ESP32 Touch lábak használata.

ESP8266, ESP32 chipek és az ESP-xx modulok. Programozási nyelvek, trükkök, hardware tippek.
Avatar
SanyiSay
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 1031
Csatlakozott: 2009. február 28. szombat, 7:00

Re: ESP32 Touch lábak használata.

Hozzászólás Szerző: SanyiSay »

Avatar
winnerbt
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 907
Csatlakozott: 2007. március 25. vasárnap, 6:00

Re: ESP32 Touch lábak használata.

Hozzászólás Szerző: winnerbt »

Azért elég vacak leírásaik vannak. Viszont van 8-bites komplett játék processzoruk :)
Avatar
winnerbt
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 907
Csatlakozott: 2007. március 25. vasárnap, 6:00

Re: ESP32 Touch lábak használata.

Hozzászólás Szerző: winnerbt »

Véletlenül nem Te rendeltél 30db kis piros touch modult? Már mert ide jött megint 20 meg 30db. (volt már, hogy elírták a címet)
Avatar
SanyiSay
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 1031
Csatlakozott: 2009. február 28. szombat, 7:00

Re: ESP32 Touch lábak használata.

Hozzászólás Szerző: SanyiSay »

Hát nem. Most csak egy telefont várok, ha az is hozzád menne ne dobd ki. :)
Lehet látták hogy érdeklődsz modul iránt és tesztelni küldték. Majd szétosztjuk itt a fórumon a témához legtöbbet hozzászólók között. :P
winnerbt írta:Azért elég vacak leírásaik vannak. Viszont van 8-bites komplett játék processzoruk
Hogy te miket el nem olvasol. :)
"TV game"
Te jó isten, ez lehet még a régi első szériás teniszes TV játék?
" 5 sound channels(3 rhythm, 1 noise, and 1 voice). "
Ha ez a hangmodulja, gondolom akkor a hangzása is nosztalgikus tökéletességgel hozza az elvárt szintet. :D
Avatar
winnerbt
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 907
Csatlakozott: 2007. március 25. vasárnap, 6:00

Re: ESP32 Touch lábak használata.

Hozzászólás Szerző: winnerbt »

6502-es proc van benne (mint a C64-ben), 256 sprite, 4 szín (tehát egy lebutított VIC) meg a SID is benne van. Mindenféle TV normát tud. A régi TV-tenisz dolog, az a uChip igazából, amiatt lett a PIC. Ezek először célhardverek voltak (egy család, tenisz, tankcsata, stb.), aztán a nagy érdeklődésre való tekintettel csináltak egy buta procot. No, innen indult a PIC dolog anno (talán '75-ben). Különben egy ilyen TV-game IC tök jó lenne AVR vagy ARM maggal most egy kicsit nagyobb felbontással.
Ha telefon érkezik, akkor megköszönjük a család nevében! :) Szeretjük az ajándékokat és mindent elfogadunk!
Avatar
SanyiSay
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 1031
Csatlakozott: 2009. február 28. szombat, 7:00

Re: ESP32 Touch lábak használata.

Hozzászólás Szerző: SanyiSay »

winnerbt írta:256 sprite
C64 ben nem volt ennyi, talán 8 ra emlékszem.
Lassan nosztalgia rovat lesz a touch topikból. :)
Avatar
winnerbt
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 907
Csatlakozott: 2007. március 25. vasárnap, 6:00

Re: ESP32 Touch lábak használata.

Hozzászólás Szerző: winnerbt »

Igen, ott 8db volt, a TVC-hez készült olyan sprite modul, ami 256db-ot engedett, sajnos soha nem készült el FPGA-ba, csak TTL IC-kből a minta/tesztpéldány. de hogy a témánál maradjunk, rámértem szkóppal a bemenetre. 2db kb. 1 msec-széles impulzus között (4 msecre egymástól) analóg oszcillációs fűrészjel látszik kb. 500kHz (2-300mV jelszintű az egész). Természetes inaktív módban nem tudom mérni, mert a szkópzsinór lazán telítésbe viszi. Az egész nem számít semmit, csak úgy írtam... :)
Avatar
SanyiSay
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 1031
Csatlakozott: 2009. február 28. szombat, 7:00

Re: ESP32 Touch lábak használata.

