A GPIO-k 5V toleránsak ESP8266-on ??? (Érvek, nyilatkozatok, mérések)

ESP8266, ESP32 chipek és az ESP-xx modulok. Programozási nyelvek, trükkök, hardware tippek.
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

A GPIO-k 5V toleránsak ESP8266-on ??? (Érvek, nyilatkozatok, mérések)

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

A CEO válaszolt:
ColbzLEWIAA8E9L.jpg
Ennyivel is bölcsebbek lettünk.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
pipi
SzínkódFestő
Hozzászólások: 80
Csatlakozott: 2008. július 6. vasárnap, 6:00

Re: Hivatalos: a GPIO-k 5V toleránsak ESP8266-on

Hozzászólás Szerző: pipi »

Hali!
nem tudom ki az a CEO meg a Teo de én az adatlapnak hiszek:
http://espressif.com/en/products/hardwa ... /resources
aszerint 3.6V-ot látok az 5.1 pontban. 2016 áprilisban módosították utoljára,
miért titkolnának ilyen fontos adatot
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: Hivatalos: a GPIO-k 5V toleránsak ESP8266-on

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

A CEO az vezérigazgatót jelent magyarul. Nem tenném zárójelbe amit mond.

Teo Ann Swee a góré az Expressif Systemsnél.
Avatar
pipi
SzínkódFestő
Hozzászólások: 80
Csatlakozott: 2008. július 6. vasárnap, 6:00

Re: Hivatalos: a GPIO-k 5V toleránsak ESP8266-on

Hozzászólás Szerző: pipi »

Hali!
Bárki bárhol mondta...
Azért lássuk be, egy mérnök az adatlapból tervez, nem a twitter/fecebook/akárhol megjelent szóbeszéd alapján, még ha az atyaúristen is mondta, azért senki nem tartja a hátát.... Szóval hiszem, ha az adatlapban le van írva. Azt olvastam, az adatlap legújabb verziójából kivették azt a lábjegyzetet, amibe ezt bele lehetett messziről magyarázni(ESD/tranziens/túlfesz védelem a lábon)
Az hogy "kibírja" nem jelent semmit, aztán szériában meg lesz 50% selejt, gariidőben meg a másik 50% köszön vissza, aztán a fejlesztőmérnök magyarázkodhat....
Persze otthon hobby körülmények között semmi nem számít, elszállt? hát puff neki
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: Hivatalos: a GPIO-k 5V toleránsak ESP8266-on

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

Persze otthon hobby körülmények között semmi nem számít, elszállt? hát puff neki
Pontosan erről van szó. A vezérigazgató megmondta, hogy 5V toleráns.
Ez annyit jelent, hogy náluk a cégnél mindenki így használja, nem volt probléma belőle, viszont eszükbe nem jutna pénzt áldozni arra, hogy végigteszteljék az egészet újra és beírják hivatalosan is a specifikációba, hogy bírja az 5V-ot.

Én nem óhajtok otthon 10 millió darabot semmiből sem legyártani, tehát nekem tökéletesen megfelel amit a CEO mond. Magyarul nem fogok level shiftereket alkalmazni, mert akik a cégnél dolgoznak azoknál sem volt idáig gond belőle. Fogom és szimplán összekötöm.

Nincs szükségem 99.9999%-os megbízhatóságra. Ha minden tízezredik meghibásodik, hát együtt tudok élni vele.
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: Hivatalos: a GPIO-k 5V toleránsak ESP8266-on

Hozzászólás Szerző: Robert »

Egyszerű a kísérlet (most gondolatilag, mert eszközök nincsenek kipakolva).
Ha kívül akarom a bemenetet korlátozni -0.7....4.0V közé? (Dióda: 0.7V)
5v-1.png
Belső diódára támaszködva:
5v-2.jpg
A láb és a GND fele is van... De: 10mA-től a belső dióda ált, kifekszik... 0.1...1 mA a működési határ.

Az egyik Microchip 5V tolarant holmiban:
5v-3.png
DE itt a lábra jutó nagyfesz tüske átüt és nem a védődiódák viszik el a pluszt. Statikus feltöltődésre fokozottan érzékeny!

