esp8266-01 kommuniláció

ESP8266, ESP32 chipek és az ESP-xx modulok. Programozási nyelvek, trükkök, hardware tippek.
Avatar
padum
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 60
Csatlakozott: 2007. június 14. csütörtök, 6:00

Re: esp8266-01 kommuniláció

Hozzászólás Szerző: padum »

OK! Kezd alakulni az eddig elolvasottak alapján. A lényeg, hogy kis helyigényű, kompakt, univerzális Wifi eszközt tudjak programozni és felhasználni. Ha jól értem, akkor nekem a D1 mini Pro (ennek az antennája megoldja a nagy áram igényt, vagy így is kell külső táp, esetleg kondi?), és a hozzáigazított Arduino fejlesztő progi (mivel azt olvastam, hogy gazdag wifis és egyéb könyvtárak vannak hozzá) elég lenne. Tovább lépve szeretném ráakasztani a következőket: ESP8266/D1 WS2812B RGB shield (D1 - RGB shield), ESP8266/D1 0.66" OLED kijelző shield (D1 - OLED shield), majd később az ADC lábakat is használnám! Gondolom ezekhez illik külön táp. Azért van még homályzóna. A Bootloader működés Arduino-s panel nélkül még nem világos. Konkrét milyen töbletet adhat az ESP-hez?
Előre is köszi a segítséget!
Avatar
SanyiSay
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 1031
Csatlakozott: 2009. február 28. szombat, 7:00

Re: esp8266-01 kommuniláció

Hozzászólás Szerző: SanyiSay »

AZ hogy kis helyigényű az szinte mindegy mert más a tanulás és más a felhasználás.
Amikor már használod akkor kell olyan ESP modult, vagy kész terméket választani ami a legmegfelelőbb, van körömnyi méretű is ha kicsi kell, de egyenlőre szerintem nem ez a fontos. Tanuláshoz arra készülj hogy itt nincs olyan leírás mint Bascomhoz volt annak idején, és nagyon kérdezni sincs kitől. Rengeteg a lehetőség és "kevesen" használják itthon egyenlőre. Ha épp olyan dolgot szeretnél amit más már használt akkor lesz válasz, de legtöbb esetben magadnak kell megtalálni neten.
http://esp8266.github.io/Arduino/versio ... rence.html
http://download.arduino.org/products/UN ... N-v4.3.pdf
Ezekből, mintakódokból, és fórumokból lehet megtanulni mindent. Elég friss a cucc tankönyv nincs.
PLD ws2812B használatára kb ilyen linkeket fogsz kapni amit jó esetben magad is megtalálsz.
http://www.esp8266learning.com/wemos-mi ... xample.php
Arduino
https://www.arduino.cc/en/Reference/HomePage
Mondjuk Arduinora van segítség. :)

WeMos-hoz nem kell semmi plussz. USB re dugod, Arduino feltölti a kódot és működik.
D1 mini elég neked. A pro csak más antennát kapott és nagyobb memóriát, de azt egyenlőre melós kihasználni.
ESP sok mindent kibír, de a kimenetek max 12mA ig terhelhetőek.
Avatar
padum
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 60
Csatlakozott: 2007. június 14. csütörtök, 6:00

Re: esp8266-01 kommuniláció

Hozzászólás Szerző: padum »

Köszi!
Mi a különbség az
ESP8266 WiFi-Serial modul fejlesztőkészlet (D1 mini Pro),
ESP8266 WiFi-Serial modul fejlesztőkészlet (D1 mini WROOM),
ESP8266 WiFi-Serial modul fejlesztőkészlet (D1 mini, ESP-12)
áramkörök között az árakon és a shop leíráson túl? Számít-e, hogy árnyékoló tok van az utóbbi kettőnél, és a Pro-nál nincs? A leírásokban az esp-xx verzió nincs mindig feltüntetve. Nem tudom melyik van jobban kiforrva Arduino alatt, de azt látom, hogy a tavir shop-ban az esp-12 van magába is.
Hát lehet, hogy túl szőrszálhasogatónak tűnök, de nem szeretnék olyan kütyüt venni ami egy hónap elteltével a polc legmélyebb zugába kerül. Látva a fenti 3 fejlesztős cucc nem nagy árdifijét gondoltam a Pro-ra, de mivel semmi tapasztalatom nincs, így hallgatok rád és rendelem meg a WeMos ESP8266 WiFi-Serial modul fejlesztőkészlet (D1 mini, ESP-12) áramkört. Nem is faggatlak tovább benneteket míg meg nem jön a rendelés. Gyakorlat közben úgyis lesz még 1000 kérdésem :-)
Előre is köszi a segítséget!
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: esp8266-01 kommuniláció

Hozzászólás Szerző: Robert »

A tanuláshoz választanék eszközt.