Hozzászólás Szerző: SanyiSay »

sajnos soha nem készült el FPGA-ba, csak TTL IC-kből a minta
Az egész TVC egy IC halmaz volt. :)
rámértem szkóppal a bemenetre.
8O valakinek mennyi ideje van :)

Tedd rá a szkópot és utána indítsd hátha kikalibrálja.
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: ESP32 Touch lábak használata.

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

De jó végre van egy igazi retró topik!

Szóval a C64-nek valóban 8 sprite-ja volt, de csak az nem használt többet, aki nem akart, 256-ot simán lehetett csinálni.

A módszer lényege a rasztermegszakítás volt. A videochip tudta, hogy éppen melyik sorban rajzolja ki a TV-n a képet és beállíthattad, hogy ha az X. sort eléri, akkor szakítsa meg a procit. Ilyenkor lecserélted a sprite-okat. Ahogy a rasztersugár a képernyőn ment, úgy bizgetted a sprite-ok regisztereit, így lehetett duplázni, triplázni őket.

Lehetett azért ott is rendesen nyomulni a CRT-n.

Ugye C64-en hivatalosan csak 16 szín volt, de a játékprogramok írói mutogatták a bicepszüket, hogy olyan színeket raktak ki a képernyőre, ami nem volt az alap palettában. A trükk az interlace volt. A szem 25Hz-en lát, a PAL interlace szabvány 50Hz volt. Azzal szórakoztatták a muszklis programírók a népet, hogy az egyik sorban sárga volt, az interlace-elt félsorban alatta barna, a végeredmény meg valami keverék szín lett a palettán. A TV-t távolról nézted, ezért a gagyi képcsöveken összefolyt minden, új színek jelentek meg.

A legdurvább meg a C64 keret lekapcsolása volt. Alapjáraton a videochip mindig rajzolt keretet. Néha 24 soros módban, máskor meg 25 soros módban ment, attól függően, hogy hogy volt beállítva. 24 soros módban korábban kezdte rajzolni a keretet, mint 25 soros módban. Amit az okostojások csináltak, hogy úgy állítgatták a 24/25 soros módot, hogy a videochip azt higyje már bekapcsolta a keretrajzoló logikát. Végig 25 sorban volt, de az utolsó sornál visszaállították 24-be, a chip meg úgy gondolta, túl van már a keretrajzoló rutin beizzításán. Ez egy videochip-es bug volt, így lehetett kikapcsolni a TV-n a képkeretet.

Odáig fajult a dolog, hogy a chip hardverhibáit nem merték javítani, mert egy csomó program arra épült, hogy ezzel hülyítette a chipet.
:)
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: ESP32 Touch lábak használata.

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

A fényceruzát kihagytam.

Érzékelte a katódsugarat és beírta egy regiszterbe, hogy merre járt a képfrissítés.

Ez volt a touch screen mezei TV-n.
:)
Avatar
SanyiSay
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 1031
Csatlakozott: 2009. február 28. szombat, 7:00

Re: ESP32 Touch lábak használata.

Hozzászólás Szerző: SanyiSay »

csabeszq írta:De jó végre van egy igazi retró topik!
Á az akkor lenne ha Apám csöves rádiójáról és szalagos magnójáról lenne szó. Én öltem meg mindkettőt. :)

Fényceruza bakker. Tényleg ott még volt olyan is. Azt sose sikerült beindítanom. :(
Keretre rajzolt sprite az viszont megvolt. :)
Avatar
SanyiSay
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 1031
Csatlakozott: 2009. február 28. szombat, 7:00

Re: ESP32 Touch lábak használata.

Hozzászólás Szerző: SanyiSay »

Megvan winnerbt szaktárs miért lett műszerész. Pályaválasztás előtt állt mikor a postás véletlenül bedobott a postaládába 20 db C64-est. :mrgreen:
Avatar
winnerbt
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 907
Csatlakozott: 2007. március 25. vasárnap, 6:00

Re: ESP32 Touch lábak használata.

