ESP32 Touch lábak használata.

ESP8266, ESP32 chipek és az ESP-xx modulok. Programozási nyelvek, trükkök, hardware tippek.
Avatar
SanyiSay
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 1031
Csatlakozott: 2009. február 28. szombat, 7:00

ESP32 Touch lábak használata.

Hozzászólás Szerző: SanyiSay »

Elég poros helyen lévő masinába építeném be, így kézenfekvő, hogy az érintő gombokat használjam, ha már ott vannak kéznél.
( Nextion képernyő még nem került bele. :) egyenlőre elég a Wemos oled is )
Optimális lenne egy plexi lap mögé tenni az érzékelőt és a ledeket így közvetlen kontakt nincs a lábakkal, bár egyenlőre kisfeszültségről megy minden, de ez változhat. Ehhez keresgélek valami használható leírást, ötletet. Kellenek e plussz alkatrészek, kondi vagy effélék, ha messzebb viszem a szenzor lapot akkor azt árnyékolt vezetékkel vigyem, vagy az is bezavar? stb stb. Egyenlőre kicsit kaotikusan működik, és még az elején vagyok a tesztelésnek keresgélésnek, kísérletezésnek, de gondoltam hátha valakinek van már tapasztalata.
Akár esetleg közvetlenül az ESP32 vel. Mert az meg olyant is csinál, hogy ha 2 lábat használok megy szépen ha 3 touch-ot akkor folyamatos jelet ad.

Köszi.
Avatar
winnerbt
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 907
Csatlakozott: 2007. március 25. vasárnap, 6:00

Re: ESP32 Touch lábak használata.

Hozzászólás Szerző: winnerbt »

Nem használtam még SW-es touch-ot, de az olcsó TTP223-ról vannak tapasztalataim. Az IC 20Ft körül, a komplett kispanel kb 50Ft-ért elérhető. Automatikus kalibrációjú, ami folyamatos, tehát ha ráül a macska, akkor kb 15 sec múlva kikapcsol, ha ezután megszűnik az érintés, akkor újrakalibrál. 4mm-es üveglap mögött próbálgattam, tökéletesen működik, tud váltókapcsoló üzemmódot is és meg lehet változtatni az aktív kimeneti szintet is. SC70-es tok (asszem), de persze az alkatrészek nélküli SW megoldás elegánsabb. Igaz ezzel meg nem kell szívni az esetleges hosszú vezetékek miatt.
vargham
Chipgyilok
Hozzászólások: 308
Csatlakozott: 2014. január 8. szerda, 8:32

Re: ESP32 Touch lábak használata.

Hozzászólás Szerző: vargham »

>TTP223-ról vannak tapasztalataim
Nekem is bevált. Egy db kondenzátorral lehet állítani az érzékenységét. Nálam 20 mm bútorlapon keresztül is kiválóan működik.
Avatar
pipi
SzínkódFestő
Hozzászólások: 80
Csatlakozott: 2008. július 6. vasárnap, 6:00

Re: ESP32 Touch lábak használata.

Hozzászólás Szerző: pipi »

Hali!
Én ebayon vettem ttp223b és ttp224 komplett modult, ezek az 1mm-es cd műanyagtokon át sem működnek,
levegőben is kb fél-1mm-t tudnak. Kondik módosításával nem próbálkoztam, javíthat rajta?
vargham
Chipgyilok
Hozzászólások: 308
Csatlakozott: 2014. január 8. szerda, 8:32

Re: ESP32 Touch lábak használata.

Hozzászólás Szerző: vargham »

Ilyet vettem:
https://www.aliexpress.com/item/20pcs-T ... 55818.html

Most megnéztem újra: A bútorlaphoz ráforrasztottam egy 8x8 cm fémlapot. Az azért eléggé megnöveli az érzékenységet. :-)
Avatar
SanyiSay
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 1031
Csatlakozott: 2009. február 28. szombat, 7:00

Re: ESP32 Touch lábak használata.