Arduino shield es rendszer:
- D1 mini pro - 16 MB Flash, ESP8266 proci, Chip vagy külső antenna
- D1 mini - 4 MB flash, ESP8266 proci, nyákantenna
- D1 Wroom - 2 MB flash, ESP8266 proci, nyákantenna
- D1 lite - 1 MB flash (processzoron belül!), ESP8285 proci, nyákanetenna

Önálló, digdosóspaneles
- NodeMCU
- WittyCloud (itt a USB illesztő leválasztható!)

A modulok jellemzően a ESP-12 kialakítást használják. Ezen van minden kivezetve és jól hazsnálható. A fém tokozás zajos környezetbe jó, illetve rádiófrekvenciásan is bevizsgált és engedélyezett (FCC minősítés) - de ez jelenleg a tanuláshoz indifferens.


A modulok nagy flash memóriája a programméret miatt héttértárként használt. A prigram 1 vagy 3 MB-t foglal. A háttértár eeprom vagy SPDIFFS (filerendszer) alapú lehet. Text alapom 1 MB is sokmindenre elég. A jellemző: 1 MB program, 3 MB háttértár.
Az ESP-xx az a kialakítást, tokozást jelenti. Azonosan kezelendő Arduino alatt (a Tools- Board alatt választod ki). De ez a feltöltési metódusra hat és a memóiaméretet automatikusan kezeli.
Az ADC lábak az túlzás. Ugyanis 1 db van neki :)

A bootloader ugyanaz mint az Arduino (AVR) lapkánál. Nem kell külső programozó, a processzor a soros vonalánán át kapott adatokat írja a nemfelejtő memóriába.
http://www.tavir.hu - a gazda :)
Avatar
SanyiSay
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 1031
Csatlakozott: 2009. február 28. szombat, 7:00

Re: esp8266-01 kommuniláció

Hozzászólás Szerző: SanyiSay »

Azon nem kell aggódnod hogy a fióka csücsül a rossz választásod. Mikor teleszóród ESP-vel a lakást jól fog még jönni. :) Mondjuk nekem is csücsül a fiók alján 3 db esp01, de csak a lustaságom miatt. Könnyebb beépíteni egy Wemost mint az ESP 01-el vacakolni. (ha csak nem valami speciális cucc) Ráadásul enyémeknek még kicsi a memóriája és nem lehet wifin keresztül frissíteni a programot. (OTA) Igaz vettem bele nagyobb memóriát, de azt meg forrasztani kellene.
ESP-k nem szeretnek egyedül, ahol egy esp van ott lesz még több is. :) Nem árt ha kéznél van pár ha hirtelen eszedbe jut valami meg tudd oldani.
Én vettem pár D1 minit-t hozzá 230V 5V ~2000mA-os usb-s adaptert. van maradék telefontöltő, ha annak is elég a teljesítménye. Így ha eszembe jut valami, próbapenelon összedugom és mehet is élesbe tesztelésre. Asztalomon a fejlesztő részleg, egy külső táppal ellátot USB hub amin 15 centis USB vezetékkel lógnak a fejlesztéshez szánt esp modulok. Azok csak azért NodeMCU panelok nagyrészt mert akkor még nem létezett WeMos. ESP01 et meg azért vettem mert akkor még nem létezett vagy drága volt a NodeMCU lap :) Lóg még rajta egy USB soros illesztő ami az egyéb ESP egységek feltöltésére, tesztelésére van, amik nem rendelkeznek saját usb illesztővel. Meg ha hibakeresésre szeretném használni az esp második soros portját akkor is jól jön. Szintillesztés gyakori probléba a 3.3v miatt amit meg lehet oldani többféleképpen, de azzal sem szoktam vacakolni.
http://shop.tavir.hu/product_info.php/s ... ctwi-p-201
Ez megoldja.
Aztán amikor már működik amit szeretnék eléri a végleges formát, (család is elfogadta az újítást) akkor el lehet finomkodni azzal hogy a felesleges alkatrészeket kihagyja az ember, és választ hozzá megfelelő méretű ESP modult, amin azok a lábak vannak kivezetve az ESP-ről amikre szükség van.
Nálam ez vált be eddig hobbista fejlesztésekhez.

Ja meg egy notesz is kell, amibe írja az ember a lehetőségeket, ötleteket. :)
Avatar
padum
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 60
Csatlakozott: 2007. június 14. csütörtök, 6:00

Re: esp8266-01 kommuniláció

Hozzászólás Szerző: padum »

Leadtam a rendelést, a többi már a nyuszin múlik ;-). Addig is tanulom az arduino-s nyelvet, és figyelem a fórumot. Már zsong a fejem a sok tervezett projekttől :-).
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: esp8266-01 kommuniláció

Hozzászólás Szerző: Robert »

Köszönöm. Nyuszi hétfőn már csomagban viszi, kedd/szerdán meg is érkezik...
http://www.tavir.hu - a gazda :)
Avatar
SanyiSay
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 1031
Csatlakozott: 2009. február 28. szombat, 7:00