Hozzászólás Szerző: winnerbt »

Nem, úgy lettem elektroműszerész, hogy 12 éves koromban az egész környéket lebontották és ahogy költöztek ki a családok, dobálták ki a cuccaikat. Találtam egy dobváltós TV belsőt amiben szép színes izék voltak és hazavittem és szétszedtem. A spájzban meg meg volt az Ezermester újságok kb. 1957-től, azokon átrágtam magam kb fél év alatt és már majdnem tudtam, milyen alkatrészek pihennek a dobozkákban (akkor még az ellenállásaimat is névről ismertem és előre köszöntem nekik). Azután még kaptam pár zsáknyi rádiót (a család nagy örömére), később meg már az Ezermester / Gelka boltokban csodálkoztam a sok százlábú izéken. Később a Vidiből kaptunk pár mázsa selejt panelt, egy cimborámmal egész nyáron forrasztgattuk ki a TTL IC-ket. 1980.08 volt az első RT újságom (nem is tudtam, hogy van ilyen), aztán megkaptam a TTL IC atlaszt, amit nemes egyszerűséggel megtanultam. Na, aztán így maradtam...akkor még volt valamennyi eszem.
Fényceruza: amikor megjelentek a C64/C+4/Spectrum, akkor osztálytársaim csináltak Spectrumhoz is fényceruzát, pedig ott nem volt VIC meg rasztermegszakítás meg lightpen register =TVCben volt, mert 6845 nyomta a képet). Elég bénán működött, de működött.
Szalagos magnó: ZK140T, általában burkolat nélkül töltötte napjait, akkor adta meg magát, amikor a zsebemben lévő aprópénz sikerült beleborítani. Jó kis bontásanyag lett belőle. Ma megkérdezem JóAnyámat, meg van-e még nagyapám detektoros vevője...igazi kristály volt benne amit tekergetni kellett, hogy hát ha valahol egyenirányít szerencsétlen.
Csövek: Igazából Z560M nixie volt az első kijelzőm, saját magam által tekert trafós táp. Működött, megrázott, elajándékoztam (valami 110ft volt). Mást csövekkel nem csináltam, az anódfesztől tartottam. Maradt a kisfesz/kis áram.
Hát ha hiszitek, ha nem, így történt :)
Avatar
SanyiSay
Elektronbűvölő
Hozzászólások: 1031
Csatlakozott: 2009. február 28. szombat, 7:00

Re: ESP32 Touch lábak használata.

Hozzászólás Szerző: SanyiSay »

Internet nélkül mennyi minden kellett, hogy az ember valami sikert felmutathasson.
Nekem az első "csöves" készülékem egy fénycsőgyújtó volt izzóval. :P Most hogy belegondolok talán karácsonyfa izzósort is villogtatott, békebeli színes kb 3V-os izzók sorba kötve.
Picit lehet leragadtam annál a projektnél. :)
Működött, megrázott, elajándékoztam

Jobb ha átnézem miket kaptam annó tőled. :P
Avatar
csabeszq
Bitfaragó
Hozzászólások: 678
Csatlakozott: 2012. szeptember 5. szerda, 6:00

Re: ESP32 Touch lábak használata.

Hozzászólás Szerző: csabeszq »

winnerbt írta:Szalagos magnó: ZK140T
A ma született bárányok nem is tudják, hogy az audio adattárolásra is alkalmas. A munkahelyemen extrém védelem van: hálózatra, usb pen drive-ra, külső merevlemezre, semmire sem lehet adatot kiírni, nagy mennyiségű adatot e-mailben sem küldhetsz ki. Mindent néznek, amit teszel.

Ezen szórakoztattam a kollégákat, hogy egyszerű kütyüvel 50 kbyte/s átvitel mellett azért ki lehetne nyomni az adatokat analógban.
Mikrovezérlővel összeeszkábálunk egy stereo hallgatót, egy egyszerű programmal meg lejátszuk az érzékeny adatokat, amit sd-re mentünk. Kihúzzuk a stereo kütyüt, otthon meg örülünk a fájloknak.

Ha hétvégére fennhagyjuk, pár gigabájtot jó programmal át lehet nyomni feltűnés nélkül (fülhallgatónak álcázott vacak). A kritikus rész, hogy a zajos audio csatornán milyen max tömörítést tudunk elérni. Nem elég a frekvencia kódolás, amplitúdóval is kell játszani.
Válasz küldése