Hozzászólás Szerző: SanyiSay »

Köszi mindenkinek a jó híreket. Ígéretes kis modulnak hangzik.
Igazság szerint nekem is úton van egy iteados, de a TTP223 ugyanaz benne ahogy néztem.
Összességében működik az esp32 ben lévő is 3mm es plexin keresztül, 20 forintos lett az érintő lap egyenlőre. Érzékenységet szenzoronként lehet állítani, csak hát a vezetékek elég érzékenyek amik a lapokhoz mennek így kicsit biztosabbnak látom az általatok ajánlott külön modulos megoldást, nem beszélve a sok láb elhasználásról, az érintő modulok meg mehetnek akár egy analóg bemenetre, és akár egy méterrel arrébb is tehetem, amire szintén szükség lesz.
Közben rájöttem hogy mégis csak Nextion lesz mert ez az oledes megoldás, nekem annyira nem jött be. Viszont mivel egyenlőre kicsi a nextion, teszek mellé gombokat a fő műveletekre. oldalváltás, +,-, joystick, na de ezekkel így már könnyebben tervezek.

Bútorlap is hasznos tipp. Szekrényekre tudok számzárat tenni. :) Alighanem idén nem ultrahangos lesz a karácsonyfa vezérlése hanem az asztal lapja alá teszek pár szenzort. Mondjuk egyébként is terveztem hogy társasozás közben az asztal lapján lehessen valamiképpen az eredményeket rögzíteni. De ezzel egész kis elegáns megoldások lehetnek. Kijelző meg a falon lenne lencsés ledekkel, vagy bármi.
Avatar
SanyiSay
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 1031
Csatlakozott: 2009. február 28. szombat, 7:00

Re: ESP32 Touch lábak használata.

Hozzászólás Szerző: SanyiSay »

pipi írta:Hali!
ezek az 1mm-es cd műanyagtokon át sem működnek,
levegőben is kb fél-1mm-t tudnak. Kondik módosításával nem próbálkoztam, javíthat rajta?
Közben megjött az én modulom is. TTP23_BA6
Működik szépen 6mm plexin át is. Működés közbeni újrakalibrálást nem éreztem, legalább is ha levegőben kezdi a működést és leteszem az asztalra akkor onnantól az asztal lapja folyamatosan érintést produkál. Induláskor viszont szépen kikalibrálja az asztal zavarását, és onnantól hibátlan. (macskát nem találtam a teszthez :) )
Trimmer kondis és extra anyagvastagság teszt még várat magára.
esp közeli kapcsolónak meg használom az esp32 touch lábát, az is legyen tesztelve.
Avatar
winnerbt
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 907
Csatlakozott: 2007. március 25. vasárnap, 6:00

Re: ESP32 Touch lábak használata.

Hozzászólás Szerző: winnerbt »

Nekem is beesett, kijött vagy 23Ft-ra a panel, ennyiért nem érdemes szenvedni. Az újrakalibrálást nézd meg úgy, hogy levegőben bekapcs, aztán macska rá és mikor alszik ki a pilács (8-16sec). Onnantól az lesz az alapállás. Persze nem hülye, ha macska levesz, akkor "kisebbnél is kisebb"-et érzékel, akkor újralövi magát. Tehát okos, de folyamatos érzékelésre emiatt nem alkalmas. Akkor mondjuk érdemes a ki-bekapcsolási üzemmódját használni. Persze ennek a családnak van 4-8-12 bemenetes tagjai is, ha az jobban illeszkedne a terveidhez.
Avatar
SanyiSay
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 1031
Csatlakozott: 2009. február 28. szombat, 7:00

Re: ESP32 Touch lábak használata.

Hozzászólás Szerző: SanyiSay »

Á nálam semmi nem változik az idő múlásával, ha percekig magára hagyom akkor sem.
Valamint iteados kolégák ügyesen fixen bekötötték a TOG és AHLB lábakat így azok tesztelése is várat magára még megjön egy rendes modul.
Sokbemenetes családtagokkal már én is szemezgetek, főleg miután minap ragasztós kézzel összekentem a nextion képét. Még szerencse hogy telefonhoz olcsó a védőfólia. :)
Avatar
winnerbt
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 907
Csatlakozott: 2007. március 25. vasárnap, 6:00

Re: ESP32 Touch lábak használata.

