miatt.

Pedig ugye a net tele van videókkal, hogy hogyan lehet ezeket feltörni és ahogy a kínaiakat ismerjük, belépnek, ha akarnak.

Az ESP és a wifi router sebezhetőség szempontjából pont ugyanaz és a router hardvere sem sokkal erősebb. :)
Avatar
SanyiSay
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 1031
Csatlakozott: 2009. február 28. szombat, 7:00

Re: Mikrokontroller programozás esp-link segítségével

Hozzászólás Szerző: SanyiSay »

Én viszont egyetértek.
Szerintem nem lehet az ember eléggé üldözés mániás manapság.
A nagy feltörésektől nyilván nem véd meg semmi, de a rengeteg kis hobbista feltöréstől kellemetlenségtől, azért meg lehet menekülni szerintem.
Wifi MAC szűrést is meg lehet kerülni, de arra nagyon jó hogy a gyermekeim összes ismerőse ne az én hálózatomon lógjon.

Ellenben ha az egész rendszer nincs a külvilággal összekötve dróton akkor nincs az a módszer ami bejutna oda. :)
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: Mikrokontroller programozás esp-link segítségével

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

Ellenben ha az egész rendszer nincs a külvilággal összekötve dróton akkor nincs az a módszer ami bejutna oda. :)
A mobiltelefonban van mikrofon és kamera, emellett mindig a hálózaton lóg, hogy fogadja a hívásokat.
A helyzetét simán mérik, látják hogy mikor merre utazik a telefon, mely más telefonokkal találkozik.
Ebből képesek egy hálót felépíteni, ami leképez bizonyos csoportokat.

Megállapítható név szerint, hogy mely komcsik voltak ott az Május 1.-i majálison, kik voltak Fradi meccsen, név szerint kik fognak az Újpestnek szurkolni szombaton.

Van 10 millió ember az országban, pár terabájtos merevlemez bőven elég arra, hogy letárolják, hogy a hangyák mivel töltik az idejüket, milyen honlapokat nézegetnek,...

Technikailag semmi nem zárja ki, hogy a telefonodból lehallgatókészülék legyen és még videózzon is.
Te bízol abban, hogy a telefonod nem teszi meg mindezt, én viszont nem tenném a kezem tűzbe miatta.
Avatar
SanyiSay
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 1031
Csatlakozott: 2009. február 28. szombat, 7:00

Re: Mikrokontroller programozás esp-link segítségével

Hozzászólás Szerző: SanyiSay »

Természetesen az létezik amiket, te írsz. Ennek egy része hasznos számunkra egy része nem annyira, de ez ellen nem is lehet tenni és nem is zavaró. Ezzel együtt kell élni.
Ellenben amikor pld nyitsz egy fix dns-t a világ felé és rövid időn bellül támadások miatt letilt egy pár ip címet a szerver, mert pár okoska hackert játszik. Na azok a bosszantóak.
Kicsit úgy hangzik amiket írsz mintha neked nem is lenne lekódolva a wifid és a családi albumot bárki bármikor böngészheti, hisz úgy is elérhető ha nagyon akarják.
Lehet te vagy a szomszédom mert itt még van egy emberke aki nem védi a hálózatát. Lehet az ajtót sem zárja, mert ha akarnak úgy is betörnek, és legalább a zárszerelést megússza az ember. :D

Ám szerencsére nem vagyunk egyformák.
Mert ugye van az a kérdés is, hogy minek a templomra villámhárító? Hihetünk sok mindenben, de a védelem azért nem árt. :)
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Mikrokontroller programozás esp-link segítségével

Hozzászólás Szerző: Robert »

Mit mond rólad el a mobiltelefon cellainfója és a minimális adatok?

https://www.ted.com/talks/malte_spitz_y ... s_watching
Alul a feliratok közt a magyar is fenn van (subtitles)

Ezek után mit várok ?:)
Avatar
SanyiSay
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 1031
Csatlakozott: 2009. február 28. szombat, 7:00

Re: Mikrokontroller programozás esp-link segítségével

Hozzászólás Szerző: SanyiSay »

Most frissítettem azt az ESP-t ami a frissítő PC áramellátását vezérli. :)
Hirtelen nem igen értettem miért lett áramszünet.
Nem kellenek ide gonosz támadások, kinyírom magam a rendszert. :)
Avatar
SzLacus
Tranzisztorgyógyász
Hozzászólások: 175
Csatlakozott: 2012. május 20. vasárnap, 6:00

Re: Mikrokontroller programozás esp-link segítségével

Hozzászólás Szerző: SzLacus »