Még 1 3.3V limiter:
5v-1.png

De az ESPre visszatérve:
Nem bízom benne, 5V Arduinoval hajtva direktben - túl sokszor hibázott/pusztult a ESP.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
http://www.tavir.hu - a gazda :)
Avatar
pipi
SzínkódFestő
Hozzászólások: 80
Csatlakozott: 2008. július 6. vasárnap, 6:00

Re: Hivatalos: a GPIO-k 5V toleránsak ESP8266-on

Hozzászólás Szerző: pipi »

Egyetértek. A topic címébe meg betennék (legalább) 3 kérdőjelet
Mennyi is egy ellenállásosztó a bemenetre? A 2 db smd ellenállás 2ft? na jó mivel helyet foglal nyák és beültetési költség is van
Szerintem sem érdemes spórolni, akkor lehet nyugodtan aludni
Igen a belső diódával is vigyázni kell, csak addig működik amíg van ami elfogyassza az általa a tápba bevezetett villanyt.
Láttam olyan döglött hw-t ahol a 3,3V tápfesz igencsak zajos volt, még gagyi multival mérve is ugrált akár 4V-ra is. A stabkockát lekötve az stabil 3.3V-ot adott.
Visszanézegetve a kapcsolást a 3,3V-os cpu 5V-os jeleket fogadott soros 33ohm-on(!!!) keresztül, a proci keveset fogyasztott, így a védődiódákon bevezett villany a tápot emelgette. A tervezéstől a beültetésig valahol 1-2 nulla lemaradt, na meg az osztó alsó darabja is. (német gyármányú cucc volt), szerintem emiatt kellett már több panelt is cserélnünk, egy darabig persze bírják....
Gyanús, hogy volt egy jól működő 5V-os cucc, aztán valami "szakértő áttervezte" 3V-os procihoz...
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: Hivatalos: a GPIO-k 5V toleránsak ESP8266-on

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

Specifikáció:

http://www.mikrocontroller.net/attachme ... ons_v4.pdf

Ez nem azt jelenti, hogy az 5V-ot elviseli?
All digital IO pins are protected from over-voltage with a snap-back circuit connected between
the pad and ground. The snap back voltage is typically about 6V, and the holding voltage is 5.8V.
This provides protection from over-voltages and ESD. The output devices are also protected
from reversed voltages with diodes.
Nekem úgy tűnik, hogy zenert raktak a föld és a bemeneti pin közé. Nincs dióda a VCC és a pin között.
Avatar
pipi
SzínkódFestő
Hozzászólások: 80
Csatlakozott: 2008. július 6. vasárnap, 6:00

Re: Hivatalos: a GPIO-k 5V toleránsak ESP8266-on

Hozzászólás Szerző: pipi »

2013-as adatlap, fenn linkeltem az újat, az utolsó az érvényes, abban nincs, kivették... legalábbis nem látom.
Amit védelmi célra terveznek be(jó eseéllyel impulzusüzemet kell kibírjon) , az nem jelenti azt hogy az a folyamatos üzemszerű allapot is...
Én sajnos elég speckóban szegényesnek találom az adatlapot
Arról nem beszélve hogy a speckók már amik meg vannak adva az a 3V6-ig igaz, felette ki tudja az adott láb pl milyen sebességet tud,
hogy változik a kapacitása, bemenőllenállása stb, aztán lehet nézni meg a fórumokon reklamálni hogy esetleg nem lehet 921k bauddal progizni...
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: A GPIO-k 5V toleránsak ESP8266-on ??? (Érvek, nyilatkozatok, mérések)

Hozzászólás Szerző: Robert »

Tipp: Ha belül ott a védődióda, az talán kimérhető... 3 illetve 5V betápesetén soros ellenállás csökkentése, áram növekedése és a 3.3V ág áramnövekedése.
Ha nincs belső dióda: konstans áram. Ha van, kinyit felfele....
http://www.tavir.hu - a gazda :)
Avatar
pipi
SzínkódFestő
Hozzászólások: 80
Csatlakozott: 2008. július 6. vasárnap, 6:00

Re: A GPIO-k 5V toleránsak ESP8266-on ??? (Érvek, nyilatkozatok, mérések)

Hozzászólás Szerző: pipi »

A téma elején gugliztam egyet, valaki méricskélt 5V (ellenállással korlátozott) bemenő jel esetén "nem történt" semmi,
nem emelkedett/csökkent a tápból felvett áram, a bemenet sem akart nagyobb áramot kajálni.
Na meg is találtam: http://www.ba0sh1.com/2016/08/03/is-esp ... -tolerant/
Ezzel azért továbbra sem biztatni akarom a jónépet az ilyen használatra :)
Köszi a topic módosítást, igy korrektnek érzem :)
Válasz küldése