Hozzászólás Szerző: winnerbt »

Nálam minden jumper üres, tehát a toggle-mode is kikapcs. Milyen színű paneled van? Nekem kicsi piros és a kompenzáló kondi sincs beültetve (csak egy tápszűrő kondi meg egy LED van a panelen ellenállással) A pdf ezt írja:
Auto calibration for life :
At low power mode the re-calibration period is about 4.0sec normally,
When key detected touch and released touch, the auto re-calibration will be redoing after
about 16sec from releasing key.
>http://www.tontek.com.tw/download.asp?sn=475<
Avatar
SanyiSay
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 1031
Csatlakozott: 2009. február 28. szombat, 7:00

Re: ESP32 Touch lábak használata.

Hozzászólás Szerző: SanyiSay »

winnerbt írta: Milyen színű paneled van?
Hát kék, és egy oldalon kerekített. :)
Kicsit pontosabban így tudnám jellemezni:
https://www.itead.cc/wiki/Touch_Sensor/Button_Brick
kapcsolás:
ftp://imall.iteadstudio.com/Electronic_ ... 710023.pdf

TTP223 adatlapját én is nézegettem.
pld mikor lép alacsony energia módba? gondolom amikor nincs érintés, de mivel esetemben az asztallap folyamatos jelet ad neki, nem lép alacsony energia módba és nem kalibrál. Mondjuk ezek igazából csak részlet kérdések, mert szuperül működik. Ezt az egyet meg holnap úgy is beépítem a masinámba. További tesztelések majd ha megjönnek az új TTP2xx modulok. (és ha kész vagyok kedvesem rozsdamentes acélból készült nedvesség szenzoraival :) )
Avatar
winnerbt
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 907
Csatlakozott: 2007. március 25. vasárnap, 6:00

Re: ESP32 Touch lábak használata.

Hozzászólás Szerző: winnerbt »

Hopp, itt TTP23-at ír, az enyémen 223 van. Ilyen kisebb vacak a panel pl.:
>http://www.ebay.com/itm/10pcs-TTP223-To ... Sw42JZGsXh<
Lehet, különböznek???
Avatar
SanyiSay
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 1031
Csatlakozott: 2009. február 28. szombat, 7:00

Re: ESP32 Touch lábak használata.

Hozzászólás Szerző: SanyiSay »

Enyémben is 223B 5NN3 van, megnéztem. A végén a 3-as nem biztos, karcos nem nagyon látszik.
Avatar
winnerbt
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 907
Csatlakozott: 2007. március 25. vasárnap, 6:00

Re: ESP32 Touch lábak használata.

Hozzászólás Szerző: winnerbt »

jééé, amit most kaptam (223B JL7H, 11.2x14.5mm 120ohm-LED), azok folyamatosan bekapcsolva maradnak és bekapcsoláskor kalibrál, amit kb 1-2 éve vettem (223B SNF1 10.8x14,4mm 820ohm-LED), azok meg 8 másodperc múlva kikapcsolnak. Na, akkor figyelni kell erre is, nehogy magunkat szívassuk. A réginek élesebb, szebb a szitázása, az újabbnak kicsit elmosódott. Ennyi különbséget láttam (no meg a LED előtétellenállása). Hogy mik vannak, már a kínaiakban sem lehet bízni...
Avatar
SanyiSay
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 1031
Csatlakozott: 2009. február 28. szombat, 7:00

Re: ESP32 Touch lábak használata.

Hozzászólás Szerző: SanyiSay »

Legalább nem bennem van a hiba. :)
Az utolsó számjegyekre még nem találtam adatlapot, lehet ott van a zsákba cica. :)
Válasz küldése