A biztonság részhez csak annyit szólnék hozzá, hogy amit lehet, azt azért érdemes megtenni, hogy az én játszóteremen ne játszhasson az a két féle ember aki létezik. A boldogra, meg a boldogtalanra gondolok. :-)
De hogy a lényegről is szó essék, kérlek hozzatok egy kicsit képbe. Amit csabeszq közzétett, azon a rajzon a NodeMCU (benne nyilván egy esp12 lakik) rx tx és io12 lába szint illesztőn keresztül csatlakozik a nano tx rx és reset lábára. A resetben egy dióda is lakik, hogy az esp resetelni tudja a nano-t, de a nano-n nyomott reset ne macerálhassa az esp modul lábát.
Az rx tx-ek kerestbe vannak kötve, így ha az esp modul reseteli a nano-t, akkor abban elindul a bootloader, és az rx tx-en keresztül pont úgy tudja feltölteni a nano-ra a programot, mit ahogyan azt a PC felől az usb kapcsolaton keresztül tennénk. Ha már itt tartunk, akkor fontos megnézni a nano rajzát, amiből kiderül, hogy az usb illesztő rx tx kimenete 1k leválasztó ellenállással kapcsolódik a procra és a nano panel rx tx lábára, ami lehetővé teszi, hogy az esp kimenete ne vesszen össze az usb illesztő kimenetével.
A kapcsolásból számomra az következik, hogy a nano számára kiküldendő .bin állományt át kell tolni az esp-be. Kérdésem, hogy ezt fájlként át tolja a feltöltő, aztán indít az esp-n egy eljárást, ami az esp-n eltárolt bin fájlt betölti a nano-ba, vagy nincs tárolás, a bin fájl röptében íródik a nano-ba.
Továbbá az is érdekelne, hogy az esp-t ettől függetlenül lehet OTA frissíteni? Úgy gondolom, hogy igen (ha van benne elég flash), mert az esp OTA valahogy úgy működik (sekélyes az angol tudásom), hogy a frissítést fájlként felnyomja az esp-re, aztán ha hibátlan, akkor átállít egy flag-et, és a reset után az új állomány fog bootolni.
Tudom, hogy az esp OTA az másik téma, olvastam is, de a két OTA-nak más a cél chipje, és az együttes működéséről még nem volt szó. Persze ha az esp mögött nincs nano, akkor csak az esp-t kell ota-zni, de ha van, akkor mindkettőt jó lenne OTA frissíteni.

És ha már ennyire benne vagyunk, akkor egy további kérdés is megfogalmazódott bennem.
SPI lehetősége is van az ESP modulnak. úgy gondolom, hogy akár MISO MOSI alapon is feltölthetné a nano-t, akkor persze nem kellene bootloader a nano-ba. Vagy ez nagyon vad elképzelés? Már csak azért, mert még nem találkoztam vele, és nem hiszem, hogy olyan okos gyerek vagyok, hogy a nagy tuti egyedül nekem jutna eszembe.
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: Mikrokontroller programozás esp-link segítségével

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

Két féle feltöltés létezik esp-link alatt (Arduinora).

- van a HTTP-post féle, ami nekem nem mindig megy
- meg az avrdude (ezt használom). A program elkapja a 23-as porton az AVR-DUDE induló bájtsorozatát és rányom az arduino-ra egy resetet (auto-reset feature)

Innentől kezdve az avr-dude a 23-portra nyomja a dumát, az esp-link meg resetel, ha kell. Nem volt vele még problémám. A HTTP post nekem módjával működött, azt sem web-oldalról csinálja, mert a multipart post helyett mást használ. Bevallom, a legnormálisabb lenne web-ről feltölteni a hex fájlt, ami optiboot-tá konvertálódik menet közben. Ez nincs még benne.


Elvileg az ISP is megy, de nem próbáltam ki.
Avatar
SzLacus
Tranzisztorgyógyász
Hozzászólások: 175
Csatlakozott: 2012. május 20. vasárnap, 6:00

Re: Mikrokontroller programozás esp-link segítségével

Hozzászólás Szerző: SzLacus »

Köszönet a magyarázat ért. A következő kérdés em hogy hogyan kerül a két OTA lehetőség az ESP modulba. Azt gondolom, hogy ha az ESP eredeti AT firmware-t ota-zhatóra cserélem akkor az ESP ota-val tölthető lesz. De kell még bele az a funkció is ami az általad leírt módon a nano felé is megteremti az óta lehetőségét. Vagy a !linkelt github együtt tartalmazza mindkét lehetőséget?
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: Mikrokontroller programozás esp-link segítségével

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

Két fájlt fordít az esp-link: user1.bin user2.bin.

Ugyanaz a kód, csak más memóriacímre fordítva. Ha a user1 van használva a user2-t tölti fel, ha a user2 megy, akkor a user1-et tölti fel.
Miután feltöltődött, átírja, hogy melyik induljon el.
Válasz küldése