Re: esp8266-01 kommuniláció

Hozzászólás Szerző: SanyiSay »

Akkor hátradőlök, van még 3-4 nyugis napunk. :)
Avatar
padum
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 60
Csatlakozott: 2007. június 14. csütörtök, 6:00

Re: esp8266-01 kommuniláció

Hozzászólás Szerző: padum »

Köszönöm!
Megjött a csomag és a meglepi ajándék. Ez valami svájci vonalzó? ;-) Mindenesetre a rég elhagyott bicskámra emlékeztet. Erre azért jobban fogok vigyázni!
Most vacillálok, hogy melyik lábkészletet forrasszam rá. Valószínűleg a 10mm-s lábúakat használom ki a legjobban a tanulás ideje alatt, elvégre próbapanelen fog csücsülni, és a panel a keskenyebbik fajta (64x10 lyuk).
Az arduino 1.8.2 programba, a hozzáadott fejlesztőpanel ablakba bekerült a http://arduino.esp8266.com/stable/packa ... index.json bővítés, és a telepítését követően, már szerepel is a listán a WeMos D1 mini, amit soros feltöltés, 80MHz procifreki, 4M(3M spiffs) (ezt nem értem, így hagyom alapbeállításon), feltöltés 9600bps beállítások követtek. Az alsó feketehátterű ablakban viszont ez olvasható:
Invalid library found in C:\Users\droid\AppData\Local\Arduino15\packages\esp8266\hardware\esp8266\1.6.5-20151115-77428ba\libraries\esp8266:
Valamit nyilván elkavartam :-( . Legalább megvan az esti program :-) .
Avatar
padum
Biztosítékgyilkos
Hozzászólások: 60
Csatlakozott: 2007. június 14. csütörtök, 6:00

Re: esp8266-01 kommuniláció

Hozzászólás Szerző: padum »

Feldugva USB-re a D1 panelt, újraindítva az Arduinot, és COM8 (eddig szürke inaktív menüpontot) portot beállítva, eltűnt az elmarasztaló üzenet :-)
Avatar
SanyiSay
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 1031
Csatlakozott: 2009. február 28. szombat, 7:00

Re: esp8266-01 kommuniláció

Hozzászólás Szerző: SanyiSay »

Csak nagy vonalakban:
80MHz proci frekvencia. Nekem mai napig ezen futnak.
4M/3M 4M flash felosztás 1 mega a kódodnak, 3 mega a fájloknak. Az is jó.
9600 azt feltolhatod 921600 ra. Gyorsabb lesz a feltöltés. néha talán hibázik de nem gyakran.

ESPBoard telepítésnél nem választottad ki a 2.3.0 -ás verziót. A legrégebbit állítottad be (1.6.5). van ott egy legördülő rész az ESP telepítő ablakban, cseréld le 2.3.0 ra. :)
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: esp8266-01 kommuniláció

Hozzászólás Szerző: Robert »

Nálam Arduino 1.6.5 van fenn (1.6.8 is jó) és a json alapján 2.3.0 a keretrendszer.
Újabbal hibára futottam többször is (főleg külső librarykkal)
http://www.tavir.hu - a gazda :)
Avatar
SanyiSay
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 1031
Csatlakozott: 2009. február 28. szombat, 7:00

Re: esp8266-01 kommuniláció

Hozzászólás Szerző: SanyiSay »

Csak halkan jegyzem meg, hogy nem kellene egy ESP kezdő topic lassan?
Avatar
Robert
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 10191
Csatlakozott: 2005. december 9. péntek, 7:00

Re: esp8266-01 kommuniláció

Hozzászólás Szerző: Robert »

Nem. :D
Tessék megküzdeni az információért :)

De lassan a fórumot darabolgatni kell és a 4 napos (3.5 napos) szünet alatt is a féálkész ilyen cikkeket (is) publikálnom kellene...
A WiFi kapcsolati játék az amit nem tudtam jól körüljárni....
Az eszközillesztőkből már sokat megírtam cikkben... A Wifire kell az AP, az STA, a kombinált, ennek álláításai, és a kapott oldal feldolgozása, paraméterezés, a belső FS, a configolás WEB kialakítása - mindezt hogy kézre essen... És ezt persze oktatásként összerakni...
http://www.tavir.hu - a gazda :)
Avatar
SanyiSay
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 1031
Csatlakozott: 2009. február 28. szombat, 7:00

Re: esp8266-01 kommuniláció

Hozzászólás Szerző: SanyiSay »

Ez alatt a pár nap alatt ezt mind megoldod?
Befogod a munkába a nyuszit is. :)
Kíváncsian várom majd az eredményt.
A WiFi kapcsolati játék az amit nem tudtam jól körüljárni....
Ezt meg nem is értem. :?
Válasz küldése